CLR I 1.04.2014

10
Proiect didactic Data: 01.04.2014 Şcoala: Şcoala Gimnazială Luncani, Structură a Şcolii Gimnaziale „Al.Piru”, Mărgineni Propunător: ili!oc Lore"ana Clasa: # Aria curriculară: Lim!ă $i comunicare Disciplina: %omunicare &n lim!a rom'nă Unitatea tematică: %ălătorie &n uni(er) Tema lecţiei: Gru*ul "e litere „ge, gi” Tipul lecţiei: %on)oli"are Competenţe specifice : 1.1. #"enti+icarea )emni+icaie i unui me)a- oral, *e teme acce)i!ile, ro)tit cu claritate 1.2. #"enti+icarea unor in+ormaii (ariate "intr/un me)a- ro)tit cu claritate 1.. #"enti+icarea unor )unete, )ila!e, cu(inte &n enunuri ro)tite cu claritate 2.1. ormularea unor enunuri *ro*rii &n "i(er)e )ituaii "e comunicare .1. %itirea unor cu(inte $i *ro*oziii )curte, )cri)e cu litere "e ti*ar )au "e m'nă .2. #"enti+icarea me)a-ului unui )curt tet care *rezintă &nt'm*lări, +enomene, e(enime nte +amiliare 4.1. Scrierea literelor "e m'nă 4.2. 3e"actarea unor me)a-e )curte, +ormate "in cu(inte )cri)e cu litere "e m'nă, +olo)in" materiale "i(er)e. Competen e inte grate: ț P 2.1. A)ocierea emoiilor "e !ază cu elemente )im*le "e lim!a- non(er!al $i *ara(er!al MM 2.1. %'ntarea in"i(i"ua lă )au &n gru*, a)ociin" mi$carea )uger ată "e tet $i "e ritm  .1. Man i+e)tarea li!eră, a "ec(ată, *e m uzică, a *el'n" la "i(er)e +or me "e e*rimare , &n +uncie "e coninutul $i car acterul m uzicii A5AP 1.. Mani+e)tarea curiozităii +aă "e e*lorarea "e me)a-e arti)tice )im*le, e*rimate (izual M6M .2. Mani+e)tarea gri-ii *entru com*orta rea corectă &n relaie cu me"iul natural 1

description

Proiect didactic

Transcript of CLR I 1.04.2014

Proiect didactic

Proiect didactic

Data: 01.04.2014coala: coala Gimnazial Luncani, Structur a colii Gimnaziale Al.Piru, Mrgineni

Propuntor: Biliboc Loredana

Clasa: IAria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Comunicare n limba romnUnitatea tematic: Cltorie n univers Tema leciei: Grupul de litere ge, giTipul leciei: ConsolidareCompetene specifice :

1.1. Identificarea semnificaiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;

1.2. Identificarea unor informaii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;

1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte n enunuri rostite cu claritate;

2.1. Formularea unor enunuri proprii n diverse situaii de comunicare;

3.1. Citirea unor cuvinte i propoziii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mn;3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezint ntmplri, fenomene, evenimente familiare;

4.1. Scrierea literelor de mn;

4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mn, folosind materiale diverse.

Competene integrate:

DP 2.1. Asocierea emoiilor de baz cu elemente simple de limbaj nonverbal i paraverbal;MM 2.1. Cntarea individual sau n grup, asociind micarea sugerat de text i de ritm; 3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare, n funcie de coninutul i caracterul muzicii;AVAP 1.3. Manifestarea curiozitii fa de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;MEM 3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corect n relaie cu mediul natural;

Obiective operaionale:a. Cognitive :

OC1 s idetifice cuvintele care conin grupul de litere ge, gi; OC2 s citeasc corect i contient cuvinte i propoziii; OC3 s despart n silabe cuvinte; OC4 s alctuiasc propoziii; OC5 s gseasc cuvinte cu sens opus; OC6 s scrie corect respectnd liniatura; OC7 s descopere cuvinte noi nlocuind litere.b. Psihomotorii:

OPM1: s i coordoneze activitatea oculomotorie, pentru redarea corect a simbolurilor grafice;

OPM2: s-i coordoneze micrile pentru manevrarea corect a instrumentelor de lucru;

OPM3: s adopte o poziie corect n timpul exersrii scrierii.c. Afective:

OA1: vor manifesta interes pentru nelegerea i aplicarea cunotinelor nvate;

OA2: vor manifesta interes pentru decodificarea mesajului scris cu ajutorul unui sistem de simboluri.Strategia didactic:

a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraie, exerciiul, jocul didactic.b) Mijloace de nvmnt: fie, plane, foi colorate, stikere, calculator.c) Forme de organizare: frontal, individual.d) Resurse:

TemporaleOra are o durat de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zis i 15 minute activiti recreative. Aceast or este a XXII - a

din totalul de 21 ore al unitii tematice.

