PROIECT COCO.doc

11
PROIECT DE ACTIVITATE GRADINITA CU PN. BUCŞANI GRUPA: MARE EDUCATOARE: GUTA CORINA TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “CU CE ŞI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMŢIM?” TEMA ACTIVITATII: “PENTRU MAMA MEA!” TIPUL ACTIVITATII: MIXTA MIJLOC DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA: DOS+DLC COMPONENŢA ACTIVITĂŢI: Activităţi de dezvoltare personală ( Întâlnirea de dimineaţă "Buna dimineaţa copii!") Jocuri şi activităţi didactice alese (etapa I şi etapa a III-a) ACTIVITĂŢI LIBER ALESE -ALA I SECTORUL “JOC DE MASA “ :“Mama”-puzzle SECTORUL „JOC DE ROL” „Prăjituri pentru mama” SECTORUL „CONSTRUCŢII”:”Căsuţe pentru mama” ACTIVITĂŢI LIBER ALESE -ALA II : „Program artistic- 8 Martie” ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE: Domeniul limbă şi comunicare- Inimioare,inimioare”-povestea educatoarei,de Sarino Cassvan Domeniul Om şi Societate-„Felicitare pentru mama”-lipire SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Transcript of PROIECT COCO.doc

PROIECT DE ACTIVITATEGRADINITA CU PN. BUCANI

GRUPA: MARE

EDUCATOARE: GUTA CORINATEMA ANUAL DE STUDIU: CU CE I CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMIM?TEMA ACTIVITATII: PENTRU MAMA MEA!TIPUL ACTIVITATII: MIXTAMIJLOC DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA: DOS+DLC COMPONENA ACTIVITI:

Activiti de dezvoltare personal ( ntlnirea de diminea "Buna dimineaa copii!") Jocuri i activiti didactice alese (etapa I i etapa a III-a)

ACTIVITI LIBER ALESE -ALA I SECTORUL JOC DE MASA :Mama-puzzle

SECTORUL JOC DE ROL Prjituri pentru mama

SECTORUL CONSTRUCII:Csue pentru mama

ACTIVITI LIBER ALESE -ALA II :

Program artistic- 8 Martie

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE: Domeniul limb i comunicare-Inimioare,inimioare-povestea educatoarei,de Sarino Cassvan Domeniul Om i Societate-Felicitare pentru mama-lipire

SCOPUL ACTIVITII: -Dezvoltarea creativitii i expresivitii limbajului oral;

-Stimularea i cultivarea sentimentelor pozitive fa de cei din jur;

-Formarea deprinderilor practic-gospodareti i utilizarea vocabularului specific.

OBIECTIVE: La sfritul activitii copiii vor fi capabili:

O1-s rein titlul povetii;

O2-s urmreasc cu atenie firul povetii;

O3-s rspund corect la ntrebrile adresate;

O4 -s denumeasc materialele i instrumentele de lucru;O5 -s utilizeze n mod corespunztor materialele puse la dispoziie ;

O6 s execute aciuni specifice rolului asumat ;

O7-S formeze ntregul din elementele componente;O8-s redea cu ajutorul cuburilor csue pentru mama;

O9 - S interpreteze rolurile propuse de educatoare;

O10- S execute corect micrile sugerate de interpretate;

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversaia; explicaia; exerciiul; demonstraia; jocul; jocul didactic; problematizarea; expunerea;

MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE: cd cu muzica de primavar; ; inimioara de lemn; ; creioane colorate; ; hrtie colorata; floricele; inimioare; buburuze; albinue; fluturai ; carton colorat; poze; lipici.DURATA: 1 zi

LOCUL DE DESFASURARE :-Sala de grup

-Holul gradinei

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru nvmntul precolar - prezentare i explicitri, Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2009 ; Ttaru, Lolica (coordonator) - Educaia timpurie- ghid metodologic pentru aplicarea curriculumului precolar, Editura Paralele 45, Piteti, 2009

Activitatea integrata in gradinita - ghid pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar - Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2009 ; SCENARIUL ACTIVITATII

Ziua debuteaz cu ntlnirea de dimineat, Dimineaa a sosit/ Toi copiii au venit/ n semicerc ne adunm/ i frumos ne salutm.

Audiem cantecelul:Bun dimineaa!

