Muzica proiect

7
PROIECT DIDACTIC Cadrul didactic mentor: Propunator:Dragusin(Ghiorghe)Alina Nivel educational:Invatamantul primar Clasa:a II-a B Disciplina de studiu:Educatie muzicala Unitatea de învăţare: Ritmul Subiectul lecţiei: Durate muzicale – durata de 1 timp (pătrimea). Cîntecul „Joc” Tipul lecţiei: Formarea de priceperi si deprinderi Obiective de referinta: 1.Dezvoltarea capacităţilor interpretative vocale şi instrumentale 2. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj muzical în interpretarea si audierea muzicii 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului muzical Obiective operaţionale: - să perceapă ritmul din cântec; - să perceapă conştient durata sunetelor; - să intoneze corect un cântec, respectând durata sunetelor; - să bată ritmic din palme, cu degetul pe bancă, să meargă ritmic, după numărătoare; - să acompanieze cântece învăţate cu propriul corp (bătăi din palme, paşi) şi cu jucării muzicale; - să iubească muzica şi dansul;

Transcript of Muzica proiect

Page 1: Muzica proiect

PROIECT DIDACTIC

Cadrul didactic mentor:Propunator:Dragusin(Ghiorghe)AlinaNivel educational:Invatamantul primarClasa:a II-a BDisciplina de studiu:Educatie muzicalaUnitatea de învăţare: RitmulSubiectul lecţiei: Durate muzicale – durata de 1 timp (pătrimea). Cîntecul „Joc”Tipul lecţiei: Formarea de priceperi si deprinderiObiective de referinta: 1.Dezvoltarea capacităţilor interpretative vocale şi instrumentale 2. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj muzical în interpretarea si audierea muzicii 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului muzicalObiective operaţionale:

- să perceapă ritmul din cântec;- să perceapă conştient durata sunetelor;- să intoneze corect un cântec, respectând durata sunetelor;- să bată ritmic din palme, cu degetul pe bancă, să meargă ritmic, după

numărătoare;- să acompanieze cântece învăţate cu propriul corp (bătăi din palme, paşi) şi cu

jucării muzicale;- să iubească muzica şi dansul;- să exprime prin ritm bucuria şi plăcerea de a cânta;- să muncească în echipă, adoptând un comportament bazat pe relaţii de bună

înţelegere şi cooperare cu colegii.

Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, activitatea în echipă.

Mijloace de învăţământ: imagini cu echipe de dansatori populari, jucării muzicale confecţionate, ilustrarea grafică a duratelor sunetelor muzicale, fişe cu versurile cântecului nou.

Page 2: Muzica proiect

Materiale bibliografice:1. Ionescu, Ana-Motora - Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV, EDP Bucureşti, 1978:2. Movileanu, Lenuţa - „Şapte note vesele” – cântece pentru clasele I-II, Ed. ARAMIS.

SCENARIU DIDACTIC

Momentelelecţiei

Conţinutul activităţii Evaluare

1 2 3I. Moment organi-zatoric 1 min.

Elevii se pregătesc pentru începerea orei recitând versurile:1.Mâinile pe bancă 2. Bate toba:bum,bum,bum Să le aşezăm Spatele e drept acum. Şi privind în sus, Să le ridicăm. Iar după-aceea În jos le lăsăm.

II. Exerciţii de cultură vocală 5 min.

a) Exerciţii prevocale: respiraţie şi articulaţie.1.Pentru realizarea inspiraţiei nazale se va efectua un exerciţiu-joc în care elevii îşi imaginează că sunt pe un câmp cu flori:”Mirosim florile”.2. Inspiraţie 4 timpi Expiraţie 4 timpi3. Şuierul trenului din ce în ce mai lung şi mai tare ( trenul apare) , apoi mai încet, în descreştere (trenul dispare).4. Exerciţiu pentru dicţie:„Într-un lift pe covoraş, Un pui mic de iepuraş Plânge că n-are curaj Să se urce la etaj.”b) Exerciţii vocale – emisie şi intonaţiePentru încălzirea coardelor vocale se vor efectua vocalize ( fragmente melodice din cântecele care urmează a fi interpretate de elevi).

