dactilopictura_1

9
PROIECT DE ACTIVITATE Gradinita: Pietrari Educatoare: Oprea Sorina Elena Denumirea activitatii: Educatie plastica Tema activitatii: Punctul si pata de culoare- elemente de limbaj plastic Subiectul activitatii: “Fluturi colorati” Mijloc de realizare: dactilopictura Tipul activitatii: consolidare de priceperi si deprinderi Scopul activitatii: Consolidarea deprinderii de a compune in mod original si personal tema propusa de educatoare cu ajutorul depinderilor plastice formate; Dezvoltarea imaginatiei creatoare; Dezvoltarea simtului estetic si critic.

description

proiect ed plastica

Transcript of dactilopictura_1

Page 1: dactilopictura_1

PROIECT DE ACTIVITATE

Gradinita: Pietrari

Educatoare: Oprea Sorina Elena

Denumirea activitatii: Educatie plastica

Tema activitatii: Punctul si pata de culoare- elemente de limbaj plastic

Subiectul activitatii: “Fluturi colorati”

Mijloc de realizare: dactilopictura

Tipul activitatii: consolidare de priceperi si deprinderi

Scopul activitatii:

Consolidarea deprinderii de a compune in mod original si personal

tema propusa de educatoare cu ajutorul depinderilor plastice formate;

Dezvoltarea imaginatiei creatoare;

Dezvoltarea simtului estetic si critic.

Comportamente urmarite in activitate:

Sa obtina prin imbinarea culorilor creatii individuale;

Sa descrie lucrarile proprii sau ale celorlalti copii tinand cont de

aspectul lor si de criteriile de evaluare enuntate de educatoare.

Obiective operationale:

O1 – Sa denumeasca corect materialele de lucru puse la dispozitie;

O2 – Sa armonizeze culorile;

O3 – Sa urmareasca cu atentie explicatiile educatoarei;

O4 – Sa organizeze spatiul plastic intr-o lucrare echilibrata si expresiva;

Page 2: dactilopictura_1

O5- Sa analizeze obiectiv lucrarile pe baza criteriilor de evaluare enuntate de

educatoare: respectarea spatiului de lucru, acuratetea si gradul de finalizare

al lucrarii, folosirea petei de culoare ca element de limbaj plastic.

Strategii didactice:

a) metode si procedee : conversatia, explicatia, demonstratia,

exercitiul ;

b) mijloace de invatamant : fluturasul “Colorici”, fluturi model de

diferite culori, acuarele, panou, recompense

c) forma de organizare : individuala

Locul desfasurarii: sala de grupa

Durata : 15’

BIBLIOGRAFIE :

“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”

DESFASURAREA ACTIVITATII

Page 3: dactilopictura_1
Page 4: dactilopictura_1

Secventele

activitatii

Elemente de continut Strategii didactice Evaluare

Momentul

organizatoric

Aranjarea salii de clasa

Asigurarea conditiilor necesare unei bune

desfasurari a activitatii

Pregatirea materialului didactic

Captarea

atentiei si

intuirea

materialului

Se face prin prezentarea fluturasului “Colorici” care

este foarte trist, deoarece fratii lui mai mici nu au aripile

la fel de colorate ca ale lui. Copiii vor fi intrebati ce

materiale au primit ei pe masute.

Conversatia

Anuntarea

temei

Li se va anunta copiilor subiectul activitatii pe care o vor

desfasura: “Fluturi colorati”

Explicatia

Desfasurarea

activitatii

Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru

Educatoarea le va explica copiilor tehnica de lucru pe

care o vor folosi pentru a realize tema propusa.

Explicatia

Demonstratia Frontala

Page 5: dactilopictura_1

Efectuarea unor exercitii pregatitoare

1- Cu coatele sprijinite de masa, inchidem si

deschidem pumnii;

2- Cu coatele sprijinite de masa, departam si apropiem

degetele;

3- Ploaia- atingerea mesei cu varful degetelor imitand

caderea stropilor de ploaie;

4- “A iesit soarele!”

Fixarea tehnicii de lucru

Educatoarea va fixa, cu ajutorul unui copil, tehnica de

lucru.

Realizarea lucrarii de catre copii

Pe parcursul lucrului copiii sunt supravegheati de

educatoare. Aceasta ii indruma, si acolo unde este cazul,

da indicatii suplimentare. Supravegheaza, de asemenea,

pozitia corecta a corpului in timpul lucrului

Exercitiul

Conversatia

Conversatia

Exercitiul

Frontala

Frontala

Individuala

Page 6: dactilopictura_1

Analiza lucrarilor realizate

Dupa ce toti copiii au finalizat lucrarea, fluturii vor fi

afisati la panou si vor fi apreciati. Se vor urmari :

acuratetea, corectitudinea si gradul de finalizare.

Copiii care au lucrat corect si au respectat indicatiile

educatoarei vor fi recompensati.

Conversatia Individuala

Individuala

Incheierea

activitatii

Copiii vor recita cateva versuri despre insect si vor canta

cantecelul “Infloresc gradinile”.