Cum Ma Vad Eu,Cum Ma Vad Ceilalti

download Cum Ma Vad Eu,Cum Ma Vad Ceilalti

of 10

description

proiect de lectie

Transcript of Cum Ma Vad Eu,Cum Ma Vad Ceilalti

Proiect de lectie

Proiect de lecie Cum m vad eu, cum m vad ceilali

Data: 23.04.2015Unitatea colar: Liceul Teoretic Emil Racovi TechirghiolClasa: a IV-a CDisciplina: Consiliere i orientareComponenta: Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii pozitive fa de sineTema activitii: Cum m vad eu, cum m vad ceilaliTipul leciei: formare de priceperi i deprinderiProfesor psiholog: Matei Alexandra

Obiective cadru:1. Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii pozitive fa de sine2. Dezvoltarea abilitilor de interrelaionare n contexte variate3. Dezvoltarea abilitilor de utilizare a informaiilor n procesul de nvare Obiective de referin:1. S identifice caracteristici ale propriei personaliti cu rol de adaptare la solicitrile nvmntului gimnazial2. S identifice diferite roluri grup3. S identifice argumente pentru decizii luate n situaii specifice4. S identifice implicaii ale alternativelor de soluionare a unei probleme

Obiective operaionale:La finalul activitii elevii vor fi capabili : O1 - s identifice minim 4 trsturi personale tari i slabe; O2 - s identifice la persoane apropiate sau din texte propuse, cel puin 4 trsturi puternice i slabe; O3 - s accepte o persoan prin faptul c poate avea att caracteristici de dorit ct i unele ce pot fii mbuntite; O4 - s dea dovad de obiectivitate i corectitudine n relaiile cu colegii O5 - s lucreze n echip

Strategii didactice:a) Metode i procedee: exerciii de autocunoatere, completare de fie, discuia in diada, brainstorming, tehnica ciorchinelui, turul galeriei.b) Mod de organizare: frontal, pe echipe, n diada, individualc) Mijloace de nvmnt: fia Palatul oglinzilor, fie pe echiped) Forme de evaluare: observarea sistematic, analiza rspunsurilor orale i scrise, autoevaluarea.

Bibliografie:

Consiliere i orientare - ghid pentru nvtori, clasele I-IV L.Bevzan. T.Vintur/ed. George Tofan-Suceava, Consilierea n coal - dezvoltarea inteligenei emoionale prin educatie raional-emotiv i comportamental A.vernon/ed.ASCR, cluj-Napoca, 2004 Cunoaterea elevului - M.Druta/ed.Aramis, Bucuresti, 2004 www.povestirieducative.ro

11

SCENARIUL ACTIVITIIEtapele activitii didacticeOb. Op.Coninutul activitiiMetode i procedeeMijloace didacticeTimp

1. Captarea ateniei O1O2 Pe tabelul din Anexa 1 (Anexa 1 Trsturile mele tari i slabe), fiecare elev completeaz prima rubric (se bifeaz doar trsturile reprezentative, care consider fiecare c l descriu cel mai bine, apoi se face schimb cu colegul de banc i se completeaz a doua rubric cerut)Jocul didacticConversaia

Completarea fielor de lucruAnexa 1 Trsturile mele tari i slabe 10

2. Anunarea temei O2

O3

Elevii citesc cele dou rubrici ale tabelului, comparnd prerea personal despre sine cu imaginea pe care o are colegul de banc despre ei.n urma completrii tabelului, copiii sunt ncurajai s-i clarifice anumite aspecte:De ce m vezi astfel?Cnd i-am dovedit c sunt aa?De ce crezi despre mine asta?etc.Le voi explica de ce e necesar ca s se perceap corect(cu caliti i cu defecte), i de ce trebuie s adopte un comportament adecvat i nu doar pretenii.Anun tema i le explic termenul de percepiea percepe= a sesiza cu ajutorul simtrilor i a gndirii; perceperea unei persoane se face prin: autocaracterizare caracterizarea altor persoane prin faptele sale trsturi sufleteti trsturi fizice preferine hobby-uri etcpercepia poate fi corect sau eronat Conversaia

BrainstormingulDiscuia n diad

Anexa 1 Trsturile mele tari i slabe Tabla, creta10

3.Desfurarea activitiiO3O4Le voi supune ateniei o poveste Celul- Anexa 2, apoi vor sesiza percepia avut de dou persoane asupra aceluiai cel.ConversaiaProblematizareaObservaia

Studiul de caz

ConversaiaAnexa 2 Povestea Celul10

Percepia vnztorului despre cel:-nu era frumos-nu era drgla-era chiop-nu avea valoarePercepia copilului despre cel-era frumos-era drgla-perfect-valoros

4.Obinerea performanei O2

O3

O5 Se mpart elevii n patru grupe. Se dau patru fie cu cerine diferite celor patru echipe. Le citesc i ncearc impreun s le rezolve. Un reprezentant al echipei va iei n faa clasei i va citi rezolvarea, apoi vor expune fisa la tabla. La final se va face turul galeriei i se vor completa rspunsurile de ctre membrii celorlalte grupe n caz c acestea sunt incomplete.Tehnica ciorchinelui

Turul galerieiAnexa 3 - Echipa 1Anexa 4 - Echipa 2Anexa 5 - Echipa 3Anexa 6 - Echipa 4

10

5

5.Feed-back-ul O4Elevii explic ce au nvat n urma activitii (s fie sinceri cu ei inii i cu cei din jur;dac vrem s i spunem cuiva un adevr mai puin plcut, trebuie s o facem n aa fel nct s nu l rnim; este important s fim tolerani i s-i acceptm i pe cei ce nu sunt ca noi). Se trag ultimele concluzii, se fac aprecieri cu privire la modul n care au participat la activitateConversaia5

