Descrierea Subiectiva Și Cea Obiectivă

download Descrierea Subiectiva Și Cea Obiectivă

of 5

description

v yb

Transcript of Descrierea Subiectiva Și Cea Obiectivă

PROIECT DE LECIE

coala cu clasele I-VIII N. TITULESCU, BuzuProfesor: Pisu MdlinaClasa: a VII-a Data: 05.05.2014Aria curricular: Limb i comunicare Obiectul: Limba i literatura romn

Unitatea de nvare: Tipuri de descriereSubiectul leciei: : Descrierea literar i descrierea obiectivTipul leciei: Fixare i sistematizare a cunotinelorCompetene specifice:3.1-citirea unei varieti de texte literare sau nonliterare, demonstrnd nelegerea sensului acestora;4.1-exprimarea, n scris, a propriilor opinii i atitudini;4.3-organizarea secvenelor textuale n funcie de o cerin;4.4-utilizarea corect a flexiunii nominale i verbale n textul scris, utiliznd corect semnele ortografice i de punctuaie;

Obiective operaionale:La sfritul leciei elevii vor fi capabili:1. S recunoasc descrierea subiectiv i obiectiv n texte nestudiate;2. S identifice termenii care marcheaz viziunea personal sau limbajul concret;3. S evidenieze diferenele dintre cele dou tipuri de descriere; 4. S argumenteze c textul suport conine o descriere subiectiv/obiectiv;5. S realizeze o descriere subiectiv.

Strategia didactica. Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, brainstormingul, scrierea liber, scaunul autorului, metoda cubului, metoda ciorchinelui.b. Forme de organizare: activitate pe grupe, frontalc. Resurse: - timpul-50 de minute; -capacitile de receptare ale elevilor; -cunotinele nsuite anterior de ei.Mijloace de nvmnt: fiele de lucru, embleme-flori, flipchart, markere, fie de evaluare.

Bibliografie:-Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne, Ed. Universitii, Bucureti, 2001;-Dobra, Sofia, Crian, Alexandru, Smihian, Florentina, Manual clasa a VII-a , Limba i literatura romn, Ed. Humanitas;-Pamfil, Alina, Limba i literatura romn- Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Piteti, 2003;

DEMERSUL DIDACTIC

Momentele /Etapele lecieiActivitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice

Evaluare

1.Moment organizatoric(1 min.)-notarea absenilor;-asigurarea condiiilor necesare desfurrii activitii;-se pregtesc pentru desfurarea orei;-se mpart fiele de lucru.

2. Verificarea temei elevilor(8 min.) Verific i evalueaz tema: realizarea unei compuneri descriptive -tablou de primvar. Prezint compunerile, iar colegii i exprim opiniile fa de acestea.

Conversaia euristicAprecieri verbale;

Evaluare formativ

3. Captarea ateniei(2 min.)

Profesorul propune elevilor un exerciiu de dezghe- elevii sunt aezai n cerc i li se spune c ntr-o cutie se afl un lucru deosebit i special pentru ei. Fiecare elev se uit n cutie i vede c lucrul special este propria imagine care se reflect ntr-o oglind. Elevii sunt rugai s nu spun celorlali care este lucrul special pe care l-au vzut n cutie. Poart discuii pe baza a ceea ce au simit cnd au descoperit cel mai important lucru pentru ei. Profesorul face o comparaie ntre renaterea naturii primvara i dorina/nevoia noastr de schimbare. Elevii sunt ateni la profesor.

i exprim propriile opinii.Activitate frontal

BrainstormingEvaluare frontal

4. Anunarea subiectului i a obiectivelor (2 min.) Anun subiectul leciei i prezint elevilor obiectivele ce vor fi urmrite pe parcursul lecieiSe noteaz titlul pe tabl: Descrierea subiectiv. Descrierea obiectivElevii sunt ateni i noteaz titlul n caiete.

5. Dirijarea nvrii(30 min)Prezint trsturile descrierii subiective prin cu ajutorul rspunsurilor elevilor. Se proiecteaz cele dou texte din ANEXA 1.Stimuleaz elevii s identifice trsturile fiecrui tip de descriere . Se vor scrie pe tabl.Exprim trsturile descrierii susiective n general.Identific trsturile fiecrui tip de descriere.