Evaluare formativă

III. Verificarea deprinderilor de cântare in cor –

Se intonează colectiv şi cu solist cântecul „Primavara”, apoi pe rânduri de mese, câte o strofă iar refrenul în colectiv din cântecul „Pitigoiul”.

Evaluare formativă

Page 3: Muzica proiect

cântece învăţate.6 min.IV. Exerciţiu ritmic pregătitor pentru lecţia nouă1 min.

Se repetă refrenul de la „Pitigoiul” cu voce tare şi bătăi din palme o dată, iar a doua oară se cântă în gând şi se bate din palme. Evaluare

formativăV.Anunţarea temei noi şi a obiectivelor1 min.

Orice cântec exprimă anumite sentimente: veselie, bucurie, admiraţie, tristeţe. Vouă vă plac mult cântecele vesele şi mai ales cele la care efectuaţi anumite mişcări cu corpul. Ca să reuşiţi să interpretaţi corect astfel de cântece, trebuie să învăţaţi să simţiţi legătura care există între cântec şi mişcările care le puteţi face pe baza melodiei lui. Acest lucru înseamnă ritm. Astăzi vom învăţa să simţim şi să redăm ritmul unor cântece prin cântare şi mişcare.

VI. Dirijarea învăţării25 min.

a) Perceperea ritmului din cântece învăţateSe vor intona cântecele „Armata noastră” şi „Treci ploaie” cu :

- bătut ritmic din palme;- bătut cu degetul pe bancă;- susţinere cu jucării muzicale;- mers ritmic

b) Exerciţii de redare a ritmului după model – prezint fragmente ritmice cu durate diferite ( un timp şi jumătate de timp)şi elevii le repetă, cu:-bătăi din palme, -bătăi cu degetul pe bancă -mers ritmicElevii vor fi îndrumaţi să observe că uneori bătăile sunt mai rare şi mai lungi, alteori sunt mai dese şi mai scurte.( Se va dovedi şi cu mişcarea braţului în plan vertical). Acest lucru conferă cântecelor vioiciune, veselie, iar astfel de cântece îndeamnă oamenii la joc, la dans.c)Vom învăţa astăzi un cântec care se intitulează „Joc” şi pe care vom învăţa să şi dansăm.Acest cântec redă un joc popular care se numeşte „horă”. Hora se joacă la sate , în zile de sărbătoare, sau în cadrul unor spectacole de scenă şi sărbători câmpeneşti. Pe scenă, dansatorii sunt îmbrăcaţi în costume populare. (Prezint o imagine cu dansatori.).

Page 4: Muzica proiect

CÂNTARE MODELCITIREA VERSURILOR în cor (Planşa 1)CITIRE RITMICĂ cu bătăi din palme Vom citi pe silabe pentru că fiecărei silabe îi corespunde un sunet muzical. (Planşa 2)Durata fiecărui sunet muzical poate fi redată cu mişcarea braţului vertical jos-sus.Cum sunt sunetele acestui cântec unele faţă de altele ca durată ? (Toate sunt la fel). În locul silabelor, pentru a învăţa să dansăm putem folosi cuvântul „pas”. (7 paşi, la al opt-ulea ne oprim -„stop”, apoi pornim în direcţie opusă)RECITARE cu păşired)Învăţarea cântecului cu redarea ritmului prin bătaie cu degetul pe bancă, apoi cu acompaniere cu jucării muzicale.–cântare în cor-cântare în grup de trei elevi-cântare individuală

Evaluare formativă

VII. Asigurarea feed-back-ului5 min.

În cadrul evaluării, fac aprecieri asupra activităţii elevilor şi a comportamentului lor la oră, eventual notez prin calificative.„Si animalele dansează”Toţi elevii vor primi mici planşe de colorat şi fiecare va preciza (în scris, pe planşă) ritmul animalului colorat: lent, potrivit, vioi.Care dintre animale ar putea dansa după cântecul învăţat azi de noi ? (calul)

VIII:Asigurarea retenţiei şi a transferului1 min.

Comunicarea sarcinilorÎnvăţarea cântecului „Joc” cu mişcare.

Notă: Se poate alege orice cântec popular scurt, numai cu cu durate de 1 timp, pe care să se poată juca hora.

Page 5: Muzica proiect