Proiect Activitate Integratu0103-Rou0219u Andreea
-
Upload
andreearou -
Category
Documents
-
view
26 -
download
0
description
Transcript of Proiect Activitate Integratu0103-Rou0219u Andreea
-
Grdinia cu Program Prelungit Csua Bucuriei Nr. 11 Braov
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
Propuntor: Student Rou Andreea
Grupa mare Fluturaii
Ianuarie 2015
-
DATA: 12. 01. 2015
GRDINIA: Grdinia cu program prelungit nr. 11, Csua Bucuriei Braov
GRUPA: Mare
TEMA ANUAL Cum este, a fost i va fi pe pmnt?
TEMA SPTMNII : A fost odat
TEMA ZILEI : Doi prieteni: Mihai Eminescu i Ion Creang
CATEGORIA : Activitate integrat tip I (ADP + ADE +ALA)
TIPUL DE ACTIVITATE : mixt - nsuire de noi cunotine, formare i consolidare de
priceperi i deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE : Activitate pe arii de stimulare, frontal i individual, pe grup
SCOPURILE ACTIVITII INTEGRATE: Educarea patriotismului prin
familiarizarea copiilor cu unele dintre cele mai reprezentatative personaliti ale culturii
romneti, Mihai Eminescu i Ion Creang;
RESURSE UMANE : Precolarii grupei mari i educatoarea
ELEMENTE DE EVALUARE: Observarea sistematic a activitii i a comportamenului
copiilor, autoevaluare, aprecieri verbare, acordare de recompense
INVENTAR DE ACTIVItatI
Elemente componente ale activitatii integrate
I.Activiti de dezvoltare personal = ADP
1. ADP:
Rutine:-ntlnirea de diminea
Tema: Ce surprize ne-a adus Zna Povetilor ?
- Consolidarea unor deprinderi de igien personal
-
Tranziii:
ntre: ntlnirea de diminea i ALA1
ntre ALA1 I Activitatea de Povestire a Educatoarei
ntre Povestirea Educatoarei i Jocul didactic matematic
ntre Jocul didactic matematic i Dactilopictur
II.Activiti liber alese ALA
1. ALA1:
TIIN: Numrm i ne distrm
ART: Colorm cu drag i spor lumea povetilor Construcii: Ferma psrilor
III.Activiti pe domenii experieniale ADE
2.ADE: DLC+D+DEC: DLC : Pungua cu doi bani - Ion Creang
D: Matematic- Pungua cu ci bani?
DEC: Dactilopictur tema Prietenie
II.Activiti liber alese ALA
1. 1.ALA 1:
2. ALA: Activiti pe centre de interes
Centrul Tema Sarcina
tiin Numrm i ne distrm
-s identifice i s sorteze numerele de la 0 la 6
Art
Colorm cu drag i spor lumea povetilor
-s coloreze corect n contur
-
Construcii Ferma animalelor! -s construiasc o ferm de psri
Zona tiin
Subiect: Numrm i ne distrm
Mijloc de realizare: sortare
Material didactic: imagini, reprezentri grafice ale numerelor
Obiective prioritare:
- s asocieze corect numerele cu imaginile repezentnd animale
Zona Art
Subiect: Colorm cu drag i spor lumea povetilor
Mijloc de realizare: colorare n contur
Material didactic: fie, creioane colorate
Obiective prioritare:
- s coloreze corect n contur, utiliznd culorile potrivite
Zona Construcii- Ferma animalelor
Mijloc de realizare : asamblare
Material didactic : cuburi colorate
Obiective prioritare :
-s construiasc din cuburi o ferm a psrilor e curte
-
RESURSE MATERIALE:
ALA 1: 1 tiin: imagini, cartonae cu numere
2 Art : fi, creioane colorate
3. Construcii : cuburi/ piese lego
ntlnirea de diminea
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea prin intermediul salutului de diminea.
Educatoarea salut copiii spunnd: Bun dimineaa pici! M bucur c sunt aici Dimineaa a
venit, / Toi copiii au sosit, / n cercul prieteniei s ne adunm, / Cu toi s ne salutm!
Prezena: Copiii sunt aezai pe scunele n cercul prieteniei. Educatoarea strig catalogul,
copilul strigat va rspunde Prezent.
Vor completa Calendarul naturii: -Ce zi este astzi?
-Cum este ziua de astzi?
-Cum v simii voi astzi?
