I-II-IV

15
Scoala Gimnazială Stănești Județul Gorj Data 13-11-2015 AVIZAT, Proiect didactic CLASA : I Disciplina: Prietenul meu calculatorul Profesor: Bălă Ionela Claudia Aria curriculară : Tehnologii Unitatea de învăţare : Soft educațional Titlul lecţiei: Jocuri educaționale Tipul lecţiei : mixta Competenţe specifice: 5.Utilizarea jocurilor educative. Valori și atitudini Formarea capacității de a utiliza instrumente informatice. Manifestarea unor atitudini favorabile față de știință și de cunoaștere în general. Obiective operationale: O.1. să identifice aplicațiile de tip joc educational; O.2. să urmărească instrucțiunile jocului; O.3. sa aplice operațiile în mod corect pentru cerințele din joc; Strategia didactica Metode și procedee: Conversația , Descrierea,Exercițiul,Învățarea prin descoperire Mijloace de învăţământ: Calculator, site-uri specifice EduTeca,europa.ro/kids-corner; Forme de organizare:frontală ,pe grupe; Evaluarea : formativa-observația curentă, aprecierea verbala; CLASA: II-a Disciplina: Prietenul meu calculatorul Profesor: Bălă Ionela Claudia Aria curriculară : Tehnologii

description

proiect didactic simultan

Transcript of I-II-IV

Page 1: I-II-IV

Scoala Gimnazială Stănești

Județul GorjData 13-11-2015 AVIZAT,

Proiect didacticCLASA : IDisciplina: Prietenul meu calculatorulProfesor: Bălă Ionela ClaudiaAria curriculară : TehnologiiUnitatea de învăţare : Soft educaționalTitlul lecției: Jocuri educaționaleTipul lecţiei : mixtaCompetențe specifice:5.Utilizarea jocurilor educative.Valori și atitudini

Formarea capacității de a utiliza instrumente informatice. Manifestarea unor atitudini favorabile față de știință și de cunoaștere în general.

Obiective operationale:O.1. să identifice aplicațiile de tip joc educational;O.2. să urmărească instrucțiunile jocului; O.3. sa aplice operațiile în mod corect pentru cerințele din joc;Strategia didactica Metode și procedee: Conversația , Descrierea,Exercițiul,Învățarea prin descoperire Mijloace de învățământ: Calculator, site-uri specifice EduTeca,europa.ro/kids-corner; Forme de organizare:frontală ,pe grupe;Evaluarea : formativa-observația curentă, aprecierea verbala;

CLASA: II-aDisciplina: Prietenul meu calculatorulProfesor: Bălă Ionela ClaudiaAria curriculară : TehnologiiUnitatea de învăţare : aplicaȚia paintTitlul lecției: operații cu documenteTipul lecţiei : mixtaCompetențe specifice:6. . Utilizarea aplicaţiei PaintValori și atitudini

Formarea capacității de a utiliza instrumente informatice. Manifestarea unor atitudini favorabile față de știință și de cunoaștere în general.

Obiective operationale:O.1. să deschidă aplicația Paint;O.2. să identifice principalele operatii cu fisiere; O.3. să execute operații asupra fișierelor ;

Page 2: I-II-IV

Scoala Gimnazială Stănești

Județul Gorj

Strategia didactica Metode și procedee: Conversația , Descrierea,Exercițiul,Învățarea prin descoperire Mijloace de învățământ: Calculator, site-uri specifice-EduTeca, Didactic.ro; Forme de organizare:frontală ,pe grupe;Evaluarea : formativa-observația curentă, aprecierea verbala;

CLASA: a IV-aDisciplina: Prietenul meu calculatorulProfesor: Bălă Ionela ClaudiaAria curriculară : TehnologiiUnitatea de învăţare : Aplicația CalculatorTitlul lecției: Modalitați de vizualizareTipul lecţiei : mixtaCompetențe specifice:Valori și atitudini

Formarea capacității de a utiliza instrumente informatice. Cunoașterea și utilizarea conceptelor specifice tehnologiei informației și a

comunicațiilorObiective operationale:O.1. sa deschida aplicația Calculator;O.2. să identifice elementele unei ferestre active; O.3. sa aplice diferite operații matematice;Strategia didactica Metode și procedee: Conversația , Descrierea,Exercițiul,Învățarea prin descoperire, Problematizarea, Demonstrația, Explicația; Mijloace de învățământ: Calculator, Sistem de operare, fise de documentare; Forme de organizare:frontală ,pe grupe;Evaluarea : formativa-observația curentă, aprecierea verbala;