Ne aezm pe covor, n form de cerc, pentru a stabili un contact vizual cu toi membrii grupei. Copiii se salut printr-o strngere de mn, cu vecinii din dreapta i din stnga, rostindu-i numele.

Prezena: se va realiza prin aezarea unei inimioare cu chipul copilului prezent pe panoul de prezen iar inimioarele rmase n co reprezint copiii abseni. Calendarul naturii: Calendarul naturii: se va completa de ctre educatoare, adresnd ntrebri copiilor:,,-n ce anotimp suntem?; -n ce dat suntem ?;

-Cum este vremea afar?;

-Cum ne mbrcm?.

Noutatea zilei:

Educatoarea le cere copiilor s spun ce au fcut n ziua precedent dup ce au plecat de la grdinit .Se aleg 2, 3 copii care povestesc o ntmplare sau o activitate pe care au desfurat-o acas. n acel moment se aude:

Cioc! Cioc! Bate cineva la u! Deschid ua i observm ca la usa apare un grup de copii de la scoala(clasa pregatitoare) insotiti de doamna lor invatatoare care doresc sa realizeze impreuna cu prescolarii cadouri pentru mamicile lor. Educatoarea incepe activitatea cu o poveste despre o mamica trista si bolnava. Prin intermediul povestii aceasta vrea sa evidentieze faptul ca mamicile copiilor vor fi tare fericite la primirea unui cadou. Ea ii intreaba daca doresc sa asculte aceasta poveste iar copiii isi arata dorinta de o asculta. Educatoarea isi incepe povestea . Dupa ce educatoarea le citeste povestea prescolarilor li se vor adresa unele intrebari legate de poveste.

Intrebarile:

-Cum se numete povestea?

-Pentru cine a cumprat bieelul inimoara de turt dulce?

-De ce se mbolnvise mama bieelului?

Dupa ce au loc discutii legate de activitate copiii se pregatesc de plecarea la baie si la servirea mesei.

Tranzitie :Rndul iute s-l formm...repede.. Aici se urmareste consolidarea deprinderilor igienico-sanitare si servirea mesei in conditii optime.

Dupa servirea mesei copiii intra in sala de grupa fredonand:

Noi n grup am intrat...ncetior,

Locul ni l-am ocupat...ncetior,

i n linite-ateptm,

S aflm ce nvm...

In continuare educatoarea il pofteste pe clown sa se aseze pe un scaunel si sa urmareasca cum lucreaza copiii promitandu-i ca daca va ramane alaturi de noi il vom invata cum sa-i faca mamei sale un cadou deosebit.

Dupa tranzitie, copiii vor observa centrele special amenajate pentru ei, fiecare copil se va aseza la unul dintre cele trei centre de interes. Aici copiii vor putea pregati prajituri pentru mama, vor reconstitui din bucati personajul mama, vor realiza felicitari pentru mama,toate acestea reprezentand un dar si o surpriza pentru mamicile lor. Toate aceste materiale confectionate vor ajuta la completarea si imbunatatirea centrului tematic.TranzitieToi copiii se ridic i rostesc urmtoarele versuri, executnd i micrile specifice:

Dac vreau s fiu voinic... Descoperim impreuna ce avem in cosuri, dupa care le demonstrez modul de realizare al lucrarii. Se incepe realizarea lucrarilor; copiii lucreaza in liniste, ascultand muzica ambientala de primavara. Doamnele le ofera indicatii si sfaturi si este prezenta acolo unde este necesar. Se atrage atentia sa lucreze curat si ordonat. Se finalizeaza lucrarile si se aseaza la centrul tematic. Le spun copiilor ca pot lua cadoul confectionat de ei sa il ofere mamelor cand vor pleca acasa. Fac aprecieri individuale si colective si le multumesc pentru participarea activa si cu deosebit interes la activitate.

