Plan de Lectie Recapitulare Fox

8
COLEGIUL NATIONAL “ AVRAM IANCU “ BRAD Proiect didactic Disciplina: Informatică Clasa: a XII –a B Profesorul: VORONIANU SANDA Data: Unitatea de învăţare: Sistemul de gestiune a bazelor de date - Microsoft Visual FoxPro. Tema lecţiei: Creare baze de date, tabele, formulare, interogări cu aplicaţia Visual FoxPro. Tipul lecţiei: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor Locul de desfăşurare: laboratorul de informatică Nivelul iniţial al clasei: elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice legate de baze de date Visual FoxPro. elevii operează corect cu comenzile specifice acestei aplicaţii. elevii au formate deprinderi de utilizare a calculatorului şi un nivel de cunoştinţe corespunzător programei; Obiective educaţionale: OBIECTIVE COGNITIVE: - utilizeze corect comenzile însuşite la aplicaţia Visual FoxPro ; - identifice corect situaţiile în care alegerea unei comenzi prezintă avantaje în raport cu altă comandă; - analizeze modul de creare a bazelor de date; - dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la disciplina respectivă; OBIECTIVE PSIHOMOTORII: - să-şi formeze deprinderi de utilizare corectă a opţiunilor şi comenzilor puse la dispoziţia utilizatorului de aplicaţie Visual FoxPro; - să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare; OBIECTIVE AFECTIVE: - argumenteze avantajele utilizării bazelor de date în rezolvarea problemelor propuse; - se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei; - se bucure de rezultatele muncii depuse; - aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;

description

foxpro

Transcript of Plan de Lectie Recapitulare Fox

Page 1: Plan de Lectie Recapitulare Fox

COLEGIUL NATIONAL “ AVRAM IANCU “ BRAD

Proiect didactic

Disciplina: InformaticăClasa: a XII –a BProfesorul: VORONIANU SANDAData: Unitatea de învăţare: Sistemul de gestiune a bazelor de date - Microsoft Visual FoxPro. Tema lecţiei: Creare baze de date, tabele, formulare, interogări cu aplicaţia Visual FoxPro.Tipul lecţiei: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor Locul de desfăşurare: laboratorul de informatică

Nivelul iniţial al clasei: elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice legate de baze de date Visual FoxPro. elevii operează corect cu comenzile specifice acestei aplicaţii. elevii au formate deprinderi de utilizare a calculatorului şi un nivel de cunoştinţe corespunzător

programei;

Obiective educaţionale: OBIECTIVE COGNITIVE:

- să utilizeze corect comenzile însuşite la aplicaţia Visual FoxPro ;

- să identifice corect situaţiile în care alegerea unei comenzi prezintă avantaje în raport cu altă

comandă;

- să analizeze modul de creare a bazelor de date;

- să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la disciplina respectivă;

OBIECTIVE PSIHOMOTORII:- să-şi formeze deprinderi de utilizare corectă a opţiunilor şi comenzilor puse la dispoziţia

utilizatorului de aplicaţie Visual FoxPro;- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;

OBIECTIVE AFECTIVE: - să argumenteze avantajele utilizării bazelor de date în rezolvarea problemelor propuse;

- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;- să se bucure de rezultatele muncii depuse;

- să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;

Competenţa generală:

utilizarea aplicaţiilor pentru baze de date – Microsoft Visual FoxPro

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

C1: să creeze obiectele necesare unei baze de date:tabele, formulare, interogări;

C2: să creeze formulare folosind New form;

C3: să insereze noi informaţii în tabele;

C4: să vizualizeze înregistrările din baza de date şi să introducă noi înregistrări folosind formulare;

C5: să opereze cu următoarele comenzi: USE, SORT, LIST, ACCEPT, INPUT, SUM, CALCULATE,

MAX, MIN, REPLACE ALL etc;

Page 2: Plan de Lectie Recapitulare Fox

COLEGIUL NATIONAL “ AVRAM IANCU “ BRAD

STRATEGII DIDACTICE:

Principiile didactice:- principiul participării şi învăţării active- principiul asigurării progresului gradat al performanţei- principiul conexiunii inverse

Metode de învăţământ: - metode de comunicare orală: conversaţia, explicaţia;- metode de acţiune: exerciţiul, problematizarea, învăţare prin descoperire.

