educarealimbajului

9
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G. P.N. Fălcoiu DATA: EDUCATOARE: Stefănescu Gabriela GRUPA :mare CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Educarea limbajului TEMA ACTIVITĂŢII: Fata babei şi fata moşneagului, de Ion Creangă MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei TIPUL ACTIVITĂŢII: dobândirea de cunoştinţe SCOPUL ACTIVITĂŢII: cunoaşterea unor caracteristici ale personajelor din poveste pe baza înţelegerii conţinutului acesteia, formarea unor trăsături de caracter: dreptate, bunătate,hărnicie; dezvoltarea capacităţii de a audia un text, reţinând ideile principale; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1-să extragă ideile principale din poveste; O2-să identifice personajele principale, descriindu-le pe scurt ; O3-să sublinieze comportamentul acestora, indicând situaţii de dreptate şi nedreptate, de adevăr şi minciună, de bunătate şi răutate ; STRATEGII DIDACTICE:

description

nkknkllk/kn

Transcript of educarealimbajului

Page 1: educarealimbajului

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G. P.N. FălcoiuDATA:EDUCATOARE: Stefănescu GabrielaGRUPA :mareCATEGORIA ACTIVITĂŢII: Educarea limbajuluiTEMA ACTIVITĂŢII: Fata babei şi fata moşneagului, de Ion CreangăMIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoareiTIPUL ACTIVITĂŢII: dobândirea de cunoştinţeSCOPUL ACTIVITĂŢII: cunoaşterea unor caracteristici ale personajelor din poveste pe baza înţelegerii conţinutului acesteia, formarea unor trăsături de caracter: dreptate, bunătate,hărnicie; dezvoltarea capacităţii de a audia un text, reţinând ideile principale;OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1-să extragă ideile principale din poveste; O2-să identifice personajele principale, descriindu-le pe scurt ; O3-să sublinieze comportamentul acestora, indicând situaţii de dreptate şi nedreptate, de adevăr şi minciună, de bunătate şi răutate ;STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE:expunerea, explicaţia, conversaţia, povestirea, brainstormingul,jocul de rol; MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: imagini din poveste, siluete ale personajelor,măşti, machetă; FORME DE ORGANIZARE: individual, pe grupuri mici, frontal;DURATA :25-30 minuteEVALUAREA : continuă,prin observarea comportamentului copiilor,analiza

răspunsurilor; finală, prin aprecieri asupra realizării obiectivelor;

Page 2: educarealimbajului

BIBLIOGRAFIE :

Programa activităţii instructiv educative în grădiniţa de copii,Bucureşti,2005. Magdalena Dumitrana, ,,Educarea limbajului în învăţământul preşcolar,,vol 1-Comunicarea orală, Ed.Compania 1999 Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu,LaboratorPreşcolar,Ed.V-Integral,2006 Dumitru Gherghina, Literatura pentru copii,Editura Didactica Nova,Craiova,2005

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTELEACTIVITĂŢIIDIDACTICE

OBIECTIVE

OPERAŢIONA

LE

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII

STRATEGIIDIDACTICE

Momentulorganizatoric

-aerisirea sălii de grupă,-aşezarea scăunelelor în formă de semicerc;-asigurarea unei atmosfere plăcute;- verificarea ţinutei copiilor;

explicaţia

frontal

Captarea atenţiei Voi prezenta copiilor măşti care reprezintă personaje din poveştile cunoscute, dar şi din povestea ce urmează a fi

explicaţiaconversaţiamachetaindividualfrontal

Page 3: educarealimbajului

prezentată şi le voi cere să urmărească cu atenţie povestea, deoarece îi voi solicita ca la sfârşitul poveştii să recunoască personajele.Le voi prezenta macheta şi le voi spune că le voi cere să recunoască scena din poveste şi s-o descrie.

Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

O2

O2

Voi solicita copiii să ghicească următoarele poveşti şi la care personaje se reveră:Un cocoş bătut de moş,A fugit şi a găsitO punguţă mititică..Socotela nu e mar:.Căţi bănuti avea ea oare?

Vai,cum s-a dus la iarmaroc, Să vândă pupăza din tei!Poznaşul n-a avut noroc,În schimb a fost norocul ei.Şi de gândeşti pentru o clipă, Poznaşul se numea…

Mai cunoaşteţi şi alte poveşti?

brainstormingul

conversaţia

frontal

individual

Anunţarea temei şi obiectivelor

Voi anunţa titlul poveştii, autorul,obiectivele învăţării, voi motiva de ce am ales această poveste.

expunerea

frontal

Dirijarea învăţării Povestesc conţinutul pe baza unui plan: 1-Fata moşneagului -expunerea

Page 4: educarealimbajului

O1

O2

O3

oropsită de mama vitregă şi alungată; 2-Calităţile fetei moşneagului(frumoasă, harnică, bună, ascultătoare, răbdătoare, modestă) dezvăluite pe parcursul depănării poveştii; 3-Calităţile fetei babei(urâtă, leneşă, îngâmfată, rea, invidioasă) 4Răsplata fetei moşneagului pentru calităţile ei; 5-Pedeapsa pe care o primeşte mama vitregă şi fata ei; Pe măsură ce depăn firul poveştii, prezint şi imagini ce sugerează conţinutul. Voi explica cuvintele necunoscute.

-explicaţia

-conversaţia

-frontal

-individual

Obţinerea performanţei O1

O2

O3

Voi cere copiilor să povestească subiectul poveştii după planşe dirijînd conversaţia spre sesizarea mesajului poveştii. Acest moment îl voi desfăşura sub denumirea ,,Povesteşte mai departe”

-conversaţia

-explicaţia

problematizarea

-imagini din poveste

Page 5: educarealimbajului

Evaluarea

O1

O2

O3

O voi face prin întrebări:-Cum era fata moşneagului ?-Cum era fata babei ?-Cum s-a comportat faţă de … ?-Dar fata babei ?-Ce personaj v-a plăcut ? -De ce? -Ce personaj nu v-a plăcut ? -De ce ?-Cu cine aţi dori să semănaţi ?De ce ?-Cu ce personaj aţi dori să nu semănaţi ?De ce ?

-conversaţia

-explicatia

brainstormingul

-imagini din poveste

-individual

Retenţia

O2

O3

Pentru a reţine titlul poveştii, voi numi 2-3 copii să-l denumească, apoi le voi cere să ghicească ce personaj reprezintă următoarele versuri: ,,Eu de muncă nu mă speriiCurăţ, perii şi gătesc,Doar mămuca mea şi soraTot mereu mă necăjesc.Şi-am să plec acum în lume,Dar tătuca m-a-nvăţat,Să fiu harnică şi bună,Şi voi urma al lui sfat!”

,,Cum să spăl cu mâna-mi fină

-explicaţia -

-conversaţia

-individual

-jocul de rol

Page 6: educarealimbajului

ÎncheiereO2

O3

Javra asta de căţel…Ori să-mi rup ia cea nouă,Cocoţându-mă în păr?Iar fântâna cea murdarăŞi cuptorul cel stricat,Cu aste mânuţe gingaşeCum să le fi curăţat?”

În încheiere vom interpreta un cântec, apoi copiii vor intui liber imaginile, se vor juca cu măştile, încercând să interpreteze rolurile personajelor din poveste.

conversaţiajocul de rolfrontalindividualimaginimăştimacheta