0 Abilitati Grad

11
Proiect didactic Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Nr. 1 “Dimitrie Luchian” Data: 16 februarie 2012 Clasa: I Învăţător: Toader Mariana Aria curriculară: Tehnologii Disciplina: Abilităţi practice Unitatea de învăţare: Activităţi cu materiale sintetice- hârtia Subiectul: Decupare, asamblare, lipire CÂINELE, PISICA ŞI ŞORICELUL Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi Obiective de referinţă: 1.2. să recunoască şi să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice; 2.2. să descopere etapele realizării unor produse simple din diferite materiale; 3.1. să participe, în grupuri de lucru, la realizarea componentelor unui produs simplu; Obiective operaţionale: O 1 - să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primite; O 2 : să decupeze după contur elementele componente ale compoziţiei; O 3 : să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele compoziţiei; O 4 : să decoreze cât mai original lucrările confecţionate. Resurse: procedurale: exerciţiul, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia; materiale: planşa model, hârtie colorată, foarfece, lipici, text „De ce se duşmăneşte câinele cu pisica...”casetofon, videoproiector; organizatorice: frontal, individual, pe grupe. Durata: 45 minute Profesor inv. primar Toader Mariana Şcoala Gimnazială Nr. 1 ,,Dimitrie Luchian’’ Piscu

description

abilitati

Transcript of 0 Abilitati Grad

Proiect didactic

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Nr. 1 Dimitrie Luchian

Data: 16 februarie 2012

Clasa: I

nvtor: Toader Mariana

Aria curricular: Tehnologii

Disciplina: Abiliti practice

Unitatea de nvare: Activiti cu materiale sintetice- hrtia

Subiectul: Decupare, asamblare, lipire

CINELE, PISICA I ORICELUL

Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi

Obiective de referin:

1.2. s recunoasc i s utilizeze operaii simple de lucru cu materiale din natur i sintetice;2.2. s descopere etapele realizrii unor produse simple din diferite materiale;

3.1. s participe, n grupuri de lucru, la realizarea componentelor unui produs simplu;

Obiective operaionale:

O1- s descrie coninutul etapelor de parcurs n realizarea lucrrii pe baza modelelor i a explicaiilor primite;

O2 : s decupeze dup contur elementele componente ale compoziiei;O3 : s asambleze corect, estetic i creativ n spaiul de lucru elementele compoziiei;O4 : s decoreze ct mai original lucrrile confecionate.

Resurse: procedurale: exerciiul, conversaia, observaia, explicaia, demonstraia;

materiale: plana model, hrtie colorat, foarfece, lipici, text De ce se dumnete cinele cu pisica...casetofon, videoproiector; organizatorice: frontal, individual, pe grupe.

Durata: 45 minuteBibliografie:

M. Diaconu- ndrumtor pentru leciile de abiliti practice, clasele I-IV , Ed.Petrion , Bucureti , 2001; Programa colar clasele I i a II-a, Ministerul Educaiei i Cercetrii, Editura Didactica Press, 2004; L. Stan.- Abiliti practice- ghid metodologic clasele I- IV, Ed . Aramis, 2002, Bucureti ;

Etapele

instruirii i dozareaOb.

Op.Coninutul informaional al lecieiResurseEvaluare

Activitatea nvtoareiActivitatea elevilorProceduraleMaterialeOrganizatorice

1.Moment organizatoric

1 Pregtete materialele necesare pentru realizarea lucrrilor.

- se pregtesc pentru desfurarea leciei;conversaia

frontal

2. Captarea ateniei

7Citete elevilor povestea De ce se dumnete cinele cu pisica...Adreseaz ntrebri n legtur cu coninutul textului. -ascult cu atenie textul;

- rspund la ntrebri

- descoper personajele textului.observaia dirijatvideoproiectorfrontal

3. Anunarea temei i a obiectivelor

2 Comunic tema leciei:

Decuparea dup contur, ansamblarea i lipirea hrtiei CINELE, PISICA I ORICELUL Prezint obiectivele ntr-o manier accesibil elevilor.- rein tema leciei i ascult obiectivele leciei.frontal

4. Dirijarea nvrii

25O1O2

O3O4

Prezentarea i intuirea modelului- prezint lucrarea model Cinele, pisica i oricelulCere copiilor s precizeze ce materiale s-au folosit pentru realizarea acestei lucrri.

Explicarea i demonstrarea tehnicii de lucru Se decupeaz

elementele componente n form de inimioare;Se insist pe faptul c trebuie s fie ateni s decupeze pe linia de contur. Se aplic lipiciul pe prile decupate i se monteaz, pe rnd, prile componente ale celor trei animlue. Se coloreaz lucrrilecorespunztor.Atrage atenia elevilor s nu ridice lucrrile de pe mas pn cnd lipiciul nu este complet uscat. Realizarea lucrrii

Distribuie elevilor coli de diverse culori cu prile componente ale celor trei animale pe care le vor decupa i le vor mbina.Urmrete modul de realizare a lucrrilor de ctre elevi, ndrumnd i ajutnd acolo unde este cazul.- observ lucrarea model i remarc materialele folosite pentru realizarea ei.-Urmresc explicaiile i demonstraia.Observ lucrarea i denumete cele trei animale. Caelul Pisica

oricelul

Precizeaz faptul c elementele componente ale acestora sunt n form de inimioare.Urmresc demonstraia i sunt ateni la explicaii.Rein indicaiile.

