Diateza Verbului_Proiect de Lectie

11

Click here to load reader

Transcript of Diateza Verbului_Proiect de Lectie

Page 1: Diateza Verbului_Proiect de Lectie

P R O I E C T D I D A C T I C

DATA: 18.01.2013CLASA: a VII-a PROPUNĂTOR: Lapteanu Victoria OBIECTUL: Limba şi literatura românăSUBIECTUL: Diateza verbului

a) Competente specifice (din programa): 1.2. sesizarea verbelor la moduri personale/nepersonale în funcţie de context; 1.3. observarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral; 2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării;

3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie

b) Obiective operaţionale:

A. Cognitive - Elevii vor fi capabili:OC1: Să definească prin cuvintele lor diatezele verbului ;OC2 : Să identifice verbe la toate cele trei diateze: activă, reflexivă şi pasivă;OC3:Să identifice elementele de structură auxiliarul verbului a fi(mod personal/nepersonal)+participiul verbului de conjugat(se acordă în gen, număr şi caz cu subiectul ) ale verbelor la diateza pasivă;OC4: Să transforme verbele la diateza activă în verbe la diateza pasivă; OC5 : Să analizeze verbe la toate diatezele;OC6: Să construiască enunţuri cu verbe la diatezele învăţate.OC7: Să facă diferenţa dintre verbele reflexive şi cele active pronominale.

B. Afective - Elevii vor fi capabili:OA : Să participe afectiv la lecţie;OA : Să accepte solicitările profesorului şi să se mobilizeze pentru realizarea lor;

FORME DE ORGANIZAREa) a conţinuturilor: modulară, integratoare;b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici;

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev - profesor; elev-elev; TIPURI, FORME,STRATEGII ŞI INSTRUMENTEDE EVALUARE :formativă, orală, individuală şi în grup, autoevaluarea, interevaluarea în cadrul grupului RESURSE:

a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, activitatea independentă, brainstorming-ul, studiul de caz, activitatea pe grupe, tabelul SVI

b) materiale : fişe de lucru individuale şi pe grupe, postere, mesaje. specifice disciplinei : - manual, cls. a VII.-a, Ed. Corint, autori – Marin Iancu, Ana Tulbă c) bibliografice:

Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activităţi de mentorat.

Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev;

1

Page 2: Diateza Verbului_Proiect de Lectie

Evaluarea continuă la clasă; Cunoaşterea elevului; Exerciţii de gramatică - Ed. Paralela 45

d) temporale: 50 minute

2

Page 3: Diateza Verbului_Proiect de Lectie

D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE(metode, instrumente, indicatori)

de conţinut de timp

forme de organizare

metode şi procedee

mijloace didactice

1. Captarea atenţiei Rezolvarea unui rebus, pe axa AB, veţi obţine un cuvânt care ne va conduce la tema orei de astăzi.Răspundeţi la următoarele întrebări:1. Modul cu cele mai multe timpuri.............. .2. Verbe ce ajută la formarea predicatului nominal ....................... 3. Verbele de Conjugarea I se termină în ......... .4. Modul personal ce se formează cu ajutorul conjuncţiei „să”5.În proverbul Lauda de sine nu miroase a bine există un pronume........ .6.Modul nepersonal ce conţine verbe terminate în „ind” şi „înd”.7. La seviciu, mama nu fumează activ, ci............... . anexa 1

5 min frontală

Conversaţia

Gândirea logică

Poster cu rebus lipit pe tablă

Aprecieri verbale

2. Anunţarea obiectivelor

După cum v-aţi dat seama, astăzi vom vorbi despre DIATEZELE VERBULUI . Anunţ obiectivele operaţionale ale lecţiei

2 min frontală

Comunicarea

3. Dirijarea învăţării a)Prezentarea conţinutului ce urmează a fi predat, b) prelegere interactiva

Reactualizăm categoriile gramaticale ale verbului: conjugarea, modul, timpul, persoana, genul, numărul. La acestea se adăuga şi diateza, lecţia de azi. Elevii primesc fişe cu mai multe enunţuri care cuprind verbe la cele trei diateze.

20 min

Conversaţia

Exerciţiul

Tabelul SVI

Activitate

Aprecieri verbale

3

Page 4: Diateza Verbului_Proiect de Lectie

O.O1

O.O.3

O.O7

Individual identifică predicatele. (anexa 2)

Profesorul a certat un elev. ( d. Activă) - acţiunea e realizată de subiectul gramatical şi suferită de complementul direct.Elevul este certat de către profesor.( d. Pasivă) - acţiunea este realizată de subiectul logic şi suferită de subiectul gramatical. Elevul s-a certat cu profesorul.( d. Reflexivă) - acţiunea este realizată şi suferită de subiect.Câte diateze există în limba română?Diateza e forma pe care o ia verbul pentru a arăta raportul dintre............................Între cine există un raport!

