Planificare - u.i. - Etichetarea marfurilor - Calitatea produselor si serviciilor

11
Unitatea de invatamant: Grup Scolar Agricol Maracineni Disciplina de studiu: Calitatea produselor si serviciilor Clasa: a IX- a A 848e42i 848e42i 848e42i Data. 18.11.2010 , Ora: 12:00 Profesor: Plan de lectie Unitatea de invatare: Etichetarea marfurilor Subiectul lectiei: Elemente de etichetare a marfurilor alimentare si nealimentare Tipul lectiei: lectie de fixare a cunostintelor/ recapitulare Competente specifice vizate: Obiective operationale ale lectiei: O1: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa defineasca eticheta produselor alimentare si nealimentare in 2 minute, cu propriile cuvinte. O2. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa enumere elementele pe care le contine eticheta produselor alimentare si nealimentare, cu propriile cuvinte. O3. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa enumere elementele pe care le contine eticheta laptelui de consum si a incaltamintei, in 3 minute, cu propriile cuvinte. O4: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa recunoasca simbolurile inscrise pe eticheta laptelui si supa crema de pui si incattamintei, in 2 minute, cu propriile cuvinte.

Transcript of Planificare - u.i. - Etichetarea marfurilor - Calitatea produselor si serviciilor

Page 1: Planificare - u.i.  - Etichetarea marfurilor  -  Calitatea produselor si serviciilor

Unitatea de invatamant: Grup Scolar Agricol Maracineni

Disciplina de studiu: Calitatea produselor si serviciilor

Clasa: a IX- a A 848e42i 848e42i 848e42i

Data. 18.11.2010 , Ora: 12:00

Profesor:

Plan de lectie

Unitatea de invatare: Etichetarea marfurilor

Subiectul lectiei: Elemente de etichetare a marfurilor alimentare si nealimentare

Tipul lectiei: lectie de fixare a cunostintelor/ recapitulare

Competente specifice vizate:

Obiective operationale ale lectiei:

O1: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa defineasca eticheta produselor alimentare si nealimentare in 2 minute, cu propriile cuvinte.

O2. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa enumere elementele pe care le contine eticheta produselor alimentare si nealimentare, cu propriile cuvinte.

O3. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa enumere elementele pe care le contine eticheta laptelui de consum si a incaltamintei, in 3 minute, cu propriile cuvinte.

O4: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa recunoasca simbolurile inscrise pe eticheta laptelui si supa crema de pui si incattamintei, in 2 minute, cu propriile cuvinte.

Locul de desfasurare a lectiei: In sala de clasa

Bibliografie:

1. T. Petre, G. Simionescu, Studiul calitatii produselor si serviciilor, Editura Niculescu, Bucuresti, 2008

2. Tantica P, Simionescu G., Comert, ED. CD Press, Bucuresti, 2010.

Page 2: Planificare - u.i.  - Etichetarea marfurilor  -  Calitatea produselor si serviciilor

Desfasurarea lectiei

Evenimentele

instructionale/ etapele

lectiei

Timp alocat (minut

e)

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode, si mijloace

de invatamant utilizate

Modalitati de evaluare

Moment organizator

ic

1 -face prezenta -numesc elevii care nu sunt prezenti

- -

Captarea atentiei

2 -se va realiza prin enuntarea unui citat si corelarea lui cu tema calitatii„ Una dintre prejudecatile lumii noastre este nevoia de a pune etichete, de a clasifica totul; oamenilor li se pare ca au si inteles ceea ce au clasat” – O. Paler

- participa la discutie , interpretand citatul si argumentandu-si raspunsurile

- conversatia- text scris pe tabla

- observarea sistematica

Anuntarea subiectului lectiei si a

obiectivelor operational

e

2 -0 Va anunta titlul lectiei recapitulative: Etichetarea produselor alimentare si nealimentare

-1 se vor analiza urmatoarele aspecte relevante pentru tema in cauza:

1. Etichetarea produselor alimentare si

-cnoteaza titlul lectiei si cele 4 puncte de interes, care constituie subiectul obiectivele operationale- fac comentarii referitoare la desfasurarea lectiei

- explicatia-conversatia

-observarea sistematica- intrebari de control(Considerati ca titlul lectiei cuprinde si alte subteme pe care nu le-am nominalizat in cadrul celor 4 obiective? Care ar fi acestea?)

Page 3: Planificare - u.i.  - Etichetarea marfurilor  -  Calitatea produselor si serviciilor

nealimentare

2. Elementele pe carte trebuie sa le cuprinda eticheta produselor alimentare si nealimentare

3. Elementele pe carte trebuie sa le cuprinda eticheta laptelui de consum, a supeui crema de pui, a incaltamintei

Reactualizarea

cunostintelor

anterioare necesare invatarii

care urmeaza

5 - Pentru cine sunt informatiile inscrise pe eticheta produselor?

