Consiliere Si Orientare in Forma Finala[1]

6
Investeşte în oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Opera ional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 –2013 ţ Axa prioritar : 1 ă Domeniul major de interven ie: 1.3 ţ Num rul de identificare al contractului: ă POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: “Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes în înv mântul ă ăţă preuniversitar” PROIECT DIDACTIC Profesor/Cons.scolar: Paula Constantinescu Şcoala : Liceul de Informatica “Stefan Odobleja” Clasa: a IX-a Disciplina : Consiliere şi orientare Data: 07. 10. 2010 Modulul : Planificarea carierei Tema: Daca lumea ar fi...mi-ar placea sa fiu... Timp de lucru :50 min Obiective specifice : - elevii sa se raporteze atitudinal, valoric la o lume redusa l Obiective operaţionale La sfârşitul lecţiei elevii vor fii capabili: O1-sa identifice asemanarile/deosebirile dintre ei si colegii d O2-sa-si descopere caracteristici si atitudini de fond prin int O3-sa comunice colegilor raspunsurile personale. STRATEGIA DIDACTICĂ Metode didactice : dezbaterea, problematizarea, discuţii în grup des influenţează încrederea în propria persoană şi strategiile de clarificare a valorilor. Mijloace didactice hartie si instrumente de scris. 1 © Casa Corpului Didactic Dolj – Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 „Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera d succes in invatamantul preuniversitar” 1

Transcript of Consiliere Si Orientare in Forma Finala[1]

Investete n oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013 Axa prioritar: 1 Domeniul major de intervenie: 1.3 Numrul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar

PROIECT DIDACTICProfesor/Cons.scolar: Paula Constantinescu coala: Liceul de Informatica Stefan Odobleja Clasa: a IX-a Disciplina: Consiliere i orientare Data: 07. 10. 2010 Modulul: Planificarea carierei Tema: Daca lumea ar fi...mi-ar placea sa fiu... Timp de lucru:50 min Obiective specifice: - elevii sa se raporteze atitudinal, valoric la o lume redusa la arhetipuri. Obiective operaionale La sfritul leciei elevii vor fii capabili: O1-sa identifice asemanarile/deosebirile dintre ei si colegii de clasa; O2-sa-si descopere caracteristici si atitudini de fond prin interpretarea propriilor proectii; O3-sa comunice colegilor raspunsurile personale. STRATEGIA DIDACTIC Metode didactice: dezbaterea, problematizarea, discuii n grup despre factorii care influeneaz ncrederea n propria persoan i strategiile de dezvoltare ale acestuia, tehnici de clarificare a valorilor. Mijloace didactice: hartie si instrumente de scris.1 1

Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar

Investete n oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013 Axa prioritar: 1 Domeniul major de intervenie: 1.3 Numrul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar

NR CRT

ETAPELE LECIEI TIMP

OB. VIZ ATE

CONINUTURILE LECIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTIC METODE I PROCEDEE FORME DE ORGANIZA RE RESURSE MATERIALE

1.

Manageme ntul clasei (2 minute)

2.

3.

Pregtirea psihologic a elevilor (3 minute) Comunicar ea

-subliniaz importana - Rspund la ntrebri. conversaia Activitate comunicrii i colaborrii dintre frontal elevi, dar i dintre profesor i elevi. -Verific existena resurselor materiale. - Captarea ateniei. - Elevii isi scriu in caiete -Anuntarea temei titlul lectiei conversaia frontal dezbaterea individual Se propune abordarea a dou - Elevii ascult cu atenie aspecte de baz : i se gandesc la aspectele2 2

Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar

Investete n oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013 Axa prioritar: 1 Domeniul major de intervenie: 1.3 Numrul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar

obiectivelor leciei (2 minute)

4.

Desfurare a activitii (28 minute)

O1

-identificarea lectiei asemanarilor/deosebirilor dintre voi si colegii vostri - descoperirea caracteristicilor si atitudinilor tind cont de parearea personala Se recomanda elevilor sa inchida - Elevii se implic activ ochii si li se cere sa isi imagineze n activitatea propusa ca intregul univers este un cer infinit. Dupa cateva secunde li se cere elevilor sa se raporteze la acea lume imaginara si sa incerce sa concretizeze in scris ,printr-o descriere mai mult sau mai putin detaliata, o forma de existenta care sa exprime ceea ce le-ar placea sa fie intr-o astfel de lume.3

conversaia

frontal

Conversaia frontal

individuala3

Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar

Investete n oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013 Axa prioritar: 1 Domeniul major de intervenie: 1.3 Numrul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar

O2, 3

- Se impart fise ce lucru fiecarui elev in parte -Cativa elevi vor impartasi cu clasa descrierea lumii imaginare. -Elevii vor fi rugati sa completeze fisele de lucru -Impartirea clasei pe 3 grupuri. - Dirijeaz i urmrete activitatea fiecrei grupe.

dezbaterea -Elevii vor completa fisele de lucru. - Elevii sunt mprii n discuii n 3 grupe.Grupurile vor grup descoperi lucrurile comune si cele diferite si problemati le vor prezenta clasei. zarea - Elevii vor allege un lider care sa ii reprezinte4

Fie de lucru Pe grupe

5.

Obinerea performan

- Dezbaterea pe grupe a ideilor ce reies din fisele de lucru

dezbaterea

Frontala

Fia de lucru4

Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar

Investete n oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013 Axa prioritar: 1 Domeniul major de intervenie: 1.3 Numrul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar

6.

ei (10minute) Concluzii (5 minute)

in fiecare grup - Analiza lor -Feed-back-ul din partea clasei - Exemplific i comenteaz alegerea fcut. -Oferirea feed-back-ului conversaia frontal Fia de lucru

5

5

Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar

Investete n oameni! FONDUL SOCIAL EUROPEAN Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013 Axa prioritar: 1 Domeniul major de intervenie: 1.3 Numrul de identificare al contractului: POS DRU/19/1.3/G/21201 Titlul proiectului: Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar

Nume:

FISE DE LUCRUCompletati individual spatiile punctate cu ceea ce credeti ca va reprezinta cel mai bine:1.Daca lumea ar fi un cer infinit, mi-ar placea sa fiu.................................................... ....................................................................................................................................... 2.Daca lumea ar fi un ocean fara sfarsit, mi-ar placea sa fiu ......................................... ....................................................................................................................................... 3.Daca lumea ar fi un imens desert de nisip sub un soare torid, mi-ar placea sa fiu ....................................................................................................................................... 4.Daca lumea ar fi un rau agitat si involburat, mi-ar placea sa fiu ................................. ....................................................................................................................................... 5.Daca lumea ar fi un munte inalt, mi-ar placea sa fiu ................................................... ....................................................................................................................................... 6.Daca lumea ar fi un enorm arbore, mi-ar placea sa fiu ............................................... ....................................................................................................................................... 7.Daca lumea ar fi o vaca, mi-ar placea sa fiu ............................................................... ....................................................................................................................................... 8.Daca lumea ar fi o gramada imensa de gunoi, mi-ar placea sa fiu ............................ ....................................................................................................................................... 9.Daca lumea ar fi o casa, mi-ar placea sa fiu............................................................... ....................................................................................................................................... 10.Daca lumea ar fi exact asa cum pare ca este, ti-ar placea sa ramai asa cum esti?..................Avizat tutore: Prof. Lucia Barbu ___________________________

Stagiar: Prof. Paula Constantinescu ___________________________ 6

Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar