1 30.01.2013 CLR

of 24 /24
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” Bacău Clasa Pregătitoare A Profesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici Proiect didactic Clasa: Pregătitoare Data: 30.01.2013 Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică: Poveştile ne învaţă Subiectul: Sunetul [t], literele „t”şi „T” Forma de realizare: lecţie integrată Tipul lecţiei: Predare-învăţare evaluare Competenţe specifice : 1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar; 1.2 Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar; 1.3 Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar; 1.5 Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute; 2.1 Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare; 2.3 Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală; 2.4 Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute; Competenţe integrate: DP 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite 1

Embed Size (px)

description

CLR

Transcript of 1 30.01.2013 CLR

coala Gimnazial MIRON COSTIN Bacu

Clasa Pregtitoare A

Profesor pentru nvmntul primar Ioana Drghici

Proiect didactic

Clasa: Pregtitoare

Data: 30.01.2013Aria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Comunicare n limba romnUnitatea tematic: Povetile ne nva Subiectul: Sunetul [t], literele ti TForma de realizare: lecie integrat

Tipul leciei: Predare-nvare evaluareCompetene specifice :

1.1 Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar;

1.2 Recunoaterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar;

1.3 Identificarea cuvintelor din enunuri scurte, rostite clar i rar;

1.5 Manifestarea curiozitii fa de receptarea semnificaiei mesajelor orale, n contexte de comunicare cunoscute;

2.1 Articularea de enunuri folosind accentul i intonaia corespunztoare inteniei de comunicare;

2.3 Participarea la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual;

2.4 Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei n contexte cunoscute;

Competene integrate:

DP 2.1. Recunoaterea emoiilor de baz raportate la experienele de via trite

TIC 1.1. Recunoaterea funciilor de baz ale diferitelor dispozitive digitale din mediul apropiat

1.2. Operarea simpl cu obiecte digitale (imagini, forme, sunete, simboluri grafice) n contexte specifice de nvare

MM 2.1. Cntarea n colectiv a cntecelor, asociind micarea sugerat de text 3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare ES 2.1. Recunoaterea unor deprinderi de comportament moral-civic n grupurile de apartenen

2.2. Aplicarea unor deprinderi de comportament moral-civic n contexte familiare 3.1. Relaionarea pozitiv cu ali membri ai grupului de apartenen, n rezolvarea unor sarcini simple de lucru

Obiective operaionale:a. Cognitive :

OC1: s identifice sunetul [t] silabic aflat n poziie iniial, median i final;MINIM identificarea cuvintelor ce conin sunetul [t]

MEDIU identificarea silabelor aflat n poziie iniial i final

MAXIM marcarea consoanei t cu ajutorul cercului

OC2: s stabileasc corespondena dintre sunetul [t] i litera T mare de tipar;

MINIM identificarea cuvintelor ce conin sunetul [t]

MEDIU identificarea silabei care conine litera T

MAXIM nlocuirea simbolului grafic cu semnul corespunztor sunetului [t]

OC3: s citeasc litera T aflat n poziie iniial, median sau final n silabe i cuvinte;

MINIM recunoaterea imaginilor din poveste

MEDIU identificarea structurii cuvintelor date

MAXIM lectura cursiv i pe uniti a cuvintelor ilustrate

OC4: s coreleze structura combinat a unui cuvnt la un ir de imagini.

MINIM numirea imaginilor

MEDIU decodificarea structurii combinate (litere i simboluri) a cuvintelor ilustrate

MAXIM corelarea imaginilor cu structurile combinateb. Psiho-motorii:

OM1: s i coordoneze activitatea oculomotorie, pentru redarea corect a simbolurilor grafice;

OM2: s-i coordoneze micrile pentru manevrarea corect a instrumentelor de lucru;

OM3: s adopte o poziie corect n timpul exersrii scrierii.c. Afective:

OA1: vor manifesta interes pentru nelegerea i aplicarea cunotinelor nvate;

OA2: vor manifesta interes pentru decodificarea mesajului scris cu ajutorul unui sistem de simboluri.RESURSE:I. Metodologice

Strategii didactice:

a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraie, exerciiul, analiza, jocul didactic.b) Mijloace de nvmnt: auxiliar, fie, plane didactice n format electronic, laptop, videoproiector, teatru de ppui.c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual.

II. Temporale

Ora are o durat de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zis i 15 minute activiti recreative. Ora este a 6-a or din totalul de 16 ore al unitii tematice.