Page 3: I-II-IV

Scoala Gimnazială Stănești

Județul Gorj

Scenariul didacticClasa I Clasa II Clasa IVMoment organizatoric(comun pentru toate clasele)Activitate profesor:-verificarea prezenței la clasă,verificarea condițiilor de desfășurarea a activității didactice( calculatoare, materiale didactice)Activitate elevi:-raporteaza absenții, iși pregatesc instrumentele de lucru si materialele create dacă este necesar;Captarea atenției:Activitatea profesorului:-discuta cu elevii despre existenta pe Internet a jocurilor educationale si rolul acestora de a-i ajuta pe elevi sa invete prin jocActivitatea elevilor:-participa la discuție isi expun parerile;

Captarea atenției:Activitatea profesorului:-discuta cu elevii despre existenta realizarea desenelor cu ajutorul computeeruluiActivitatea elevilor:-participa la discuție isi expun parerile;

Captarea atenției:Activitatea profesorului:-pune elevilor intrebarea de ce cred ei ca sistemul de oparare se numeste Windows?Activitatea elevilor:-elevii isi prezinta propriile raspunsuri

Prezentarea titlului si a obiectivelorActivitatea profesorului:-prezinta titlul lecției: Jocuri educaționaleși obiectivele operationale sb forma de activitati didactice

Prezentarea titlului si a obiectivelorActivitatea profesorului:Prezinta titlul lecției:Aplicația Paintși obiectivele operationale sb forma de activitati didactice

Prezentarea titlului si a obiectivelorActivitatea profesorului:prezinta titlul lecției: Aplicația Calculator și obiectivele operationale sb forma de activitati didactice

Reactualizarea cunostintelor:Activitatea profesorului:-pune elevilor intrebari ce vizeaza notiunile esențiale studiate in lectia anterioaraActivitatea elevilor:-raspund la intrebari sau completeaza raspunsurile colegilor la solicitareaprofesorului

Reactualizarea cunostintelor:Activitatea profesorului:-pune elevilor intrebari ce vizeaza notiunile esențiale studiate in lectia anterioaraActivitatea elevilor:-raspund la intrebari sau completeaza raspunsurile colegilor la solicitarea profesorului

Reactualizarea cunostintelor:Activitatea profesorului:-pune elevilor intrebari ce vizeaza notiunile esențiale studiate in lectia anterioaraActivitatea elevilor:-raspund la intrebari sau completeaza raspunsurile colegilor la solicitareaprofesorului

Page 4: I-II-IV

Scoala Gimnazială Stănești

Județul Gorj

Dirijarea învațarii:Activitatea profesorului:-deschide calculatoarele si acceseaza site-urile cu jocuri educationale;Activitatea elevilor-sunt atenți la explicațiile profesorului;.

Dirijarea învațariiActivitatea profesorului:Prezinta noile conținuturi despre aplicația Paint, deschidere, eleente principale ale ferestrei, bara de instrumente, bara de butoaneActivitatea elevilor:-sunt atenți la explicațiile profesorului;-executa instrucțiunile jocului;-descopera cerintele jocului si observa rezultatele.

Dirijarea învațariiActivitatea profesorului:Prezinta noile conținuturi despre ferestre,elementele principale ale ferestrelor si operațiile cu ferestre.-imparte elevilor fisa de documentareActivitatea elevilor:-sunt atenți la explicațiile profesorului iși notează conținuturile si ajutandu-se de fișa de documentare

Obținerea performanțeiActivitatea profesorului:--explica elevilor modalitarea de utilizare a joculuiActivitatea elevilor-executa instrucțiunile jocului;-descopera cerintele jocului si observa rezultatele

Obținerea performanțeiActivitatea profesorului:-propune elevilor sa rezolve fisa de lucru astfel incat acestia sa aplice noile noțiuni si sa si le insușească.Activitatea elevilor-rezolva fisa de lucru;

Obținerea performanțeiActivitatea profesorului:-propune elevilor sa rezolve o fisa de lucru in care sunt enuntate sarcini de lucru pentru exersarea lucrului cu ferestre Activitatea elevilorIndeplinesc sarcinile de lucru din fisa

Obținerea feedback-uluiActivitatea profesorului:-observa activitatea elevilor-discuta despre progresul acestora in utilizarea aplicațiilor si despre modul cum acestea îi pot ajuta la invațarea anumitor noțiuni sau exersarea acestora Activitatea elevilor-participa la discuții

Obținerea feedback-uluiActivitatea profesorului:observa activitatea elevilor-discuta despre realizarea fisei de lucru si progresul acestora in utilizarea aplicației si Activitatea elevilor-participa la discuții- isi exprima propriile pareri

Obținerea feedback-uluiActivitatea profesorului;-discuta cu elevii despre rezolvarea corecta a fisei de lucru si face aprecieri asupra nivelului de asimilare a noilor noțiuniActivitatea elevilorParticipa la discuții isi exprima propriile pareri si isi fac corecturile de rigoare daca ceste sunt necesare

Page 5: I-II-IV

Scoala Gimnazială Stănești

Județul Gorj- isi exprima propriile pareri

Tema pentru acasa-sa enumere trei instrumente pe care le-au utilizat in aplicație.

