logica
-
Upload
popa-gabriela -
Category
Documents
-
view
47 -
download
10
description
Transcript of logica
PROIECT DE LECTIE
Data: 2.12. 2004Clasa: a IX-aObiectul: LogicaSubiectul: Propozitii categoriceTipul de lectie: transmitere si insusire de noi cunostinteObiective de referinta:
- Identificarea structurii unui argument, a elementelor componente si relatiilor dintre acestes;- Folosirea corecta a unor forme si operatii logice.
Obiective operationale:O1: sa stabileasca structura propozitiilor categorice (subiect logic, predicat logic, cuantor), pe baza explicatiilor date;O2: sa identifice tipurile de propozitii categorice (dupa cantitate si dupa calitate), cu ajutorul schemei din manual; O3: sa exemplifice tipurile de propozitii categorice (cel putin un exemplu pentru fiecare tip), fara a avea acces la manual;O4: sa reprezinte grafic propozitiile categorice cu ajutorul diagramelor Euler (minimum 50%); O5: sa aduca propozitiile categorice din limbaj comun in limbaj standard (cel putin un exemplu), fara a face apel la manual.
OA: stimularea interesului pentru disciplina logica.Strategii didactice:
Metode: explicatia, convorbirea, exercitiul, problematizarea, munca in grup;Mijloace: plansa, manual.
Modalitati de organizare a activitatii cu elevii: frontal si individual.Bibliografie:
Cazacu Aurel - “Logica fara profesor”, Ed. Corint, Bucuresti, 2000Ministerul Invatamantului si Cercetarii - “Programa de logica”, 2001.
Anexa 2
Aducerea propozitiilor din limbaj cotidian
in limbaj standard
Limbaj cotidianLimbaj standard
Mamiferele sunt vertebrate.
Un elev care absenteaza 60 de ore nemotivat este exmatriculat. Tot patitul e priceput.
Nimeni nu lipseste. Nimeni nu este nemuritor. Cei sinceri nu sunt lipsiti de curaj.
Nu exista cai inaripati.
Exista si masini de culoarea roz. Printre muzicieni sunt si filosofi.
Nu toate mustele fac miere. Nu toate schimbarile sunt bune.
Toate mamiferele sunt vertebrate. Toti elevii care absenteaza 60 de ore nemotivati sunt exmatriculati. Toti oamenii patiti sunt priceputi.
Nici un elev nu este absent. Nici un om nu este nemuritor. Nici un om sincer nu este lipsit de curaj. Nici un cal nu este inaripat.
Unele masini sunt de culoarea roz. Unii muzicieni sunt filosofi.
Unele muste nu fac miere. Unele schimbari nu sunt bune.
Secventelelectiei
Obiec-tive
Elemente esentiale de continutTimp
Strategii Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace
1. Reactuali-zarea cu-nostintelor
Voi prezenta elevilor o serie de definitii.
Voi da elevilor un exemplu de diviziune.
Elevii stabilesc daca aceste defi-nitii sunt corecte si identifica regu-lile care au fost respectate (daca definitia este corecta) sau incalcate (daca definitia nu este corecta). Elevii identifica operatia logica(diviziunea), in comparative cu operatia logica inversa (clasifica-re).
10' Conversatia, proble-matiza-rea
Evaluare orala
2. Anuntarea temei
Aflarea titlului noii lectii se va realiza cu ajutorul unui aritmo-grif (anexa 1). Voi anunta elevii ca astazi vom invata despre propozitiile catego-rice:a) definitia propozitiilor catego- rice;b) structura propozitiilor catego- rice;c) tipuri de propozitii categorice.
Elevii rezolva aritmogriful. 5' Exerci-tiul,proble-matiza-rea
Plansa
3. Transmite-rea cuno-
Notiunile nu se folosesc in mod izolat, ci in propozitii; intre ele se stabilesc anumite raporturi.
30' Expu-nerea,conver
P
S P
S
stintelor
O2
O1
O3
Voi enunta definitia propozitieicategorice, ilustrand cu un exem-plu: “Toti elevii sunt prezenti”. Orice propozitie categorica are o valoare de adevar (1=adevarat, 0=fals, ?=plauzibil). Voi analiza structura propozitii-lor categorice (subiect logic, pre-dicat logic, cuantor, copula). Exista mai multe tipuri de pro-pozitii categorice:1) universale: enunta ceva
despre toata sfera lui S.a) afirmative: “Toti elevii din
clasa a IX-a sunt adolescenti”. SaP
b) negative: “Nici un om nu este nemuritor”.
SeP
2) particulare: se refera doar la o parte din elementele care for-
meaza sfera lui S.a) afirmative: “Unii elevi sunt sportivi de performanta”. SiP
Elevii dau exemple de propozitii categorice si identifica structura lor.
Elevii analizeaza schema din manual care prezinta clasificarea propozitiilor categorice si dau cate un exemplu pentru fiecare propozitie
satia
Exerci-tiul
Exerci-tiul,proble-matiza-rea, munca pe gru-puri
Manual
b) negative: “Unele pasari nu sunt rapitoare”.
SoP
Voi prezenta elevilor o lista cu mai multe propozitii categorice, atat universale, cat si particulare
Elevii stabilesc structura si tipul propozitiilor categorice
Exerci-tiul
Plansa
4. Obtinerea perfor-mantelor
O4 Voi da exemple de propozitii categorice in limbaj cotidian, asa cum apar ele in viata de zi cu zi (anexa 2).
Elevii transforma propozitiile din limbaj cotidian in limbaj standard.
5' Proble-matiza-rea
Evaluare orala
5. Aprecieri finale
Voi face aprecieri finale cu pri-vire la modul de desfasurare a lectiei.
S P
S P