Plan Lectie Urecheaa

download Plan Lectie Urecheaa

of 5

Transcript of Plan Lectie Urecheaa

  • 8/17/2019 Plan Lectie Urecheaa

    1/5

    Proiect de lecie

    Titlul lecţiei: Urechea

    Clasa: a VII-a A Disciplina: Biologie Durata: 45 minute

    Obiectivele operaţionale

    La sfârșitul acestei lecții, elevii vor fi capabili să:

    - localizeze urechea;

    - identifice componentele urechii externe, medii şi interne;

    - precizeze rolul pe care îl au firişoarele de păr, cerumenul, timpanul şi cele 3 oscioare;- să identifice pe desen localizarea receptorilor auditivi şi de echilibru.

    Materiale

    Enumerați resursele, echipamente de

    calculator, cărți, precumși orice alte

    materiale de laborator care vor fi necesare

    pentru a finaliza această lecție.

    1. M.Marcu-Lapadat, F. Macovei, F. Dobran, Biologie, cls. a

    VII-a , Ed. Teora

    2. M.Cibanu, Didactica ştiinţelor biologice

    3. Internet / Youtube

    4. Filmul didactic

    5. Prezentare Power Point

    Etapele lecţiei

    Utilizați această secțiune pentru a scrie

    o descriere detaliată a fiecărui pas în

    ecția.

    Trecerea la lecţia nouă:- se realizează pe bază de întrebări din “Ochi-anatomie,

    fiziologie şi boli”.

    Schema lecţieiUrechea este un organ pereche şi este situată la nivelul

    capului, fiind adăpostită în cea mai mare parte de osul

    temporal.Componentele urechii:-urechea externă :- pavilion (captează şi dirijează

    sunetele);

      -conduct auditiv (2,5 cm) conţine fire

    de păr şi glande producătoare de cerumen, care împiedică

    pătrunderea impurităţilor în ureche;

    -urechea medie : -timpan (membrană subţire care

    vibrează la sunete);

  • 8/17/2019 Plan Lectie Urecheaa

    2/5

      -sistemul de 3 oscioare (ciocănelul,

    nicovala şi scăriţa)- transmit şi intensifică vibraţiile

    timpanului;

      -trompa lui Eustachio (face legătura

    dintre ureche şi farige)- reglează presiunea aerului de o

    parte şi de alta a timpanului;

      -fereastra ovală şi fereastra rotundă 

    (transmit vibraţiile urechii interne)

     

    -urechea internă –labirintul osos:  - conţine lichidul numitperilimfă;

      - prezintă -vestibul osos;

    - 3 canale semicirculare osoase;

      - melc osos.

      -labirintul membranos: - conţine lichidul numitendolimfă;

    - prezintă -vestibul membranos (receptori de echilibru);

      - 3 canale semicirculare membranoase

    (receptori de echilibru);

      - melc membranos (receptori auditivi ).

      Încheierea- fixarea cunoştinţelor se realizează prin

    rezolvarea individuală a unei fişe.

    Vocabular

    Enumerați termeni specificiși cuvinte

    de vocabular pe care elevii

    vor învăța în timpul lecției.

    -  pavilion= are aspect de pâlnie, este format din ţesutconjunctiv cartilaginos şi are rolul de a capta şi dirijasunetele;- timpan= membrană care vibrează la sunete;- sistemul de 3 oscioare= este format din ciocănel,nicovală şi scăriţă, care sunt cele mai mici oase dincorpul omului şi au rolul de a amplifica sunetele;- trompa lui Eustachio= face legătura între urece şifaringe, reglează presiunea aerului de o parte şi de altaa timpanului;! receptorii de echilibru = se găsesc la baza canalelor semicirculare membranoase şi sunt acoperiţi de omasă gelatinoasă în formă de cupolă sau se găsesc învestibulul membranos şi sunt acoperiţi de o masăgelatinoasă care conţine cristale de "a"#$.! receptorii auditivi = celule ciliate care se găsesc înmelcul membranos.

  • 8/17/2019 Plan Lectie Urecheaa

    3/5

    Întrebări pentru discuț ie

    Enumerați întrebările pe care doriți elevii să răspundă înainte de, în timpul, sau după lecție.

    Înainte:

    1.Care sunt oranele care protejează ochiul?

    2. Care sunt organele de mişcare ale ochiului?

    3. Cum se numesc celulele retinei şi ce roluri au?

    4.Unde se formează imaginea?

    5. Dar senzaţia de văz?

    6. Care sunt bolile ochiului?

    În timpul lecţiei

    1. Ce ţesut intră în alcătuirea pavilionului?

    2. Cum se numeşte lobul creierului mare situat în zona tâmplei?

    3. Ce se întâmplă la munte atunci când urci sau cobori?

    4.Ce rol are urechea?

    La finalul lecţiei

    1. Cum se numeşte osul care adăposteşte urechea?

    2. Care sunt componentele urechii externe? Dar medii? Dar interne?3. Unde se găsesc receptorii auditivi?

    4.Unde se găsesc receptorii de echilibru?

    5. Ce roluri au timpanul, oscioarele şi cele 2 ferestre?

    Evaluare

    Includeți o explicație a standardelor sau a criteriilor care vor fi utilizate pentru a evalua învățare al

    elevilor în lecție. Atașați o copie a tuturor scale de clasificare a planului de lecție.

    Evaluarea cunoştinţelor se realizează prin rezolvarea unei fişe.

    Identificaț i

  • 8/17/2019 Plan Lectie Urecheaa

    4/5

    Modul în care v-ați putea adapta lecția pentru a satisface nevoile cursanților diferite (de exemplu, elevii care

    învață educaționale speciale, de limba engleza, si / sau studenți supradotațiși talentați)

    Elevii care se pregătesc pentru concurs au de redactat un referat despre anatomia urechii şi de

    studiat suplimentar lecţia din carte şi alte surse.

    Profesor: HOD: Principal:

    Numele şi prenumele elevului........................................

    Urechea

    1.  Identifică componentele urechii externe, medii şi interne: (4puncte)

  • 8/17/2019 Plan Lectie Urecheaa

    5/5

    2. Care sunt rolurile următoarelor componente ale urechii? ( puncte )-   Timpanul………………………..

    -   Trompa lui Eustachio……………………………………

    -   Sistemul de 3 oscioare………………………………..

    .  !umeşte locurile unde se "ăsesc receptorii: (2 puncte )

    - auditivi…………………………………

    -   de echilibru………………………………………………………….. 

     #e acordă 1 punct din oficiu.