UmaneClasa are un numr de 15 elevi.Bibliografice: M.E.N Programa colar pentru disciplina Comunicare n limba romn clasa pregtitoare, I i a II-a, Bucureti, 2013. Ioan edrean, Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, Bucureti, editura Didactic i Pedagogic, 1995; Ilinca Anton, Metodica limbii romne n nvmntul primar, Bacu, Editura Grigore Tabacaru, 1999; Ioan Surdu, Ioan Dnil, Educaia limbajului n grdini, la grupele mare i pregtitoare (Preabecedar), Editura Egal, 1998; Ioan Dnil, Ioan Surdu, Abecedar; ndrumarul nvtorului, Bucureti, ALL Educaional, 2000.Evenimentele

lecieiOb

op.Coninutul activitiiStrategii didacticeEvaluare

MetodeMijloaceForme de org.

1.Captarea atenieiOA1

Activitatea debuteaz cu ,,ntlnirea de diminea, activitate ntre copii i doamna nvtoare prin intermediul salutului de diminea.

Elevii de serviciu completeaz panoul cu prezena, data, zilele sptmnii, starea vremii.

Se recit n cor poezia Bun dimineaa!.

Dimineata ne-am trezit La coal ne-am ntlnit Cu toii s salutm: - Bun dimineaa, dragi voinici! M bucur ca suntei aici! A-nceput o nou zi - Bun dimineaa copii!. Se prezint o scrisoare din partea cosmonautului Gigel, care solicit ajutor din partea elevilor pentru a putea ajunge n spaiu. n drumul lui a ntlnete diverse obstacole, depindu-le dac elevii rezolv corect sarcinile date.Observaia

Conversaia

Plan

ScrisoareFrontal

Observarea sistematic

2.Enunarea temei i a obiectivelorOA1

Elevii sunt anunai c la ora de Comunicare n limba romn, vor i vor consolida cunotinele despre grupul de litere ge, gi , vor desprii n silabe cuvinte, vor alctui propoziii, vor citii i vor scrie corect i ordonat.n felul acesta l vor ajuta pe cosmonautul Gigel s ajung pe lun.ConversaiaExplicaiaFrontal

3.Actualizarea cunotinelor

OC4

Se verific tema pentru acas cantitativ i calitativ. Se evidenieaz elevii harnici.Se prezint elevilor plana cu cosmonautul Gigel i racheta acestuia. Elevii sunt invitai la un mic joc de cuvinte: Rebus. (Anexa 1).Elevii vor lucra frontal, ncercuind cuvintele gsite.ObservaiaConversaiaExerciiul

PlanRebus

Frontal

Observarea sistematic

4.Recapitularea i sistematizarea cunotinelor

OC1OC2OC

Elevii primesc din rachet textele. (Anexa 2).Citesc n oapt n ritm propriu textul.

Citesc cu voce tare textul.

Se va prezenta primul obstacol: extrage prima sarcin: 1. ncercuii cuvintele care conin grupul de litere ge,gi.

2. Desprii n silabe cuvintele: colegi,imaginile, Georgeta.3. Eu zic una, tu zici multe:creang crengi

minge - mingi

covrig covrigi

4. Alctuii propoziii folosind cuvintele: o oglind magic, un irag de mrgele.

5. Formai o propoziie cu urmtoarele cuvinte:are, prieteni, Georgiana, dragi.Gelu, imaginea, privete.ConversaiaObservaiaExerciiulConversaia

PlanTabl

Fi

CaieteIndividual

Observatia sistematic

5.Obinerea performanei

OC5OC6

OPM3Elevii sunt invitai la un scurt joc nlocuirea grupului de litere ci vu grupul de litere gi.cina Gina

cic Gic

reci regi

roci rogi

ConversaiaExerciiul

Observaia CaieteIndividualFrontalRspunsurile elevilor

6.FeedbackOA2Se vor pune cteva ntrebri:

Desparte n silabe cuvntul giraf. Alctuii o propoziie folosind cuvntul rege. Unde se aude sunetul ge n cuvntul geac?Conversaia

ObservaiaFrontalRspunsurile elevilor

7.Evaluarea OC6OC7Fiecare elev primete un jeton cu un cuvnt. La tabl se afieaz dou colone eu /tu, fiecare elev va pune jetonul la locul potrivit.

Eu Tu

trag tragi

terg tergi

plng plngi

sparg spargi

sting stingi

fug fugi

merg mergi

strng - strgi

ConversaiaExplicaiaExerciiulTablJetoane

Individual

8.Retenie i transferOA1Elevii primesc mulumiri din partea lui Gigel care a parcurs jumtatea drumului pn la lun i are nevoie de o pauz, iar pn el se odihnete elevii sunt invitai s coloreze o fi dup cod.(Anexa 3).ConversaiaExerciiul

PlanFieFrontal

Anexa 1.PEWXRWRGAO

MYQPEQWPNQ

WMERGEONGM

XEESEGIGEM

GUZHJFEMTL

KZGYWQGNAW

TGINASIBFR

CEGRUWGWGT

YNIQIQEYVA

ZEWQSQLZWK

Anexa 2.

Gicu i Georgeta sunt colegi. Ei urmresc un film despre planeta Marte. Imaginile sunt frumoase. La geam apare luna. Este strlucitoare.

6