Decupeaz pe contur.

Asambleaz piesele componente prin lipire.

Coloreaz lucrrile corespunztor, avnd posibilitatea de a-i manifesta creativitatea i simul artistic. Realizeaz cu acuratee lucrrile.Observareadirijatdemonstraia

exerciiulPlana model

abloane

abloane

lipici

foarfecefie cu animalue

abloane

lipici

foarfececulori

planeCD -player frontal

individualPe grupe

Obs. sistematic

5. Evaluarea lucrrilor

8 Prezint criteriile de evaluare ale lucrrilor: finalizarea lucrrii, corectitudinea execuiei, aspectul estetic, originalitatea lucrrii.Expune lucrrile finalizate vor fi expuse pe panou. Expun lucrrile pe un panou de polistiren n faa clasei.

Fac aprecieri/ observaii cu referire la lucrrile expuse.

lucrrile elevilor

frontalautoevaluarea

evaluarea reciproc

Activitatea transdisciplinar 3' Propune ascultarea

cntecelului Taraful Chi i

solicit intonarea refrenului de ctre elevi.Ascult cntecelul i cnt la refren.Cd

Frontal

6. ncheierea leciei

2Face aprecieri cu privire la modul de participare al elevilor la lecie

Ascult aprecierile fcute, fac aprecieri.

aprecierea

verbalfrontal

DE CE SE DUMNETE CINELE CU PISICA...

-De ce se dumnete cinele cu pisica,bunicule?

- Am s-i spun o poveste, nepoata moului, rspunse bunicul, i ai s nelegi de ce se dumnesc ei aa mult.

Cic, odat, nite hoi veniser sl omoare pe un om. Cinele a nceput atunci s latre i a dat de veste stpnului. Acesta s-a aprat i a scpat teafr. De atunci, stpnul, drept recunotin, a dat voie cinelui s stea n cas i s mnnce cu el la mas. Ba i-a dat i bilet la mn, isclit de stpn, c n-are voie nimeni s-l dea afar din casa aceea sau s-l alunge de la mas.

Pe atunci, cinele era bun prieten cu pisica. ntr-o zi, el i zise:

- Drag pisic, pstreaz dumneata, te rog, acest bilet. Tot umblnd cu stpnul meu ncoace i-n colo, mi-e team s nu-l pierd. Dar pstreaz-l ca pe ochii din cap! S tii c dac s-o pierde, m-am nenorocit pentru toat viaa!

Pisica lu biletul i, ca s-l pstreze mai bine, l duse n pod i-l vr sub grinda casei.

Dup ctva timp stpnul muri. Casa , cu toate bunurile din ea, o moteni un nepot.

Din prima zi acesta nu putea s sufere cinele n cas i mai ales s stea cu el la mas. De aceea l goni afar. Cinele nu voi s ies i spuse cam ano:

- Domnule, dumneata nu ai voie s m dai afar din cas! Eu am bilet de la unchiul dumitale, s stau n cas ct voi tri i s mnnc la masa stpnului, oricare ar fi el. - Dac ntr-adevr ai astfel de bilet, te-oi lsa, zise noul stpn. Adu biletul s-l vd i eu!

Cinele alerg la pisic. Pisica fugi n pod s-i aduc biletul. Cnd colo, ia-l de unde nu-i! Ce se ntmplase? oarecii roaser biletul cu dinii lor cei ascuii, de nu mai rmsese din el dect dou-trei frmiele.

Bietul cine rmase ruinat. Noul stpn, creznd c-a vrut s-l nele, i mai dete i-un baston peste spinare i-l goni din cas.De atunci, cinele st numai pe afar; doarme n frig i-l bate ploaia i ninsoarea, iar de mncare , se mulumete cu ce rmne de la masa stpnului.

Din ziua aceea s-a stricat i prietenia dintre cine i pisic. Cinele o urte de moarte pe pisic, fiindc nu i-a pstrat bine biletul; de aceea o latr, alearg dup ea, ba chiar o muc, atunci cnd poate pune laba pe dnsa. Noroc c n-o prea poate prinde, fiindc pisica se urc repede n pomi sau pe lucruri nalte i de acolo i face necaz.

Dar i pisica i vars necazul pe oarecii care i prinde. Ea i judec de ce au ros biletul.

Profesor inv. primar Toader Mariana

coala Gimnazial Nr. 1 ,,Dimitrie Luchian Piscu