GRĂDINIŢA „DRAGA MEA” SATU-MARE · Web viewCopiii se împart în două grupe egale de flori...

17
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 SEBEŞ PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - pentru inspecţia curentă 2 în vederea obţinerii gradului didactic I -

Transcript of GRĂDINIŢA „DRAGA MEA” SATU-MARE · Web viewCopiii se împart în două grupe egale de flori...

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 SEBEŞ

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ- pentru inspecţia curentă 2 în vederea obţinerii gradului didactic I -

DATA: 15.11.2011;GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 SEBEŞ;PROPUNĂTOARE: GODICIU ILEANA-MARIA;NIVEL II (5-6 ani) – grupa mare;TEMA DE STUDIU: „CUM EXRPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”TEMA SĂPTĂMÂNII: „Săptămâna toleranței: împreună pentru viitor”FORMA DE REALIZARE: activitate integrată;

- SCOPUL ACTIVITĂŢII :Evaluarea cunoştinţelor despre fructe, legume, flori și fenomene de toamnă;Dezvoltarea unor trăsături pozitive de caracter (hărnicie, chibzuinţă, dărnicie, bunătate, perseverență);Dezvoltarea capacității de înțelegere (toleranței) față de alte personae;Efectuarea unor operaţii de lucru cu material pus la dispoziţie;Dezvoltarea capacităţii de exprimare prin limbajul verbal, prin muzică și artă;

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

ADP: Rutine: Întâlnirea de dimineaţă, salutul, calendarul naturii, masa;

o Împărtăşirea; „La grădiniţă azi ne vom distra, la grădiniţă azi ne vom juca”;o Povestea: Greierele și furnica;

Obiective: O1 să completeze calendarul naturii; O2 să participe la activităţile de rutină; O3 să asculte povestea Greierul și furnica; O4 să asculte interpretarea cântecului „Greierele și furnica”; O5 să participe la discuție pe baza cântecului;

o Strategii didactice: Metode didactice: povestirea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia,

jocul; Material didactic: greieraș și furnicuță, calculator, calendarul naturii, prezența, povestea Greierele și furnica, calculator, power-point;

ALA: - BIBLIOTECA:

o Forma de activitate: activitate la sectoare;o Tipul activităţii: lectură după imagini; o Tema: „ Greierele şi furnica”;o Obiective:

O1 să denumească imaginea de pe jeton; O2 să enunţe o propoziţie interogativă pe baza imaginii, respectând

întrebarea de pe steluţă (Ce? Cine? Când? Cum? Unde?); O3 să respecte regulile de conversaţie în grup;

o Metode didactice: lectura după imagini, explozia stelară, conversaţia, explicaţia, demonstraţia;

o Material didactic: imagini din poveşti despre greiere şi furnică și aspecte de toamnă, cub cu steluțe cu întrebări;

- ARTĂ: o Forma de activitate: activitate la sectoare;o Tipul activităţii: pictură, lipire;o Tema: „ Tablouri pentru furnicuță”;o Obiective:

O1 să intuiască materialul necesar activităţii; O2 să picteze rama tabloului cu folosind culori după propria imaginație; O3 să aplice materiale din natură (frunze, seminţe, petale de flori),

realizând un tablou de toamnă; O4 să păstreze un aspect îngrijit al lucrării;

o Metode didactice: explicaţia, demonstraţia, aplicaţia, pictura, turul galeriei;o Material didactic: tablouri din aluat,aracet, acuarele, pensule, frunze, flori

uscate, fire chenille;- JOC DE MASĂ:

o Forma de activitate: activitate la sectoare;o Tipul de activitate: joc de masă;o Tema:„Așează jetonul unde zic eu!”;o Obiective:

O1 să denumească florile, fructele, legmele și aspectele de toamnă din imaginile de pe tabel;

