Eu Cinesunt Cumsunt

13
Scoala cu Clasele I- VIII Galbeni , N .Balcescu PROIECT DIDACTIC Propunator : Vrincianu Aurelia Clasa : a V-a Disciplina : Consiliere si Orientare Profesionala Componenta : Dezvoltarea Personalitatii Elevului Subcomponenta : Cunoastere / Autocunoastere Tema : Eu , CINE SUNT , CUM SUNT ? Scop : Formarea si dezvoltarea capacitatii de cunoastere si autocunoastere . Obiective : Sa defineasca calitatile si defectele in general ; Sa cunoasca calitatile si defectele proprii prin completarea ,,Testului inimii”; Sa-si recunoasca colegii pe baza calitatilor si defectelor expuse in textul aplicat ; Sa-si caracterizeze colegii printr-o trasatura dominanta : pozitiva sau negativa ; Sa compare autoportretul cu portretul realizat de colegi ; Sa realizeze diferentele dintre propria imagine si modul in care e perceput de ceilalti ; Sa se identifice cu un personaj literar cunoscut .

description

pedagogie

Transcript of Eu Cinesunt Cumsunt

Scoala cu Clasele I- VIII Galbeni , N .Balcescu

PROIECT DIDACTIC

Propunator : Vrincianu Aurelia

Clasa : a V-a

Disciplina : Consiliere si Orientare Profesionala

Componenta : Dezvoltarea Personalitatii Elevului

Subcomponenta : Cunoastere / Autocunoastere

Tema : Eu , CINE SUNT , CUM SUNT ?

Scop : Formarea si dezvoltarea capacitatii de cunoastere si autocunoastere .

Obiective :

Sa defineasca calitatile si defectele in general ;

Sa cunoasca calitatile si defectele proprii prin completarea ,,Testului inimii; Sa-si recunoasca colegii pe baza calitatilor si defectelor expuse in textul aplicat ;

Sa-si caracterizeze colegii printr-o trasatura dominanta : pozitiva sau negativa ;

Sa compare autoportretul cu portretul realizat de colegi ;

Sa realizeze diferentele dintre propria imagine si modul in care e perceput de ceilalti ;

Sa se identifice cu un personaj literar cunoscut .

Metode : jocuri de cunoastere / autocunoastere , conversatia , analiza , instructajul , exemplul , ,,metoda aprecierii obiective a personalitatii , caracterizarea reciproca , observatia , dezbaterea .

Mijloace / Resurse: fise individuale,, Eu cine sunt, cum sunt? , fise individuale cu ,,Testul Inimii , coli A4 , markere de diferite culori , manualul de Limba Romana cls. a VI- a , fise calitati defecte , creioane colorate . Surse bibliografice :

,, Ora de dirigentie in gimnaziu - Traian Cosovei , Ed. Plumb, 1994

,, Ghid pentru activitatea educativa - Ministerul Invatamantului ,1995

,,Ora educativa Modele de proiecte didactice , D. Salagean

Psihopedagogia excelentei Marinela Dumitrescu Ed. Arves

Modelul didactic aplicat : apartine teoriei gandirii critice : ERR

TINTA III: Deprinderea unor abilitati si tehnici care permit cunoasterea individuala a elevilor, a stilurilor lor de invatare in vederea formarii respectului de sineDESFASURAREA LECTIEIMome Momentele

lectieiActivitatea profesorului Activitatea elevuluiStrategii

1.Captarea si orientarea atentiei si anuntarea temei

5 minute

Evocare

Toti elevii isi vor alege un pseudonimCaptarea atentiei o fac printr-un joc de intercunoastere deschis si amuzant ,intitulat ,,Cine / Ce a facutDistribui elevilor o fisa unde vor nota in timp cat mai scurt casuta corespunzatoare unui coleg din clasa (cui i se potriveste afirmatia)Iese castigator cel care termina primul.

Anunt tema .Scriu pe table titlul temei

Elevii aleg pseudonime nume de pasari sau flori

Elevii primesc fisa si noteaza folosind cariocaElevii noteaza titlul temei pe caiete

Joc de cunoastere Instructajul

Conversatia

2.Dirijarea si desfasurarea activitatii15 minute

Realizarea sensului

15 minuteSe distribuie elevilor fise cu ,,Testul Inimii. Cer elevilor sa scrie 3 calitati , 3 defecte , 3 lucruri remarcate de cei din jur si 3 lucruri pe care le-ar place sa le schimbe la ei.

Adun fisele si le distribui aleator.

Cer elevilor sa citeasca atent portretul si sa incerce sa il identifice pe autor.

