Proiect Didactic Consiliere

14
Proiect dIDACTIC Liceul Tehnologic Lespezi Clasa a III-a Disciplina: Consiliere si orientare Subiectul lectiei: Furia Durata:50 minute Modulul tematic: Dezvoltarea atitudinilor si a comportamentelor adecvate promovarii propriei sanatati fizice si mentale. Obiective si competente generale: Sa observe si sa descrie rolul emotiilor in promovarea sanatatii mentale. Competente specifice: O1- sa recunoasca denumirile unor emotii placute si neplacute(pozitive-negative); O2- sa utilizeze modalitati potrivite de exprimare a emotiilor; O3- sa descrie efectele emotiilor asupra organismului ; O4- sa recunoasca, in exemple din viata de zi cu zi rolul emotiilor; O5- sa dovedeasca abilitati de lucru in perechi, colaborare si toleranta; O6- sa dovedeasca ca pot sa-si autevalueze nivelul starii de furie, pe care au experentiat-o ,intr-un moment din viata lor. Sugestii metodologice: povestirea, conversatia, problematizarea, activitatea in grup (completarea unor fise de lucru ,identificarea unor emotiidin imagini,completarea”baloanelor”din fisa Fete furioase,cu ganduri care le-au produs furie.

Transcript of Proiect Didactic Consiliere

Page 1: Proiect Didactic Consiliere

Proiect dIDACTIC

Liceul Tehnologic LespeziClasa a III-a Disciplina: Consiliere si orientareSubiectul lectiei: FuriaDurata:50 minuteModulul tematic:Dezvoltarea atitudinilor si a comportamentelor adecvate promovarii propriei sanatati fizice si mentale.

Obiective si competente generale:Sa observe si sa descrie rolul emotiilor in promovarea sanatatii mentale.

Competente specifice: O1- sa recunoasca denumirile unor emotii placute si neplacute(pozitive-negative); O2- sa utilizeze modalitati potrivite de exprimare a emotiilor; O3- sa descrie efectele emotiilor asupra organismului ; O4- sa recunoasca, in exemple din viata de zi cu zi rolul emotiilor; O5- sa dovedeasca abilitati de lucru in perechi, colaborare si toleranta; O6- sa dovedeasca ca pot sa-si autevalueze nivelul starii de furie, pe care au experentiat-o ,intr-un moment din viata lor.

Sugestii metodologice: povestirea, conversatia, problematizarea, activitatea in grup (completarea unor fise de lucru ,identificarea unor emotiidin imagini,completarea”baloanelor”din fisa Fete furioase,cu ganduri care le-au produs furie.

Material didactic:volumul ,,Povesti rationale pentru copi” -povestirea ,,Monstrul cel magnific al lui Stefan” de Virginia Waters, imagini reprezentative din povestire, termometrul furiei, fise de lucru, riglete, carioca, biletele pentru tipurile de activitati, inimi rosii decupate din coli A4 ,pentru fiecare copil.

Page 2: Proiect Didactic Consiliere

Desfasurarea activitatii

1. Construirea relatiei cu elevii: jocul<<Nasturele>> Pentru aceasta activitate este nevoie de doi nasturi si de niste cartonase cu intrebari scrise pe ele.Elevul va ghici in ce mana este ascuns nasturele. Daca da, va extrage un cartonas incercand sa raspunda la intrebarea scrisa.Exemple de intrebari: Care este culoarea ta preferata?

Care este emisiunea ta preferata?Care este jocul tau preferat?Ce dorinta ai vrea sa ti se indeplineasca?Daca iti este teama, ce faci?Ce iti place la prietenii tai?.Daca te infurii ,ce te ajuta sa te calmezi?

Anunt obiectivele temei folosindu-ma de raspunsul dat la ultima intrebare 2 . Citesc povestirea<<Monstrul cel fioros>>.Concomitent cu citirea explic cuvintele noi, realizez corespondenta cu imaginile povestirii, precizez impreuna cu elevii gandurile negative(disfunctionale) ale lui Stefan si le inlocuiesc cu alternativele pozitive (functionale) ganduri disfunctionale ganduri functionale-,,e groaznic” ,,ce pacat ca e asa”-,,nu mai support” ,,nu-mi convine dar pot sa suport”.... -,,trebuie sa obtin ,,mi-ar placea foarte ceea ce doresc”... mult sa obtin ceea ce vreau, dar nu trebuie neaparat sa se intample asa”...,,prietenii mei sunt ingrozitori ,,nu-mi place intodea- cand nu fac ceea ce vreau eu”... una cum se poarta, dar asta nu inseamna ca nu mai sunt prietenii mei”... Sesizarea emotiilor negative din povestire, analiza lor . Activitate pe grupe <<Cele 6 emotii de baza universale>> vezi Anexa1

Page 3: Proiect Didactic Consiliere

<<Fete furioase>>

Jocul<<Urmele furiei>> vezi Anexa 2 Desfasurarea jocului: -Elevii primesc cate o inima decupata dintr-o coala A4 rosie. -Le precizez ca, de cate ori voi cita o emotie negativa/disfunctionala care declanseaza furia, elevii for indoi cate o data inima primita, iar la auzul citarii unei emotii pozitive/functionale elevii vor desface una cate una indoiturile anterioare. Concluzia (se desprinde cu ajutorul elevilor):Chiar daca dupa o stare de furie ne revenim, raman urmele, care atrag consecinte negative.Exemple:-Furia dauneaza sanatatii, contribuind la afectiuni ca: ulcerul, insomnia, oboseala, hipertensiunea....-Furia poate influenta negativ relatiile noastre cu ceilalti .-Furia face mai dificila atingerea scopurilor-cand suntem furiosi gandim si comunicam mai putin clar si putem avea reactii negative.

Elevii isi marcheaza gradul furiei resimtite intr-o experienta anterioara(autoevaluarea emotiei negative) pe <<Termometrul furiei>> desenat pe plansa din fata clasei ( Anexa 3).

Comentam diferenta dintre enervare,furie medie si manie(furie mare),identificam modalitati de remitere sau diminuare a emotiei.

3 .Evaluarea lectiei(autoevaluare)

Pentru aportul adus la aceasta lectie ,elevii se autoevalueaza folosind

riglete rosii(fb) galbene mai mici(b) albastre mai mici decat cele

galbene(s) postate pe o axa intr-un panou(de polistiren).Voi evidentia faptul ca asa cum culorile rosu , galben si albastru in desen sunt culori principale, si contributia adusa de ei la lectie este principala, importanta, si voi recompensa cu diplome si felicitari.

.

Page 4: Proiect Didactic Consiliere

Anexa 1

Page 5: Proiect Didactic Consiliere
Page 6: Proiect Didactic Consiliere

Anexa 2

Page 7: Proiect Didactic Consiliere

Anexa 3

Page 8: Proiect Didactic Consiliere
Page 9: Proiect Didactic Consiliere
Page 10: Proiect Didactic Consiliere
Page 11: Proiect Didactic Consiliere