O2 să indice colegului locul în care să așeze un jeton; O3 să așeze jetonul în locul de pa tabel indicat de partener; O2 să respecte regulile şi partenerii din grup;

o Metode didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul de masă;o Material didactic: jetoane cu flori, fructe, legume și aspecte de toamnă, planșe

cu elemente de toamnă așezate în anumite poziții într-un tabel;ALA2: Sceneta: „Greierele şi furnica”;

Jocuri distractive și de mișcare: „Grădinarii!”; „Grădinarul păzește floarea”;

Tranziţii: „Micii sportivi”; Cântece și poezii despre toamnă;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:- Curriculumul pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) 2008;- Metoda activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Craiova 2009;

ADE: Forma de activitate: activitate interdisciplinară: DLC+DS+DEC: limbă și comunicare, activitate matematică, cunoașterea mediului și educație muzicală;

Tipul de activitate: joc didactic interdisciplinar;

Tema: „În cămara furnicuţei”;Obiective operaţionale:

O1 să enunţe o ghicitoare despre un fruct, o legumă, o floare, sau un fenomen de toamnă, folosind propoziții interogative;O2 să coloreze elementul de toamnă despre care s-a formulat ghicitoarea;O3 să formeze mulțimi cu elemente de toamnă; flori, fructe, legume, aspecte de toamnă;O4 să asocieze fiecărei mulțimi cifra corespunzătoare;O5 să identifice mulțimile cu număr egal de elemente;O6 să reprezinte, prin desen, sentimentele furnicuței și ale greierașului, în urma muncii depuse;O7 să efectueze exerciţiile de încălzire a aparatului respirator;O8 să asculte intepretarea model a cântecului;O9 să-și însușească cuvintele noi din cântec și semnificația lor: indolent, hambar, a fi cu bănat;O10 să interpreteze cântecul, respectând linia melodică, versurile, ritmul și partenerii de cânt;O11 să participe la activitate, manifestând interes și disponibilitatea de a îndeplini sarcinile propuse;

Strategii didactice: Metode și procedee: observația, conversația, explicația, jocul didactic (bingo),

cântecul, desenul, metoda hărții conceptuale, ghicitorile; Material didactic: foi de bingo cu elemente de toamnă, culori, cântecul Greierele și

furnica în format power-point, o planșă de carton, calculator;

Activitate integrată„GREIERELE ȘI FURNICA”

