De Vorba Cu Zana Toamna 25 .10.2012

download De Vorba Cu Zana Toamna 25 .10.2012

of 9

Transcript of De Vorba Cu Zana Toamna 25 .10.2012

,,Toamna, anotimpul bogiei i al bucuriei

,,DE VORBA CU ZANA TOAMNA

Proiect de activitate integrat

Profesor inv primar: Molnar Annelisse Scoala Gimnaziala Nr. 2Tema proiectului: Draga ne e toamna blanda

Tema saptamanii: Mama ne povesteste aspecte de toamna

Tema zilei: ,, De vorb cu Zana toamna

Tipul de activitate: Consolidare de cunotine i deprinderi

Forma de realizare: Activitate integrat realizata in colaborare cu parintii Clasei Pregatitoare BActiviti de nvare:

Comunicare in limba romana

Matematica si explorarea mediuli inconjurator

Arte vizuale si lucru manual

Muzica si miscare

Educatie pentru societate

Dezvoltare personala

Durata: 1 oraLocul desfurrii: Sala de grup

Resurse : invatatoarea de la clasa, elevii clasei, parinti, invitati: dna insp : Adriana Piele, dna Viorica Florea, responsabil comisia metodica:

Scopul:

Contactul cu mediul ofera copiilor multiple si noi posibilitati de cunoastere a unor aspecte din natura, legaturile dintre acestea, cauzele care le determina si urmarile care le au.

Prin intermediul proiectului , voi incerca sa-i inarmez pe copii cu cunostinte precise, largindu-le orizontul intelectual, dezvoltandu-le capacitatea de a cerceta si de a descoperi relatiile dintre fenomene, de a lucra impreuna cu parintii pentru o colaborare stransa scoala-familie.. Elevii vor participa la activitile de grupuri parinti-elevi, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor, ct i n calitate de auditor ;Consolidarea priceperii i deprinderii de a realiza o lucrare plastic in grupuri mari; Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginaiei, a auzului fonematic precum i a ateniei voluntare a scolarilor.Competente:

-desprinderea semnificatiei globale dintr-o suita de imagini care prezinta, intamplari , fenomene familiare, fenomene caracteristice anotimpului toamna, ( legume, fructe, flori, munci);

-*exprimarea de idei trairi personale, si informatii prin intermediul limbajelor neconventionale;-manifestarea interesului, pentru schimbul de mesaje scrise, intr-o varietate de limbaje, in situatii cunoscut;manifestarea curiozitatii pentru observarea unor fenomene simple din mediul apropiat, in scopul identificarii fenomenelor naturii specifice anotimpului toamna si protejarea mediului inconjurator;

-explorarea de mesaje aristice exprimate in limbaj vizual in situatii cunoscute elevilor;

-realizarea, prin diverse tehnici, a unor obiecte specifice temei;

observarea unor caracteristici simple ale materialelor intalnite in mediul familiar;

realizarea de aplicatii/compozitii obiecte/ constructii simple, pe baza interesului direct;

transformarea unui material prin tehnici simple;

-recunoasterea obiectelor din mediul inconjurator;

-recitarea unor poezii de toamna;

-interpretarea unor cantece de toamna;Elemente de joc: Micarea, aplauzele, surpriza, recompensele.

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, activitatea n grup, analiza, sinteza, jocul, ntrecerea.

Mijloace de realizare: plane cu anotimpul toamna, obiecte, jetoane, imagini cu elemente specifice anotimpului toamna, stimulente, foarfece, lipici, hrtie colorat, bloc desen, flori naturale n vaz, biscuiti, chibrituri, scobitori, aracet, ramurele, argila, frunze, ghinde, polistiren, pufuleti, fructe si legume, CD cu muzic relaxant.

Forma de organizare: frontal, pe grupuri parinti-elevi;

Bibliografie:

1. Ghidul cadrului didactic, editura DPH,2. Curriculum pentru nvmntul precolar, M.E.C.T., 2008

SCENARIUL ACTIVITATII:

La ntlnirea de diminea copiii vor audia cntece despre toamn, interpretate de Tudor Gheorghe. Pe fondul muzical asigurat, vom discuta despre toamn. Vor fi ascultate mai multe impresii exprimate de copii .

,,Pentru c v place aa de mult anotimpul toamna, si pentru ca s-a dus vorba prin scoala ca sunteti inteligenti, v-am pregtit o surpriz. Astzi la noi vor veni parintii sa vada cate lucruri stiti voi si sa-i punem si pe ei la lucru, in vederea realizarii unor lucrati specifice anotimpului toamna, minunate. Dar sa stiti ca nu se opresc aici surprizele si astazi aveti ocazia sa discutati cu zana toamna pentru ca va veni la voi. O prezint pe ,,Zna Toamna( o eleva de la clasa a IV) care aduce cu ea un coule.Copiii o privesc, o recunosc dup costumaie. Invatatoarea le spune c,,Zna Toamna dorete s stea la ei toat ora i s asiste la activitile pe care le vor desfura copii-parinti. Din coule, invatatoarea scoate un plic i le citete copiilor mai multe activiti care i plac Zanei Toamna i pe care urmeaz s le desfoare. Astfel mai nti vor raspunde la o serie de intrebari despre anotimpul toamna, vor recita Zanei Toamna, poezii, vor interpreta cantecele, si vor lucra cu parintii pe grupe, astfel: se imparte clasa in trei grupe ( parinti + copii). Fiecare grupa va avea cate o sarcina diferita _ Grupa 1=vor confectiona o carte cu titlul Din culisele toamnei, grupa II vor realiza o macheta cu titlul: Toamna in parc, iar grupa III , vor modela fructe si legume din argila, pentru a completa expozitia clasei.