Dup completarea calendarului naturii urmeaz Nouatea (tema) zilei /Captarea ateniei ce va fi
realizat prin apariia n grup a unei cutii cu surprize lsate de Zna Povetilor
RESURSE MATERIALE:
NTLNIREA DE DIMINEA: Prezena, Cutia surprizelor
-
SCENARIUL ZILEI
nainte de venirea copiilor n sala de clas se pregtesc o parte din materiale i se aranjeaz sala.
naintea nceperii activitii integrate se va realiza ntlnirea de diminea cu tema Prietenia.
Copiii rspund salutului i se salut reciproc.
Noutatea zilei: Surprize din parte Znei Povetilor
Prezena: Copiii sunt aezai n cercul prieteniei. Educatoarea strig catalogul, iar copilul strigat rspunde
Prezent!. Se va completa Calendarul Naturii.
-Ce zi este astzi?
-Cum este ziua de astzi?
-Cum v simii voi astzi?
Dup completarea calendarului naturii, educatoarea aduce n faa copiilor o cutie. Cutia vine din
partea Znei Povetilor i copiii vor observa c acolo se afl mai multe bileele. Pe fiecare bileel este
scris cte o ntrebare ce va fi extras de cte un copil i citit de educatoare.
Dup dialogul astfel creat, tranziia ctre ALA1 se va realiza cu ajutorul versurilor:
Ctre centre v-ndreptai
Sarcinile s le-aflai.
Dac vei colabora
i bine de vei rezolva,
Spre Pdurea Povetilor vei pleca.
Activitatea se va muta ctre centre. Pentru fiecare centru de interes, Zna Povetilor ne-a
lsat cte un bileel cu instruciuni, astfel:
La centrul TIIN copiii trebuie s ghiceasc povestea i s gseasc personajele
principale ale povetii.
La sectorul ART copiii vor colora imagini din povetile preferate.
La sectorul CONSTRUCII copiii vor construi o ferm a psrilor de curte
Tranziia ctre activitatea de educare a limbajului se realizeaz cu ajutorul versurilor:
Mergem toi n pas voios
Copiii se vor aeza pe scunele.Educatoarea va scoate un plic din cutia cu surprize i,
folosindu-se de planele cu imagini, va prezenta coninutul povetii clar,coerent i
expresiv,utiliznd un ton i o mimic adecvat modelndu-i vocea pentru a imita
-
personajele,nuannd astfel expunerea n funcie de strile afective pe care le implic povestirea.
Fixarea cunotinelor o va realiza utiliznd metoda cubului. Colectivul de precolari este mprit
pe ase grupuri. Se prezint cubul i se explic modul n care se va desfura activitatea. Cubul
fermecat va hotr pentru fiecare grup ce sarcin i se potrivete n funcie de culorile laturilor.
Copiii trebuie s in minte culoarea care se nimerete grupei lor.
Pe un flanelograf sunt aezate plicuri colorate, fiecare culoare a cubului avnd cte un plic
ce i corespunde, coninnd o sarcin de lucru. Fiecare reprezentant al grupului merge la
flanelograf i deschide plicul. Se citete sarcina de lucru(ntrebarea); dac reprezentantul
grupului nu tie rspunsul, poate fi ajutat de colegii si. Pentru fiecare sarcin ndeplinit, grupul
va primi o recompens.
Tranziia ctre activitatea matematic se realizeaz cu ajutorul poeziei: Ala- bala mi pitici,/
Ia venii cu toi-aici./ S- nvm s numrm,/ Cte monede avem.
Educatoarea va scoate din cutia surprizelor 6 sculei cu monede. Atins de bagheta magic
lsat n cutie de Zna Povetilor, copilul numit va iei n fa i va alege un scule. El va trebui
s scoat, pe rnd, monedele i s le numere, urmnd s aleag i jetonul cu cifra
corespunztoare elementelor mulimii.
Jocul va fi realizat de prob de ctre un copil, iar complicarea lui const n amestecarea
bnuilor din fiecare scule de ctre educatoare, timp n care copiii vor avea ochii nchii. Copiii
numii au sarcina s potriveasc din nou jetoanele corespunztoare mulimii. Se fac aprecieri
verbale i se ofer feed-back i prin intermediul aplauzelor.
Tranziia ctre activitatea de dactilopictur se realizeaz cu ajutorul poeziei Mna lebd o
fac...
Copiii se vor aeza n bnci i vor picta cu ajutorul degetelor o imagine reprezentativ pentru
tema prieteniei.
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:
ADE: DLC Povestirea educatoarei- Pungua cu doi bani
D - Joc didactic Sacii cu monede
DEC- Dactilopictur Prietenia
-
PROIECT DIDACTIC
Data: 12. 01. 2015
Gradinita: Grdinia cu program prelungit, nr. 11 Csua Bucuriei Braov.