III. Umane

Clasa are un numr de 24 elevi, care se caracterizeaz printr-o dezvoltare psihic i fizic normal, corespunztoare vrstei.IV. Bibliografice: tiinifice: - soft educaional: Alfabetul din poveti, Editura EDU,

- auxiliar didactic: Camelia Coman, CrinelaGrigorescu, ABC-ul povetilor, Bucureti, Editura ART, 2012 oficiale: - Programe colare pentru clasa pregtitoare, nr. 3656/29.03.2012 metodico didactice:- Ioan edrean, Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, Bucureti, editura Didactic i Pedagogic, 1995;

- Ilinca Anton, Metodica limbii romne n nvmntul primar, Bacu, Editura Grigore Tabacaru, 1999;- Ioan Surdu, Ioan Dnil, Educaia limbajului n grdini, la grupele mare i pregtitoare (Preabecedar), Editura Egal, 1998;

- Ioan Dnil, Ioan Surdu, Abecedar; ndrumarul nvtorului, Bucureti, ALL Educaional, 2000.Nr. crt.Momente

DurataOb.

Op.Coninut activiti de nvareStrategiiEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntModuri de organizare

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilor

1.Moment organizatoric 5

OA1

OA2

Asigurarea unui climat educaional favorabil.

Activitatea debuteaz cu ,,ntlnirea de diminea, activitate ntre copii i doamna nvtoare prin intermediul salutului de diminea. Copiii se salut prin cntec:

Steluele s-au trezit

Bun dimineaa

oriceii s-au trezit

Bun dimineaa

Iepuraii s-au trezit

Bun dimineaa

i copiii s-au trezit

Bun dimineaa.

Se realizeaz prezena la panou;

Se alege un copil care va completa ,,Calendarul naturii.- Elevii pregtesc materialele ce le vor utiliza pe parcursul orei i se aeaz pe covor pentru salut.Copiii se salut ntre ei i pe doamna nvtoare. l salut i pe Prinul STEA.

ndeplinesc cerina.Conversaia Explicaia

Mascota claseiPrinul STEAFrontal

2.Captarea i orientarea ateniei 2 OA1OC1ntr-un cadru special, prezint un scurt dialog ntre litere:

Odat, de atunci a trecut mult vreme, literele au nceput s se certe. Fiecare, ludndu-se, se credea cea mai important.

- Eu, ncepu litera A, sunt cea mai important. Cu mine ncepe alfabetul. Mi se cuvine respect.

- Ba eu! se grbi s intre n vorb litera C. Eu ncep cuvntul cas. Ce poate fi mai frumos i mai trainic dect o cas?

- Dar eu? zice litera M. Eu ncep cuvntul mama! Nu credei c eu sunt mai important dect voi?

- Ei bine! Dar de mine ce zicei? se amestec atunci n vorb i litera N. Cuvntul noi nseamna unire i putere. Pi vedei? Nu-i acesta lucrul cel mai important?- Dar eu? zice litera T. Eu ncep cuvntul tata! Nu credei c eu sunt mai important dect voi?

- Cred c v nelai cu toate, spune grav litera S. Cine e cel mai mare i mai strlucitor? Recunoatei desigur cu toate, c e Soarele. Soarele e nentrecut!

- Gata, ajunge, nu mai fii necugetate! le-a spus mustrtor Alfabetul. Nici cuvntul Soarele, nici cuvintele cas, mama, noi nu se scriu cu o singur liter. Unite scriei cuvintele! Povetile i poeziile ateptate de copii se scriu cu toate literele. De aceea suntei toate foarte importante! i aa, de-atunci toate literele triesc n bun nelegere i armonie.- Urmresc cu interes firul evenimentelor teatrului de ppui cu litere.conversaia

-explicaia;

expunerea;

conversaia

-explicaia;

expunerea;conversaia

-explicaia;

expunerea;

conversaia

-explicaia;

expunerea;

Teatru de ppui.Teatru de ppui.Teatru de ppui.FrontalFrontalFrontalevaluare sumativ

3.Reactualizarea cunotinelor nsuite anterior 1OA1Solicit numirea literelor cunoscute iformarea unor cuvinte cu acestea.Rspund solicitrilor.conversaia

explicaiaLitere din carton.FrontalIndividualevaluare sumativ

4.Anunarea temei i a obiectivelor n termeni accesibili elevilor 5

Informeaz elevii c n aceast lecie vor recunoate i citi litere, silabe, cuvinte nvate i vor face cunotin cu o nou liter a alfabetului limbii romne.Se va lucra cu imaginile redate la vidoepropiector care i vor ajuta n stabilirea cuvintelor i chiar a unei propoziii.Iau act de cele semnalate.

Urmresc Povestea literei T.ConversaiaExplicaia

AnalizaVideoproiector

LaptopSoft educaional

Frontal

5.Prezentarea optim a coninutului 10

OC1OC2

OC3

OA1

OC1OC2OC3OM1OM2OA2Propune elevilor s observe despre ce liter este vorba n poveste.Cere elevilor s citeasc, ajutai de imagini, cuvintele prezentate n povestea interactiv.Solicit elevilor un exemplu de propziie pe care o vor analiza folosind simbolurile grafice.

TRENUL INTR IN SAT.

.