Explic elevilor din ce se formează diateza pasivă auxiliarul verbului a fi (mod personal/ nepersonal) + participiul verbului de conjugat (se acordă în gen, număr şi caz cu subiectul ) .Complementul de agent este partea secundară de propoziţie care arată cine este autorul acţiunii exprimate de un verb la diateza pasivă. E exprimat prin substantiv, pronume sau numeral în cazul Ac. precedat de prepoziţiile de către sau de. Diateza reflexivă se deosebeşte de cea activă prin prezenţa pronumelor reflexive. De asemenea se va aminti la diateza reflexivă despre verbele active pronominale care au funcţii sintactice de complement direct sau complement indirect. (anexa 2)

individuală

colectivă Asaltul de idei

independentă

Observare sistematică

4

Page 5: Diateza Verbului_Proiect de Lectie

c) activitate aplicativa a noilor achiziţii dobândite in lecţie

O.O2 Lucrând în perechi, elevii stabilesc diatezele verbelor identificate anterior. Se lămuresc eventualele neînţelegeri.

5 min

perechi Lucrul în perechi

Aprecieri verbale

d) organizarea pentru activitatea de grup -

Dintr-un bol elevii extrag bileţele şi în funcţie de numărul extras se împart în trei grupe.

3 min

4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea elevilor

O.O4

O.O. 6

Elevii rezolvă anexa 3. Se afişează pe tablă modelele de analiză

10 min

Grupe mici Lucrul în echipă

Fişe de lucru

6)Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe

O.O Tema pentru acasă, din manual pag. 100, ex. 1,2 şi pag. 102, ex. 1.

2 min

frontal Scrisă

7) Încheierea lecţiei Elevii primesc un chestionar pe care trebuie sa-l completeze fără a se semna.Anexa 4

4 min

individual Activitate independentă

Chestionar Scrisă

5

Page 6: Diateza Verbului_Proiect de Lectie

REBUS

Anexa 1

1. Modul cu cele mai multe timpuri..................... .2. Verbe ce ajută la formarea predicatului nominal ....................... 3. Verbele de Conjugarea I se termină în ......... .4. Modul personal ce se formează cu ajutorul conjuncţiei „să”5. În proverbul Lauda de sine nu miroase a bine există un pronume........ 6. Modul nepersonal ce conţine verbe terminate în „ind” şi „înd”.7. La serviciu, mama nu e fumătoare activă, ci............... .

I N D I C A T I VC O P U L A T I V E

AC O N J U N C T I V

R E F L E X I VG E R U N Z I UP A S I V A

6

Page 7: Diateza Verbului_Proiect de Lectie

Anexa 2A. Identificaţi verbele din textele de mai jos.

B . Precizaţi în fiecare enunţ de către cine e realizată şi suportată acţiunea.

1. Elevul învaţă poezia. 2. Poezia este invăţată de elev.3. Maria cântă un cântec frumos.4. Prăjitura a fost pregătită de bunica.5. Ioana se ceartă cu colega.6. Ea se gândeşte să se mute în altă clasă. 7. Tu îţi închipui ce inseamnă asta? 8. Mama l-a certat pe copil.9. Copilul este certat de către mama.10. Mama se ceartă cu copilul.

COMPARAŢI !DIATEZA ACTIVĂ DIATEZA PASIVĂMarin citeşte o carte.Mama te va chema pe tine.

0Sb. gramaticale complemente directe

Cartea este citită de către Marin.Tu vei fi chemat de mama.

O

Sb. gram. sb. logice( C. de agent)

DIATEZA REFLEXIVĂVERBE CU PRONUMELE REFLEXIVE ÎN CAZUL AC.

VERBE CU PRONUMELE REFLEXIVE ÎN CAZUL D.

Eu mă bucurTuEl/eaNoiVoiEi/ele

Eu îmi închipuiTuEl /eaNoi ne închipuimVoiEi/ele

VERBE ACTIVE PRONOMINALEVERBE REFLEXIVE VERBE ACTIVE PRONOMINALEEu mă gândesc la tine. Tu te gândeşti.Tu îţi imaginezi ceva. El îşi imaginează.El se duce la film. Voi vă duceţi la film.

Eu mă îmbrac.( pe mine) - f.s. - c.d Eu te îmbracTu te speli pe faţă. Tu îl speli.El se şterge de praf . El îl şterge de praf.

ATENŢIE!!! Când pronumele reflexiv se poate înlocui printr+un pronume personal sau substantiv în acelaşi caz, el va fi un vb activ pronominal, având f. s. de c. d. sau c. i.

7

Page 8: Diateza Verbului_Proiect de Lectie

Anexa 3

Identificaţi diateza verbelor şi transformaţi verbele la celelalte doua diateze:

Model: Maria mănâncă un măr . – diateza activă Mărul a fost mâncat de Maria. – diateza pasivă Fierul in timp se mănâncă din cauza ruginii. – diateza reflexivă

a) Elevul a fost lăudat de profesor.b)c)

a) Ionuţ îşi încearcă puterile la concursul de sănii.b)c)

Grupa 1 analizează un vb la diateza activă ( pe foile primite)Grupa 2 – un vb la diateza pasivăGrupa 3 – un vb la diateza reflexivă

Anexa 4

Azi m-am simţit:

Vesel Trist Nu stiu (mi-e indiferent)

Cel mai mult mi-a plăcut că……………Cel mai mult nu mi-a plăcut să............Recomand profesorului să..................

8