Grupa: Mare
Tema anuala: Cum este, a fost i va fi aici pe pmnt
Tema saptamanii: A fost odat
Tema zilei: Doi prieteni: Mihai Eminescu i Ion Creang
Denumirea activitatii: Activitate pe domenii experieniale (ADE=DLC+D)
Tipul de activitate: mixt - nsuire de noi cunotine, formare i consolidare de priceperi
i deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic , Povestirea Eduactoarei
Forma de ORGANIZARE: Frontal, individual i pe grupe
Resurse umane: Precolarii grupei mari i educatoarea
Elemente de evaluare: Observarea sistematic a activitii i a comportamenului copiilor,
autoevaluare, aprecieri verbare, acordare de recompense.
OBIECTIVE DE REFERIN
S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor, ct i
n calitate de auditor.
S neleag i s transmit mesaje simple; s reacioneze la acestea.
S audieze cu atenie un text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles.
S recepteze un text care i se citete ori i se povestete, nelegnd n mod intuitiv caracteristicile
expresive i estetice ale acestuia
-
Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numere, cifre, uniti de msur, ntrebuinnd un
vocabular adecvat;
S efectueze operaii cu grupele de obiecte constituite n funcie de diferite criterii date ori gsite
de el nsui: triere, grupare/regrupare
OBIECTIVE OPERAIONALE
a)cognitive
- s asculte cu atenie povestea spus de educatoare;
- s urmreasc succesiunea evenimentelor;
- s denumeasc personajele care apar n povestire;
-s aprecieze trasturile pozitive ale caracterului personajelor: modestia, harnicia,
bunatatea;
-s sesizeze trasturile negative ale unor personaje: rutatea, lacomia, viclenia;
- s se exprime n propoziii corecte;
- s identifice elementele unor mulimi n limitele 1-6
b)Psiho-motorii:
s-i dezvolte aparatul fono-articular n pronunarea corect a cuvintelor;
- s-i coordoneze micrile n utilizarea materialului ilustrativ;
-s menin o poziie corect pe toat durata activitii
c)Socio-afective:
- s manifeste spirit cooperant
- s participe activ i afectiv la activitate
- s stabileasc relaii interpersonale pozitive;
STRATEGII DIDACTICE
RESURSE PROCEDURALE: conversaia, explicaia, jocul didactic, demonstraia, exerciiul, munca
independent, metoda cubului, problematizarea, brainstorming-ul
-
RESURSE MATERIALE: calculator, videoproiector, cutie cu surprize, baghet magic, fie cu imagini
din poveti, creioane colorate, fee vesele/triste, plicuri colorate, cub colorat
METODE DE EVALUARE: verificare oral, observarea curent a comportamentului, aprecieri
stimulative, analiza lucrrilor
RESURSE SPAIALE: sala de clas
RESURSE UMANE: precolarii grupei mari Fluturaii i educatoarea
BIBLIOGRAFIE :
Curriculum pentru nvmnt precolar (3-6/7 ani)
Grama F, Pletea M....-Aplicaiiale noului curriculum pentru nvmntul precolar, Editura DPH,
Bucureti ,2009;
Gherghina D., Novac C., Necula G.,.........Metodica activitilor instructiv-educative n grdinia de copii,
Editura Gheorghe Cru-Alexandru, Craiova, 2009;
-
Secvente
didactice
Continut Strategii didactice Modalitati de
evaluare Metode si
procedee
Mijloace didactice Forme de
organizare
I. Moment
organizatoric
Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii: Aerisirea slii de grup Copiii vor fi aezati pe scunele n cercul prieteniei, Pregtirea materialului demonstrativ i distributiv;
Frontal
II. Captarea
ateniei Activitatea debuteaz cu povestirea unei scurte ntmplri -Dragii mei. venind astzi la grdini am gsit n faa uii o cutie mare, mare. Pe ea scrie c este de la Zna Povetilor i conine multe surprize pentru voi. Suntei curioi s aflai care sunt surprizele din cutie?
Conversaia
Explicaia
Cutia surprizelor
Bagheta magic Frontal Stimularea
interesului
pentru
activitate
III.
Anunarea temei
Educatoarea scoate o fi din cutie i citete mesajul de la Zna povetilor: Ei, dragii mei, suntei pregtii de o cltorie fantastic n lumea povetilor? Astzi vei face multe jocuri frumoase, vei asculta o poveste citit de doamna educatoare i vei avea parte multe surprize. Dar s ncepem cu cteva ghicitori din poveti pentru a putea trece mai departe:
ntrebri: - Care este povestea ta
preferat? - Care este personajul tu
preferat? De ce ?
- Spune cteva titluri de poveti.
- Ce autor de poveti cunoti?
- Unde ntlnim povetile?
