LECTIE_1

3
Grafuri neorienate Proiectarea activităţii didactice COL. NAT. „TITU MAIORESCU” PROF. SORIN GROZA PROIECT DE LECŢIE DISCIPLINA : INFORMATICĂ CLASA : a XI - a UNIT. DE ÎNVĂŢARE : CONEXITATE ÎN GRAFURI NEORIENTATE LECŢIA : NOŢIUNEA DE LANŢ TIPUL LECŢIEI : LECŢIE DE ASIMILARE A CUNOŞTINŢELOR TIMP : 1h OBIECTIVE GENERALE : cunoaşterea noţiunilor specifice lanţurilor si utilizarea lor in exerciţii. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : să definească corect lanţul într-un graf să definească corect lungimea unui lanţ şi extremităţile lanţului să indice un lanţ fiind dat un graf să recunoască un lanţ greşit să poată clasifica lanţurile să rezolve exerciţii cu lanţuri. METODE UTILIZATE : EXPUNEREA , EXPLICAŢIA , CONVERSAŢIA , EXERCIŢIUL , DESCOPERIREA DIRIJATĂ MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : PLANŞE , FOLII , RETROPROIECTOR , MANUAL CALCULATOR ELECTRONIC DESFĂŞURAREA LECŢIEI EVENIMENTE LECŢIE ACTIVITATE PROFESOR ACTIVITATE ELEV OBS. Moment organizator ic 5’ Verificarea prezenţei; captarea atenţiei; anunţarea lecţiei si a obiectivelor. Îşi pregăteşte locul de muncă; este atent; îşi notează titlul lecţiei si (ev.) obiectivele Recapitular e Prin intrebari se readuc aminte Participă la dialog; răspunde la întrebări

description

lectie tic

Transcript of LECTIE_1

Page 1: LECTIE_1

Grafuri neorienate Proiectarea activităţii didactice COL. NAT. „TITU MAIORESCU” PROF. SORIN GROZA

PROIECT DE LECŢIE

DISCIPLINA: INFORMATICĂ

CLASA: a XI - a

UNIT. DE ÎNVĂŢARE: CONEXITATE ÎN GRAFURI NEORIENTATELECŢIA: NOŢIUNEA DE LANŢ

TIPUL LECŢIEI: LECŢIE DE ASIMILARE A CUNOŞTINŢELOR TIMP: 1h

OBIECTIVE GENERALE: cunoaşterea noţiunilor specifice lanţurilor si utilizarea lor in exerciţii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: să definească corect lanţul într-un graf să definească corect lungimea unui lanţ şi extremităţile lanţului să indice un lanţ fiind dat un graf să recunoască un lanţ greşit să poată clasifica lanţurile să rezolve exerciţii cu lanţuri.

METODE UTILIZATE: EXPUNEREA , EXPLICAŢIA , CONVERSAŢIA , EXERCIŢIUL , DESCOPERIREA DIRIJATĂMIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PLANŞE , FOLII , RETROPROIECTOR , MANUAL CALCULATOR ELECTRONIC

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

EVENIMENTELECŢIE

ACTIVITATEPROFESOR

ACTIVITATEELEV

OBS.

Moment organizatoric 5’

Verificarea prezenţei; captarea atenţiei; anunţarea lecţiei si a obiectivelor.

Îşi pregăteşte locul de muncă; este atent; îşi notează titlul lecţiei si (ev.) obiectivele

Recapitulare cunoştinşe 5’

Prin intrebari se readuc aminte noţiuni legate de grafuri şi de adiacenţă în graf.

Participă la dialog; răspunde la întrebăriÎşi lămureşte eventualele neclarităti.

Transmiterea noilor cunoştinţe 20’

Defineşte noţiunea de lanţ într-un graf. Prezintă apoi noţiunea de lungime a unui lanţ şi extremităţile unui lanţ.Pe un exemplu concret de graf desenat pe tablă indică mai multe lanţuri, pentru fiecare indicându-se extremităţile şi lungimea lui.Alege câteva situaţii în care nu există lanţ lasând ca elevii să descopere motivele.

Este atent la prezentarea profesorului.Îşi notează in caiet noţiunile prezentate de catre profesor.Pune întrebări pentru lamurirea lucrurilor neinţelese.Îşi desenează în caiet graful de pe tablă şi inţelege exemplele prezentate.Descoperă motivele pentru care nu există lanţ în exemplele alese şi le prezintă profesorului.Face comparaţii între diversele

Page 2: LECTIE_1

Grafuri neorienate Proiectarea activităţii didactice COL. NAT. „TITU MAIORESCU” PROF. SORIN GROZA

Pe baza unor exemple descoperă impreună diferenţele dintre lanţuri, introducând apoi cele două tipuri de lanţuri.

lanţuri încercând să descopere ce le face diferite.Observă cum se clasifică lanţurile şi îşi notează în caiet definiţiile prezentate de profesor.

Fixarea cunoştinţelor 10’

Propune un exerciţiu care cuprinde toate noţiunile studiate la lanţuri.Conduce si supraveghează munca elevilor.Ofera explicatii pentru lamurirea neclaritatilor.Observă greselile la munca independentă şi acordă sprijinul necesar.

Participă la rezolvarea problemelor propuse.Îşi notează în caiet graful prezentat la retroproiector.Este atent la rezolvarea exerciţiului, vine cu completări, oferă şi alte răspunsuri.Pune întrebări pentru lămurirea neclarităţilor.

Evaluarea cunoştinţelor 5’

Prin verificare orală se stabileşte modul în care au fost însuşite noţiunile introduse.Propune un exerciţiu scurt şi conduce activitatea de evaluare în pereche de elevi.Face aprecieri verbale sau scrise.

Răspunde la întrebările puse de către profesor.Este atent la răspunsurile colegilor, eventual intervenind la cererea profesorului, atunci când acesta greşeşte.Pune întrebări legate de noţiunile introduse, unui coleg .Este atent la aprecierile făcute.

Tema de casă 5’

Propune spre rezolvare problema 3 pag.26 din manual şi distribuie elevilor o fişă cu exerciţii legate de lanţuri într-un graf.

Îşi notează în caiet tema de casă.Este atent la indicaţiile profesorului legate de rezolvarea problemelor din tema de casă.Îşi aranjează locul de muncă si pleacă.