Matematica Ludmila

13
Direcţia Educaţie, Tineret şi Sport sectorul Rîşcani Instituţia preşcolară nr.108 Proiect didactic al activităţii în prima jumătate a zilei (9.15-11.00 ) prezentat către consiliul nr.3 „ Formarea reprezentărilor elementare matematice la copiii preşcolari prin prisma activităţilor experenţiale.” DATA: 12.02.15 GRUPA: nr.6 (6-7 ani) TEMA: „Micii cercetători” SUBTEMA: Măsurăm, cîntărim, experimentăm Educator:Ludmila Ignatiuc Educaţia preşcolară

description

gradinita

Transcript of Matematica Ludmila

Page 1: Matematica Ludmila

Direcţia Educaţie, Tineret şi Sportsectorul Rîşcani

Instituţia preşcolară nr.108

Proiect didactical activităţii în prima jumătate a zilei (9.15-11.00 )

prezentat către consiliul nr.3 „ Formarea reprezentărilor elementare matematice la copiii preşcolari prin prisma activităţilor experenţiale.”

DATA: 12.02.15GRUPA: nr.6 (6-7 ani)TEMA: „Micii cercetători”SUBTEMA: Măsurăm, cîntărim, experimentăm

Educator:Ludmila IgnatiucEducaţia preşcolară

Chişinău – 2015

Page 2: Matematica Ludmila

Obiectivul majorFormarea competenţelor matematice prin prisma activităţii experienţiale

Obiective cadru

1. Formarea abilităţilor de comunicare eficientă, a atitudinilor de cooperare şi participare, a conduitei civilizate

2. Dezvoltarea comunicării şi a vorbirii coerente3. Formarea reprezentărilor despre măsură, unităţi de măsură4. Formarea deprinderilor de organizare, susţinere şi colaborare, a spiritului de iniţiativă şi

perseverenţă în atingerea scopului

Page 3: Matematica Ludmila

Obiective de referinţă:O.R.1 – să manifeste abilităţi de identificare şi aplicare a resurselor personale;O.R.2 – să povestească, să descrie, să discute, să clarifice, să adreseze şi să răspundă la întrebări;O.R.3 – să valorifice în vorbire cuvinte ce desemnează însuşiri, proprietăţi, substanţe;O.R.4 – să-şi exprime ideile, complicînd structura enunţurilor de la propoziţii simple la fraze;O.R.5 – să manifeste dorinţa de a citi şi scrie independent;O.R.6 – să măsoare substanţe lichide, friabile, pulverulente utilizînd măsuri standartizate, nestandartizate;O.R.7 – să efectueze operaţii simple de adunare, scădere cu 1,2 unităţi;O.R.8 – să experimenteze pentru a depista care substanţe sunt solubile, insolubile;O.R.9 – să respecte regulile de igienă personală şi colectivă.

Obiectivele operaţionale:

Domeniul cognitivC(O1) – să numească calităţi umane, sentimente, emoţii;C(O2) – să se grupeze conform unui indice;C(O3) – să descopere cuvîntul prin ordonarea literelor propuse;C(O4) – să selecteze imaginile obiectelor conform unităţii cu care pot fi măsurate; C(O5) – să mărească, micşoreze numărul dat cu 1,2 unităţi;C(O6) – să măsoare cantitatea necesară de lichid, substanţe friabile.

Domeniul socio-afectivS(O1) – să participe activ la activităţile de grup, inclusiv de joc, atît în calitate de vorbitor, cît şi în calitate de

auditor;S(O2) – să manifeste emoţii pozitive şi curiozitate în cadrul jocurilor;S(O3) – să manifeste dorinţa de a măsura, cîntări, experimenta;S(O4) – să coopereze la realizarea unei sarcini comune.

Page 4: Matematica Ludmila

Domeniul psiho-motor

P(O1) – să se orienteze în spaţiul sălii de grupă;P(O2) – să utilizeze corect rechizitele pentru scris, măsurare, cîntărire;P(O3) – să-şi dezvolte motricitatea fină şi grosieră;P(O4) – să-şi dezvolte flexibilitatea mîinii, a încheeturii mîinii.

Mijloace de realizare

Resurse materiale: 5 plicuri, 5 postere, imagini decupate ale obiectelor ce pot fi vîndute la litru, kilogram, metru, bucată, pereche, clei, carioca.I atelier – apă, suc (din mere, roşii), sticluţe de aceeaşi capacitate (250 ml), pîlnii, pahare (mari, mijlocii, mici), etichete pentru sticleII atelier – containere cu fulgi de ovăz, orez, mazăre, sare, griş; pahare mijlocii, cîntar, etichete, pachete din polietilenă mijlociiIII atelier – panglici, dantelă de 2 lungimi, 2 măsuri nestandartizate (beţişor scurt, lung), etichete, capsator.IV atelier – pahare cu amidon, sare, zahăr, griş, făină de grîu, făină de porumb, cacao, ulei, pahare goale, sticlă cu apă, linguriţe de unică folosinţă, tabela T (substanţe solubile, insolubile) Strategii didactice:Joc de socializare, explicaţia, problematizarea, asalt de idei, explorarea, descoperirea, prezentarea.

Forme de organizare:Macrogrup, echipe, individual, perechi.

