Pro i Ect Didactic Conta Bili Tate

3
PROIECT DIDACTIC PROFESOR: Stafie Amalia DISCIPLINA: Contabilitate CLASA: a-IX-a TIPUL LECŢIEI: de asimilare de noi cunoştinţe UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Obiectul şi metoda contabilităţii TEMA LECŢIEI: Obiectul contabilităţii I. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : la sfarşitul orei, elevii vor fi capabili , - să definească patrimoniul ca obiect al contabilităţii ; - să recunoască elementele care formează patrimoniul ; - să prezinte structura generală a patrimoniului ; - să identifice trăsăturile caracteristice ale patrimoniului ; - să ilustreze ecuaţiile de echilibru ale patrimoniului ; II. STRATEGIA DIDACTICĂ a) METODE SI PROCEDEE : - Explicaţia ; - Conversaţia ; - Lucrul cu manualul ; - Fişe de lucru . b) FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR

description

Proierct didactic

Transcript of Pro i Ect Didactic Conta Bili Tate

Page 1: Pro i Ect Didactic Conta Bili Tate

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Stafie Amalia DISCIPLINA: Contabilitate CLASA: a-IX-a TIPUL LECŢIEI: de asimilare de noi cunoştinţe UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Obiectul şi metoda contabilităţii TEMA LECŢIEI: Obiectul contabilităţii

I. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : la sfarşitul orei, elevii vor fi capabili ,

- să definească patrimoniul ca obiect al contabilităţii ; - să recunoască elementele care formează patrimoniul ; - să prezinte structura generală a patrimoniului ; - să identifice trăsăturile caracteristice ale patrimoniului ; - să ilustreze ecuaţiile de echilibru ale patrimoniului ;

II. STRATEGIA DIDACTICĂ

a) METODE SI PROCEDEE :

- Explicaţia ;

- Conversaţia ;

- Lucrul cu manualul ;

- Fişe de lucru .

b) FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR

- Activitate frontala

- Activitate individuala

c) RESURSE

- Timpul - o oră didactică(50 min.)

- Capacităţile receptive normale ale elevilor ;

d) MIJLOACE DIDACTICE

- Tabla ;

- Retroproiector;

Page 2: Pro i Ect Didactic Conta Bili Tate

e) MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

-Aureliana Guoadelia Cojocea, Doina Ana Maria Petre - Manual pentru clasa aIX-a, liceu tehnologic, Ed. Economică, Bucureşti 2005 ; - Bazele contabilităţi i- Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti 2003.

III. SCENARIUL DIDACTIC

1. MOMENT ORGANIZATORIC

- Organizarea clasei pentru lecţie;

- Stabilirea prezenţei şi a aspectelor de disciplină şcolară;

- Asigurarea condiţiilor didactico-materiale.

2.VERIFICAREA ORALĂ

- prin sondaj, pentru a vedea dacă elevii şi-au însuşit cunoştinţele predate anterior.

(prin notarea a 3-5 elevi)

3. SISTEMATIZAREA CUNOŞTINŢELOR

- se realizează prin intocmirea unei scheme logice pe tablă despre structura generală a

patrimoniului;

- se indică faptul că schema întocmită pe tablă în urma conversaţiei euristice purtate cu

elevii să fie trecută în caietele de notiţe;

- se prezintă elevilor patrimoniul d.p.d.v. contabil, juridic, economic;

- se expun trăsăturile caracteristice ale patrimoniului ;

- se prezintă ecuaţiile de echilibru ale patrimoniului;

3. OPERAŢIONALIZAREA CUNOŞTINŢELOR:

Se realizează atât prin conversaţia purtată de profesor cu elevii cât şi prin darea unei teme

pe baza unei fişe de lucru primită la începutul orei. Aceasta va cuprinde itemi de

completare şi itemi cu alegere multiplă