Procedee de instruire:-explicaţia în etapa de comunicare;-învăţarea prin descoperire, prin rezolvarea de aplicaţii;-problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;-conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor.

Forme de organizare: -frontală - individuală

- pe grupe (câte 2 elevi).

Forme de dirijare: dirijată de profesor sau independentă

Resurse materiale:

-material bibliografic:

Marcel Homorodean, Simona Petrescu - manual de INFORMATICĂ, pentru clasa a XII- a, Editura NICULESCU, Bucureşti, 2002;

Carmen Petre şi alţii- Metodica predării informaticii şi tehnologiei informaţiei, Editura Arves, Craiova, 2004;

Teste şi aplicaţii FoxPro, editura Arves 2004.

-calculator-fişă de lucru

Metode de evaluare:

- evaluare sumativă;- evaluare continuă pe parcursul lecţiei ( fişă de lucru şi calculator );- observarea sistematică a elevilor ( evaluare formativă ).

Desfăşurarea lecţiei

Moment organizatoric: pregătirea lecţiei

întocmirea proiectului didactic; pregătirea fişei de lucru;

Page 3: Plan de Lectie Recapitulare Fox

COLEGIUL NATIONAL “ AVRAM IANCU “ BRAD

Structura lecţiei pe secvenţe de instruire:

Momentele lecţieiComp.specif.

Activitate desfăşurată de Strategii diactice Evaluare

Profesor Elev

1.Organizare şi pregătirea clasei (2min)

verificarea frecvenţei elevilor; verificarea stării reţelei de calculatoare

raportează absenţii şi motivele absentării raportează eventualele defecţiuni tehnice

Conversaţia euristică

2. Captarea atenţiei elevilor(3min)

anunţarea subiectului temei respective; anunţarea obiectivelor urmarite; anunţarea modului de desfăşurare a activităţii.

elevii ascultă profesorul Conversaţia

3. Verificarea cunoştinţelor anterioare(5min)

Profesorul realizează reactualizarea cunoştinţelor printr-un set de întrebări : Ce reprezintă o bază de date?

Ce reprezintă o tabelă de date?

Ce conţine o tabelă de date? Cum sunt repartizate câmpurile şi

înregistrările într-o tabelă de date? Prin ce se caracterizează un câmp dintr-o

tabelă de date? Prin ce se caracterizează o dată ( înregistrare)

dintr-o tabelă de date?

Ce reprezintă un formular?

Cum putem crea un formular?

Care sunt comenzile utilizate pentru:a) Deschiderea unei baze de date.b) A afişa toată baza de date.c) A afişa baza de date sub formă

Elevii raspund la întrebări:

- o colecţie de date, fişiere şi înregistrări strâns legate între ele. - o tabelă reprezintă o structură în care se pot memora date de diferite tipuri care descriu elementele unei mulţimi.- câmpuri ( atribute ) şi înregistrări ( articole)- câmpurile sunt repartizate pe coloane iar înregistrările pe linii- se caracterizează prin nume, tip de date, lungime.- se caracterizează printr-un nume care reprezintă identificatorul datei şi un tip care reprezintă modul de memorare şi prelucrare a datei. - formularul reprezintă o interfaţă prin intermediul căruia se pot introduce, vizualiza şi actualiza înregistrări în tabela bază de date.- există două modalităţi de realizare a formularelor prin : Wizard şi New Form.

a. use numeb. list

Conversaţia

Studiu de caz

Orală

Page 4: Plan de Lectie Recapitulare Fox

COLEGIUL NATIONAL “ AVRAM IANCU “ BRAD

Momentele lecţieiComp.specif.

