Proiect Contratimp

11
LUCHIAN ANA-MARIA ANUL V UNIVERSITATEA DE ARTE Pedagogie Muzicală „G. Enescu” - Iaşi PROIECT DIDACTIC A. Clasa a VI-a Nivelul clasei - foarte bun SUBIECTUL LECŢIEI: Contratimpul Cântecul: Mandru-i jocul hategana TIPUL : lecţie mixta-verificare : Sincopa -predare : Contratimpul OBIECTIVE SPECIALE, INFORMATIVE, FORMATIVE : - a recunoaste si a învăţa Contratimpul - a descifra şi a-şi însuşi piesele care au la bază Contratimpul PREMISE (pentru realizarea obiectivelor propuse avem ca suport): Cunoştinţe teoretice: Deprinderi practice - notele muzicale învăţate - cântare în colectiv - valori de note studiate - cântarea individuală - măsuri muzicale studiate - cântarea pe note şi cuvinte - alteraţii şi tonalităţi învăţate OBIECTIVE OPERAŢIONALE : 1.Cognitive

description

Proiect Contratimp.doc

Transcript of Proiect Contratimp

Page 1: Proiect Contratimp

LUCHIAN ANA-MARIA ANUL V UNIVERSITATEA DE ARTE Pedagogie Muzicală „G. Enescu”  - Iaşi

PROIECT DIDACTIC

A.Clasa a VI-aNivelul clasei - foarte bun

SUBIECTUL LECŢIEI: Contratimpul Cântecul: Mandru-i jocul hategana

TIPUL : lecţie mixta-verificare : Sincopa -predare : Contratimpul OBIECTIVE SPECIALE, INFORMATIVE, FORMATIVE :- a recunoaste si a învăţa Contratimpul- a descifra şi a-şi însuşi piesele care au la bază Contratimpul

PREMISE (pentru realizarea obiectivelor propuse avem ca suport):

Cunoştinţe teoretice: Deprinderi practice- notele muzicale învăţate - cântare în colectiv- valori de note studiate - cântarea individuală- măsuri muzicale studiate - cântarea pe note şi cuvinte- alteraţii şi tonalităţi învăţate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

1.Cognitive

a).sa-si insuseasca notiuni de contratimp; b).sa asimileze si sa-si insuseasca noul cantec:Mandru-i jocul hategana,(pag.56);

2. Aspecte participative

a).sa formeze deprinderi si abilitati corecte de redare vocala a unei noi configuratii ritmice(contratimpul);b).sa interpreteze noul cantec, in colectiv, pe grupe sau individual, cu sau fara acompaniament muzical;c).sa cante correct si expresiv acest cantec, avand in vedere elemental ritmic nou invatat(contratimpul);

Page 2: Proiect Contratimp

3.Afective

a).sa simta placerea de a canta cantece din creatia folclorica romaneasca; b).sa cunoasca, sa aprecieze, sa indreageasca si sa asimileze creative nestematele cantului national popular; c).sa participle cu placere si interes la lectie; STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode şi procedee: demonstraţia, observaţia, explicaţia, descoperirea didactică, exerciţiul, conversaţia euristică si examinatorie, metoda lucrului cu manualul( si alte materiale);

2. Forme de organizare: frontal, pe grupe, cu clasa3. Resurse, material didactic:

-cântecul din manualul de educaţie muzicală: Mandru-i jocul hategana; -pianină sau alt instrument muzical;

SCOPUL LECTIEI: -insusirea de catre elevi a notiunii de contratimp si invatarea unor cantece

care sa contina problema teoretica.

B

SECVENŢELEACTIVITĂŢIIDIDACTICE

ACTIVITATEAPROFESORULUI

ACTIVITATEAELEVULUI

BUGE-TULDE

TIMP

I.PREGĂTIREA CLASEI

1. Moment organizatoric

2. Pregătirea

-creează condiţii optime pentru desfăşurarea orei de educaţie muzicală

- organizează colectivul de elevi- pregăteşte materialul didactic-anunţă scopul şi obiectivele lecţiei

-se pregăteşte pentru oră asigurând:

-disciplina

-pregătirea caietelor şi a manualelor

2’

2

2

Page 3: Proiect Contratimp

muzicalăa). exerciţii de cultură vocală

-intonează cu elevii gama Do Major, arpegiul şi tonica.-Intonează exerciţii de emisie, respiraţie, omogenizare pe sunetele gamei Do Major

- intonează exerciţii de cultură vocala : (vocaliza, dictie, gama, respiratie, intonatie)

3’

Exerci ţii de cultura vocala

3

3

Page 4: Proiect Contratimp

II.REACTUALI-ZAREA CUNOŞTINŢE-LOR ŞI DEPRINDERI-LOR MUZICALE NECESARE NOII ACTIVITĂŢI

-ce ati avut de pregatit pentru astazi ?-poate cineva sa-mi spuna este o sincopa ? de cate feluri este ?

-sa iasa cineva la tabla si sa scrie o sincopa pe jumatate de timp, apoi altcineva o sincopa pe timp.-deschideti cartile la cantecelul Cuc cuculet pe care l-ati invatat ora trecuta ! spuneti-mi, unde se formeaza o sincopa si ce fel desincopa este ?-in ce tonalitate este cantecul ?