Daca a reusit cineva ,este declarat castigator.Testele se lasa pe banci.Dupa o discutie pe baza celor observate se impart elevii in doua grupe si se dispun in doua cercuri concentrice in spatele clasei (acolo avem loc)

Fiecare elev va avea montat pe spate o coala de hartie impartita in doua jumatati : in jumatatea de sus se trec calitatile in jumatatea de jos defecteleSe va confrunta lista de pe spate cu ,,Testul inimii

Din confruntare , pe baza discutiilor , se va deduce obiectivitatea autocunoasterii ,adevaratul portret compus din calitati si defecte evidente.

Primesc fisele si se noteaza din nou pseudonimul.Elevii completeaza fisele.

Elevii primesc fisele, citesc textul si incearca sa identifice subiectul.Elevii incearca sa identifice personajul

Elevii participa la discutie ,se amuza si fac observatii pertinente

Elevii din cercul exterior se vor perinda pe la fiecare coleg si-i vor scrie cate o calitate si un defect pe foaia de pe spate.Cand rotatia s-a epuizat, se schimba pozitia celor doua cercuri. Cand fiecare a scris pe spatele celuilalt jocul se intrerupe.

Se trce in banca

Recuperarea testelor se face dupa pseudonimDezbaterea Jocul de cunoastere

Aprecierea obiectiva a personalitatii

Caracterizarea reciproca

Analiza

Conversatia

3.Asigurarea feed-back-ului8 minuteImpart clasa in 3 grupe. Le dau ca sarcina sa citeasca un paragraf din schita ,,Domnul Goe de I. L. Caragiale si sa noteze pe o coala calitatile si defectele personajuluiFicare grupa citeste un paragraf din schita ,,Domnul GoeNoteaza calitati si defecte ale personajului ,,D-ul GOE

ExemplulObservatia

Munca cu manualul

4.Evaluarea si aprecierea 7 minute

ReflectieEvaluarea se face pe baza unui joc de rol-elevii sunt rugati sa se identifice cu un personaj literar cunoscut.Sunt rugati sa faca un eseu -2 minute

Se concluzioneaza ca este importanta autocunoasterea pentru a ne cultiva calitatile , a atenua greselile si a relationa in cadrul microgrupului social care este clasa de elevi.

Elevii isi aleg personajul iar unii dintre ei il interpreteaza.Puncte tari:

-sunt bine dezvoltati , clinic sanatosi

-sunt naturi inteligente, optimiste ,

vesele , au simtul umorului,sunt altruisti;

-recunosc si constientizeaza propriile calitati dar si pe ale colegilor;

-au acces la informatie;

-sunt sustinuti de Parohia Catolica;

Puncte slabe:

-nu-si recunosc propriile defecte, nu le constientizeaza

Jocul de rolConversatia

Autoaprecierea obiectiva a personalitatii.

FISA DE LUCRUCineCe este / Ce a facut ?

CINE ARE UN CAINE LUP?CINE A FOST IN EXCURSIE LA BUCURESTI?CINE IESE AFARA DIN CLASA IN TIMPUL OREI FARA SA ANUNTE?

CINE ARE PARINTII IN STRAINATATE?CUI II PLACE LITERATURA?CINE JOACA SAH?

CINE ESTE ARTIST(A)?CINE ARE NOTE MARI LA MATEMATICA?CINE ARE MAI MULTI PRIETENI?

TESTUL INIMII

Se deseneaza o inima si se imparte in patru parti notate :A ; B ; C ; D;

A SCRIE TREI CALITATI PE CARE LE AI;

BSCRIE TREI DEFECTE ;

CSCRIE TREI LUCRURI PE CARE TIAR PLACE SA LE SCHIMBIDDESCRIE TREI LUCRURI CARE SUNT REMARCATE DE CEI DIN JUR

INTERVENTIA COPILULUI SUPRADOTAT

-dupa primul test concluzioneaza ca in general oamenii se apreciaza dupa calitati si defecte ;

-defineste calitatile si concluzioneaza : calitati+ defecte =caracter;

-caracterul este latura morala a psihicului si se exprima in comportamentul omului;

-citeste o cugetare despre caracter ( N.Iorga )

- sesizeaza care sunt factorii responsabili de caracterul omului

-realizeaza ca omul este singura fiinta care poate lua atitudine fata de propria persoana;

-in exprimarea caracterului importanta este vointa;

-il citeaza pe Goethe ,,Talentul se formeaza in singuratate iar caracterul in societate;

-citeza pe Leonardo da Vinci ,,Omul este el insusi fauritorul caracterului sau

-isi alege ca personaj de rol pe ,,COANA CHIRITOAIA;

-poate juca si rolul de lidership.