Scenariul zilei

Ziua debutează cu salutul:„Bună dimineaţa cer frumos,/Bună dimineaţa soare luminos,/Bună dimineaţa micule vântCare alergi mereu pe pământ/Bună dimineaţa copaci înfloriţi/Bună dimineaţa păsărele mari şi miciBună dimineaţa pietre tari/Bună dimineaţa animale mici şi mari.”Îi prezint copiilor pe grieraşul Cri-Cri şi pe furnicuţa Fi-Fi.Prezint povestea greierașului și a furnicii;Împărtăşirea: „Cum credeţi că se simţea greieraşul? Dar furnica? Voi cum vă simţiţi în această dimineaţă? A fost tolerantă furnicuța? Voi ce ați fi făcut în locul ei?;„Greieraşul a-ngheţat/ Şi e tare supărat/ Că vecina lui furnică/ Nu doreşte să îi deaO bobiţă cât de mică/ Ca să aibă ce mânca/ Furnicuţa, hărnicuţa/ Toată ziua roboteşte/ Nicio clipă nu se-opreşte/ Dar micuţul greieraş/ Nu se lasă păgubaşŞi o roagă pe furnică/ Să-l înveţe a munci/ Şi a economisi/ În schimb el îi va cântaŞi-amundoi se vor distra”. „Furnicuţa Fi-Fi l-a invitat pe greieraş în casa ei. Aici ea o să îl înveţe cm să se pregătească de venirea iernii, iar greieraşul, drept mulţumire, îi va cânta un cântecel.Haideţi, să mergem împreună cu greieraşul, la casa furnicuţei şi să vedem cu ce o putem ajuta” – prezint sectoarele;Împart copiii la sectoare printr-o numărătoare;Copiii îndeplinesc sarcinile de la sectoare, trecând, pe rând, pe la fiecare din ele. Se evaluează rezultatele obținute prin metoda turul galeriei.Rutină: „Rândul iute să-l formăm/ Şi cuminţi să aşteptăm/ Pe mânuţe ne spălăm/ Este timpul să mâncăm/ Fructele a le gusta”Tranziții: Exerciții fizice; Se face trecerea la activitatea pe domenii experenţiale:„După ce am gustat fructe şi am prins putere, haideţi împreună cu grieraşul şi furnicuţa, la căsuţa lui Fi-Fi, pentru a o ajuta să aşeze în cămară, pe rafturi, bogăţiile adunate şi împreună cu ei să ne distrăm şi să cântăm.„Acum ne vom distra/Bingo noi ne vom juca/Şi cu Cri-Cri vom cânta”- se desfășoară jocul interdisicplinar: În cămara furnicuței;Copiii enunță ghicitori despre flori, fructe, legume, aspecte de toamnă, iar colegii lor marchează răspunsul, pe un tabel, cu un creion. Când au completat un rând sau o coloană strigă BINGO! Câștigă cel care completează primul tot tabelul. Apoi o vom ajuta pe furnicuță să adune roadele strânse toamna în coșuleț, în vază , în ladă și în dulăpiorul din cămara ei (fișe individuale, metoda hărții). Ca să ne fie munca mai ușoară, vom cânta împreună cu greierașul, cântecelul “Greirele și furnica”.La sfârşitul zilei, ne vom juca câteva jocuri distractive: „Grădinarul păzește florile!”;„Grădinarii” și vom prezenta sceneta: „ Greierele și furnica”;Activitatea se încheie cu recapitularea activităţilor desfăşurate și cu enumerarea unor învățăminte trase în urma desfășurării ei: “Oricât de mici am fi, dacă muncim, bogății agonisim. Chiar și greierașul muncește, în felul său și furnicuța ar trebui să îl ajute, pentru că și el i-a cântat vara, în toate serile, când era obosită”.

.

EVENIMENTDIDACTIC CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII

STRATEGIIDIDACTICE EVALUARE

1.Moment organizatoric

Voi pregăti materialele la fiecare centru.

2.Captarea atenţiei

ADP: întâlnirea de dimineaţă,tranziţii, rutine

Voi prezenta greieraşul și furnicuța aduse de mine, care au venit la grădiniță ca să le arate copiilor că și cei mici sunt folositori și ca să ne învețe să fim harnici. Prezint povestea: „Greierele și furnica”. „Furnicuța Fi-Fi e tare supărată că greierașul în fiecare toamnă vine să îi ceară mâncare. Voi i-ați da ceva? De ce?”Să ştiţi copiii că şi a cânta este o meserie, o muncă, iar greierele nu este chiar leneş şi el munceşte cântând. Aţi auzit acel cântec frumos cri, cri, cri, în serile călduroase de vară când acest cântec încântă pe toată lumea? Toate insectele şi păsările se bucură de acest cântec, fără el ar fi triste chiar şi zilele lor. Cu toate acestea, el niciodată nu reușește să adune nimic pentru zilele friguroase de iarnă, cu toate că vara întreagă a încântat lumea cu cântecul său. Pentru a-l face pe greieraș fericit o să îl învățăm să adune provizii pentru iarnă, iar el ne va cânta un cântecel”.

Conversaţia

Povestirea Conversația

Conversația

Explicația

GreierașFurnicuță

Calculator

Frontală

3.Anunţarea temei

„Astăzi noi și greierașul Cri-Cri o vom ajuta pe furnicuța Fi-Fi să se pregătească de iarnă: vom construi căsuțe pentru furnicuțe, vom împodobi pereții căsuței cu tablouri de toamnă, o vom ajuta să aranjeze roadele adunate în cămară, iar greierașul ne va învăța cântecelul Greierele și furnica și cu toții vom cânta, o scenetă pentru cei doi vom prezenta și multe jocuri ne vom juca.”

