Model Proiect Didactic Inv Pre-Scolar

12
PROIECT DIDACTIC ACTIVITATE INTEGRATA Model proiect didactic înv.preşcolar DATA: PROPUNĂTOARE: UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: NIVELUL: nivel II grupa mare TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum şi de ce se-ntâmplă” TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE:,,Bucuriile anotimpurilor” (toamnă, iarnă) TIPUL ACTIVITĂŢII: Evaluare ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE: ADP: Întâlnirea de dimineaţă: Salutul Prezenţa: ,,Cine, oare, n-a venit? “ Calendarul naturii: ,,Cum e vremea azi ? “ Împărtăşirea cu ceilalţi: ,,Ce ţi s-a întâmplat recent? “ TRANZIŢII: cântece; ,,Zborul păsărilor”- euritmie ALA 1: ŞTIINŢĂ : ,, Ajut-o pe Ana să rezolve fişa” -matematică ARTĂ : - ,,Coşul fructelor de toamnă” – lipire CONSTRUCŢII : - ,, Strada “

Transcript of Model Proiect Didactic Inv Pre-Scolar

Page 1: Model Proiect Didactic Inv Pre-Scolar

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATA

Model proiect didactic înv.preşcolarDATA:

PROPUNĂTOARE:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

NIVELUL: nivel II grupa mare

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum şi de ce se-ntâmplă”

TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE:,,Bucuriile anotimpurilor” (toamnă, iarnă)

TIPUL ACTIVITĂŢII: Evaluare

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

ADP: Întâlnirea de dimineaţă:

Salutul Prezenţa: ,,Cine, oare, n-a venit? “ Calendarul naturii: ,,Cum e vremea azi ? “ Împărtăşirea cu ceilalţi: ,,Ce ţi s-a întâmplat recent? “

TRANZIŢII:

cântece; ,,Zborul păsărilor”- euritmie

ALA 1:

ŞTIINŢĂ : ,, Ajut-o pe Ana să rezolve fişa” -matematică ARTĂ : - ,,Coşul fructelor de toamnă” – lipire CONSTRUCŢII : - ,, Strada “

ADE:

DLC : ,,Eu spun una, tu spui multe “ –joc didactic DEC : ,,Temă la alegere” -pictură

Page 2: Model Proiect Didactic Inv Pre-Scolar

ALA 2:

,, Salată de fructe şi legume” – joc distractiv

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Evaluarea deprinderii de a folosi corect singularul şi pluralul substantivelor, precum şi de a alcătui cu acestea propoziţii corecte din punct de vedere grammatical, respectând acordul dintre subiect şi predicat, stimularea rapidităţii în gândire.

Evaluarea deprinderilor de lucru liber, creativ în realizarea unei lucrări plastice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ALA 1:

să identifice elementele surpriză din mediul special amenajat, utilizându-le în rezolvarea unor sarcini;

să rezolve corect fişa matematică; să lipească hârtie pe silueta fructelor de toamnă; să selecteze materialele de construcţie necesare; să îmbine armonios formele intr-o construcţie în relief; să manifeste spirit de colaborare în realizarea originală a construcţiei; să mânuiască materialul în mod organizat; să colaboreze în cadrul grupului pentru finalizarea străzii; să participle active la activităţile de grup; să analizeze lucrările prin argumentare, ţinând seama de criteriile de apreciere.

ADE:

DLC:

să găsească forma corectă de singular sau plural a substantivelor, în funcţie de cerinţa exprimată;

să formuleze propoziţii simple şi dezvoltate, utilizând substantive la numărul singular sau plural;

să realizeze corect acordul subiectului cu predicatul în propoziţie; să pronunţe corect cuvintele şi toate sunetele cuvintelor; să asculte cu atenţie reguluile jocului, în vederea receptării, înţelegerii şi respectării acestora; să participle cu plăcere şi interes la activitate.

DEC:

să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii; să utilizeze în mod original şi personal spaţiul plastic, utilizând tehnici diverse alese de el; să cunoască materialele şi instrumentele de lucru.

ALA 2:

să răspundă prin acţiune la cerinţele educatoarei;

Page 3: Model Proiect Didactic Inv Pre-Scolar

să participe activ la joc; să exprime unele sentimente de bucurie, satisfacţie şi mulţumire.

SARCINA DIDACTICĂ:

găsirea formei de singular şi plural al unor cuvinte; alcătuirea de propoziţii corecte din punct de vedere grammatical, folosind aceste forme; realizarea lucrării plastice, alese de el.

REGULI DE JOC:

copilul chemat alege un coşuleţ şi spune dacă în el se află un element sau mai multe; copilul chemat vine în faţă, spune dacă pe jetonul său sunt reprezentate unul sau mai multe

obiecte; reprezentantul unei echipe spune un substantiv, un reprezentant al celeilaltegrupe spune forma de plural al substantivului respectiv;

alcătuiesc propoziţii cu substantivul respectiv.