Pe melodie cunoscut despre toamn, copiii se pregatesc de inceperea activitatii.NTLNIREA DE DIMINEA

Copiii aezai n semicerc particip la urmtoarele momente:

Salutul: Copiii se prezint in fata parintilor spunndu-i numele la care asociaz un element de toamn

(ex: Cosmin, crizantem).

CAPTAREA ATENTIEI:

O feti prezint copiilor un desen cu aspecte de toamn,

realizat de ea acas. Avnd n vedere c tema zilei este,, De vorb cu Zana Toamna vom comenta desenul, scond n eviden faptul c toamna este anotimpul hrniciei, al bogiei i al culorilor. Se va discuta despre vremea din dimineaa respectiv, despre cum au venit mbrcai la grdini, vor completa calendarul naturii.

PREZENTAREA COMPETENTELOR GENERALE SI SPECIFICE , PE INTELESUL ELEVILOR:

Observare-verbalizare-relationare

- analiza unor imagini-surprinderea detaliilor;

formularea de raspunsuri la intrebari care evidentiaza elementele imaginii;

discutii cu privire la tot ceea ce inseamna antimpul toamna;

expunerea punctului de vedere;

*realizarea unui desen care sa redea imaginea unui tablou de toamna bogat;

*realizarea unor etichete;

*colorarea fructelor, flori, etc de toamna;

*modelarea din argila a fructelor , legumelor florilor,

* incercuirea fructelor, legumelor, etc;*confectionarea unei carti de toamna;

*realizarea machetei;REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR:

*vor raspunde la o serie de intrbari despre anotimpul toamna, de exemplu:

. In ce anotim ne aflam? Care sunt si celelalte anotimpuri?- Care sunt cele trei luni calendaristice ale toamnei?

Care este culoarea predominanta a lunii: septembrie, octombrie, noiembrie?

Ce se intampla la inceputul toamnei ?

Care sunt fenomenele naturale specifice toamnei?

Sa ne amintim poezii despre toamna! ( trei poezii) In continuare, pentru destindere, vom interpreta cantecul Bate vantul frunzele!

Recitam poezia Toamna, de D. Botez

Dar gospodinele din oras ce fac?

Sa recitam poezia Supa de zarzavat de O. Cazimir Recitam poezia: Morcovul, Marul , Strugurele.

In continuare, pentru destindere, vom interpreta canteculToamna in gradina! Ce s-ar intampla cu aceste roade daca oamenii nu ar fi harnici?

De ce se ingalbenesc frunzele si cad?

Ce formeaza ele jos, pe pamant, unde se asaza?

Ce trebuie sa facem cu frunzele cazute pe jos? Recitam trei poezii: Toamna. De ce pleaca pasarile calatoare de la noi din tara toamna?

Ce s-ar intampla cu ele daca ar ramane aici in timpul iernii?

Ce forma au partile lor componente?

Cum protejam pasarelele care raman in tara in timpul iernii?

Ce fac gospodarii pentru a proteja animalele domestice in anotimpul rece care vine dupa toamna?

Dar animalele salbatice care se pregatesc singure in timpul toamnei pentru iarna?

Daca toate plantele se ofilesc, noi ne imbracam mai gros, se strang si se pregatesc toate legumele si zarzavaturile de toamna, de ce, totusi, mai infloresc unele flori?

Care sunt acestea?

Sa ne amintim poezia Ttufanica de Marina Cajal! -Cantam :Trandafir de la Moldova! Acum, pentru ca este ultima zi de toamna, sa ne imaginam ca afara bate vantul si ploua si sa desenam si noi o frunza sau mai multe ramase pe cate o creanga si ploaia dusa de vant!

In timp ce copiii executa semnele grafice indicate, vom canta impreuna cantecul Toamna cetoasa .

DIRIJAREA INVATARII: Se imparte clasa in trei grupe. Fiecare grupa va descoperii pe mese materialele necesare de lucru. Se vor decoperii mat4erialele iar elevii sunt intrebati sa recunoasca materialele de lucru.Elevii recunoste materialele de lucru.. Grupurile isi vor stabili sarcinile de lucru, sub indrumarea invatatoarei.Dupa finalizarea sarcinilor de lucru fiecare grup isi va prezenta produsul finit. Ceilalti voe analiza lucrarea si-ai vor spune punctu de vedere cu privire la lucrare. Dupa prezentarea tuturor lucrarilor: cartea, macheta si fructele/legumele modelate, se realizeaza expozitia de lucrari. OBTINETEA PERFORMANTELOR:

JOC DIDACTI: Ce-mi place mie si ce-i place mamei?

In perechi: copil-parinte, vor completa fisa de lucru: PE o frunza va completa mama ceea ce ii place ( cu privire la toamna), in partea stanga, pe cealalta fruza , elevul va colora ceea cei in place. Elementele comune se vor scrie pe imbinarea frunzelor. Se prezinta in fata clasei fisele.Evaluare:

Elevii vor sa-i daruiasca cartea Zanei Toamna, dar Zana refuza si o vor pastra ei ca amintire.

Amenajarea expozitiei .

Aprecierea /autoaprecierea lucrarilor.

Recompensele.

,,De vorb cu Zana ToamnaProiect de activitate integrat

,,Spune ceva despre!

Joc didactic

,, Din culisele toamnei Acum stim multe lucruri.. Stiu de ce se intampla

,,Toamn, toamn harnica