Activitate desfăşurată de Strategii diactice Evaluare

Profesor Elevtabelară( cu câmpurile pe orizontală)

d) Adăugarea articolelor în baza de date.

e) Modificarea structurii bazei de datef) Ştergerea logică a înregistrărilor

dintr-o bază de date.g) Anularea marcajelor pentru

ştergere.h) Sortarea bazelor de date.i) Modificarea automată a

înregistrărilor unei baze de date

c. browse

d. append ( ctrl + y )

e. modify structuref. delete

g. recall all

h. sorti. replace all

4. Consolidarea cunoştinţelor

(30min)

C1C2

C3

C4

C5

Profesorul propune spre realizare o fişă de aplicaţii. Solicită elevilor prezentarea modalităţilor de realizare a aplicaţiilor. ( Anexa )

Elevii studiază aplicaţiile propuse şi propun modalităţile de rezolvarea acestora.- se crează baza de date în fereastra Project- se defineşte structura tabelului.- se introduc înregistrări. - se foloseşte New form pentru crearea formularului pentru tabela bază de date - să vizualizează înregistrările din tabel.- se realizează interogările din enunţ utilizând comenzi .

Conversaţia Expunerea

Problematizarea

Lucrul pe grupe

Observaţia

Practică Activi

tate pe grupe

5. Evaluarea (5min) Se vor face aprecieri individuale şi colective asupra activităţii desfăşurate.

elevii sunt atenţi la aprecieri şi la recomandările făcute de profesor Conversaţia

6.Tema pentru acasă

(2 min)

- de reaminti noţiunile din lectia anterioară- prob. 15 din lista subiectelor pentru atestat.

elevii îşi notează tema pe caieteConversaţia

Page 5: Plan de Lectie Recapitulare Fox

COLEGIUL NATIONAL “ AVRAM IANCU” BRAD

AnexaFIŞĂ DE LUCRUCLASA A XII-A B

Să se creeze baza de date “ ADMITERE”, care va conţine tabela « elevi.dbf » cu structura următoare: NUME – nume elev C 15 ; CLASA – 3 caractere din care primele două semnifică anul, următorul litera clasei ; ABS – nr. total de absenţe N3 ; N1, N2, N3 – note obţinute la examen N 2 ; MED – media generală  N(5,2); ADMIS – are valoarea .T.( promovat), sau .F.(nepromovat)

( se consideră respins elevul care are cel puţin una din note mai mică decat 5 sau media generală mai mică decât 6).

Cerinţe :

1. să se definească structura tabelului ; ( 1p)2. să se introducă 6 înregistrări pentru câmpul NUME, CLASA, ABS, N1, N2, N3. ( 1p)3. să se creeze un formular care să conţină câmpurile din tabel şi butoanele : «  Inainte », « Inapoi », « Vizualizare

tabel », « Inchidere formular » ; (2p)4. să se completeze câmpul MED cu media aritmetică a notelor N1, N2, N3 pentru toate înregistrările  ;

(0,5p)5. să se completeze câmpul ADMIS cu valoarea .T.( promovat), sau .F.(nepromovat)

( se consideră respins elevul care are cel puţin una din note mai mică decât 5 sau media generală mai mică decât 6). (0,5p)

6. să se afişeze numele elevului cu cea mai mare medie din şcoală; (0,5p7. să se afişeze elevii dintr-o anumită clasă citită de la tastatură a căror medie este mai mare decât 8.

(0,5p)8. să se marcheze pentru ştergere înregistrările pentru care câmpul MED este mai mic decât 6 şi să se

numere înregistrările marcate. (0,5p)9. să se ordoneze înregistrările pe clase şi în cadrul claselor pe medii. (0,5p)10. să se obţină pentru o anumită clasă citită de la tastatură numărul elevilor cu medii între 5 şi 7.

(0,5p)11. să se afişeze numele şi clasa pentru elevii promovaţi la examen. (0,5p)

Din oficiu 2p.

REZOLVARE: 3.1. 2.

4. replace all med with (n1+n2+n3)/3 list ( sau brow )

5. replace all admis with .T. for med>=6 replace all admis with .F. for n1<5 or n2<5 or n3<5 or med<6 list ( sau brow )

6. calculate max(med) to a list nume, med for med=a

Page 6: Plan de Lectie Recapitulare Fox

COLEGIUL NATIONAL “ AVRAM IANCU” BRAD

7. accept 'clasa=' to b list nume, clasa for clasa==b and med>8

8. delete all for med<6 browse count for med<5 to c ?'nr. inregistrari marcate',c

9. sort to admitere1 on clasa/a, med/d use admitere1 list

10. use admitere accept 'clasa:' to f count for clasa==f and med>=5 and med<=7 to g ?'nr elevi',g

11. list nume, clasa, admis for admis=.T.