ELEMENTE DE JOC:

aplauze, deplasarea copiilor în faţa grupei, formule de numire a copiilor şi de stimulare, mişcarea, surpriza.

STRATEGII DIDACTICE:

a)METODE ŞI PROCEDEE:

explicaţia, exerciţiul, munca în perechi, munca independentă, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, problematizarea, brainstorming-ul.

b)MATERIALE:

ALA 1:

,, ŞTIINŢĂ”

fişe, carioci, creioane colorate.,,ARTĂ”

silueta fructelor de toamnă, hârtie spiralată prin tehnica ,,quilling”, aracet, pensulă, material textil.

,,CONSTRUCŢII”

piese ,,Lego”.

Page 4: Model Proiect Didactic Inv Pre-Scolar

ADE:

DLC: plicuri cu probe, imagini didactice, jetoane cu forme de singular şi plural al unor substantive, ecusoane cu fructe şi legume de toamnă, coşuri cu fructe, cutii, măr şi om de zăpadă tip cutie.

DEC: acuarele, pensule vase pentru apă, hârtie cartonată în diverse culori, şerveţele.ALA 2:

Ecusoane cu fructe şi legume, video, CD-uri muzică, dulciuri.

ALTE MATERIALE FOLOSITE PE PARCURSUL ACTIVITĂŢII:

jetoane cu urmele lui ,,SCOOBY- DOO”, colţul amenajat cu aspecte din temele studiate,calendarul naturii, tabla magnetică.

FORME DE ORGANIZARE:

în grupuri mici, individual, pe echipe,frontal.

DURATA: o zi.

MATERIAL BLIBLIOGRAFIC:

,, Curriculum pentru învăţământ preşcolar” - Didactica Publishing House, 2009; Jocuri didactice pentru educarea limbajului - Îndrumător metodic pentru educatoare, Ed. Tehno

Art.; Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Flofteia Grama - ,, Activitatea integrată din grădiniţă”; Mateiaş Alexandra -,,Pedagogie pentru învăţământ preşcolar “, E.D.P., 2003; Eugenia Ignat, Lidia Stoian, Aurelia Pitiu, Emilia Chira, Filofteia Grama, Ana Damian, Aurelia

Bodea, Lolica Tătaru, Irinela Nicolae, Adriana Manolache – ,,Metodica activităţilor instructive- educative în grădiniţa de copii” Ed. Sitech Craiova, 2010.

Alexandru Dumitru, Viorel- George Dumitru - ,,Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul primar”.

Dorina Ţelea, Mariana Bănică, Constanţa Lazăr, Niculina Monea- ,,Evaluări finale în grădiniţa”, Ed. Diana, 2006

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă.

Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei. Apoi rostesc următoarele versuri:

Page 5: Model Proiect Didactic Inv Pre-Scolar

,, Dimineaţa mă trezesc,

După ce mă pregătesc,

Spre grădiniţă pornesc.

Şi-aştept grupa de Pitici

Să sosească iar aici,

Unde-s tare fericiţi.

Soarele le scaldă faţa,

Iar eu le spun: -Bună dimineaţa!”

Copiii: - ,,Bună dimineaţa!”

( Salutul)

,, După ce ne-am adunat,

Şi frumos ne-am salutat,

Colegii ne-am întâlnit .

Cine, oare, n-a venit?

(Prezenţa)

Vom purta câteva discuţii libere, despre: ,, Cum ne-am îmbrăcat astăzi? De ce?

( pentru că este frig), În ce anotimp suntem? …,vor completa Calendarul naturii.

Împărtăşirea cu ceilalţi: doi copiii, care se vor anunţa, ne vor povesti o întimplare, petrecută de ei.

Noutatea zilei: I-a priviţi!, Cineva a fost la noi în grupă., Oare cine să fi fost?, Cred că ,,SCOOBI-DOO!”, a trecut pe aici. Ce descoperă el în fiecare episod? Cred că şi noi la fel ca ,,SCOOBI-DOO!” ,va trebui să descoperim un mister!, Vreţi?

Activitatea de grup: ALA 1- Voi îndruma copiii spre centrele deschise. La centrul: ŞTIINŢĂ, vor avea de rezolvat fişa matematică, ARTĂ, lipesc hârtie spiraletă prin tehnica ,,Quilling” pe silueta fructelor de toamnă, apoi le vor lipi într- un coş, CONSTRUCŢII, aici copiii vor avea la dispoziţie materialele necesare pentru a construe ,,Strada”. După ce le-am explicat ce au de făcut la fiacre centru, copiii îşi aleg centrul dorit.

