Proiect

11
PROIECT DE LECŢIE Aria Curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: Text literar/Text nonliterar Tipul lecției: însuşire de noi cunoştinţe Scopul: Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse. Competențe specifice: 1.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare 2.Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare 4.Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare Obiective operaționale: 1.Să identifice diferentele dintre textul literar si textul nonliterar; 2.Să recunoască trasaturile textului nonliterar ; 3.Să realizeze afise,interviuri,retete de bucatarie,stire la ziar ; 4. Să manifeste interes pentru actul de predare-învăţare. STRATEGII DIDACTICE: Metode și Procedee: conversatia euristica, explicaţia, demonstratia, problematizarea, exercitiul,jocul de rol. Mijloace de învăţământ: Manual: Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sânmihăian, Limba română, Manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educational, Bucureşti, 2013; Nicola, Ioan, ,,Tratat de pedagogie şcolară”, Editura Aramis, Târgu Mureş, 2003 http://www.didactic.ro/materiale-didactice Cartoane

description

po

Transcript of Proiect

Page 1: Proiect

PROIECT DE LECŢIEAria Curriculară: Limbă şi comunicareObiectul: Limba şi literatura românăSubiectul: Text literar/Text nonliterarTipul lecției: însuşire de noi cunoştinţeScopul: Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.Competențe specifice:

1.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare

2.Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare

4.Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare Obiective operaționale:1.Să identifice diferentele dintre textul literar si textul nonliterar;2.Să recunoască trasaturile textului nonliterar ;3.Să realizeze afise,interviuri,retete de bucatarie,stire la ziar ;4. Să manifeste interes pentru actul de predare-învăţare.STRATEGII DIDACTICE:Metode și Procedee: conversatia euristica, explicaţia, demonstratia, problematizarea, exercitiul,jocul de rol.Mijloace de învăţământ:

• Manual: Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sânmihăian, Limba română, Manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educational, Bucureşti, 2013;Nicola, Ioan, ,,Tratat de pedagogie şcolară”, Editura Aramis, Târgu Mureş,

2003• http://www.didactic.ro/materiale-didactice• Cartoane• Imagini cu produse alimentare• Imagini cu personaje de la circ• Lipici• Fisa de lucru• Laptop• Caiete• Tablă, cretă

Forme de organizare:Frontal,individualDificultăţi anticipate: încadrarea în timp pentru realizarea sarcinilor pe grupe.Timp de lucru: 50 de minute

Page 2: Proiect

SCENARIUL DIDACTICMomentele lecţiei

Activitatea profesorului Activitatea elevului Observaţii

Page 3: Proiect

Evocarea

a) Momentul organizatoric

1 min

b) Verificarea temei şi a

cunostinţelor4 min

c) Captarea atenţiei 3 min

d) Anunţarea temei şi obiectivelor 2 min

Realizarea sensului

Creez condiţiile optime desfăşurării lecţiei: aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialelor didactice necesare.

Propunătoarea verifică cunoştinţele anterior învăţate. Voi numi câte un elev, în mod aleatoriu pentru a citi tema pentru acasă. Se vor pune întrebări referitor la ceea ce au învățat data trecută.

Se prezintă elevilor un material power point cu pinguini.

Se anunță tema și obiectivele: Astăzi vom vorbi despre “Textul literar.Textul nonliterar”, dar ne vom axa mai mult pe textul nonliterar.Vom încerca să identificăm diferentele celor doua tipuri de text,cu ajutorul unui text vom recunoaşte trăsăturile textului nonliterar, apoi ne vom juca un joc de rol în care va trebui ca voi sa realizaţi câteva texte nonliterare. Aşadar, vă voi împărţi la fiecare câte o fişă de lucru.

Se vor citi cele două texte de pe

Intră în clasă, se aşează în bănci şi îşi pregătesc manualele şi caietele de Limba Română.

Elevii răspund la întrebările propunatorei şi citesc tema pentru acasă.

Elevii privesc cu atenţie materialul.

Elevii vor asculta conştiincios.

Conversaţia

Conversaţia

Conversaţia euristică

Observatia

Conversatia euristica

Conversația

Page 4: Proiect

e) Dirijarea învățării 20 min

fişa de lucru, apoi se va răspunde la întrebările de pe această fişă, realizând în final, la tablă, diagrama venn.

Cum este prezentat primul text?Dar al doilea?

Aşadar,primul text este o plăsmuire a imaginaţiei autorului, care transfigurează realitatea, o modelează, transformând-o într-un univers imaginar propriu,asta însemnând că are caracter ficţional.Al doilea text este rezultatul observării realităţii şi al transformării acesteia în informaţie,având caracter nonficţional. Este bazat pe aspecte adevărate, controlabile, concrete ale realităţii cotidiene.

