Plan de Lectie Formule de Calcul Prescurtat

5
PROIECT DIDACTIC DATA: 29.10 2009 CLASA: aVIII-a PROFESOR: Nicolae Felix- Adrian DISCIPLINA: Matematicǎ - Algebra UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: Numere reale TEMA LECTIEI: Formule de calcul prescurtat TIPUL LECŢIEI: Insuşire de noi cunoştinţe Competente generale: - Sǎ aplice proprietǎţile operaţiilor cu numere reale reprezentate prin litere şi formulele de calcul prescurtat în calcule variate; - Sǎ aplice regulile de calcul cu numere reale; - Sǎ utilizeze elemente de calcul algebric pentru: restrângerea unei expresii algebrice, compararea a douǎ numere reale, - Să efectueze rapid operaţii cu numere naturale; - Sǎ construiascǎ generalizǎri şi sǎ investigheze valoarea de adevǎr a unor enunţuri; - Sǎ manifeste perseverenţǎ şi gândire creativǎ în rezolvarea unei probleme. Competente specifice: CS1 - Sǎ calculeze rapid, recunoscând şi utilizând formulele de calcul prescurtat corespunzǎtoare; CS2 - Sǎ restrângǎ o expresie algebricǎ; CS3 - Sǎ calculeze valoarea numericǎ a unei expresii algebrice, utilizând binomul la pǎtrat; CS4 - Sǎ compare douǎ numere reale. CS5 - Sa fie atenti; CS6 - Sa constientizeze necesitatea recapitularii active a notiunilor predate anterior;

description

Plan de Lectie Formule de Calcul Prescurtat

Transcript of Plan de Lectie Formule de Calcul Prescurtat

PROIECT DIDACTIC DATA: 29.10 2009

CLASA: aVIII-a PROFESOR: Nicolae Felix- Adrian DISCIPLINA: Matematic - Algebra

UNITATEA DE NVARE: Numere reale TEMA LECTIEI: Formule de calcul prescurtat

TIPUL LECIEI: Insuire de noi cunotine

Competente generale:

- S aplice proprietile operaiilor cu numere reale reprezentate prin litere i formulele de calcul prescurtat n calcule variate;- S aplice regulile de calcul cu numere reale;

- S utilizeze elemente de calcul algebric pentru: restrngerea unei expresii algebrice, compararea a dou numere reale,

- S efectueze rapid operaii cu numere naturale;

- S construiasc generalizri i s investigheze valoarea de adevr a unor enunuri;

- S manifeste perseveren i gndire creativ n rezolvarea unei probleme.

Competente specifice:

CS1 - S calculeze rapid, recunoscnd i utiliznd formulele de calcul prescurtat corespunztoare;CS2 - S restrng o expresie algebric;CS3 - S calculeze valoarea numeric a unei expresii algebrice, utiliznd binomul la ptrat;CS4 - S compare dou numere reale.

CS5 - Sa fie atenti;CS6 - Sa constientizeze necesitatea recapitularii active a notiunilor predate anterior;CS7 - Sa participe intensiv la lectie;CS8 - Sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

Metode de invatare : conversaia, nvarea prin descoperire, exerciiul, problematizarea, explicatia, munca independenta

Mijloace de invatare : instrumente geometrice, tabla colar, cret, Manual clasa a VIII-a Editura Radical, Culegere Mate 2000+9/10, Culegere de matematica cls a VIII-a autor

A. Balauca, fise de lucru

Forme de organizare : frontal, individual, pe grupeScenariul didacticEtapele lecieiActiviti ale lecieiMetodeEvaluare

Moment organizatoric

( 2)Verificarea prezenei elevilor i a condiiilor optime necesare desfurrii leciei

Conversaia

Captarea ateniei

( 5)Verificarea frontal a temei, calitativ i cantitativ (prin sondaj)

- Exerciiile din tem, care nu au fost efectuate de mai muli elevi, vor fi fcute la tabl.Conversaia

Explicaiaoral

frontal

Anunarea temei i a obiectivelor

( 3)n aceast or ne propunem urmtoarea tem:

: Formule de calcul prescurtatConversaia

Reactualizarea i fixarea cunotinelor

( 5)

Dirijarea invatariiEfectuarea unor operaii cu numere reale reprezentate prin litere (adunare, scdere, nmulire, mprire), utiliznd proprietile operaiilor.Evidenia posibilelor greeli tipice n rezolvare (minus n faa parantezei)Se demonstreaza formulele impreuna cu elevii.

- patratul unui binomOBS: evitarea unei greeli tipice:

ex. 1)

2)

- patratul unui binomex. 1)

2)

-produsul dintre suma si diferentaex. 1)

2)

-patratul unui trinomex.1)

2)

-Calcule rapide cu numere naturale (ridicri la ptrat) utiliznd formule de calcul prescurtat-Aplicarea formulei binomului la ptrat n compararea a dou numere reale

Comparai: i ; i ; i

Conversaia

Explicaia

Activitate frontala

Activitate frontala

Activitate frontala

Problemati-zare

Observaia

Exercitiul

oral

frontal

Observarea sistematica

Aprecierea raspunsuri-lObservarea sistematicaAprecierea raspunsuri-lorObservare curenta

Obtinerea performantei si asigurarea feedback-ului

( 10) Aplicarea formulelor n calcularea valorii numerice a unei expresii algebrice

Dac , calculai:

Activitate individuala.

nvarea prin descoperire

Explicaiaoral

frontal

Retentie si transfer

( 5)Se va face o scurt recapitulare a cunotinelor dobnditeDemonstrarea, prin reducere la absurd, c un numr de forma este numr iraionalArtai c nr. sunt iraionale:

EMBED Equation.3 Conversatia problema-tizareaevaluare frontala

Concluzii i enunarea temei pentru acas

( 5)Se formuleaz aprecieri i concluzii referitoare la lecie.

Tema pentru acas:

culegere pag43/ ex 1,4,6Conversaia

ExplicaiaAprecieri verbale

_1286177054.unknown

_1317928205.unknown

_1317928252.unknown

_1317928720.unknown

_1317993603.unknown

_1317929461.unknown

_1317928325.unknown

_1317928244.unknown

_1286177209.unknown

_1286177283.unknown

_1286178284.unknown

_1286177194.unknown

_1223115637.unknown

_1223115957.unknown

_1223116642.unknown

_1286176963.unknown

_1223116676.unknown

_1223116028.unknown

_1223115712.unknown

_1223115736.unknown

_1223115678.unknown

_1223061785.unknown

_1223115612.unknown

_1223064774.unknown

_1218481950.unknown