TRANZIŢII: cântecul ,, Bat din palme”

După activităţile liber alese, evaluarea lucrărilor şi expunerea lor, vom ieşi din sala de grupă, cântând ,,Trenuleţulmuzical”.

Page 6: Model Proiect Didactic Inv Pre-Scolar

Va urma activitatea pe domenii experienţiale.

În cadrul DLC, după citirea unui alt indiciu, descoperirea sarcinilor de lucru şi a materialelor necesare, voi anunţa jocul didactic ,, Eu spun una, tu spui multe”.

TRANZIŢII: imităm zborul păsărelelor

Penultima descoperire va cuprinde materialele şi sarcinile de lucru de la DEC unde copiii vor realiza ,,Temă la alegere” -pictură

Voi realize evaluarea lucrărilor şi a machetei apreciind atât calitatea cât şi modul în care s- au comportat.

După citirea ultimului indiciu şi descoperirea ,,misterului” (dulciuri):

TRANZIŢII: cântecul ,, Prieteni, prieteni”

ALA 2: ,,Salată de fructe şi legume” – joc distractiv

Evenimentul didactic

Conţinutul instructiv-educativ Metode şi procedee

Mijloace de înnvăţare

Forma de organizare

Evaluare

1.Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a activităţii:-amenajarea sălii de grupă-amenajarea centrelor de interes-pregătirea materialelor didactice

2.Capterea atenţiei

O voi face sub formă de surpriză, mister.I-a priviţi!, Cineva a fost la noi în grupă.,Oare cine să fi fost? Se poate! I-a priviţi! pe această urmă scrie ceva ,,Ca să dezlegaţi misterul va trebui să urmaţi indiciile şi să rezolvaţi sarcinile de lucru pregătite.Vreţi să descoperim acest mister?

Conversaţia frontal Copii manifestă atenţie şi interesRăspund la întrebări.

3.Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor activităţii

Azi, vom descoperii un mister şi în acelaşi timp vom repeta, o parte din ceea ce a-ţi învăţat voi în acest semestru.Vom lucra la centrele deschise, respectând indiciile şi sarcinile pregătite de..., apoi vom face un concurs.

Explicaţia frontal Ascultă cu atenţie.

4.Prezentarea conţinutului

Haideţi să vedem ce este scris pe următoarea urmă! Voi ridica urma şi voi citi indiciul. ,,Uitaţi-vă în spatele televizorului, veţi descoperii o cutie, în care sunt….După găsirea cutiei, descoperirea sarcinilor şi anunţarea obiectivelor va urma: TRANZIŢII: ,,Bat din palme …”ALA 1

Conversaţia Urma

Cutia cu materiale pentru centre

Frontal Sunt atenţi.

Page 7: Model Proiect Didactic Inv Pre-Scolar

La ŞTIINŢĂ: ,, Ajut-o pe Ana să rezolve cerinţele”, vor avea de rezolvat o fişă matematică.La ARTĂ: ,,Coşul fructelor de toamnă” copii lipesc hârtie spiralată, prin tehnica ,,Quilling”, pe siluieta fructelor de toamnă, apoi le vor lipi într-un coş.La CONSTRUCŢII,,Strada” aici copiii vor avea la dispoziţie materialele necesare pentru a construi strda. Voi intervene cu sfaturi şi idei acolo unde va fi nevoie. În timpul lucrului copiii vor asculta cântece de toamnă.Se va realize o expoziţie de lucrări.TRANZIŢII: ,, Trenuleţul muzical”DLC – DEC Următoarea urmă ne avertizează că: ,,Pentru a putea merge mai departe va trebui să te uiţi deasupra patului”.Vom descoperi un măr, în care sunt ascunse sarcinile de lucru ce trebuiesc rezolvate şi o cutie cu probele concursului şi materialele necesare.Pentru a dezlega misterul urmelor ne vom împărţi în două echipe. Echipa fructelor şi echipa legumelor, apoi ne vom juca jocul ,,Eu spun una, tu spui multe”. După fiecare răspuns corect veţi primi câte un jeton corespunzător echipei . Voi prezenta copiilor regulile jocului apoi se va realize jocul de probă.Copilul numit va trebui să vină în faţa clasei, va alege un jeton şi va denumi imaginea de pe el (imaginea va fi la singular).Un alt copil din aceeaşi echipă va trebui să aleagă imaginea în care se află mai multe obiecte de acelaşi fel, alt copil va formula o propoziţie cu substantivul, la singular.Pentru executarea acestei sarcini vor fi antrenaţi 3-4 copii, astfel realizându-se jocul de probă. Executarea jocului propriu zis:După ce copiii au înţeles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu zis. Răspunsurile corecte vor fi appreciate, punctuate cu obulină corespunzătoare fiecărei echipe şi cu aplauze. Pe tot parcursul jocului sunt antrenaţi toţi copiii, încurajându-le spiritul de competiţie şi interesul pentru descoperirea misterului.

