limba romana

8
Proiect didactic Aria curriculară: Limbă și comunicare Data: 16.10.2015 Școala Gimnazială Cuied Clasa: a VII –a Profesor: Mang Teodora Disciplina: Limba română Subiectul lecției: Sinonimele.Antonimele Tipul lecției: Actualizarea cunoștințelor Competențe generale: utilizarea corectă și eficientă a limbii române în diverse situații de comunicare; activizarea și îmbogățirea cunoștințelor referitoare la categoriile semantice. Competențe specifice: utilizarea relaţiilor de sinonimie, de antonimie valorificarea categoriilor semantice învăţate, în contexte diferite cooperarea în interacţiunile de grup elaborarea unor enunțuri cu sinonime si antonime. Obiective operaționale: O1- să definească sinonimele si antonimele;

description

-

Transcript of limba romana

Page 1: limba romana

Proiect didactic

Aria curriculară: Limbă și comunicareData: 16.10.2015Școala Gimnazială CuiedClasa: a VII –a Profesor: Mang TeodoraDisciplina: Limba românăSubiectul lecției: Sinonimele.AntonimeleTipul lecţiei: Actualizarea cunoștințelor

Competenţe generale:

utilizarea corectă şi eficientă a limbii române în diverse situaţii de comunicare; activizarea şi îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la categoriile semantice.

Competenţe specifice:

utilizarea relaţiilor de sinonimie, de antonimie valorificarea categoriilor semantice învăţate, în contexte diferite cooperarea în interacţiunile de grup elaborarea unor enunţuri cu sinonime si antonime.

Obiective operaţionale:O1- să definească sinonimele si antonimele;O2- să recunoască şi să alcătuiască seria sinonimică a unui cuvânt;O3- să recunoască şi să dea exemple de sinonime neologice pentru o unitate lexicală;O4-să folosească sinonimele si antonimele în contexte adecvate;O5-să găsească într-un text sinonime si antonime pentru părţile de vorbire învăţate;O6-să conştientizeze rolul sinonimelor si a antonimelor în exprimarea scrisă şi orală;

Page 2: limba romana

Strategii didactice:

a. Metode şi procedee: lucru individual, conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, învăţarea prin cooperare, explicația;b. Mijloace didactice: fișe de lucru, manuale;c. Forme de organizare: activitate frontală și individuală;d. Resurse: capacitățile normale de învățare a elevilor, cunoștințele lor anterioare, timpul de învățare (50 min.)e. Bibliografie:

- Limba română- Manual pentru clasa a VII- a, Editura Humanitas,Alexandru Crişan,Sofia Dobra, Florentina Sămihăian;

-Sâmihăian, Florentina- O didactică a limbii și literaturii române. Provocări actuale pentru profesor și elev, București, Editura Art,

2014 ;

-Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română. Clasa a VII-a, Bucureşti, 2009.

Page 3: limba romana

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr.

crt.

Secvenţele

instruirii

Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi

procedee

Resurse

materiale

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

2 min.

Profesorul asigură ordinea şi

pregăteşte materialele necesare

pentru lecţie. Notează absenţele.

Se pregătesc pentru ora de

limba şi literatura română.

Elevul de serviciu numeşte

absenţii.

Conversaţia Frontal

2. Verificarea

temei

5 min.

Elevii au avut ca temă exerciţiile 3 şi

4 de la pagina 24. Profesorul verifică

tema cantitativ şi calitativ, solicitând

elevilor, prin sondaj, să facă

observaţii şi corectările ce se impun.

Profesorul face aprecieri asupra

modului de realizare a temei.

Elevii citesc rezolvarea

exerciţiilor, fac observaţii,

aprecieri, corectări.

Conversaţia Caietele de

temă

Frontal

individual

Aprecieri

verbale

3. Spargerea

gheții

12 min.

Elevii primesc o fişa de lucru

(anexa 1) prin care se urmăreşte

actualizarea cunoştinţelor din clasa

a VI-a despre Sinonime şi Antonime.

Se verifică răspunsurile de pe

fişe.

Elevii lucrează fişa.

Elevii răspund.

Conversaţia

Exerciţiul

Fisele de

lucru

Individual Observarea

sistematică

Aprecieri

verbale

Page 4: limba romana

Anuntarea

subiectului

lectiei si a

obiectivelor

propuse

1 min.

Profesorul anunţă tema si

obiectivele pentru lectia de zi.

Noteaza pe tabla titlul .

Profesorul comunică elevilor că în

cadrul acestei ore vor realiza o lecţie

de actualizare a cunoştinţelor

referitoare la sinonime şi antonime.

Elevii notează titlul lecţiei.

Ascultă obiectivele propuse.

Conversaţia

4. Dirijarea

învăţării

15 min.

Pornind de la perechile de sinonime

găsite în fişă, se concluzionează că :

Acele cuvinte care au sens

asemănător dar forme diferite se

numesc sinonime.

Se prezintă Dicţionarul de sinonime.

Profesorul aminteşte ca toate

sinonimele unui cuvânt formează o

serie sinonimică.

Se dă un exemplu de serie

sinonimică, apoi profesorul cere

elevilor să formeze seriile

sinonimice pornind de la câteva

cuvinte : a muri, mic, frumos.

Plecând de la răspunsurile elevilor despre sinonime, profesorul va scrie

Elevii sunt atenţi şi răspund.

Elevii sunt atenţi.

Conversaţia,

explicaţia,

învăţarea prin

cooperare

Tabla,

creta,

Caietele,

fişele de

lucru

Frontal

Individual

Aprecieri

verbale

Observarea

sistematică

Page 5: limba romana

teoria pe tablă.Profesorul cere elevilor să găseasca

sensul opus al cuvântului frumos.

Se concluzionează: Cuvintele care

au forme diferite şi sensuri opuse se

numesc antonime.

Se cere elevilor să gaseasca

antonime pentru diverse cuvinte.

Elevii notează în caiete.

Elevii răspund.

5. Asigurarea

feedbackului

10 min.

Profesorul înmânează elevilor o fişă

de lucru (Anexa 2) prin care se

urmăreşte consolidarea

cunoştinţelor noi.

Elevii rezolvă cerinţele din

fişele de lucru.

Elevii răspund oral după

rezolvarea itemilor din fişele de

lucru.

Explicaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Fişele de

lucru

Individual

Frontal

Aprecieri

verbale

6. Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

5 min.

Profesorul comunică elevilor tema

pentru acasă: ex. 1, 2 şi 3 de la

pagina 29.

El face aprecieri generale şi

individuale asupra modului în care

s-a desfăşurat lecţia.Sunt notaţi

elevii care s-au evidenţiat prin cele

mai originale şi corecte răspunsuri.

Elevii notează tema. Explicaţia Fişa de

lucru

Se notează în

catalog elevii

care au

răspuns.

Page 6: limba romana