Ed Limbajului Lectura Dupa Imagini

5
PROIECT DIDACTIC Grădiniţa: Grădiniţa nr.62 Profesor: Dumitrescu Stefania Data: 8.10.2013 Grupa: Mică Domeniul experienţial: Domeniul limbă şi comunicare (DLC) Tema săptămânii: Eu şi familia Tema activităţii: Familia mea Categoria de activitate: Educarea limbajului Tipul activităţii: Activitate de comunicare de noi cunoştinţe Mijloc de realizare: Lectură după imagini Scop: S 1 – Îmbogăţirea vocabularului activ şi pasiv prin utilizarea cuvintelor din câmpul lexical al cuvântului „familie”. Obiective operaţionale: O 1 – să-şi însuşească cuvintele noi în cadrul activităţii de învăţare; O 2 – să utilizeze cuvinte noi în contexte adecvate; O 3 – să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate cu elementele sugerate; O 4 – să discute cu colegii şi cu educatoarea; O 5 – să participe afectiv la jocurile de grup. Strategii didactice:

Transcript of Ed Limbajului Lectura Dupa Imagini

Page 1: Ed Limbajului Lectura Dupa Imagini

PROIECT DIDACTIC

Grădiniţa: Grădiniţa nr.62

Profesor: Dumitrescu Stefania

Data: 8.10.2013

Grupa: Mică

Domeniul experienţial: Domeniul limbă şi comunicare (DLC)

Tema săptămânii: Eu şi familia

Tema activităţii: Familia mea

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Tipul activităţii: Activitate de comunicare de noi cunoştinţeMijloc de realizare: Lectură după imagini

Scop:

S1 – Îmbogăţirea vocabularului activ şi pasiv prin utilizarea cuvintelor din câmpul lexical al

cuvântului „familie”.

Obiective operaţionale:

O1 – să-şi însuşească cuvintele noi în cadrul activităţii de învăţare;

O2 – să utilizeze cuvinte noi în contexte adecvate;

O3 – să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate cu elementele sugerate;

O4 – să discute cu colegii şi cu educatoarea;

O5 – să participe afectiv la jocurile de grup.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, discuţia colectivă

Mijloace didactice: imagini, planşe, jetoane

Bibliografie:

M.Ed.C - Metodica predării activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, Editura Gheorghe Cârţu Alexandru, Craiova, 2009M.Ed.C – Programa activităţilor instructiv –educative din grădiniţa de copii, Editura. V& Integral, Bucureşti 2005;Boca, Miron, Elena; Chichişan, Elvira – Ghidul metodologic şi aplicativ al educatoarei, Ed. Eurodidact, Cluj-Napoca 2006 .

Page 2: Ed Limbajului Lectura Dupa Imagini

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC ŞI MODALITĂŢI DE REALIZARE

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREA

1. Organizarea activităţii Se aşează scăunelele în semicerc, materialul este expus în faţa copiilor, se organizează colectivul de copii. Observarea Aprecierea

comportamentului2. Verificarea cunoştinţelor

Se va purta o scurtă discuţie cu copii:- ,,Unde mergeţi voi de la grădiniţă?’’ (Acasă) - ,,Cine vă aşteaptă aici ?’’ (Mama, bunica)- ,,Ce formează cei care locuiesc în aceeaşi căsuţă?’’ (O familie) Conversaţie Aprecierea orală

3. Captarea atenţiei Se anunţă tema activităţii şi obiectivele propuse :- Astăzi copii, vom vorbi despre cei care locuiesc în aceeaşi casă. Explicaţia Observarea

comportamentului4. Dirijarea activităţii În faţa copiilor va fi expusă o planşă mare pe care vor fi desenate :

o casă, o grădină, o tricicletă, o minge, o maşină. Uşa casei, geamul casei, o tufă cu flori din grădină, tricicleta, mingea, portiera uşii vor fi detaşabile. Sub fiecare element enumerat mai sus se va afla imaginea unui cuvânt din câmpul lexical al cuvântului familie.

a. Educatoarea va detaşa uşa casei. Aici apare mama şi tata.- ,,Cine locuieşte în căsuţă?’’ (Mama, tata)- ,,Cum sunt ei?’’ (............) Copilul care va fi mai activ va detaşa geamul căsuţei descoperind imaginea bunicii.

- ,,Cine mai locuieşte în căsuţă?’’ (Bunica)- ,,Ce face bunica?’’ (Mâncare)- ,,Unde se află ea?’’ (În bucătărie) În grădină va fi bunicul, sub tricicletă vai fi băiatul (fiul), sub minge va fi fetiţa (fiica), din maşină vor coborî unchiul, mătuşa şi verişorul. Descoperirea fiecărei imagini vai fi urmată de o scurtă convorbire în care copii vor identifica cuvântul din câmpul lexical şi vor specifica rolul şi locul acestuia.

ExplicaţiaExerciţiul

Aprecierea

Page 3: Ed Limbajului Lectura Dupa Imagini

b. După identificarea cuvintelor din câmpul lexical se va da un titlu imaginii prezentate :

- ,, Cum credeţi voi că s-ar putea numi această imagine?’’ Răspunsurile copiilor vor fi canalizate spre titlul ,,Familia mea’’.

5. Fixarea cunoştinţelor - ,,Pentru a vedea cât de atenţi aţi fost, am pregătit o cutie în care se află jetoane cu imagini. Pe rând va veni câte un copil, va scoate o imagine, va spune pe cine reprezintă, va despărţi cuvântul în silabe prin bătăi din palme, apoi va forma o propoziţie cu cuvântul din imagine. Ex: - ,,Cine este în imagine?’’ (Mama)

- ,, Din câte silabe este format cuvântul mama?’’ (Două: ma-ma)

- ,, Să formăm propoziţii cu cuvântul mama.” Vor fi antrenaţi cât mai mulţi copii în formarea propoziţiilor.

Exerciţiul

Aprecierea orală

6. Încheierea activităţii Se vor face aprecieri individuale şi generale asupra felului în care au lucrat în timpul activităţii. Se va cânta cântecul ,,Familia’’.

Aprecierea şi recompensarea copiilor

cu stimulente