Anexa 1 Trsturile mele tari i slabeAnexa 1 Trsturile mele tari i slabeCum cred Eu c suntCum crede colegul de banc

harnic

emotiv

inteligent

prietenos

zgarcit

haios

curajos

indiferent

sensibil

agresiv

modest

egoist

simpatic

dezordonat

fricos

rautacios

sincer

darnic

timid

calm

Cum cred Eu c suntCum crede colegul de banc

harnic

emotiv

inteligent

prietenos

zgarcit

haios

curajos

indiferent

sensibil

agresiv

modest

egoist

simpatic

dezordonat

fricos

rautacios

sincer

darnic

timid

calm

Anexa 2 Povestea Celuln vitrina unui magazin de animale, era un afi: Celui de vanzare.Un bieel de 10 ani, intr i ntreab care-i preul unui celu. Vnztorul i rspunde c preul este ntre 30 i 50 de lei. Bieelul bag mna n buzunar, scoate cteva monezi, numar 10 de lei i ntreab: -A putea vedea celuii?.Vnztorul zmbese, fluier, i din magazin iese afar ceaua i n urma ei 5 celui frumoi. Al aselea celu rmse n urm i nu se apropia!Bieelul ntreab: -De ce celuul sta chioapt? Omul i rspunse c s-a nscut cu o problem la picior i va chiopta toata viaa!-Asta-i celuul pe care-l doresc! a spus bieelul cu bucurie in glas. -Dac asta-i dorina ta, i-l dau gratis!Copilul s-a suprat si a rspuns: -Nu-l vreau gratis, preul lui e la fel ca i al celorlali cei, ii voi da tot ce am la mine acum, i n fiecare lun i voi plati 5 lei, pn voi achita preul lui ntreg !-Eti sigur c vrei acest celu? Doar niciodat nu va putea fugi sau s se joace i sri ca ceilali !Bieelul s-a aplecat i i-a ridicat puin pantalonul i i-a artat vnztorului aparatul de fier ce-i susinea piciorul stramb. -Nici eu nu pot alerga, de aceea acest celu are nevoie de cineva care s-l neleag !Ochii vnztorului s-au umplut de lacrimi cnd i-a spus copilului: -M rog i sper ca fiecare celu s aib pe cineva care s-l iubeasc, aa cum tu l vei iubi pe acest celu!n via nu conteaz cine eti, conteaz ca cineva s te preuiasc i s te iubeasc necondiionat!Un prieten adevrat, este acela care sosete n timp ce ceilali dispar !

Anexa 3 - Echipa 1Fraii cum se caracterizeaz eiMama (perceput de cei doi frai)

Citii poezia i completai fia!Doi frai cuminide Elena FaragoNoi suntem doi frai, n casi nu ne certm deloc,i suntem tcui la mas,i cumini n orice loc.

Avem hamuri, cerc i minge,Cnd pe-afar ne jucm,Iar cnd plou, ori cnd ninge,Linitii n cas stm.

i cu jucrii frumoaseNe jucm tot amndoi,Pe cnd mama nostr coase,Ori citete, lng noi.

Mama noastr ne vorbetei ne mngie duios,Iar seara ne citeteOri ne spune-un basm frumos.

i ne-nva lucruri multe,i frumoase, stnd cu noi,i i place s ne-asculteCnd vorbim noi amndoi...

i n gndul nostru-ntrunaAuzim povaa ei:- Fii cumini ntotdeaunai fii buni, copiii mei!...Anexa 4 - Echipa 2

Citete i completeaz fia!

Corbul i vulpeade Jean de La Fontaine

Jupnul Corb, pe-o creang cocoat, inea n clon un bo de ca furat.Ademenit de mirosul caului,CorbulVulpea

Trasturi realeLinguirile spuse de vulpe

Cumtra Vulpe-i spuse-aa borfaului:-S ne trii muli ani , Mria Voastr,c suntei zu, ca din cutie scos!Iar de-ai avea i glasul mldiosPe ct v-arat penele frumoas-M prind c-ai fi vreo Pasre Miastr!Ci corbul, auzind-o, pe gnduri nu mai ade.Deschide ciocul. Prada cade.i vulpea , nghiind-o,l dsclete:-Bade,Liguitorii-nu tiai, se pare-Triesc pe seama cui le d crezare.Dar lecia pe care o-nvaiO fi fcnd ct botul tu de ca!nmrmurit, crocanul juratu-s-a cumplitC n-o s se mai lase de-acum pclit.

Anexa 5 - Echipa 3Citete i gsete trsturile pozitive ale fetei moneagului i cele negative ale fetei babei.

Fata babei i fata moneaguluide Ion Creanga

-Draga tatei, iaca ce-mi tot spune m-ta despre tine: c n-o asculi, c eti rea de gur i nnrvit i c nu e chip s mai stai la casa mea; de-aceea du-te i tu ncotro te-a ndrepta Dumnezeu, ca s nu se mai fac glceav la casa asta, din pricina ta.

Fata moneagului trasaturi pozitiveFata babei trasaturi negative

Anexa 6- Echipa 4Citii i caracterizai-l pe Domnu Trandafir!

Domnu Trandafirde Mihail Sadoveanu

Domnu nostru a fost un om deosebit. i scnteiau privirile i era micat cnd ne spunea despre mrirea strmoilor. Domnu ne-a nvat rugciuni, ne-a nvat cntece care erau aa de frumoase pentru copilria i sufletele noastre. Ne-a nvat s credem n trecut i n vrednicia noastr i multe altele de care nu ne mai aducem aminte, dar care au ramas n sufletul nostru ca semine bune care au nflorit bogat mai trziu.

Domnu Trandafir