proiect consiliere

6
!!! Definirea problemei și a factorilor care determină, menţin și activează problema Proiect didactic Data:11.12.2015 Profesor: Disciplina: : Matematică Clasa:I C Unitatea de învățare: Operații de adunare şi scădere cu numerele naturale din concentrul 0-10 Tema: Exerciții cu operațiile învățate(adunare/scadere), în concentrul 0-10, Tipul lecției: : Fixare şi consolidare de cunoştințe Competențe generale: recunoasterea numerelor si efectuarea adunarii şi scăderii Obiective operaționale: definirea conceptului de adunare şi de scădere rezolvarea exercitiilor si problemelor de adunare şi scădere cu numerele naturale, din concentrul 0 – 10 Metode: conversația; exercitii Mijloace didactice:tabla, creta si jetoane colorate Forma de organizare: Nr . cr t. Etapele lecției Obiectiv e operațio nale Elemente esențiale de conținut Strategii didactice Durata Meto de Mijlo ace Forma de organiz are Moment organizat oric Se asigură condiții le optime desfăşur frontal 2minut e

description

v

Transcript of proiect consiliere

!!! Definirea problemei i a factorilor care determin, menin i activeaz problema

Proiect didactic

Data:11.12.2015Profesor: Disciplina: : Matematic Clasa:I CUnitatea de nvare: Operaii de adunare i scdere cu numerele naturale din concentrul 0-10Tema: Exerciii cu operaiile nvate(adunare/scadere), n concentrul 0-10,Tipul leciei: : Fixare i consolidare de cunotineCompetene generale: recunoasterea numerelor si efectuarea adunarii i scderiiObiective operaionale: definirea conceptului de adunare i de scdere rezolvarea exercitiilor si problemelor de adunare i scdere cu numerele naturale, din concentrul 0 10Metode: conversaia; exercitiiMijloace didactice:tabla, creta si jetoane colorate Forma de organizare:

Nr. crt.Etapele lecieiObiective operaionaleElemente eseniale de coninutStrategii didacticeDurata

MetodeMijloaceForma de organizare

Moment organizatoricSe asigur condiiile optimedesfurrii leciei;se verific prezena si tema pentru acas.frontal2minute

Exerciii de nclzire (spargere a gheii)?

Stabilirea regulilor grupului

mprirea clasei n grupuri mici Se formeza doua echipe.prima echipa este reprezentata de baieti,iar a doua de fete

Activitatea n grupuri miciSe va aplica fiecarui grup o fisa de lucruProbleme in versuri:1) 3 iedui n-au ascultat Lupu-n casa a intrati pe doi el i-a papat. Ci iedui au rmas? 3 2 = 12) 3 hulubi i-o veveri Se dau hua-n poieni. Cte psrele oare Se dau hua azi la soare? 3 + 1 = 4((Anexa1.)frontal

Prezentarea rezultatelor activitii grupului

Sumarizarea Se aplica un test de verificare a cunostintelor pentru a implementa cunostinelel acumulateExerciii cu mai muli termeni4 + 3 6 =9 + 0 8 =2 + 2 3 = 7 6 + 1 =7 5 + 2 = 9 9 + 4 =6 + 0 + 4 = 3 + 3 + 2 =5 + 5 5 = 8 5 + 3 =individual

Evaluarea activitii de ctre participani

Anexa1.

PROBLEME N VERSURI

1) 3 iedui n-au ascultat Lupu-n casa a intrati pe doi el i-a papat. Ci iedui au rmas? 3 2 = 12) 3 hulubi i-o veveri Se dau hua-n poieni. Cte psrele oare Se dau hua azi la soare? 3 + 1 = 43) 4 fete i-un balon Au urcat n avioni-au zburat fr zbav. Ci copii erau n nav? 4 + 0 = 04) 6 greieri i-o furnic S-au oprit la-a mea bunic. Vine i-o privighetoare. Oaspei ci bunica are? 6 + 1 + 1 = 8 5) 5 bomboane suprate Se sfdesc ntr-o cutie: Au fost mai multe surate Pe 3 le-a mncat Ilie, Iar una a czut. Cte-au fost la nceput? 5 + 3 + 1 = 96) 10 ursulei se duc Dup mure la bursuc. ns 2 s-au rtcit. La bursuc ci au venit? 10 2 = 87) Bunicua mea n curte Are psri multe, multe: Patru rae i trei curci, Ai grij s nu le ncurci; Doi cocoi i o gin, Cte psri am, vecin? 4 + 3 + 2 + 1 =108) Nou oameni de zpadErau la noi n ograd.Soarele a rsrit i pe unul l-a topit.Stau acum i m socot:Ci au mai rmas ? 9 1 = 89) Sus pe deal la derdelu,apte copii jucuiSe dau ua, ua, uaSus i jos cu sniua.Dinspre sat vin nc doi,Socotii acuma voi:Ci copii sunt n totalCe se joac sus pe deal ?

7 + 2 = 910) Ileana scrie scrisorii ase felicitri.Dac nou a trimisCte scrisorele a scris? 9 6 = 3

Biblografie

1.http://www.uamsibiu.ro/stiintesociale/Licenta/PIPP/Model_Proiect_Didactic_Inv_Primar.pdf,accesat la data de 8.12.2015