Explicaţia

4.Dirijarea învăţării

Toţi copiii vor trece pe la toate centrele şi se vor aşeza la centrul dorit.În centrul artă voi prezenta materialele cu care vor lucra pentru a realiza, prin aplicație și desen, tablouri de toamnă, după imaginație.La joc de masă, copiii vor forma tabele din elemente de toamnă, după indicațiile unui coleg, care obervă un tabel de elemente predefinit. De ex.: “Așează mărul în dreapta strugurelui, sub prună așează norul”.La centrul biblioteca vor observa imagini din povești, fabule, poezii despre greieraș și furnicuță, și vor enunța, pe baza metodei explozia stelară, întrebări despre aceste imagini.Se va evalua activitatea de la sectoare prin metoda turul galeriei.Rutine:„Gustăm fructe.”Tranziții: Vom efectua, în cerc, câteva exerciții fizice.

ObservațiaDemonstraţia

DesenulAplicația

ExplicaţiaJocul de masă

Exploziastelară

Turul galeriei

Exerciții de mișcare

Tablouri de aluatMateriale din natură

Jetoane cu elemente de toamnă

Imagini cu greierele și furnicaCub cu steluțe

5.Obținerea performanței

Se va realiza în cadrul ADE. Un copil va spune o ghicitoare despre un fruct, o legumă, o floare sau un aspect de toamnă, iar ceilalți vor ghici obiectul ghicitorii și îl colora pe foile de bingo. Cel care colorează primul toate elementele de pe un rând sau de pe o coloană strigă BINGO!, iar cel care termină primul tot tabelul de elemente, câștigă concursul. Pentru ca furnicuța să nu se plictisească, copiii și greierașul îi vor cânta și recita și alte cântece și poeziid e toamnă învățate la grădiniță (tranziții).

Jocul didacticinterdisciplinar

Jetoane cu fructe, flori, legume, fenomene de toamnă

Fișe de bingoCalculator

Aprecieri verbale

6. Evaluarea Copiii vor forma mulțimi de elemente (flori, fructe, legume și aspecte de toamnă), vor asocia cifre la mulțimi și vor desena ce presupune o cămară încărcată (bucurie, bogăție, etc). Pentru ca munca să fie mai plăcută, vom cânta și ne vom distra.

AplicațiaDesenulCântecul

O planșă de cartonJetoane cu aspecte de toamnă

7.Încheierea activității

Ziua se va încheia cu o scenetă și cu jocuri distractive:Coșulețul rupt, Grădinarul păzește florile. La final vom recapitula activitățile zilei și vom primi reconmpense.

Jocuri distractive

Recompense-servesc bomboane

JOCURI DISTRACTIVE

GRĂDINARII:

Copiii se împart în două grupe egale de flori si gradinari. Un alt copil va fi vanzatorul de flori. Gradinarii formeaza un cerc. Ei vor sta in picioare, iar florile in fata lor, jos. Vanzatorul alearga in jurul florilor. Gradinarii canta:„Am în grădiniță floricele,Crizanteme, tufănele,Și le-am pus pe toate-n rând Și-am plecat ca să le vândChiar acuma.” Vânzătorul se oprește în fața unei flori, dând mâna cu grădinarul ei: „Eu ți-aș cumpăra floare-asta Dac-ai vinde-oPlată bună eu ți-aș da Dac-ai pretinde-o” Ceilalți grădinari îi răspund:„Du-te fuga și o iaȘi o ia să fie a ta Chiar acuma. Vânzatorul și grădinarul la care s-a oprit aleargă în sensuri diferite pentru a ocupa locul de grădinar al florii respective.

