mate

6
Proiect didactic Data: 23 februarie 2007 Gradinita: EuroEd Grupa: Mica Educatoare: Mitria Marinica Categoria de activitate: Activitate matematica Tema: „Roata norocului” Mijloc de realizare: joc didactic Scopul activitatii: - verificarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la figurile geometrice invatate ( cercul si patratul ) ; dezvoltarea deprinderii de a clasifica dupa criteriul culorii/ marimii ; Obiective operationale: - sa recunoasca figurile geometrice invatate( cercul si patratul); - sa descrie corect figurile geometrice ; - sa identifice din ce figuri geometrice sunt formate imaginile de pe jetoane; - sa respecte regulile jocului ; Metode si procedee: - explicatia, observatia, conversatia, exercitiul, demonstratia. Sarcina didactica: clasificarea figurilor geometrice intalnite dupa criteriul culorii si marimii; Regulile jocului: la cererea educatoarei copiii vor veni si vor invarti roata, vor lua imaginea corespunzatoare si vor descrie obiectul din ea specificand din ce figuri geometrice este alcatuit; 1

description

Proiect

Transcript of mate

Page 1: mate

Proiect didactic

Data: 23 februarie 2007Gradinita: EuroEdGrupa: MicaEducatoare: Mitria MarinicaCategoria de activitate: Activitate matematicaTema: „Roata norocului”Mijloc de realizare: joc didacticScopul activitatii: - verificarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la figurile geometrice invatate ( cercul si patratul ) ; dezvoltarea deprinderii de a clasifica dupa criteriul culorii/ marimii ;Obiective operationale:

- sa recunoasca figurile geometrice invatate( cercul si patratul);- sa descrie corect figurile geometrice ;- sa identifice din ce figuri geometrice sunt formate imaginile de pe jetoane;- sa respecte regulile jocului ;

Metode si procedee:- explicatia, observatia, conversatia, exercitiul, demonstratia.

Sarcina didactica: clasificarea figurilor geometrice intalnite dupa criteriul culorii si marimii;Regulile jocului: la cererea educatoarei copiii vor veni si vor invarti roata, vor lua imaginea corespunzatoare si vor descrie obiectul din ea specificand din ce figuri geometrice este alcatuit;Elemente de joc: elementul surpriza( Roata Norocului), manipularea de obiecte si jetoane, aplauze.Material didactic : - roata norocului, medalion cu cifra 1, jetoane cu imagini, piese geometrice, recompense.Durata: 15-20 minute.

1

Page 2: mate

Evenimentul didactic

Continutul stiintific Stategii didactice Evaluarea

1.Moment organizatoric

Se aeriseste sala de grupa, se aranjeaza mobilierul în formă de semicerc. Se pregateste materialul didactic, apoi copiii intra ordonat in sala de grupa si se asaza pe scaunele.

frontal -

2.Captarea atentiei

Ieri, cand am plecat de la gradiniţă m-am intalnit cu un spiriduş care mi-a dat un cadou.Vreţi să stiţi ce este? O roată magică. Mi-a spus ca se numeşte “Roata Norocului” şi că are nişte figuri magice pe ea pe care numai voi le ştiţi. Acum am mare nevoie de ajutorul vostru să imi dau seama ce e cu aceste figuri geometrice şi pe unde le mai gasim noi.

conversaţia

“Roata Norocului”

frontal

-

3.Anuntarea temei

Astăzi, la activitatea de matematică vom descoperi o lume formata din figuri geometrice si vom juca jocul ”Roata Norocului ” . Sa repete cineva numele jocului pe care il vom juca astazi.

explicatia

frontal-

Page 3: mate

4.Dirijarea invatarii

Inainte de a incepe sa ne jucam haideti sa facem niste exercitii:- culegem o floare , o ducem la nas, o mirosim si spunem: “ Ce frumos miroase floarea?”- repetam exercitiul de doua ori;- umflam un balon- mai tare si mai tare si mai tare si se sparge: poc! – repetam exercitiul de doua ori.

conversatia-

a) Prezentarea regulilor jocului - Copii, fiti foarte atenti la mine, pentru ca o sa va explic regulile jocului. Aici in fata aceasta roata magica si multe cartonase cu aceleasi imagini ca pe aceasta roata magica. Eu voi chema, pe rand cate un copil, care atunci cand va ajunge in fata va invarti roata magica si ce desen cade la roata il va lua de pe masa si va explica din ce este formata imaginea si va pleca la loc.Daca nu stie sa raspunda tot atunci il veti ajuta voi.Cine raspunde primul si corect va primi medalionul cu numarul 1 care inseamna ca esti cel mai bun. Cand raspunde un alt coleg tot bine ii dam medalionul lui si tot asa.

exercitiul

Roata Norocului

frontal/individual

-

b) Desfasurarea jocului de proba

Acum va arat cum se joaca jocul si voi trebuie sa fiti foarte atenti ca sa nu se supere spiridusul pe noi: chem un copil care va invarti roata, va lua lua desenul de pe masuta si va vorbi despre el.( ex: Minge: formata dintr-un cerc mare, de culoare albastra si mai multe cercuri mici de culoare galbena ).

Explicatia

Exercitiul-

3

Page 4: mate

5.Obtinerea performantei si

asigurarea conexiunii

inverse

c)Executarea jocului de catre copii Voi numi pe rand, cate un copil sa vina la roata magica sa o invarta si sa ia apoi desenul care a iesit la sorti si sa vorbeasca despre el in termeni adecvati utilizand criteriile: culoare si marime, specificand si numele figurilor geometrice existente, fiind ajutat de colegii lor daca nu stiu.

ExercitiulDemonstratia Apreciere verbala

6.Asigurarea retentiei si a transferului

d) Complicarea jocului

Ii asez la masute si le dau forme geometrice sa realizeze cate un obiect: floare, casa, robotel, apoi ii voi aprecia produsul final al muncii lor.

Exercitiul colectiv

5)Evaluarea performantelor si incheierea

jocului

Ati fost cuminti si ati vorbit frumos. Sa-mi repete cineva titlul jocului de azi! Pentru ca ati stiut sa raspundeti cum trebuie azi spiridusul mi-a dat pentru voi cate ceva bun si mi-a spus ca daca veti fi cuminti va mai veni pe la voi.

-Aprecieri verbale

Banuti de ciocolata

4