Elemente de Topografie a organelor

3
PROIECT DIDACTIC Obiectul: Biologie Clasa: a VII-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Unitatea de învăţare: Noţiuni introductive Tema: Elemente de topografie a organelor Profesor: Ana – Maria Bucura Tipul lecţiei : Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: Formarea unui sistem de cunoştinţe despre alcǎtuirea şi proprietǎţile neuronului. Competenţe generale : - Receptarea informaţiilor despre lumea vie. - Explorarea sistemelor biologice . - Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei. - Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru ale biologiei în contexte noi. Obiective operaţionale: - Identificarea si observarea alcătuiriişi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman (1.1) - Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman(2.1) - Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor(3.1). Demersul didactic: a) Resurse procedurale: observaţia, brainstorming ,conversaţia euristică, descoperirea, demonstratia, modelarea. b) Resurse materiale: manual, atlasul de anatomie, mulaje, planşe. Forma de activitate: frontalã, individualǎ.

description

Proiect de lectie - Elemente de Topografie a organelor

Transcript of Elemente de Topografie a organelor

Page 1: Elemente de Topografie a organelor

PROIECT DIDACTICObiectul: BiologieClasa: a VII-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiUnitatea de învăţare: Noţiuni introductiveTema: Elemente de topografie a organelorProfesor: Ana – Maria BucuraTipul lecţiei : Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţeScopul lecţiei: Formarea unui sistem de cunoştinţe despre alcǎtuirea şi proprietǎţile neuronului.Competenţe generale : - Receptarea informaţiilor despre lumea vie. - Explorarea sistemelor biologice . - Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei. - Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru ale biologiei în contexte noi.Obiective operaţionale: - Identificarea si observarea alcătuiriişi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale corpului uman (1.1) - Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman(2.1) - Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor(3.1).

Demersul didactic: a) Resurse procedurale: observaţia, brainstorming ,conversaţia euristică, descoperirea, demonstratia, modelarea.b) Resurse materiale: manual, atlasul de anatomie, mulaje, planşe.Forma de activitate: frontalã, individualǎ.Evaluare: formativă prin chestionare orală.Locul desfăşurării: sala de clasă.Bibliografie: - Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a VII a, Editura Teora; - Zoe Partin, Luminiţa Logofǎtul, Cezar Niculescu. Manual pentru clasa a VII a, Editura Corint; - Viorel Lazǎr, Mariana Nicolae – Lecţia forma de bazǎ a organizării procesului de predare-învãţare-evaluare la disciplina biologie, Ed. Arves; - Trevor Weston, Atlas de biologie, Vox; Ţibea F., Atlas şcolar de biologie- EDP, R.A.

Page 2: Elemente de Topografie a organelor

DESFĂŞURAREA LECŢIEIETAPELE LECŢIEI

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢIIMETODEACTIVITATEAPROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

Moment organizatoric

– verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei

- se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei conversaţia

Reactualizarea cunoştinţelor

Prin chestionare orala-Care sunt partile componente ale corpului uman?- Prin ce se deosebeste celula animala de cea vegetala?- Care este definitia tesutului?

- răspund la întrebările adresate; conversaţia

Captarea atenţiei

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Solicită elevilor să priveasca plansa si sa precizeze ce este reprezentat.Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei şi prezintă obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei

Se gândesc şi identifica reprezentarea alcatuirii interne a corpului uman.- sunt atenţi la obiectivele lecţiei;- notează titlul lecţiei în caiete;

observaţia

Comunicarea noilor conţinuturi

Alaturi de mulaj, prezinta elevilor plansa cu alcatuirea interna la iepure.Solicită elevilor să prezinte şi să uneasca cu o linie pe tablă toate organele pe care le recunosc in cele doua planse.Pe baza informaţiilor notate de elevi se stabileste alcaturea interna a corpului uman, pozitia organelor la nivelul toracelui si abdomenului. Pe baza notiunilor din clasa a-VI-a se stabileste corespondenta intre sistemele de organe si functiile organismului uman.

Emit ipoteze cu privire la alcatuirea interna şi se preinta la tabla pentru a indeplini sarcina data de profesor.

Completeaza lectia in caiete.

Urmaresc explicatiile profesorului si completeaza schema in caiete.

observatia, conversaţia, descoperirea, demonstratia, modelarea

Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului

- Inventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a vedea in ce masura au fost atinse obiectivele.

- răspund la întrebări; conversaţia

Evaluarea Prin chestionare orala pe tot parcursul lectie. Se gândesc si raspund la intrebari. conversaţia