Plan de lectie finala

7
PROIECT DIDACTIC Lecția finala Disciplina : Protecţia consumatorului şi a mediului Data: 18.03.2015 Clasa: a X-a F Unitatea de invatare: Protecţia consumatorului şi a mediului Titlul lectiei : Caracterizarea principalelor tipuri de ambalaje Propunator: student Dumitru Dana-Maria Tipul lectiei : Mixtă (predare-invatare-evaluare) Timp: 50 minute Loc de desfasurare: Clasa Rezultatele invatarii: - informativ: familiarizarea elevilor cu noṭiunile: ambalaje recuperabile, ambalaje de desfacere, ambalaje deschise, ambalaje de prezentare, etc. şi însuşirea cunoştinţelor cu privire la clasificarea ambalajelor; - formativ: dezvoltarea proceselor psihice: gândirea cu operaṭiile ei, imaginaṭia, limbajul de specialitate; - educativ: educarea interesului pentru studiul disciplinei. Obiective operaţionale: O1: Să sorteze ambalajele pe grupe de materiale reciclabile O2: Să identifice caracteristicile ambalajelor in funcţie de materialul din care este confecţionat. O3: Să verifice calitatea ambalajelor O4: Să recunoască tipurile de ambalaje: din carton, mase plastice, lemn, sticlă, metal, materiale complexe, material textil Strategii didactice:

description

Pedagogie practica

Transcript of Plan de lectie finala

Curs de perfectionare

PROIECT DIDACTIC

Lecia finalaDisciplina: Protecia consumatorului i a mediuluiData:18.03.2015Clasa: a X-a F Unitatea de invatare: Protecia consumatorului i a mediuluiTitlul lectiei: Caracterizarea principalelor tipuri de ambalajePropunator: student Dumitru Dana-Maria Tipul lectiei : Mixt (predare-invatare-evaluare) Timp: 50 minuteLoc de desfasurare: ClasaRezultatele invatarii:

- informativ: familiarizarea elevilor cu noiunile: ambalaje recuperabile, ambalaje de desfacere, ambalaje deschise, ambalaje de prezentare, etc. i nsuirea cunotinelor cu privire la clasificarea ambalajelor; formativ: dezvoltarea proceselor psihice: gndirea cu operaiile ei, imaginaia, limbajul de specialitate;

educativ: educarea interesului pentru studiul disciplinei.

Obiective operaionale: O1: S sorteze ambalajele pe grupe de materiale reciclabileO2: S identifice caracteristicile ambalajelor in funcie de materialul din care este confecionat.O3: S verifice calitatea ambalajelorO4: S recunoasc tipurile de ambalaje: din carton, mase plastice, lemn, sticl, metal, materiale complexe, material textilStrategii didactice:

- metode de nvmnt: conversaia, explicaia, demnostraia, exerciiul.

- forme de organizare a colectivului: individual

- materiale didactice: manual, tabl, marker, calculator, videoproiector.Forme si metode de evaluare

-Observarea sistematic a elevilor pe parcursul orei

-Evaluarea formativ, pe parcursul leciei, prin apreciere oral a modului de ndeplinire a sarcinilor de lucruMod de realizare a invatarii

prin apel la experiente proprii, euristice

promoveaza invatarea prin colaborare

accent pe confruntarea cu celelalte opinii, spirit tolerantMaterial bibliografic: Manual Protecia consumatorului, clasa a Xa

Momentele lecieiOActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorStrategii didacticeTimp(min)Evaluare

OpMetodeMijloaceForme de organizare

1. Moment organizatoric-profesorul noteaza abseneleConversaieActivitate frontal1

2. Captarea atenieiSe stimuleaz motivaia, interesul elevilor pentru subiectul leciei Elevii vor viziona o prezentare realizat n Power PointConversaie, explicaie,Calculator

Videoproiector

Frontal2Capacitate de concentrare a ateniei

3. Prezentarea coninutului noii nvri i a obiectivelorSe anun titlul lecieiSe vor anuna obiectivele operaionale pe nelesul elevilorSe anun planul tematicElevii ascult i noteaz n caieteConversaie, explicaieTabl, markerFrontal4Capacitatea de contientizare a obiectivelor operaionale

4. Verificarea cunotinelor

5.Prezentarea titlului leciei

O1

O2

- Reactualizarea cunotinelor

Anunarea titlului Caracterizarea principalelor tipuri de ambalajeAdreseaz ntrebri i antreneaz elevii la discuie, despre ce au nvat n lecia anterioar

Noteaz titlul leciei n caieteAscult i rspund la ntrebrile adresate de profesor.

Conversaia euristicCaietul, videoproiectorFrontal

515

6. Dirijarea nvturii

O3-ora este interactiv; aceasta se desfoar pe baza ntrebrilor si exerciiilor concrete; se prezint proprietatile fieacarui tip de ambalaj

Elevii noteaza in caieteconversaia, explicaia, demnostraia

CaietVideoproiector

Tabla

Marker

10

7. Asigurarea reteniei i a transferuluiO4-elevii primesc o fi de evaluare pe care o rezolv la sfaritul orei si pe care o vor aduga la portofoliu; fia const n oferirea unor exemple de ambalaje din fiecare tip de ambalaj si proprietatile care se intalnesc in exemplul dat.

conversaia, explicaia, exerciiul

Fisa 10Evaluare oral

8. ncheierea activitii-se vor adresa ntrebri legate de noiunile predate-Se fac aprecieri generale i individuale privind participarea elevilor la lecie-Se noteaz elevii pe parcursul activitatii.conversaia, explicaia3Aprecieri verbale, autoevaluare