Oglinda- Cls. Vi

download Oglinda- Cls. Vi

of 4

description

proiect de lectie teatru

Transcript of Oglinda- Cls. Vi

PROIECT DE LECTIE

INSTITUTIA : PALATUL COPIILOR BRAILA

PROFESOR : ELENA CARMINA ILIE

CLASA : a VI-a

OBIECTUL : ARTA ACTORULUI TEMA : IMPROVIZATIE

SUBIECTUL : OGLINDA TIPUL ACTIVITATII : MIXTA

MIJLOC DE REALIZARE : JOCUL TEATRAL

DURATA : 60 minute

OBIECTIVE DE REFERINTA

Dezvoltarea capacitatii imaginative, creative si a spiritului de observatie si inventivitate ; Dezvoltarea capacitatii de exprimare a unor sentimente si emotii specifice miscarii scenice, mimicii si gesticii ;

Dezvoltarea coordonarii si spiritului de echipa sub aspectul acceptarii si colaborarii .

OBIECTIVE OPERATIONALE

Cognitive : La sfarsitul activitatii didactice, elevii vor fi capabili :

sa-si coordoneze trupul in elaborarea unei miscari identice cu a partenerului ; sa creeze cu originalitate pe diferite teme date ;

s adopte un comportament adecvat activitii n grup ; sa-si exprime obiectiv impresiile declansate de lucrul colegilor .

Afective : Elevii vor participa cu interes si cooperare la activitatea desfasurata .

STRATEGIA DIDACTICA

Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, exemplul, jocul didactic, aprecierea verbala, dezbaterea .

Mijloace si materiale didactice : computer / CD audio ; costum de miscare ; Forme de organizare : individual, in grup , frontal.BIBLIOGRAFIE

Improvizatie pentru teatru Viola Spolin , ed. Minerva, Bucuresti 2001, traducerea L. Cernarov . Munca actorului cu sine insusi C.S. Stanislavski

Jocuri de improvizatie indrumar , Georgeta Roman Jocuri de creativitate Lucia si Partenie Anucuta , ed. Excelsior, Timisoara, 1997 .

OB.

OP.ETAPELE

LECTIEIACTIVITATEA PROPUNATOAREIACTIVITATEA

ELEVILORSTRATEGIA DIDACTICA

1.MOMENT ORGANIZATORIC

(1 minut )Se face prezenta elevilor , care se aseaza in formatie cerc .

Elevii raspund la prezenta si asteapta indicatiile profesorului .

Conversatia

individual

2.

VERIFICAREA

( 8 minute)Se amintesc jocurile : Memoria pe cerc (mamamama are mama are mere)

Pe mine ma cheama (Maria si imi place sa mananc mere); Povestea cu actiuni (Conopida) ; Coco-Mimi cu semne ;si se purcede la executarea lor , amintind obiectivul urmarit .Elevii reamintesc desfasurarea jocurilor si trec la executarea lor.

In grup

Costum de miscare

Frontal

3.

CAPTAREA ATENTIEI

(4 minute )

Ce face unul , fac toti!

Organizarea elevilor in linie dreapta, umar langa umar; primul elev din rand va realize un gest lent, care va fi copiat identic de colegul din stanga sa, urmandu-i restul grupului. Miscarea colegului va fi observata doar prin privirea periferica a fiecaruia, fara a misca capul/corpul.

Se complica prin continuarea miscarii realizate de primul elev , care va realiza incontinuu gestul sau.

Elevii pun intrebari spre a intelege exact ceea ce au de facut.:

Ce inseamna privirea periferica?

Voi realiza exact miscarea colegului, sau o pot continua ?

Trebuie sa stau teapan, si sa ma uit in fata sau pot privi la colegul din dreapta mea ? In grup

Muzica in fundal

Explicatia

Conversatia

4.ANUNTAREA LECTIEI NOI

(2 minute ) Oglinda 1 si 2 , precum si competentele generale si specifice ale acesteia .Elevii sunt atenti la lectia nouaUrmaresc si memoreaza competentele jocului .In grup

5.DESFASURAREA LECTIEI

(35 minute )Le explic modul de desfasurare a jocului : Grupare pe 2 randuri , fata in fata, primul rand va fi condus, iar cel de-al 2-lea , va conduce . Primul rand propune o miscare continua si lenta, pe care cel din fata sa va trebui sa o preia aproape simultan .La camanda data, conducatorii ridica palma dreapta, cu care vor incepe o miscare lenta, partenerul trebuind doar sa priveasca in palma acestuia,(miscand doar capul) continuandu-se miscarea pe muzica, conducatorul realizand gesturi insuflate de ritmul muzicii. Se complica miscarea prin realizarea de gesturi identice cu ale partenerului ,fiecare in voia lor , apoi pe teme date : esti peste, pasare , floare, animal ; ce ai facut de dimineata ?Se trece la jocul Ia-i locul si schimba actiunea Mimeaza cuvantul / personajul dat.Participantii isi vor schimba atributiile, astfel sa lucreze toti atat rolul de oglinda, cat si pe cel de realizator a miscarii .Elevii sunt atenti la explicatiile date;

Formuleaza intrebari daca au neclaritati ;

Un elev va da drumul la muzica la comanda profesorului, dupa ce s-a realizat prima parte a exercitiului .

Se reia jocul pana la dobandirea din partea tuturor participantilor a miscarii armonioase . Se pune accent pe concentrare si atentie distributiva in imitarea cat mai exacta .Explicatia

In grup de cate 2

Pe muzica

Individual

6.

TEMA PENTRU ACASA

(3 minute )

Cum ne comportam in diferite spatii extreme si ce simtim. Exercitiu de localizare cu : unde ma aflu si cand, cum ma simt si de ce ?

Exercitii de dezvoltare a simturilor tactil, auditiv, gustativ si vizual, prin crearea de situatii extreme improvizate . Mimarea cu actiuni a unui personaj indragit .Notare in caietele lor a tuturor exercitiilor realizate.Elevii isi noteaza in caiete exercitiile lucrate la clasa si tema pentru acasa .

Pun intrebari daca au neclaritati si exemplifica pentru a vedea daca au inteles ce au de facut : cum ma simt si ma comport in desert, intr-un incendiu, in ger, in furtuna, intr-o camera mortuara.Explicatia

Exemplul

In grupFrontal

7.EVALUAREA ACTIVITATII

(7 minute )Se precizeaza importanta jocurilor prezentat si o sinteza partiala .

Aprecieri si discutii constructive cu elevii implicarea lor , rugandu-i sa se autoevalueze .

Elevii isi prezinta neclaritatile,si cer lamuriri referitoare la lectia predata si la modul lor de lucru .Explicatia

Aprecierea verbala

Frontal

8.INCHEIEREA ACTIVITATII

( 3 minute )Ce face unul fac toti ! (trenuletul cu miscari )Elevii executa exercitiile cu entuziasm si interes .FrontalExplicatia

3