PROBA NR.1Fiecare echipă va avea de răspuns la o ghicitoare, un copil din echipa adversă va forma pluralul răspunsului ghicit.

PROBA NR.2Pe o masă vom descoperi două coşuri, într-unul va fi câte un fruct din fiecare fel, iar în celălalt mai multe.Aşez coşurile pe măsuţa din faţa grupei.Vine un copil în faţa grupei, va lua un fruct

ExplicaţiaObservaţiaConversaţia

Conversaţia

ExplicaţiaDemonstraţia

Jocul

Fişe

LipiciHârtie SiluetePanouLego

Mărul, tip cutie(cu sarcinile de lucru).

Ecusoane cu fructe şi legume

Cartonaşe cu imagini

Plicul cu ghicitori.

Jeton

Pe grupuri

Frontal

Frontal

Rezolvă sarcinile date

Aprecieri verbale şi individu-ale

Sunt captaţi de următoarea surpriză.

Receptea-ză regulule jocului.

Participă la joc atât în calitate de vorbitor cât şi de auditor.

Găsirea

Page 8: Model Proiect Didactic Inv Pre-Scolar

5.Complicara jocului

Ex. măr, îl va arăta grupei zicând:Eu spun măr.Următorul copil, din echipa adversă, va alege coşul cu mai multe fructe de acelaşi fel şi va zice:Eu spun mere.Ne vom juca la fel cu toate fructele.Echipa care formează corect singularul şi pluralul substantivelor va prini un ecuson pentru echipa sa.PROBA NR.3 Pe o măsuţă voi aşeza jetoane cu forma de singular, a imaginii.Pe table magnetică vom descoperi forma de plural pentru imaginile de pe jetoanele cu forma de singular.Voi numi doi copii dintr-o echipă, vor veni în faţa grupei şi unul dintre ei va întoarce un jeton, va numi sg. Eu spun…, Tu spui… Această probă va continua până la epuizarea jetoanelor.Acum eu spun multe, iar voi una…Eu spun jucării.Tu spui…PROBA NR. 4 Voi cere copiilor să alcătuiască propoziţii cu termenul de singular şi de plural al unor cuvinte. Voi da 3-4 exemple.Cu acelaşi substantiv vor alcărui mai multe propoziţii, diferite.Până aici v-aţi descurcat bine, văd că mai avem doar două urme şi misterul va fi descoperit. Sunteţi curioşi?. Mergem mai departe?

Tranziţie: imităm zborul păsprelelor care merg, toamna, în ,, Ţările calde”.

Problematizarea

Braistorming-ul

Coşuri cu fructe

Jetoanecu diverse imagini(la singular şi plural).

formei corecte de singular şi plural al substantivelor.

Evaluez capacitatea copiilor de ca alcătui propoziţii, oral.

6.Asigurarea retenţiei şi a transferului

Următoarea sarcină descoperită este să pictăm ,,O temă la alegere”Se face intuirea materialului de pe măsuţe. Prezint căteva teme, care apoi vor fi luate.Îi voi îndemna pe copii să se gândească ce doresc să picteze, voi întreba câţiva copii la ce s-au gândit.Atrag atenţia asupra poziţionării corecte în timpul lucrului. Vom face exerciţii de încălzire a musculaturii şi se urează copiilor spor la lucru.Urmăresc copiii, îi îndemn pe cei care întâmpină greutăţi şi le mai explic încă o dată dacă este necesar.În timp ce lucrează voi pune muzică pentru crearea unei atmosfere cât mai destinse de lucru.

Conversaţia Pensulă, acuarele, vas pentru apă, coala de hârtie, câteva planşe cu teme sugestive.

CD-muzică, video

Frontal Observara capacităţii de a-şi alege o temă proprie şi de a o reda plasticCopiii lucrează ordonat.

7.Evaluarea Se realizează evaluarea lucrărilor, apreciind atât calitaea lucrării cât şi modul în care s-au comportat.Numărăm ecusoanele fiecărei echipe, desemnăm echipa câştigătoare.

Tema redată plastic

Individual

Copiii vor asculta aprecierile şi vor aplauda

Page 9: Model Proiect Didactic Inv Pre-Scolar

copiii care s-au remarcat prin hărnicie.

8.Încheierea activităţii

Vă mulţumesc tuturor Pentru al vostru efort. Aţi răspuns şi aţi ghicit, Drept răsplată i-a priviţi!Misterul descoperiţi (cutia, verde, cu stimulente, dulciuri).Tranziţie: Cântec: ,,Prieteni, prieteni”ALA 2,,Salată de fructe şi legume” – joc distractiv.

Conversaţia Dulciuri Frontal Aprecieri verbale, individu-ale şi colective.