Proiect Abilitati Sperietoarea (1)

7
PROIECT DE LECŢIE Clasa: I B Data: 30.05.2012 Şcoala: Şcoala cu clasele I-VIII, Sînandrei Propunător: învăţător CRISTINA MIHAI Aria curriculară: Tehnologii Obiectul: Abilităţi practice Subiectul: “Sperietoarea” - colaj Tipul: Formare de priceperi si deprinderi Obiective: 1.1 să observe relaţii între părţile componente ale unui sistem familiar; 1.2 să combine tehnici şi instrumente variate în vederea îndeplinirii unui scop propus; 2.1 să creeze un produs în urma unui plan stabilit, combinând tehnicile învăţate, cu altele; 2.2 să aprecieze calitatea unui produs finit, în funcţie de criterii date; 3.2 să manifeste iniţiativă în relaţiile interpersonale, să lucreze cu placere; Resurse: Procedurale: metode şi procedee : explicaţia, demonstraţia, exerciţiul forme de organizare : individual Meteriale: mijloace : machetă, lipici, foarfecă, carton colorat, farfurii de unică folosinţă, ochi de plastic.

description

aa

Transcript of Proiect Abilitati Sperietoarea (1)

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECIE

Clasa: I B

Data: 30.05.2012

coala: coala cu clasele I-VIII, Snandrei

Propuntor: nvtor CRISTINA MIHAI

Aria curricular: Tehnologii

Obiectul: Abiliti practice

Subiectul: Sperietoarea - colaj

Tipul: Formare de priceperi si deprinderi

Obiective: 1.1 s observe relaii ntre prile componente ale unui sistem familiar;

1.2 s combine tehnici i instrumente variate n vederea ndeplinirii unui scop propus;

2.1 s creeze un produs n urma unui plan stabilit, combinnd tehnicile nvate, cu altele;

2.2 s aprecieze calitatea unui produs finit, n funcie de criterii date;

3.2 s manifeste iniiativ n relaiile interpersonale, s lucreze cu placere;

Resurse:

Procedurale: metode i procedee: explicaia, demonstraia, exerciiul

forme de organizare: individual

Meteriale: mijloace: machet, lipici, foarfec, carton colorat, farfurii de unic folosin, ochi de plastic.

Bibliografie: Programe colare pentru clasa I-, Abiliti practice, Aprobat prin ordin al ministrului, nr. 3919 din 20.04.2005

Abiliti practice cu joc i distracie, Bojneag Maria, Barboni Elena, Ed. TehnoArt

Evenimentul didactic

Timp alocat

Ob.

op

Coninuturile nvrii

Strategii didactice

Evaluare

Metode i procedee

Mijloace de nvmnt

Captarea i pstrarea ateniei

- O voi realiza prin citirea unei povestioare Eu sunt sperietoarea de ciori

Conversaia

Informarea elevilor cu privire la obiectivele urmrite

1.1

Voi informa elevii c la finalul leciei ei vor ti s combine anumite tehnici de lucru pentru a rezulta un produs i se vor evalua ntre ei, ct mai corect. Evaluarea se va face n urma criteriilor prestabilite.

Conversaia

Explicaia

Frontal

Anunarea temei

Astzi vom realiza sperietoarea de ciori din povestea noastr. Ea va fi foarte fericit la final.

Conversaia

Explicaia

Prezentarea materialului stimul

1.1, 1.2

Le voi arta un produs finit i ei mi vor spune care cred ei ca sunt etapele realizrii acestei lucrri?

Conversaia

Explicaia

Dirijarea nvrii

1.2, 2.1, 3.2

Materialul necesar: (civa copii numii de mine vor spune care sunt materialele necesare realizrii lucrrii)

Voi numi civa copii care vor enumera materialele de pe mas. (lipici, foarfec, farfurii de unic folosin, ochi de plastic)

Identificarea etapelor de lucru sub ndrumarea i demonstratia mea.

-Ce credei c am relizat prima dat?

-Care este ordinea asamblrii materialelor?

Le voi face o demonstraie a asamblrii i voi da explicaiile necesare.

nclzirea muchilor minii.

Mai departe, elevii vor construi sperietoarea de ciori sub ndrumarea i controlul meu, innd cont de urmtoarele etape:

Decuparea abloanelor necesare.

Aranjarea ochilor, a prului, a plriei etc. pe suportul format din farfuria de unic folosin.

Lipirea acestora pe carton.

Finalizarea sperietoarei prin adugarea unui iret pentru agarea acesteia.

Eu ma voi plimba printre bnci i voi da indicaiile necesare.

Conversaia

Explicaia

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Frontal

Individual

Individual

Individual

Obinerea performanei i asigurarea conexiunii inverse

2.2

Civa elevi vor iei n faa clasei i ii vor explica lucrarea, inclusiv materialele folosite i etapele de lucru.

Conversaia

Explicaia

Frontal

Individual

Evaluarea performanelor

2.2

Dup explicaiile date, lucrrile vor fi expuse pe un suport. Elevii vor trece pe rnd prin faa expoziiei i vor evalua lucrrile.

Conversaia

Explicaia