Conversaia
Expunerea
Brainstorming
Frontal
Individual
Stimularea
interesului
pentru
activitate
-
- Ce este un personaj pozitiv?
- Spune numele unui personaj negative.
IV.Dirijarea
nvrii Tranziia ctre ALA1
Ctre centre v-ndreptai
Sarcinile s le-aflai.
Dac vei colabora
i bine de vei rezolva,
Spre Pdurea Povetilor vei pleca. Activitatea se va muta ctre centre. Pentru fiecare centru de interes, Zna Povetilor ne-a lsat cte un bileel cu instruciuni, astfel:
La centrul TIIN copiiii asociaz corect o imagine dintr-o poveste,trebuie s ghiceasc povestea i s gseasc personajele principale ale poveti.
La sectorul ART copiii vor colora imagini din povetile preferate.
La sectorul CONSTRUCII copiii vor construi o ferm a psrilor de curte
Tranziia ctre activitatea de educare a limbajului se realizeaz cu ajutorul versurilor: Mergem toi n pas voios
DLC
Povestea va fi expus cu mare atenie la inflexiunile vocii, n funcie de personajele din poveste. Se prezint copiilor planele la videoproiector concomitent cu textul, ilustrnd momentele principale
Expunerea
Explicaia
Conversaia
Conversaia
Plane cu imagini
Cuburi
Flanelograf
Lucrul pe
grupe
Frontal
Individual
Observarea
sistematic a activitii
-
din poveste.
Dup ncheierea povestirii educatoarei, copiii vor fi mprii n ase grupuri, fiecare grup reprezentnd o culoare de pe faa cubului. Pe flanelograf vor fi lipite ase plicuri corespunztoare fiecrei culori de pe fiecare fa a cubului. Pe rnd, fiecare membru al grupului va merge la flanelograf i, din plicul corespunztor culorii pe care o reprezint va extrage cte o sarcin de lucru. Ctig grupul care rspunde corect la toate sarcinile din plicuri.
Tranziia ctre activitatea matematic se realizeaz cu ajutorul poeziei: Ala- bala mi pitici,/ Ia venii cu toi-aici./ S- nvm s numrm,/ Cte monede avem.
D Educatoarea va scoate din cutia surprizelor 6 sculei cu monede. Atins de bagheta magic lsat n cutie de Zna Povetilor, copilul numit va iei n fa i va alege un scule. El va trebui s scoat, pe rnd, monedele i s le numere, urmnd s aleag i jetonul cu cifra corespunztoare elementelor mulimii. Jocul va fi realizat de prob de ctre un copil, iar complicarea lui const n amestecarea bnuilor din fiecare scule de ctre educatoare, timp n care copiii vor avea ochii nchii. Copiii numii au sarcina s potriveasc din nou jetoanele corespunztoare mulimii.
Tranziia ctre activitatea de dactilopictur se realizeaz cu ajutorul versurilor: Mna lebd o fac Care d mereu din cap. Lebedele-n jur privesc,
Minile mi le rotesc.
Explicaia
Metoda cubului
Jocul didactic
Conversaia
Plicuri colorate
Cub colorat
Sculei cu monede n limitele 1-6
Plane
Individual
Frontal
Individual
Aplauze
Se fac
aprecieri
verbale i se ofer feed-back i prin intermediul
aplauzelor.
Observarea
sistematic a
-
Minile nu stau deloc
i se pregtesc de joc. Degetele-mi sunt petale,
Le deschid ca pe o floare.
Ploaia cade nencetat,
Vrful degetelor bat.
i apoi le rsfirm i la un pian cntm.
DEC
Copiii vor fi aezai n bnci i vor primi o fi de pictat cu ajutorul degetelor, simboliznd doi prieteni.
Demonstraia
Exerciiul
Acuarele activitii
Aprecieri
verbale
V. Obinerea performanei
Fiecare copil va lua dintr-un coulet o stelua i o va aeza n dreptul lucrrii care i place. Va fi desemnat lucrarea cea mai frumoas, cea mai ngrijit lucrarea care are cele mai multe buline.
Educatoare va aprecia c toate lucrrile sunt frumoase i toi copiii merit s fie recompensai cu suprize din cutia lsat de Zna Povetilor. Tranziia ctre ALA2 se realizeaz cu ajutorul versurilor: Pn acum am numrat, Recitat i desenat. Cu toii noi meritm S ne recreem.
Conversaia Turul galeriei
Stelue Individual Frontal
Aprecieri
verbale
VI.
ncheierea
activitii
Educatoarea va face ultimele aprecieri. Fiecare copil va
primi cte un stimulent.
Conversaia Stimulente Frontal