DS DEC

16
PROIECT DIDACTIC DATA: 18.11.2013 GRADINITA: nr 231 GRUPA: mare 2 EDUCATOARE: Pisică Mădălina TEMA ANUALA : ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?“ TEMA SAPTAMANII: ,,Lumea fermecată a poveştilor“ TEMA ZILEI: Pozitiv - negativ MIJLOCUL DE REALIZARE: Activitate integrata: ADP + ALA 1 + ADE (DS, DEC ) + ALA 2 TIPUL ACTIVITATII: Însuşire de cunoştinţe şi deprinderi FORME DE ORGANIZARE: Frontala, pe grupuri, individuala DURATA ACTIVITATII: O zi LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE I. ADP ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA INTALNIREA DE DIMINEATA – “Povestea preferată” II. ALA 1 JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE Biblioteca - “Citim imagini din poveşti” Joc de rol – “La bal” Artă – “Personajul preferat” – colorare în contur III. ADE ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE

description

proiect de activitate

Transcript of DS DEC

Page 1: DS DEC

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.11.2013

GRADINITA: nr 231

GRUPA: mare 2

EDUCATOARE: Pisică Mădălina

TEMA ANUALA : ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?“

TEMA SAPTAMANII: ,,Lumea fermecată a poveştilor“

TEMA ZILEI: Pozitiv - negativ

MIJLOCUL DE REALIZARE: Activitate integrata: ADP + ALA 1 + ADE (DS, DEC ) +

ALA 2

TIPUL ACTIVITATII: Însuşire de cunoştinţe şi deprinderi

FORME DE ORGANIZARE: Frontala, pe grupuri, individuala

DURATA ACTIVITATII: O zi

LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE

I. ADP – ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA

INTALNIREA DE DIMINEATA – “Povestea preferată”

II. ALA 1 – JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE

Biblioteca - “Citim imagini din poveşti”

Joc de rol – “La bal”

Artă – “Personajul preferat” – colorare în contur

III. ADE – ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE

DS – “Personaje din poveşti – pozitiv sau negativ” (convorbire)

DEC – “Piticii” (predare cântec)

– “Câte unul pe cărare”- joc muzical (repetare)

IV. ALA 2 – JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE

Page 2: DS DEC

Joc distractiv: “Trenul personajelor din poveşti”

OBIECTIVE ŞI STRATEGII

I. ADP

INTALNIREA DE DIMINEATA – “Povestea preferată”

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – sa utilizeze corect salutul;

O2 – sa schimbe impresii, opinii, pareri despre tema propusa spre discutie.

O3 - sa completeze calendarul naturii pentru ziua in curs;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, jocul, problematizarea, brainstorming-ul,

exercitiul;

MIJLOACE: calendarul naturii, panou “Intalnirea de dimineata”

II. SECVENTA ALA 1

BIBLIOTECA - “Citim imagini din poveşti”

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – să citească imagini din poveştile cunoscute;

O2 – să asocieze imagini şi texte interpretând mesajul transmis de acestea;

O3 – să coopereze cu cei din jur folosind aprecierea si dialogul;

O4. – să verbalizeze acţiunile petrecute în imagini;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia , explicatia, instructajul verbal, munca in echipa;

MIJLOACE: imagini ce prezintă diverse momente importante din poveştile cunoscute de copii;

ARTĂ – “Personajul preferat” – colorare în contur

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – sa utilizeze corect instrumentele si materialele de lucru in exprimarea libera a gestului

artistico-plastic;

O2 – sa aplice culoarea pe suprafetele date;

STRATEGII DIDACTICE:

Page 3: DS DEC

METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, instructajul verbal, munca independenta ,

demonstratia;

MIJLOACE: planşe de colorat cu imagini ale personajelor din poveşti, creioane colorate;

JOC DE ROL – “La bal”

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – să redea prin intermediul dialogului diferite roluri ale personajelor cunoscute;

O2 – să adopte o atitudine corectă, comportându-se ca prinţi şi prinţese;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, demonstratia, instructajul verbal,

aprecierea verbala;

MIJLOACE: marionete pentru maini si degete.