Copiii se aseaza la masute, unde asteapta in liniste sa li se explice modul de lucru. Se fac cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii. Batem palmele de zor. Se ofera recompense copiilor care au lucrat foarte frumos si curat si celor care au cantat frumos. Fac aprecieri verbale frontale si individuale.In incheierea zilei se organizeaza programul distractiv reprezentat de Serbarea de 8 Martie la care sunt invitate si mamicile acestor copii. DESFURAREA ACTIVITIISecvena didacticConinutul activitiiStrategii

didacticeevaluare

1.Moment organizatoric Se vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea optim a activitii:- amenajarea spaiului educaional i pregtirea materialului didactic;

Se trece la ntlnirea de diminea

( salutul, prezenta, calendarul naturii)

conversaiafrontal

2.Captarea ateniei Se realizeaza prin aparitia la usa a unor musafiri: -Cioc! Cioc! Bate cineva la u! Deschid ua i observm ca la usa apare un grup de copii de la scoala(clasa pregatitoare) insotiti de doamna lor invatatoare care doresc sa realizeze impreuna cu prescolarii cadouri pentru mamicile lor.

-frontal

-individual

3.Anunarea temei i a obiectivelorAstfel captat atenia le voi spune copiilor c astzi vor realiza mai multe activiti. Pentru inceput vor asculta ,povestea Inimioare, inimioare, La ART vor realiza felicitari pe care le vor oferii mamelor de 8 Martie. La JOC DE ROL vor pregati prajituri pentru mama, la JOC DE MAS vor realiza un puzzle si inimioare din piuneze,iar la CONSTRUCTII vor avea de realizat casute pentru mama.-conversaia

-explicaia

4.Prezentarea optima a continutului Voi ruga ntreaga grup s asculte povestea Inimioare, inimioare! de Sarina Cassvan

Se va reda coninutul povetii ct mai expresiv, folosind mimica i gestica corespunztoare.Coninutul povestirii va fi expus urmrindu-se succesiunea momentelor principale, explicarea cuvintelor i expresiilor necunoscute. Simultan cu povestea, le voi prezenta macheta povestii Inimioare,inimioare .Apoi vor rspude la urmtoarele ntrebri:

-Cum se numete povestea?

-Pentru cine a cumprat bieelul inimoara de turt dulce?

-De ce se mbolnvise mama bieelului?

Dup terminarea povestii si dupa explicarea sarcinilor de la fiecare arie de stimulare i a materialelor existente la acestea copiii ii aleg aria unde vor s lucreze.

La JOC DE MAS copiii au gsit multe puzzele-uri cu imaginea mamei si piuneze din care sa construiasca inimioare pentru mama. La ART: copiii vor lucra felicitari lipind pe ele diferite forme si flori pentru a realiza un cadou deosebit pentru mama lor.

La JOC DE ROL: copiii au pregatit prajituri pentru mamele lor.

La CONSTRUCTII : prescolariii vor realiza casute pentru mamele lor.-povestirea

-explicaia

-macheta povestii Inimioare,inimioare-puzzle

-mozaic

-aracet-diferite modele de floricele decupate,buburuze,albinute , fluturasi -felicitari inimioare -cuburi

-lego-realizeaz sarcinile de lucru n funcie de profilul fiecrui centru de interes

Obinerea performanei La art finalizeaz felicitarile si realizeaz o expoziie Cea mai frumoas felicitare pentru mama

La joc de mas realizeaz puzzle-uri , creaza inimioare din piuneze i descriu imaginea obinut.

La joc de rol prepara cele mai bune prajituri pentru ziua mamei .

La constructii realizeaza casute pentru mamele lor.

-creioane colorate

-puzzle

-mozaic

-coca

-forme de fursecuri

-cuburi

-lemn-individual i colectiv

Realizarea feed-back-uluiSe aplic metoda de nvare prin cooperare Amestec, nghea, Formeaz perechi

La semnalul AMESTEC, copiii se vor plimba prin sala de grup.

La semnalul NGHEA, copiii vor ramne unde se gsesc nemicai.

La semnalul FORMRAZ PERECHI, copiii vor forma perechi i vor rspunde la ntrbrile:

-Ce ai lucrat la centrele de activitate?

La al doilea semnal copii vor vorbi despre ce le-a plcut mai mult.

La al treilea semnal copiii vor vorbii despre cum arat mama lor.-respect regulile jocului

- discut despre activitatea zilei, despre ce le-a plcut mai mult i despre cum arat mama lor.-frontal

-n perechi

ncheierea activitii

In finalul activitatii copiii vor desfasura programul artistic pentru serbarea de 8 Martie la care sunt invitate si mamicile acestor copii. Aici , copiii grupei si cei de la scoala vor canta, dansa si recita poezii pentru mamici.

-Conversaia,

-Inimioare de turt dulce,

-oral

-frontal