Page 5: Matematica Ludmila

N/r Evenimente ale instruirii

Conţinutul activităţiiStrategii didactice

Evaluarea Obiectiv Metode/ procedee

Forma de organizare

1

2

3

4

Moment organizatoric

Captarea atenţiei

Salutul de dimineaţă

Reactualizarea cunoştinţelor

Aerisirea grupei. Dotarea centrelor cu materialele necesare

Sun din tamburină şi anunţ tranziţia

Jocul de socializare „Vreau să mă împart cu ...”Copiii aranjaţi în cerc. Educatorul se apropie de un copil, îl ia de mîini şi-i spune: „Buna dimineaţa Artur! Vreau să mă împart cu dărnicia mea.” Copilul mulţumeşte şi continuă jocul: se apropie de un copil, îl ia de mîini şi spune cu ce vrea să se împartă cu el.

Copiilor li se propune să-şi extragă cîte-un geton la alegere; să se grupeze conform getonului ales. Fiecărei echipe li se dă cîte-un plic în care se află litere. Dacă corect vor ordona literele, vor descoperi cuvinte ce denumesc unităţi de măsură (litru, kilogram, metru, bucată, perechi)Fiecare echipă primeşte cîte-un poster pe care aplică cuvîntul descoperit, dar şi imaginile obiectelor ce pot fi vîndute conform unităţii de măsură descoperit.

O.cadru2O.R.1C(O1)S(O1)P(O1)

Ob.cadru 1,3C(O2)C(O3)C(O4)S(O4)P(O1)P(O3)

Enunţ Tranziţie

Joc de socializare

ExplicaţieProblematiza

rea Tranziţie

Cooperare Comunicare

Lucrul practic

Prezentare

Individual

Macrogrup Individual

Macrogrup Individual Pe echipe

Observarea comportamentului verbal şi nonverbal

al copiilor

Observ corectitudinea

formării grupurilor

Observ modul cum copiii comunică,

cooperează, conlucrează

Page 6: Matematica Ludmila

5

6

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Organizarea învăţării

Educatorul anunţă că astăzi va fi deschis un magazin de produse alimentare, dar marfa trebuie ambalată şi etichetată. Pentru aceasta copiii vor lucra în ateliere. Repartizarea prin ateliere are loc conform getoanelor extrase anterior.

I atelierSarcini de lucru:- să rezolve exerciţiul de pe eticheta de pe sticlă;- să înregistreze pe etichetă rezultatul obţinut;- să măsoare şi toarne în sticlă tot atîtea pahare de lichid cît indică rezultatul exerciţiului de pe etichetă;- să compare rezultatele obţinute.

II atelierSarcini de lucru:- să citească datele înregistrate pe etichetă;- să măsoare şi toarne în pacheţele tot atîtea pahare de substanţe friabile cît indică datele de pe etichetă;- să cîntărească pacheţelele, înscriind datele obţinute pe etichetă;- să compare rezultatele obţinute.

III atelierSarcini de lucru:- să măsoare lungimea panglicilor cu măsuri nestandartizate (beţişor scurt, lung);- să înscrie datele obţinute pe etichetă;- să capseze etichetele pe panglică;- să compare rezultatele obţinute.

P(O1)C(O2)

O.R.6O.R.7C(O5)C(O6)P(O2)P(O3)S(O3)

O.R.6C(O6)P(O2)P(O3)S(O3)

P(O2)P(O3)P(O4)S(O3)S(O4)

Problematizarea

Tranziţie

Problematizarea

Măsurare Explorare Cooperare Evaluare

Problematizarea

Măsurare Explorare Cooperare Evaluare

Problematizarea

Măsurare Explorare Cooperare Evaluare

MacrogrupIndividual

IndividualPerechi

Pe echipe

IndividualPerechi

Pe echipe

IndividualPerechi

Pe echipe

Observ dacă copiii corect şi-au găsit

atelierul

Observ modul cum copiii comunică,

cooperează, conlucrează, manipulează

măsurile nestandartizate

Observ modul cum copiii comunică,

cooperează, conlucrează, manipulează

măsurile nestandartizate

Observ modul cum copiii comunică,

cooperează, conlucrează, manipulează

măsurile

Page 7: Matematica Ludmila

7 Evaluarea activităţii

IV atelierSarcini de lucru:- să identifice care substanţe sunt solubile şi care insolubile;- să înscrie datele obţinute în tabela T;- să facă unele concluzii.

Prezentarea rezultatelor obţinuteFiecare echipă deleghează cîte-un reprezentant care va prezenta produsul final, concluziile la care au ajuns.

O.R.8O.R.9O.R.5S(O3)

O.R.2O.R.3O.R.4

Problematizarea

Explorare Cooperare Evaluare

PrezentareEvaluare

IndividualPerechi

Pe echipe

MacrogrupPe echipeIndividual

nestandartizate

Observ modul cum copiii comunică,

cooperează, conlucrează, exălorează

Observ corectitudinea

enunţurilor copiilor, modul de

prezentare

Page 8: Matematica Ludmila

SUC APĂ SUC

MARI MEDII MICI

FULGI DE OVĂZ ZAHĂR SARE MAZĂRE

4 4 4 4

MARI MARI MARI MARI

MICI MICI MICI MICI

Page 9: Matematica Ludmila
Page 10: Matematica Ludmila