Elevii lucreaz, respectnd regulile .Conversaia euristic, Activitate frontalAprecieri verbale; Activitate pe grupe,Observaia curent;

Evaluare formativ frontal

6. Asigurarea feedbackului Are loc pe parcursul dirijrii nvrii, fcndu-se treptat, prin aprecieri verbale, dar i prin puncte n funcie de corectitudinea rezolvrii cerinelor.

i acord puncte n funcie de corectitudinea rezolvrii cerinelor.

Evaluare formativ

7. Obinerea performanei(5 min.) Profesorul cere elevilor s reconstituie coroana a doi arbori, unul al descrierii subiective, altul al descrierii obiective. Frunzele i florile czute sunt chiar trsturile fiecrui tip de descriere.Rezolv sarcina.

Activitate frontalEvaluare formativ

8. Asigurarea transferului(2 min.) Profesorul dicteaz elevilor cerina temei: Scrie o compunere de 10-15 rnduri n care s-i exprimi opinia despre cele dou tipuri de descriere (cea subiectiv i cea obiectiv) . Se fac aprecieri asupra activitii desfurate. Sunt notai elevii care s-au remarcat.Noteaz tema.Activitate individualEvaluare formativ

ANEXA 1

I i printre csuele acestea, printre creurile coastei slbatice i pustii, prin negrul pdurii care acopere mgura, se zrete trista rmi a cetii Neamului. St neclintit n moartea ei, i zugrvete lmurit colurile rupte pe pnza limpede a cerului. Trgul a ptruns ntr-acolo n locurile odinioar goale; s-au primenit multe rnduri de csue srmane; acu trec gte i godaci pe unia de drum rupt de cursul apelor; oameni cu nevoile lor, cu plriile pe ochi, se duc, vin; i alii, muli, foarte muli, dorm sub brazda pe care o clcm, muli lupttori ai vremurilor neguroase i prezentul cu lucruri mici va intra n marele mormnt al trecutului, cetatea ns nu va intra. Dintr-o dat se nal n cer, acoperit cu fulgere i ngrdit cu pustiu", neagr, btut de furtuni, de ploi, de trsnete, dintr-o dat ca o fantom ncremenit apare, rmne, pe vrful coastei goale. tiu c odat era ntreag, dar mie mi pare acuma, cnd o vd, c aa cum e a trecut prin veacuri, aa, ruin btrn, aa, schelet uria n uierul nlimilor, n visul mohort al legendelor. (Cetatea Neamului, Mihail Sadoveanu)II. Cetatea Neam, construit pe o nlime cu pante abrupte ce domin valea rului Neam i faciliteaz supravegherea pasului Tulghe i a drumului spre Suceava, se datoreaz domnitorului Petru Muat, care a ridicat aici un castel cu form ptratic, nconjurndu-l cu un zid gros de 3 m, din piatr, i cu un an adnc. tefan cel Mare adaug edificiului un al doilea rnd de 2 ziduri pe partea nordic (singura expus atacurilor din afar), pe care le doteaz cu 4 bastioane semicirculare adaptate tragerilor de artilerie, nal zidurile vechi la 20 m, sap un an n partea de nord, peste care construiete un pod lung susinut de 9 picioare din piatr, nalte de 8 m [...] Cetatea devine, astfel, de necucerit, rezist atacurilor i asediilor turcilor i polonezilor. Se ruineaz apoi treptat, dar este restaurat n perioada 1963 -1970. (Ion Iordan, Sebastian Bonifaciu, Romnia, Ghid turistic, Editura Garamond, Bucureti)

ANEXA 2Descrierea subiectivDescrierea obiectiv

nfieaz un col din natur, un fenomen, un personaj, autorul exprimndu-i sentimentele fa de cele descrise;nfieaz un col din natur, un fenomen, un personaj, autorul neexprimnd propriile impresii.

Comunic informaii prezentate prin prisma unei percepii personale;Comunic informaii, date precise ( nume, ani, stiluri, detalii tehnice );

Folosete un limbaj mai puin specializat, mai apropiat de cel familiar;Folosete un limbaj tehnic de specialitate;

Se descrie prin implicarea observatorului n prezentare;Se descrie printr-o prezentare neutr, detaat a observatorului;

Folosete o gam bogat de figuri de stil(epitete, comparaii, metafore, repetiii etc.) i imagini artistice;Folosete doar enumeraia i nu alte figuri de stil sau imagini artistice ;

Folosete n special persoana I , dar i a II-a i a III-a.Folosete numai persoana a III-a.