Precizează scopul textelor suport.Al doilea text are drept scop informarea cititorului, dar şi transmiterea unor convingeri, încercarea de a-l determina pe acesta să facă / să creadă un anumit lucru.

Primul text are acelasi scop?

Primul text nu are ca scop transmiterea de informaţii exacte către cititor, ci provocarea fanteziei şi a emoţiei acestuia, printr-o unitate deplină a conţinutului cu forma (scop estetic).

Cum este limbajul in cele doua texte?În primal text apar figure de stil?

Elevii răspund întrebărilor adresate de către propunatoare.

În primul text autorul s-a jucat cu propria imaginative.

În al doilea text sunt prezentate informaţii despre pinguini.

Elevii răspund cerintelor propunătoarei.

Explicația

Conversaţia euristică

Explicatia

Discuţia problematizantă

Conversaţia euristică

Explicaţia

Page 5: Proiect

f) Fixarea şi

Imi primul text este prezenta expresivitatea autorului.

Ce apare în primul text?Cum putem numi pringuinul si celelalte vieţuitoare?

În al doilea text avem personaje?

Ce rol au titlurile celor doua texte prezentate?

Ce fel de text este primul text?Dar al doilea?

Ce credeţi că înseamnă text literar?

Dar text nonliterar?

Dupa cum observati,tot pe fisă de lucru aveti o diagrama.Va trebui sa recunoaştem,pe baza celor discutate, trăsăturile textului literar,respectiv nonliterar.

Se vor trece în diagramă trăsăturile specifice fiecărui text.

In al doilea text este folosit aspectul corect, îngrijit al limbii.

Aparitia personajelor.

În al doilea text nu există personaje.

În primul text titlul susţine tema poeziei.În al doilea text titlul are rolul de a oferi o informaţie cititorului.

Primul text este un text literar.

Al doilea text este un text nonliterar.

 Textul literar este creaţia imaginaţiei autorului având drept scop sensibilizarea cititorului.

Textul nonliterar este rezultatul observării realităţii şi al transformării acesteia în informaţie având scop informativ.

Elevii vor nota în diagramă trăsăturile fiecărui text.

Explicația

ConversațiaExplicația

Conversatia

Discutia problematizanta

Exercitiul

Page 6: Proiect

sistematizarea cunoştinţelor

15 min

Voi prezenta copiilor un material ppt cu exemple de texte nonliterare.

Dupa identificarea trăsăturilor specifice fiecărui tip de text se va efectua un joc de rol cu elevii.Elevii vor fi împărţiţi în 5 grupe.

Prima grupa va trebui să realizeze o retetă de bucătărie: Apolodor vrea să organizeze o petrecere surpriză pentru prietenii săi de la circ,insă nu gaseste nicio reteta de bucătărie perfectă pentru a folosi urmatoarele alimente:carne de misret,salata verde,morcovi,ceapa,usturoi,oua de strut,lapte de capra,faina,cartofi dulci,iaurt şi verdeţuri.

A doua grupă va trebui să realizeze un afiş care să îi convingă pe toţi prietenii din Labrador să vină la circ.

Grupa a treia va trebui să realizeze un interviu cu Apolodor: Apolodor este o mare vedetă la circ şi participă la GALA PREMIILOR PENTRU CEL MAI BUN CIRCAR.Voi va trebui să realizaţi un interviu cu el.

A patra grupă va trebui să scrie o ştire la ziar:Apolodor a ajuns ştirist şi vrea să scrie o ştire senzaţională cu Ronaldo.

Grupa a cincea va trebui să realizeze o invitaţie pentru ziua de naştere a celui mai bun prieten a lui Apolodor: Apolodor doreşte să ii facă o petrecere surpriză celui mai bun prieten al său de la

Vor realiza textele nonliterare propuse de către propunătoare.

Dupa realizarea sarcinilor,elevii vor prezenta în faţa clasei texele.

Conversatia

Explicatia

Jocul de rol

Explicatia

Conversatia

Page 7: Proiect

Reflexia g) Evaluarea

3 min

h) Tema pentru acasă 1 min

Incheierea lectiei1 min

circ,însă pentru aceasta are nevoie de invitaţii, pentru ai invita pe toţi prietenii.

Se vor adresa întrebări elevilor:Cui i se adresează informaţiile?Cu ce scop au fost scrise?Ce limbaj a fost folosit?

Ca tema pentru acasa vor avea:1. Selectează și citește

colegilor tăi un articol dintr-o revistă pentru copii.

2. Precizează ce fel de articole ai întâlnit în revistele pentru copii.

3. Scrie un scurt articol despre obiectul tău preferat.

Se vor realiza aprecieri individuale şi colective asupra modului în care elevii au fost activi şi asupra modului în care s-a desfăsurat lecţia.

Vor răspunde întrebărilor adresate.

Îsi notează tema.

Discutia problematizanta

Conversatia

Page 8: Proiect