GRĂDINARUL PĂZEȘTE FLORILE:Un copil stă cu faţa la perete (cu spatele la colegi) şi spune:

Grădinar eu mă numesc / Şi florile le păzesc / De vreodată cineva / Fură  din grădina mea

Am să-l prind eu negreşit / Căci pe dată l-am ochit! 1,2,3, la perete stai!

Ceilalţi copii încearcă să se apropie de grădinar şi să îi fure o floare. Când grădinarul spune: 1,2,3, la perete stai! – copiii rămân nemişcaţi. Dacă grădinarul surprinde un copil mişcându-se îl ia şi îl scoate din joc. Ultimul copil care rămâne în joc va fi următorul grădinar.

 

SCENETA„Greierele și furnica”

A fost odat’ un greieraşCare cânta: - Frumoasă-i vara,Că pot dansa cu amicii mei De dimineaţa până seara. - Aşa-i, ce bine ne distrăm!Îi răspundeau în cor băieţii.Şi-apoi în ritm cu greieraşulSăltau vioi petrecăreţii.

Noi suntem greieraşi voioşiCe ştim cânta frumos.-bisNoi la chitară ştim cântaChitara sună aşa: ţin, ţin…Toată vara noi cântămCe bine ne distrăm!-bisDoar furnicuţa, numai eaMunceşte, vai de ea!Ţin, ţin…..

În timpul acesta furnicuţaMuncea din greu, fără-ncetare,Cărând grăunţe mari în spate ,Să aibă din belşug mâncare.

Le aşeza apoi, cu grijă, Pe rafturile din cămară,Unde strânsese cu răbdareŞi vrednicie…o comoară

- Draga mea furnică,Ce cari, mititică?- Boabe car şi carSă am în hambar.- Pentru cine oareCari tu grăuncioare?- Pentru pui,pui, pui,Să îi ştiu sătui.- Ai cărat, cărat,Hai şi la jucat!- Cum să mă joc? Cum?Iarna vine acum!

Pe când trudea furnica noastrăCărând poverile-n spinare, Se întâlni cu domnul greier,Care cânta cu nepăsare:

- Eu sunt un greieraş voiosCe ştiu cânta frumos…etc.

Privindu-l cum se mai distreazăFurnica-i zise fără-ocol:- Văd că ţi-e bine, dar la iarnăÎţi va cânta…stomacul gol.

- Ei ce să zic, vecină dragă!De grija mea să nu oftezi.Eu cânt, că asta mi-e menireaPe când tu ştii… doar să lucrezi.

Şi uite aşa zbură şi vara, lunga vară…Şi- ntr-o zi, pe neaşteptatePeste dealuri zgribulite,Peste ţarini zdrenţuite,A venit aşa, deodată,Toamna cea întunecată.

Lungă, slabă şi zăludă,Botezând natura udăC-un mănunchi de ciumăfai-Când se scutură de ciudăÎmprejurul ei departeRisipeşte-n evantai Ploi mărunte, frunze moarte,Stropi de tină, guturai…Greieraşii: hapciu!

Şi cum vine de le munte,BlestemândŞi lăcrimând,Toţi ciulinii de pe valeSe pitesc prin văgăuni,Iar măcieşii de pe câmpuriO întâmpină în caleCu grăbite plecăciuni….

Iar toamna ploi cernu măruntDădură, deci bir cu fugiţiiPetrecăreţii rând pe rând.Iar greieraşul cântăreţRămase acum singur şi trist.

- Cri-cri, ce foame mi-e acum.Degeaba cânt că tot nu-mi trece.Sunt singur, fără de prieteni

Şi-afară bate vântul rece.Cri-cri-cri, Toamnă gri,Nu credeam c-o să mai viiÎnainte de Crăciun,Că puteam şi eu s-adun O grăuntă cât de mică,Ca să nu cer împrumutLa vecina mea furnicăFiindcă nu-mi dă niciodată,Şi-apoi umple lumea toatăCă m-am dus şi i-am cerut…Cri-cri–cri, Toamnă gri,Tare-s mic şi necăjit!

