O Scrisoare Pierduta

5
Proiect didactic PROFESOR: DATA: 12.05.2010 CLASA: a VIII-a OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ SUBIECTUL: COMEDIA ,, O scrisoare pierdutǎ’’, de I. L. Caragiale TIPUL LECŢIEI: mixtă OBIECTIVE CADRU/DE REFERINŢĂ: 1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral 1. 5 să integreze informaţiile noi în sistemul propriu de cunoştinţe şi să se adapteze la trecerea de la un cod la altul (verbal la nonverbal şi invers); 1. 7 să manifeste toleranţă faţă de opiniile diferite exprimate de interlocutori şi să ia o atitudine critică faţă de argumentele ascultate. 2 Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralǎ 2. 3 să asigure corectitudinea relaţiilor sintactice la nivelul textului comunicat; 2. 5 să capteze atenţia interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului. 3 Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris 3. 3 să identifice valori etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi preferinţele. 4. Dezvoltarea capacitǎţii de exprimare scrisǎ 4. 1 elaboreze texte aparţinând diverselor stiluri funcţionale, adaptând redactarea la situaţia de comunicare şi la partener; 4. 2 să utilizeze în redactarea unui text propriu cunoştinţele de morfo-sintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie; 4.3 să identifice efectele expresive ale construcţiei lingvistice utilizate în diferite texte. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. Cognitive: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: 1

description

Proiect didactic

Transcript of O Scrisoare Pierduta

Page 1: O Scrisoare Pierduta

Proiect didactic

PROFESOR:

DATA: 12.05.2010

CLASA: a VIII-a

OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

SUBIECTUL: COMEDIA ,, O scrisoare pierdutǎ’’, de I. L. Caragiale

TIPUL LECŢIEI: mixtă

OBIECTIVE CADRU/DE REFERINŢĂ: 1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral1.5 să integreze informaţiile noi în sistemul propriu de cunoştinţe şi să se adapteze la trecerea de la

un cod la altul (verbal la nonverbal şi invers);1.7 să manifeste toleranţă faţă de opiniile diferite exprimate de interlocutori şi să ia o atitudine critică

faţă de argumentele ascultate. 2 Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralǎ2.3 să asigure corectitudinea relaţiilor sintactice la nivelul textului comunicat;2.5 să capteze atenţia interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului.

3 Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris 3.3 să identifice valori etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi preferinţele.

4. Dezvoltarea capacitǎţii de exprimare scrisǎ 4.1 să elaboreze texte aparţinând diverselor stiluri funcţionale, adaptând redactarea la situaţia

de comunicare şi la partener;4.2 să utilizeze în redactarea unui text propriu cunoştinţele de morfo-sintaxă, folosind adecvat

semnele ortografice şi de punctuaţie; 4.3 să identifice efectele expresive ale construcţiei lingvistice utilizate în diferite texte.OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. Cognitive: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:O1: sǎ prezinte date despre viaţa şi opera lui I.L. Caragiale;O2: sǎ alcǎtuiascǎ rezumatul operei, respectând cerinţele impuse de un astfel de text;O3: sǎ emitǎ pǎreri proprii despre tema propusǎ pe care sǎ le argumenteze;O4: sǎ rǎspundǎ la întrebǎri, dovedind astfel cunoaşterea subiectului operei;O5: sǎ redacteze o scrisoare adresatǎ unui personaj din operǎ, respectând normele de scriere ale

unui astfel de text

B. Psihomotorii: O1’: să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, tabla, spaţiul caietului.

C. Afective: Elevii: O1’’: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;

O2’’: să participe cu interes la activitate;O3’’: sǎ foloseascǎ mijloace de comunicare nonverbalǎ-mimicǎ-gesticǎ, pentru a argumenta

pǎrerile personale

Nivelul de pregătire a clasei: mediu

1

Page 2: O Scrisoare Pierduta

RESURSE:

A. BIBLIOGRAFICE:a) ştiinţifice:

Papadima, Liviu, Comediile lui I.L.Caragiale, Editura Humanitas, 1996.b) metodico-didactice:

Ilie, Emanuela, Elemente de didactica literaturii române, Editura Universităţii “Al. I. Cuza”, Iaşi, 2007; Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura

Polirom, Iaşi, 1999; Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Limba română. Manual pentru

clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2002; Fl. Ioniţă (coord.), Literatură, Limbă română, Comunicare: pentru clasa a VIII-a,

Semestrul al II-lea, Art Grup Editorial, Bucureşti, 2008; *** Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română.

Învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2002; *** Programa şcolară.

B. METODOLOGICEa) Strategia didactică: dirijată, algoritmică.b) Metode şi procedee: metoda pǎlǎriilor gânditoare, conversaţia, jocul didactic, exerciţiul,

activitate în perechi, explicaţia, problematizarea, metoda R.A.I., învǎţarea prin cooperare, exemplul;c) Mijloace de învăţare: manualul, fişe de lucru, pǎlǎrii colorate;d) Forme de organizare: activitate în grupuri mici, activitate frontală.

C. RESURSE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI: a) spaţiu de lucru: sala de clasǎb) capacităţi normale de învăţare ale elevilorc) cunoştinţele lor anterioare;d) timpul de învăţare: 50 minute.

D. MODALITĂŢI DE EVALUARE:a) evaluare frontalǎ;b) evaluare formativǎ;c) evaluare oralǎ;d) evaluare prin calificative.

SCENARIUL DIDACTIC

2

Page 3: O Scrisoare Pierduta

1. Moment organizatoric (3 min.)

Se asigură condiţiile necesare defăşurării optime a activităţii: asigurarea liniştei, pregătirea

materialului didactic.

2. Verificarea temei şi actualizarea cunoştinţelor însuşite anterior (7 min.)

Se verificǎ tema cantitativ; se corecteazǎ eventualele greşeli.

Verificarea cunoştinţelor anterioare se face prin aplicarea metodei R.A.I.: fiecare echipǎ

pregǎteşte câte o întrebare pentru celelalte echipe:

- Care sunt personajele comediei?

- Cum se realizeazǎ comicul? etc.

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor (2 min.)

Se anunţǎ tema şi obiectivele lecţiei.

4. Dirijarea învǎţǎrii şi asiguarea feed-back-ului (20 min.)

Se împart fişele – Anexa 1 – şi se explicǎ metoda de lucru – ,,Pǎlǎriile gânditoare’’.

Fişele conţin sarcini de lucru corespunzǎtoare diferitelor tipuri de gândire: obiectivǎ, pozitivǎ,

negativǎ, etc. (v. Anexa 2)

Profesorul monitorizează permanent activitatea fiecărei grupe de elevi, îi îndrumă pentru a se

asigura că s-au transmis corect informaţiile.

Cere câte unui elev să citească planul rezultat din activitatea pe grupe. Completează, îndrumă şi

corectează, la nevoie, răspunsurile elevilor.

5. Obţinerea perfomanţei şi asigurarea transferului de cunoştinţe (15 min.)

Elevii primesc urmǎtoarea sarcinǎ de lucru: „Alcǎtuieşte o scrisoare adresatǎ unui personaj al

operei, respectând regulile de întocmire ale unui astfel de text, dar şi tipul de gândire cerut de culoarea

pǎlǎriei de pe fişa de lucru.” (v. Anexa 4)

6. Anunţarea temei pentru acasǎ (3 min.)

Caracterizaţi un personaj al operei, din perspectiva celor şase moduri de gândire diferite.

3