III. ADE – ( DS , DEC )

DS – “Personaje din poveşti – pozitiv sau negativ” (convorbire)

DEC - “Piticii” (predare cântec)

- “Câte unul pe cărare”- joc muzical (repetare)

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - Să analizeze/ compare diferenţele de între personajele positive şi personajele negative din

poveştile învăţate;

O2 – Să descrie personaje pozitive sau negative din poveştile învăţate;

O3 - Să comunice impresii, idei pe baza observărilor effectuate;

O4 – Să se identifice cu un personaj de poveste pe baza trăsăturilor care îi aseamănă;

O5 - Să coreleze atitudinile personajelor din poveşti cu atitudini din viaţa de zi cu zi;

O6 - Să intoneze corect cântecul, respectând tonul şi semnalul de început dat de educatoare;

O7 - Să cânte cu dezinvoltură cântecele învăţate;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: exercitiul, explicatia, convorbirea, descrierea, dialogul dirijat;

MIJLOACE: planşe cu imagini din poveşti, planşe cu personaje din poveşti, siluetele unor

personaje;

Page 4: DS DEC

IV. SECVENTA ALA 2

Joc distractiv: “Trenul personajelor din poveşti”

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- sa adopte o tinuta corecta a corpului ;

O2 – sa se deplaseze cu schimbare de ritm la semnal sonor;

STRATEGII DIDACTICE : METODE SI PROCEDEE : jocul, explicatia, conversatia,

demonstratia;

MIJLOACE : DVD-player, CD cu muzica pentru copii;

SCENARIUL ZILEI

Page 5: DS DEC

ADP

INTALNIREA DE DIMINEATA - “Povestea preferată”

Intalnirea de dimineata se face cu toata grupa de copii, asezata in semicerc.

1. SALUTUL

La sosirea in sala de grupa copiii isi aseaza fotografiala panoul Intalnirea de dimineata.

Astfel se vor stabili copiii absenti.

Se stabileste salutul zilei : Dimineata a sosit

Toti copiii au venit .

In semicerc ne adunam

Si frumos ne salutam.

Se stabileste starea de spirit pe care o au copiii, cum se simt, sunt veseli sau tristi.

Apoi atentia va fi indreptata din nou catre panoul ,,Intalnirea de dimineata” pentru a

completa calendarul naturii unde, se vor stabili urmatoarele coordonate temporale: anotimpul si

luna in care ne aflam, ziua din saptamana si starea vremii din acel moment.

2. IMPARTASIREA CU CEILALTI

La impartasirea cu ceilalti , 3-4 copii raspund la intrebarea: Care este povestea ta

preferată şi de ce?

Pe rând care doresc vor răspunde la întrebare, motivându-şi răspunsul.

3. NOUTATEA ZILEI

La noutatea zilei, copiii vor fi anuntati ca astăzi vor discuta despre personajele din

poveştile lor preferate şi se stabileşte Mesajul zilei: “Bine fac, bine primesc!”

TRANZITII: Se realizeaza prin jocul imitativ “Ce fac eu să facă toţi!”

ALA 1

La sectorul Biblioteca copiii vor citi imaginile pe care le au pe masa, apoi vor verbaliza si

descrie acţiunile. Vor descoperi faptele bune, dar şi faptele rele pe care le-au facut personajele

din poveşti.

Page 6: DS DEC

La sectorul Arta vor colora personajul preferat.

La sectorul Joc de rol, copiii vor interpreta diferite roluri din poveştile cunoscute de ei, alegându-

şi singuri personajul care vor să fie.

Ei vor intui materialele aflate la dispozitie si vor primi instructajul necesar pentru fiecare

centru de activitate. Apoi, fiecare copil va alege unde vrea sa lucreze. Se specifica faptul ca pot

alege alt centru dupa finalizarea produselor de la centrul ales initial.

Dupa terminarea activitatilor pe centre de interes se fac observatii, aprecieri asupra

produselor muncii lor, asezandu-le in expozitii specifice .

TRANZITII: Joc imitativ Ce fac eu să facă toţi!

ALA 2

Copiii vor forma trenul personajelor din poveşti aşezându-se unul în spatele celuilalt (în coloană

pe un rând). La semnalul sonor (pornirea muzicii) copiii se vor deplasa cu schimbarea ritmului

de mers atunci când se schimba şi ritmul muzicii. La oprirea semnalului sonor, copiii se vor opri.

Page 7: DS DEC

SECVENTA ADE – (DS, DEC)

SECVENTE

DIDACTICE

CONŢINUTUL

ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Metode si

procedee

Mijloace de

invatamant

1.Moment

organizatoric

Crearea conditiilor necesare desfasurarii activitatii:

-pregatirea mobilierului si a materialelor didactice

necesare;

-asigurarea unui climat educational favorabil, in

concordanta cu tema zilei;

-mobilierul

clasei

-materiale

necesare

2.Captarea

atentiei

Captarea atenţiei se va realiza sub formă de surpriză.

