Culori Reci Furtuna

7
Proiect didactic DATA: PROPUNATOR: CLASA : a V-a OBIECTUL: Educatie plastica TEMA PLASTICA:Culori reci SUBIECTUL: Furtuna TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi OBIECTIVE DE REFERINTA: -Dezvoltarea sensibilitatii cromatice si consolidarea deprinderii de a utiliza pata de culoare în realizarea unei compoziții plastice; -Stimularea posibilitatii de exprimare liber-creativǎ a impresiilor,emoțiilor,trǎirilor legate de imagini vizuale sau imaginare în legaturǎ cu tema datǎ. -Consolidarea deprinderilor de a folosi elemente de limbaj plastic; OBIECTIVE OPERATIONALE:

Transcript of Culori Reci Furtuna

Page 1: Culori Reci Furtuna

Proiect didactic

DATA:PROPUNATOR:CLASA : a V-aOBIECTUL: Educatie plasticaTEMA PLASTICA:Culori reciSUBIECTUL: Furtuna

TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi OBIECTIVE DE REFERINTA:-Dezvoltarea sensibilitatii cromatice si consolidarea deprinderii de a utiliza pata de culoare în realizarea unei compoziții plastice;-Stimularea posibilitatii de exprimare liber-creativǎ a impresiilor,emoțiilor,trǎirilor legate de imagini vizuale sau imaginare în legaturǎ cu tema datǎ.-Consolidarea deprinderilor de a folosi elemente de limbaj plastic;

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 - Să enumere culorile gamei calde şi reci ;

O2 - Să analizeze componentele tablourilor prezentate; O3 - Să redea aspectul naturii pe timp de furtuna ,folosind culori reci;

O4 – Sǎ recunoasca culorile calde si reci pe lucrari ale colegilor mai mari sau lucrari ale artistilor consacrati;

O5 - Sǎ analizeze critic lucrǎrile finalizate.

Page 2: Culori Reci Furtuna

STRATEGIA DIDACTICAMETODE SI PROCEDEE: conversația, observatia, demonstrația, exercițiul.

MIJLOACE DE INVATAMANT: lucrǎri ale elevilor mai mari , albume de pictura(Turner-romanticii), calculator, acuarele, pensule ,bloc de desen

NR. CRT

ETAPELE LECTIEI ELEMENTE ESENTIALE Activitatea educatoarei

DE CONTINUTActivitatea elevilor

Obop.

STRATEGIIMetode

DIDACTICEMijloace

Evaluare

1. Moment organizatoric

Sala de clasǎ va fi aerisită şi elevii pregǎtiți de lecția de educație plasticǎ, având pe bancǎ materialele necesare.

Elevii se pregǎtesc pentru ora de educație plasticǎ.

2. Captarea atentiei

Prezint elevilor un material ppt care reprezinta un fragment ilustrat cu imagini din „Furtuna”

Urmăresc materialul

calculator

Page 3: Culori Reci Furtuna

de Calistrat Hogas.Ce se intâmplă în natură în timpul unei furtuni?Cum este colorat cerul?Care este miscarea copacilor?Ce culori s-au folosit?Care sunt culorile reci? Care sunt culorile calde? Le prezint lucrari ale colegilor mai mari cu acelasi subiect, apoi albume de arta cu lucrari ale artistilor romantici si discutam pe marginea coloritului ,asezarii în pagina ,realizarea mişcării din timpul furtunii

Le cer sa precizeze care este efectul culorilor reci folosite in fiecare pictura.

Elevii sunt atenți si rǎspund la întrebǎri:

... Elevii rǎspund la întrebǎri .

O1

Conversatia

Observatia

Conversatia

Lucrari ale colegilor mai mari

Albume de arta

frontala

3. Anuntarea temei

Astazi vom realiza o compoziție cu titlul Furtuna , folosind culori reci. Vom încerca acum să recunoaştem culorile reci pe materialele prezentate,

Copiii sunt atenți la indicațiile primite.

4. Dirijarea învăţării Copiii recunosc si denumesc

Pahare cu apa

Page 4: Culori Reci Furtuna

culorile reci. Prezint apoi criteriile după care voi aprecia lucrările realizate;Pentru a şti dacǎ am realizat o lucrare corectǎ enunțam impreunǎ câteva criterii pe care trebuie sǎ le indeplineascǎ lucrarea pentru a fi evaluatǎ corect: - sǎ respecte tema propusǎ ; - sǎ fie acoperitǎ toatǎ suprafața de lucru ; - sa fie o lucrare echilibratǎ din punct de vedere cromatic şi spațial ; - sǎ aibǎ un aspect îngrijit. -să se folosească culorile reci

Copiii sunt atenți la criteriile de evaluare

O4Conversația

Explicația

Bloc de desen

AcuareleAlbume de pictură

5. Relizarea lucrării Eevii încep să realizeze lucrarea propusă , iar eu acord ajutor dacă este necesar.

Elevii sunt atenți la modul de lucru..

Incep lucrul.

O3

Demonstrarea

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

Pahare cu apaBloc de desen,creionServeteleAcuarelePlanse modelŞaboane cu ghiocei

frontala

individuala

6. Analiza şi evaluarea lucrarilor

Analizez impreuna cu copiii câteva lucrǎri dupa care un copil va alege o lucrare care ii place si

Vom alege lucrari reprezentative si le vom analiza dupa

Lucrǎrile realizate

frontala

Page 5: Culori Reci Furtuna

o va analiza in funcție de criteriile stabilite anterior

criteriile stabilite la inceputul activitatii.

O5

7. Incheierea activitǎții Voi face aprecieri cu privire la modul de lucru al copiilor si la activitatea în sine .Voi nota.

Ascultǎ aprecierile fǎcute.