Dar ce-o mai fi făcut furnica?N-o duce greu, de azi pe mâine?Stă-n casa ei, la călduricăMâncând fărâmituri de pâine.

Învins de foame, bietul greierSe hotărî într-o clipităSă împrumute nişte boabeDe la vecina ei furnică.

Greieraşul bate la casa furnicilor.Furnicuţele îşi dau coate, cântă pe melodia ,,A venit, a venit Moş Gerilă mult dorit!”

- A venit, a venit greieraşul prăpădit!E flămând şi îngheţat că nimic nu a mâncat.- Am venit, am venit iepuraşul prăpădit,Sunt flămând şi-am îngheţatChiar nimic nu am mâncat.Şi te rog, vecina mea,O fărâmă, dă-mi ceva Ca de foame să nu mor.JUR să-ţi fiu de ajutor!

Dar dânsa-i râse-n nas cu ciudă:- Ha , ha, ha, auzi la el ce spune!Că vrea grăunţe să-mprumuteSau niscai boabe bune.Mai puneţi pofta-n cui Astă vară doar atât făceai.

Cu glas mieros- Furnicuţă, surioară,Ne cunoaştem de astă vară.

Tu munceai, iar eu cântamTimpul bine-l petreceam.Acum vara a trecut..Tare frig s-a mai făcut!N-am casă, n-am ce mâncaŞi-am venit la dumneataO grăunte ca să-mi dai Sau o pungă de mălai.Sunt flămând şi îngheţat…prinzând-o pe furnică de hainăDacă nu-mi dai, ce mă fac?

- Toată vara ai cântaŞi la mine te-ai uitat.Cum munceam cu sacu-n spateŞi cu câtă greutate.Ai cântat şi te-ai distratAcum vezi, stai nemâncat.Dacă vrei să o duci bine,Munceşte şu tu ca mine.

Morala fabulei e clară:Toate furnicileMunceşti, ai tot ce-îţi doreşti!De nu, rămâi cu burta goalăŞi vai de tine cum trăieşti!

CÂNTECGreierele şi furnica

A cântat o vară-ntreagă la chitarăGreierele indolent.

Însă se trezi de-odată din visare,Când gerul se simți prezent.

În hambar când el privi,Găsi doar o goliciune.

Viscolul se întețea, Dar și foamea mai ceva!

Ce să facă? Ce să facă?Hai să ceară la furnică împrumut.

Să îi dea vreo două boabe de secarăPentru ea nu va fi mult!

Uite așa îi spuse ei:,,-N-am nimic de îmbucat,

Foamea m-a scos din bordei,Dă-mi, te rog, un dumicat!

Știți și voi că furnicuța-i muncitoareDar poate voi nu știți ceva:

Să dea orișicui mâncare, Chef nu are!

Greierului îi zise așa:,,-Astă vară ce-ai păzit? ,,,,- Dacă nu e cu bănat...Zi și noapte am cântat,

Pentru mine, pentru toți... ,,,,- Joacă acuma dacă poți! ,,

Cuvinte noi:indolent – leneş, trândav;

hambar- magazie sau ladă în care se păstrează produse agricole, mai ales cereale;viscol - vânt puternic, însoţit de ninsoare sau lapoviţă;

lapoviţă – ploaie amestecată cu zăpadă;dumicat – bucată mică cât se muşcă o dată cu gura, îmbucătură;

bordei - casă mică, săpată în pământ şi acoperita cu paie şi pământ;nu e cu bănat – nu e cu supărare;

BINGO DE TOAMNĂ!

1. Colorează elementele din tabel atunci când le ghicești!2. Strigă BINGO! când ai completat un rând sau o coloană!

3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.

3. Formează mulțimi de elemente de același fel.4. Asociază fiecărei mulțimi cifra corespunzătoare!

5 1 3 4 2