-foarte bine ! sa ne incalzim putin vocile pe sunetul lung Fa si apoi vom intona intrarea in arpegiul gamei Fa Major.-haideti sa solfegiem impreuna, ca sa ne reamintim cantecul. Apoi vom canta pe cuvinte.

-sincopa

-schimbarea accentului de pe prima jumatate accentuata a timpului accentuat pe a doua jumatate neaccentuata a aceluiasi timp se numeste sincopa pe jumatate de timp.Exista si sincopa pe timp(in cazul in care un sunet situat pe un timp slab se prelungeste pe timpul tare urmator)-elevii executa, propunatorul corecteaza eventualele greseli.

-in prima masura se formeaza o sincopa pe timp

-in Fa Major, deoarece nota finala este Fa, iar la cheie avem Si b.-elevii executa conform indicatiilor propunatorului.

-elevii solfegiaza si apoi canta pe cuvinte cantecul.

8’

12’

4

4

Page 5: Proiect Contratimp

III.PREZENTA-REA MATERIALU-LUI NOU(anexa 1.1)

-deschideti cartile la pagina 56, la cantecul Mandru-i jocul hategana.Priviti cu atentie si observati ca sunt 2 portative unite :unul cu negru si unul cu rosu.De ce oare ?-exact.Va voi canta prima voce, apoi pe a doua.Trebuie sa fiti foarte atenti si sa incercati sa memorati.Interpretez model, apoi cu toata clasa voi invata, mai intai vocea intai apoi vocea a doua.Cand sunt sigur ca au retinut, impart colectivul clasei in 2 grupe mari care vor canta cantecul, apoi voi face schimb intre ele astfel incat fiecare dintre grupe sa cante atat vocea I cat si vocea a-II-a.-copii priviti cu atentie primele 3 masuri ale cantecelului !-la vocea intai avem melodia iar la vocea a-II-a avem pauza pe prima jumatate de timp.Am putea suprapune cele doua portative astfel incat sa obtinem numai o singura melodie fara sa schimbam cu nimic cantecul initial-haideti sa intonam !-ce observati ?-ca timpul intai in in mod normal isi pierde accentul-interjectia La isi pierde din puterea de convingere.-ganditi-va ca acest cantec este un joc popular.Poti sa-l dansezi singur ?

-deoarece este un cantec pe 2 voci

-elevii sunt atenti si memoreaza atat vocea I cat si vocea a-II-a.

-canta odata cu profesorul

-elevii sunt atenti

-elevii intoneaza

-nu !

5

5

Page 6: Proiect Contratimp

IV.ANUNTAREA TITLULUI LECTIEI NOI / PREDAREA LECTIEI

-trebuie sa existe 2 persoane si binenteles ca niciuna nu vrea sa fie mai prejos decat cealalta cand e vorba de dans-interjectia La parca tine piept melodiei a-II-a jumatate a timpului avnd un accent la fel de puternic-intr-o masura de 2/4 cate accente avem ?

-putem spune ca a-II-a jumatate a timpului doi din portativul doi este contra primei jumatati a timpului din primul portativ

-aceasta formula ritmica se numeste Contratimp si acesta va fi subiectul lectiei noastre de astazi-scriu la tabla titlul-pe ce valoare de nota se formeaza contratimpul aici ?-Din aceasta cauza il vom numi contratimp pe timp.Insa la fel ca si in cazul sincopei exista si contratimp pe jumatate de timp,cum am vazut si in cantecelul facut de noi astazi.Exemplific pe tabla cu ajutorul unui elev-haideti sa incercam impreuna sa dam o definitie a contratimpului-pe ce timp sau parte de timp se formeaza ?

-doua accente pe primele jumatati ale timpului I si II

-scriu si ei in caiete-pe valoarea de patrime

-pe timp slab , neaccentuatsau parte de timp neaccentuata iar pe timp tare (atat cel de dinainte cat si cel de dupa

6

6

Page 7: Proiect Contratimp

V.APLICAREA PRACTICA A PROBLEMELOR STUDIATE

VI.EVALUAREA REZULTATELOR MUNCII

VII.FIXAREA CUNOSTINTELOR

-sa definim contratimpul : Atunci cand un sunet neaccentuateste precedat si urmat de pauze plasate pe timp sau parte de timp ia nastere contratimpul-daca durata contratimpului este de un timp-este vorba de contratimp pe timp,iar daca durata este de jumatate de timp este vorba de contratimp pe jumatate de timp-contratimpul se utilizeaza in acompaniament.

-spuneti-mi in masura a-III-a pe a-II-a jumatate a timpului doi din cantecelul Mandru-i jocul hategana este contratimp ?- sa mai cantam odata

cantecelul !-daca mai este timp se va invata si alt cantecel,dupa aceleasi principii.

-la sfarsitul orei ii apreciez pentru felul in care au cantat si au raspuns.

-copii, ce am invatat noi astazi ?

contratimp avem pauze)

-nu, deoarece nu este urmat de pauza

-astazi am invatat despre contratimp si am recapitulat lectia anterioara.

7

7

Page 8: Proiect Contratimp

8

8

Page 9: Proiect Contratimp

Anexa nr. 1.1

2.Cand mai joci bade cu mine,

Strange-ma de mana bine, Strnge-mi mana si mijlocul Si sa nu mai steie jocul.

9

9