New Microsoft Office Word Document (7)

3
PROIECT DIDACTIC DATA : 09.02.2014 OBIECTUL : Limba şi literatura română CLASA : a V-a PROFESOR: Coman Mihaela SUBIECTUL LECŢIEI : Substantivul (Felul, numărul şi genul ) TIPUL LECŢIEI : dobândire de noi cunoştiinţe OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei , elevii vor fi capabili : sa cunoasca definitia substantivului sa deosebeasca substantivul de alte parti de vorbire sa diferentieze substantivele comune de cele proprii ( sa exemplifice ) sa precizeze felul, genul , numarul unor substantive date sa gaseasca pluralul unor substantive RESURSE : Conţinuturi : conform programei Capacităţi de învăţare : medii Spaţiul : sala de clasă Timpul : 50’ STRATEGII DIDACTICE : Metode şi procedee : explicaţia, expunerea, conversaţia euristică, observaţia dirijată, jocul didactic, exerciţiul, analiza gramaticală Forme de organizare a activităţii : frontală , individuală Mijloace de învăţământ : manual Limba romană, clasa a V-a 1

description

Substantivul (Felul, numărul şi genul )

Transcript of New Microsoft Office Word Document (7)

Page 1: New Microsoft Office Word Document (7)

PROIECT DIDACTIC DATA : 09.02.2014

OBIECTUL : Limba şi literatura românăCLASA : a V-a PROFESOR: Coman MihaelaSUBIECTUL LECŢIEI : Substantivul (Felul, numărul şi genul )

TIPUL LECŢIEI : dobândire de noi cunoştiinţe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

La sfârşitul orei , elevii vor fi capabili :

sa cunoasca definitia substantivului sa deosebeasca substantivul de alte parti de vorbire sa diferentieze substantivele comune de cele proprii ( sa exemplifice ) sa precizeze felul, genul , numarul unor substantive date sa gaseasca pluralul unor substantive

RESURSE : Conţinuturi : conform programei Capacităţi de învăţare : medii Spaţiul : sala de clasă Timpul : 50’

STRATEGII DIDACTICE : Metode şi procedee : explicaţia, expunerea, conversaţia euristică, observaţia dirijată, jocul didactic, exerciţiul, analiza gramaticală

Forme de organizare a activităţii : frontală , individuală Mijloace de învăţământ : manual Limba romană, clasa a V-a

1

Page 2: New Microsoft Office Word Document (7)

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Se notează absenţii Verificarea cunoştinţelor asimilate anterior : verificarea temei Anunţă tema lecţiei şi obiectivele propuse: Substantivul (Felul, genul şi

numărul)

Profesorul îi întreabă pe elevi dacă îşi mai aduc aminte din clasele mai mici,

ce este substantivul. Numeşte un elev, care va da definiţia substantivului:

(Profesorul face unele completări) Substantivul este partea de vorbire

care denumeste obiecte in sens larg: lucruri<covor, stilou, calculator,

scoala>, fiinte <furnica, sora, elev, marinar>, fenomene ale naturii

<tunet, ploaie, arsita, cutremur, ninsoare>, sentimente <dragoste, ura, dor,

admiratie>, stari sufletesti <bucurie, tristete, fericire, jale, melancolie>,

relatii umane <familie, prietenie, casnicie, fratie>.

În continuare, profesorul solicită elevii să îi spună dacă ştiu de câte feluri

poate fi substantivul. Numeşte un elev, care va spune că substantivul poate fi

de 2 feluri: comun şi propriu. Profesorul va scrie pe tablă şi va face precizarea

ca: substantivele comune <exprima obiecte de acelasi fel> drum, catel,

soata, munte, iar cele proprii <exprima anumite obiecte spre a le deosebi

de altele de acelasi fel> Marta, Andrei,America,Brasov,Tisa,Pluto.

Substantivele proprii se scriu cu majuscula-litera mare- indiferent de

locul lor in propozitie.

Mai departe profesorul îi întreabă pe elvii dacă ştiu ce număr pot avea

substantivele. Numeşe un elev care va spune ca substantivele pot fi la

numarul singular sau plural. Profesorul va scrie pe tablă şi va face precizarea:

Numarul substantivelor .- Substantivele pot fi la numarul singular

<substantivul denumeste o singura fiinta, un singur obiect sau fenomen al

naturii> sau la plural <substantivul deumeste mai multe fiinte, obiecte sau

fenomene ale naturii>profesorul le scrie la tabla cu liniuta si elevii dau

exemple de substantive la sg-pl.

Ultima parte teoretică a lecţiei se referă la genul substantivelor. Profesorul

întreabă din nou elevii daca îşi aduc aminte din clasele mai mici , câte genuri

are substantivul. Numeşte un elev care va spune ca substantivul poate fi la

genul masculin-feminin-neutru. Profesorul scrie la tabla şi face in plus

precizarea:

2

Page 3: New Microsoft Office Word Document (7)

Genul subst.-cu liniuta si exemple de la copii – Masculin- un-doi-

baiat, soarece, Feminin – o-doua- fata, casa, furnica, Neutru- un-doua –

tren, stilou, pix. Exista substantive care au aceeasi forma la singular si

la plural: arici, vietuitoare, zic copiii exemple.

In continuare profesorul le dă elevilor nişte fişe cu exerciţii, le explică ce au

de făcut şi că au la dispoziţie minute să rezolve exerciţiile. Verificarea

exerciţiilor prin numirea a câtorva elevi din clasă.

Tema pentru acasă: din manual

3