Tema pentru acasa-sa scrie cele dua moduri de vizualizare ale calculatorului

Page 6: I-II-IV

Scoala Gimnazială Stănești

Județul GorjConținutul structurat al lecției

Aplicația Calculator

Sistemul de operare Windows conține câteva aplicații ce au o utilizare frecventa denumite aplicații accesoriu, una dintre acestea este aplicația Calculator.

Aplicația calculator se utilizeaza pentru realizarea de operații matematice simple și complexe.

Deschiderea acestei aplicații se realizează astfel:STARTTOATE PROGRAMELE(ALL PROGRAMS) ACCESORII(ACCESSORIES)CALCULATOR

Selecția acestei operații conduce la apariția unui calculator in miniatura. Elemente de interfata Meniurile : View,Edit,HelpTaste speciale: MC,MR,MS,M+,M-;Taste cu operații matematice: +,-,*,/;Zona de afisare

Meniul View- permite selectarea unui anumit tip de calculator –Standard sau StințificMeniul Edit- permite copierea unor operații efectuate de utilizator și aflarea istoricului operațiilor efectuate

MC şterge din memorie toate valorile stocateMR afişează conţinutul memorieiM+ adună numărul afişat în memorie+, -, *, / adunare, scădere, înmulţire, împărţire

Page 7: I-II-IV

Scoala Gimnazială Stănești

Județul Gorj

FIȘA DE DOCUMENTARE

 Calculatorul standard

Tipul de calculator utilizat se selectează din meniului View, folosind opţiunile Standard şi Scientific.

Calculatorul ştiinţific

 

Page 8: I-II-IV

Scoala Gimnazială Stănești

Județul Gorj

FIȘA DE LUCRU

1. Folosind aplicația Calculator calculați expresiile:

1000+10+23+200=

(1000+100+23-200)*(2012-234+123)=

4576*12=

2. Determinați perimetrul unui dreptunghi cu lungimea egală cu 434m si lațimea egala cu 212m.

SPOR LA TREABĂ

Page 9: I-II-IV

Scoala Gimnazială Stănești

Județul Gorj

Aplicația Paint

Paint permite utilizatorilor realizarea de desene alb-negru sau color care pot fi apoi imprimate sau incluse în cadrul altor aplicatii Windows (de exemplu, procesorul de documente Word).

Fereastra Paint care se deschide în urma lansarii în executie a aplicatiei are spatiul de lucru împartit în urmatoarele zone:

aria de desen - este zona unde se pot realiza desenele si care poate fi vizualizata în întregime prin intermediul barelor de defilare orizontala si verticala;

aria instrumentelor (Tools) - cuprinde reprezentarile grafice ale celor 18 instrumente de lucru care pot fi selectate prin clic cu mouse-ul pe dreptunghiul corespunzator si apoi folosite în aria de desen;

aria paletei de culori - permite selectarea prin clic cu mouse-ul a culorii fundalului de desenare si a culorii cu care se deseneaza.

Uneltele de lucru sunt urmatoarele:

unelte pentru decupare - cele doua foarfeci care pot decupa forme neregulate, respectiv rectangulare, forme ce pot fi copiate în Clipboard sau pot fi mutate în alt loc din aria de desen (prin intermediul optiunilor meniului Pick);

unealta "spray" - pentru realizarea de umbre sau alte efecte speciale; unealta pentru text (A) - scrierea unor comentarii, titluri în interiorul ariei de

desen; unelte pentru stergere - permit acoperirea cu culoare sau stergerea partiala a

unui desen prin intermediul radierei; unelte pentru colorare - "bidineaua" serveste la umplerea imediata a unor

portiuni închise din desen cu o anumita culoare sau umbra, iar "pensula" este utilizata pentru colorarea unor portiuni neregulate prin alunecarea prompterului pe desen;

unealta pentru trasarea unei linii serpuite; unealta pentru trasarea unei linii drepte; unelte pentru forme geometrice - pot fi desenate patrate, patrate cu colturile

rotunjite, cercuri-elipse, poligoane colorate sau contururi.

Fisierele realizate în Paint sunt de tip harta de biti (bitmap) si au extensia implicita .BMP. Ele pot fi salvate (optiunile Save si Save As din meniul File), imprimate (optiunea Print din meniul File) sau transferate în alte aplicatii prin intermediul Clipboard-ului (comenzile meniului Edit).

Page 10: I-II-IV

Scoala Gimnazială Stănești

Județul Gorj

Fișa de documentare

Page 11: I-II-IV

Scoala Gimnazială Stănești

Județul Gorj

Fișa de lucru

1.Realizati urmatorul desen:

2.Realizati un peisaj de TOAMNA