Copiii observă că pe langă materialele obişnuite, în

sala de grupă sunt afişate foarte multe imagini despre

poveşti.

conversaţia -material

specific

desfasurarii

activitatii

Orală/frontal

3. Anuntarea

temei si a

obiectivelor

( DS + DEC)

Se prezintă copiilor, într-o manieră accesibilă,

titlul activităţii ce va fi desfasurata: “Pozitiv -

negativ”. “Astăzi, copii, vom discuta despre

personajele din poveştile învăţate şi vom încerca să

descoperim de ce sunt ele positive sau negative.”

-explicaţia

-conversaţia

-expunerea

Capacitatea de

audiere a

explicaţiilor şi

demonstrarea

înţelegerii

4.Reactualizarea Se realizeaza prin intermediul unui set de intrebari ale -brainstorming Orală/frontal

Page 8: DS DEC

cunoştiinţelor

dobândite

anterior

caror raspunsuri vor avea imagini reprezentative:

- Sunt toate personajele din poveşti la fel?

- Ce le diferenţiază pe ele?

-conversaţia

-surpriza

Observarea

comportamentului

copiilor

Exprimarea

liberă/dirijată

5.Dirijarea

invatarii

Copiii vor observa imaginili expuse în sala de grupă.

Educatoarea va dirija descrierea tuturor atributelor

personajelor prin intermidiul unor intrebari:

- Ce diferenţe observaţi între personajele din imagini

- Priviţi cu atenţie feţele lor. Sunt toate vesele? Există

şi personaje triste?

- De ce unele personaje sunt supărate?

- Ce fapte fac aceste personaje în poveste?

- Care sunt însuşirile acestor personaje?

- Ce înseamnă răutate? Dar bunătate?

- Ce fapte ale personajelor ne fac să spunem că sunt

bune (pozitive)? Dar rele (negative)?

Se va urmări ca în răspunsurile lor copiii să descrie

în propoziţii atributele personajelor, să analizeze şi să

compare diferenţele dintre personajele positive şi cele

negative.

-exercitiul

-dramatizarea

-dialogul

-interpretarea

-audierea

Imagini cu

diferite

personaje din

poveşti

Orala/frontal

6.Obţinerea TRANZITIE: Joc imitativ “Ce face u să facă toţi!” -problema- -lucrarile Practic/aplicativă

Page 9: DS DEC

performantei - Exerciţii de dicţie - (ri-sa-si-rum-bre-tra-tro-tru)

- Exerciţii de emisie și intonaţie(încălzirea vocilor):

Se fac exerciții imitative: imitarea

broscuțelor,imitarea țambalului, imitarea porumbeilor

Se prezinta copiilor un cantec pe care il vor invata si

care are legatura cu discutia precedent - “Piticii”

Interpretarea model:

Cântecul va fi audiat prin diferite mijloace:

interpretat de educatoare si prin intermediul

mijloacelor media.

Familiarizarea cu conţinutul cântecului

Educatoarea povesteste pe scurt conţinutul

cântecului, apoi va recita versurile cântecului

familiarizând copii cu conţinutul de idei al

textului apelând la imaginile sugestive

pregătite.

Memorarea textului: - prin recitarea ritmică cu

bătăi din palme (bătăile marcând durata

sunetelor muzicale). Învățarea versurilor se va

face pe strofe:

Se va recita prima strofă şi reluata cu copiii . Aşa se

va proceda şi cu strofa următoare, iar în final se recita

tizarea

-conversaţia

realizate de

copii pe

centre

Aprecieri pozitive

Page 10: DS DEC

cu copiii tot textul. Se reia cantecul in intregime,

ţinând cont de melodie ,ton şi semnalul de început.

Discutarea conținutului de idei al textului: cu

accent pe însușirea cuvintelor și expresiilor

necunoscute și în strânsă legătură cu cel muzical.

In aceelasi mod se va proceda si cu celelalte strofe.

Joc muzical „Câte unul pe cărare”

Copiii vor forma un cerc si se vor roti. În timp ce

merg şi cântă versurile cântecului vor imita acţiunile

sugerate de versuri.

7. Evaluarea Se fac aprecieri legate de cunostiintele acumulate,

despre felul in care au raspuns si au interpretat

cantecele in timpul desfasurarii activitatii.

-conversaţia

-aprecierea

verbal

Orală/frontal

Aprecieri verbale