- Raspund- Fac completari, argumenteaza, explica

-conversatia

-sarcina colectiva

-lucru in echipa

-intrebari deschise- evaluare curenta(oral)

Comunicarea noilor

continuturi:

organizarea si dirijarea

invatarii

10 O1: Definirea etichetei produselor alimentare; nealimentare

O2: Elementele pe carte trebuie sa le cuprinda eticheta produselor alimetare/nealimentare

Ex de intrebari pe

O1: Elevii trebuie sa participe la formularea definitie cu prorpiile cuvinte

O2: Sa discute cu profesorul pe marginea acestui subpunct;

- conversatia

- explicatia

-lucru individual

- frontal

-schema pe tabla

-conversatia

- observarea sistematica

- evaluare frontala

- observarea sistematica

- evaluare frontala

- observarea sistematica

Page 4: Planificare - u.i.  - Etichetarea marfurilor  -  Calitatea produselor si serviciilor

care le pune profesorul:

1. Care credeti ca sunt elementele care ar trebui inscrise pe eticheta?

O3: Elementele pe carte trebuie sa le cuprinda eticheta laptele de consum si pentru supa crema de pui/ incaltaminte.

1. Sunt elemente comune pentru laptele de consum si pentru supa crema de pui?

2. Care sunt acestea?

3. Ce ar trebui eliminat/adaugat?

4. Dar pentru incataminte ?

sa raspunda la intrebare organizat, in urma lucrului in echipa; cer nelamuriri

O3: Sa discute cu profesorul; sa lucreze in echipe pentru a rezolva punctele de lucru ; sa cerara nelamuriri; sunt atenti si noteaza

- explicatia

- ucru individual

- frontal

- exemplificarea

-schema pe tabla

-conversatia

-explicarea

-lucrul in echipa

-exemplificarea

- evaluare frontala

Obtinerea feed-back-

ului si realizarea

de precizari,

5 -observa elevii si pune intrebari de control

-ii corecteaza

- Raspund- Cer explicatii, completari

-Conversatia- Expunerea

- Evaluare de control

Page 5: Planificare - u.i.  - Etichetarea marfurilor  -  Calitatea produselor si serviciilor

completaridaca este cazul

- completeaza afirmatiile lor

- confirma raspunsurile bune si discutarea celor gresite

Evaluarea performant

ei

4 - profesorul precizeaza intrebarile pe care le va pune pe parcurs si faptul ca va pune note elevilor care sunt cei mai activi, atenti si interesati de subiect.

- raspund solicitarilor profesorului

-observarea sistematica

- evaluarea pe parcurs bazata pe raspunsurile elevilor date la solicitarile din timpul lectiei

Fixarea cunostintel

or

15 - se va realize printr-un test de evaluare cu itemi tip grila si de completat spatiile goale.

- elevii raspund intrebarilor individual si in liniste.

-lucrul individual.

- observarea sistematica

Iesirea profesorului din clasa si salutul

1

Rezolvare test

I. 1 – b

2 – a

3 – c

II. individual;

superioara (exterioara);

interioara.

Page 6: Planificare - u.i.  - Etichetarea marfurilor  -  Calitatea produselor si serviciilor

Test de evaluare a cunostintelor

Etichetarea marfurilor alimentare si nealimentare

Nume …………………..

Data: 18.11.2010

I. Incercuiti varianta corecta:

1. Elementul de informare a consumatorului il constituie:

a) denumirea produsului;

b) compozitia chimica a produsului;

c) denumirea fabricii producatoare;

d) termenul de valabilitate.

2. Simbolul ,,A” de pe eticheta produselor textile are urmatoarea semnificatie:

a) se curata chimic cu toti solventii;

b) se curata cu benzina de extractie;

c) nu se curata cu toti solventii uzuali;

d) nu se curata chimic.

3. Mentiunea suplimentara obligatory in cazul etichetarii ciocolatei este:

a) numarul lotului;

b) cantitatea neta;

c) continutul de cacao in substanta activa;

d) denumirea si sediul producatorului.

II. Completati spatiile libere:

Etichetarea incatamintei se face in mod ……………………., unitatea de produs, si presupune inscrierea obligatorie a materialelor pentru partile componente: partea ……………, partea …………….., si talpa.

Page 7: Planificare - u.i.  - Etichetarea marfurilor  -  Calitatea produselor si serviciilor

Punctaj:

- se acorda un punct din oficiu;

- La I. fiecare grila incercuita corect se noteaza cu 2p.

- La II. fiecare cuvant correct se noteaza cu 1p.

Document Info

Accesari