__ __ __ ___ __ ___

SAT

___

[t]

Cte silabe are cuvntul SAT?

Unde se aude sunetul nou nvat?

Pronun cuvntul mpreun cu copiii i prelungesc pronunia sunetului [t].

Ce alte cuvinte din propoziie conin sunetul nou nvat?Cine poate s spun din nou propoziia reprezentat grafic pe tabl?Dup analiza pe uniti a propoziiei, cere elevilor s dea nume trenuleului despre care se vorbete n propoziie. Se analizeaz un cuvnt cu liter iniial T.

Componena fonetic:

Cere elevilor s observe imaginea titlu de la nceputul povetii.

Explic semnul grafic T.Se rostete sunetul corespunztor [t] i se lucreaz pe auxiliarul didactic la pagina 11.Citesc imaginile, conform cerinelor formulate.

Spun propoziii.

Analizeaz propoziia aleas.Rspund cerinelor.

Vor scrie dup model literele ,,t i ,,T.

Exerseaz scrierea literei n aer, pe banc, pe caiet.Conversaia

Explicaia

AnalizaConversaia

Explicaia

AnalizaVideoproiector

LaptopCD

Soft educaional

Auxiliar didacticFrontalIndividual

Frontal

Individualevaluare formativevaluare formativevaluare formativ

6.Dirijarea nvrii 10OC1OC2

OC3

OC4

OM1

OM2

OA1

OA2

OC1

OC2

OC3

OM1

OA2Afieaz la alfabetarul clasei litera T i plana cu imaginea pentru literele t i T.mparte elevii n patru grupe i iniiaz concursul literei T, format din doua runde. Tema concursului este strns legat de povestea prezentat pe videoproiector la nceput.

Runda I:

Fiecare echip va trebui s rspund la o ntrebare.

1) Alege un lucru pe care tanti Mia l-a folosit atunci cnd Tobi a fost rcit.

2) Tobi a fcut o ncurctur. Gsete i tu o pereche unde Tobi a nlocuit primul sunet cu altul.

3) Ca s i nving frica de ntuneric, Tobi repeta ntruna TUNEL. Gsete i tu un cuvnt asemntor:T 4) Numele lui TITI are dou silabe i dou litere T.

T T

Descoper cuvntul care are aceeai regul cu numele trenuleului.

Urmresc cu atenie nvtorul.Rspund solicitrilor.

Particip la concurs.

Fiecare echip desemneaz un reprezentant pentru a oferi rspunsul.Conversaia

Explicaia

AnalizaJocul didactic

Conversaia

Explicaia

Analiza

Jocul didacticPlane didactice cu literele t i TVideoproiector

LaptopCD

Soft educaionalCD

Soft educaional

FrontalPe grupe

Pe grupeevaluare formativ

7.Obinerea performanei i conexiunea invers (feed-back-ul) 5OC1OC2

OC3

OC4

OA1

OM2

OM3Runda aII-a:

Fiecare echip va primi plicuri cu literele nvate. Echipa ctigtoare beneficiaz de un bonus, constnd n decorarea literei T.Formeaz cuvinte cu ajutorul literelor.

Fiecare echip desemneaz un reprezentant (altul dect cel de la runda I) pentru a oferi rspunsul.Conversaia

Explicaia

Analiza

Jocul didacticVideoproiector

Laptop

CD

Soft educaional

Pe grupeevaluare formativ

8.Retenia i transferul 5OC1OC4

OA1

OM1Cere elevilor s numeasc litera nou nvat i s arate caracteristicile grafice ale acesteia. Solicit identificarea literei T la alfabetarul clasei i localizarea acesteia pe stativ.Le cere s precizeze litera T n cuvintele:

TREN, TITI, TOBI, TEATRU.

mparte copiilor srm colorat pe care copiii o vor modela n literele t i T.

Le propune s decupeze, din ziare i reviste, pentru ora urmtoare, cuvinte cu T i t i s le lipeasc pe caietul personal.Rspund solicitrilor.Elevii modeleaz litere conform cerinelor.Accept propunerile nvtorului.Conversaia

Explicaia

Demonstra-iaExerciiul

ConversaiaPlana didactic electronic.Srm coloratFrontal i individualIndividualevaluare formativ Evaluarea selectiv

9.Evaluarea activitii 6OC1OC2

OC3

OC4

OA1

OM1

OM2

OA2mparte o fi spre a fi completat de ctre elevi.Cere acestora s observe imaginile i s identifice sarcina de lucru.

Fia nr.1:

Coloreaz doar mijloacele de transport ale cror denumiri conin sunetul [t].

Coloreaz conform cerinei.Conversaia

Explicaia

Fia de lucru nr.1Individualevaluare formativ

ANEXA 1: Fia nr.1

NUME____________ANEXA 2: Fia nr.2 (pentru elevii cu potenial ridicat care termin sarcinile didactice propuse)

NUME____________6