Morcov-observare

6
1 PROIECT DIDACTIC Grădiniţa cu program prelungit nr.3 Braşov Propunătoare: Balint Camelia Data: 11.11.2013 Grupa: mică Tema anuală: „Când, cum şi de ce se întâmplă?” Tema proiectului: „Tabloul anotimpurilor!” Tema săptămânală: „Morcovel şi prietenii săi!” Tema zilei: Morcovul Domeniu experienţial: DS Tipul de activitate: observare Scopul: Îmbogăţirea şi sistematizarea cunoştinţelor cu privire la leguma morcov: formă, culoare, gust, miros etc. Lărgirea orizontului copiilor prin date cu privire la locul unde creşte morcovul, întrebuinţările şi valoarea lui în alimentaţie. Obiective operaţionale: Să folosească corect noţiunea de „legumă”. Să recunoască părţile componente ale morcovului. Să identifice corect caracteristicile legumei prezentate. Să manifeste interes în desfăşurarea activităţii. Strategii didactice: Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, observarea Forma de organizare: frontal

Transcript of Morcov-observare

Page 1: Morcov-observare

1

PROIECT DIDACTIC

Grădiniţa cu program prelungit nr.3 Braşov

Propunătoare: Balint Camelia

Data: 11.11.2013

Grupa: mică

Tema anuală: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”

Tema proiectului: „Tabloul anotimpurilor!”

Tema săptămânală: „Morcovel şi prietenii săi!”

Tema zilei: Morcovul

Domeniu experienţial: DS

Tipul de activitate: observare

Scopul: Îmbogăţirea şi sistematizarea cunoştinţelor cu privire la leguma morcov: formă, culoare, gust, miros etc.

Lărgirea orizontului copiilor prin date cu privire la locul unde creşte morcovul, întrebuinţările şi valoarea lui în alimentaţie.

Obiective operaţionale:

Să folosească corect noţiunea de „legumă”.

Să recunoască părţile componente ale morcovului.

Să identifice corect caracteristicile legumei prezentate.

Să manifeste interes în desfăşurarea activităţii.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, observarea

Forma de organizare: frontal

Page 2: Morcov-observare

2

Mijloace didactice: păpuşa Iepurilă, coşul cu morcovi, buline, imagini

Durată: 15 min

Bibliografie:

„Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3 -6/7 ani”, MECI, Bucureşti, 2008

Munteanu C., Munteanu E.N., (2009), Ghid pentru învăţământul preşcolar: o abordare din perspectiva noului curriculum, Iaşi, Ed.

Polirom

Page 3: Morcov-observare

3

Desfăşurarea activităţii

Etapele

activităţii

Conţinutul

ştiinţific

Strategiile didactice Evaluare

Resursele

materiale

Metode şi

procedee

Forme de

organizare

Moment

organizatoric

Se asigură condiţiile necesare unei bune

desfăşurări a activităţii.

În cadrul întâlnirii de dimineaţă se va

face: prezenţa copiilor, stabilirea

anotimpului, a zilei, completarea

calendarului naturii.

Scaunele

aşezate în

semicerc

Conversaţia

Frontal

Participarea activă

la discuţii,

completarea

corectă a

calendarului

naturii, a prezenţei.

Reactualizarea

cunoştinţelor

Voi purta o scurta convorbire cu copiii

despre anotimpul toamna şi despre

legume (care sunt acestea , ce stiu

despre ele).

Conversaţia

Explicaţia

Frontal Participare activă la

discuţii

Captarea

atenţiei

Astăzi copii avem un musafir. Este

Iepurilă care a venit la voi cu o surpriză.

V-a adus un coş plin cu morcovi şi

pentru că sunt foarte mulţi, a promis să

îi împartă cu voi dacă veţi fi atenţi şi

ascultători.

Păpuşa

Iepurilă

Explicaţia,

Frontal

Stimularea

interesului pentru

activitate.

Anunţarea

temelor şi a

obiectivelor

Astăzi vom observa morcovul. Vom

vedea care sunt părţile lui componente,

ce culoare şi ce gust are şi la ce se

foloseşte.

Conversaţia,

Explicaţia,

Frontal

Page 4: Morcov-observare

4

Dirijarea

învăţării

Copiilor li se oferă câte un morcov cu

frunze, aceştia având sarcina să îl observe

atent şi să îl pipăie pentru a putea să îmi

răspundă intuitiv la câteva întrebări:

~ Ce culoare are?

~ Ce părţi observaţi la morcov?

~ Care parte credeţi că se mănâncă?

După aceste întrebări introductive le spun

copiilor că partea portocalie a morcovului

se numeşte rădăcină, ea reprezintă partea

comestibilă a legumei are formă de ţăruş

şi creşte înfipt adânc în pământ.

Ce alte legume mai cunoaşteţi care cresc

în pământ? (cartofii, ridichele).

Apoi le spun că din rădăcină porneşte o

tulpină din care se ramifică frunze,

acestea având culoarea verde şi se află

deasupra solului. (suport imagine).

Vom continua observarea morcovului

raportându-ne la consistenţă.

Să încercăm să rupem morcovul. Putem?

(Nu, pentru că este tare.)

Voi face o secţiune în mijlocul unui

morcov, pentru a observa interiorul său.

Aşa cum au intuit, la morcov se mănâncă

rădăcina, astfel fiecare copil va primi câte

o bucată de morcov pe care o va mirosi

mai întâi, apoi o va mânca pentru a putea

să îi determine mirosul şi gustul.

Morcovi

Imagine cu

morcovul în

pământ

Conversaţia,

Explicaţia

Observare

Frontal

Apreciere verbală

Observare

sistematică

Stimularea verbală

Page 5: Morcov-observare

5

Le comunic copiilor că morcovul are

foarte multe vitamine şi se poate consuma

în stare crudă, aşa cum îl mănâncă ei,

preparat în diverse mâncăruri, cât şi ca

suc.

Vom discuta despre normele de igienă

pentru consumarea legumei (ne spălăm pe

mâini, iar leguma o spălăm foarte bine

fără să îndepărtăm stratul extern, întrucât

conţine cele mai multe vitamine).

Le voi spune deasemenea că leguma este

cultivată în grădini sau în sere, grădinarul

având grijă să o stropească cu apă şi să o

cureţe de buruieni pentru ca în toamnă să

se recolteze morcovi mari şi sănătoşi,

Obţinerea

performanţei

Vom juca un joc. Copii vor avea drept

sarcină să completeze propoziţiile

începute de mine:

Morcovul este o legumă

de..............(toamnă).

El are culoarea ...........(portocalie).

Frunzele morcovului sunt de

culoare.........(verde).

Partea pe care o mâncăm la

morcov este.........(rădăcina).

Conversaţia

Explicaţia

Aprecieri verbale

Page 6: Morcov-observare

6

Rădăcina morcovului creşte

în............(pământ).

Morcovul are

multe.......................(vitamine)

Încheierea

activităţii

Se fac aprecieri colective asupra

implicării copiilor în activitate, Iepurilă le

mulţumeşte pentru că au fost ascultători şi

au răspuns corect la toate întrebările,

astfel cei mai activi şi atenţi copii vor fi

recompensaţi.

Buline Explicaţia

Apreciere verbală