Clasa VIII - Scrisoarea

9
PROIECT DIDACTIC Data: 19.02.2013 Clasa: a VIII-a Obiect: Limba şi literatura română Profesor: Alexandra Mocanu Liceul Teoretic Roznov Subiectul lecţiei: Scrierea reflexivă-scrisoarea Tipul: predare-învăţare Competenţe generale 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse Competenţe specifice 4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă; 4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie. Obiective operaţionale : a) cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: - să cunoască formulele specifice şi părţile unei scrisori; - să folosească corect semnele de ortografie şi punctuaţie; - să observe scrisori redactate greşit; - să corecteze aceste greşeli; - să deosebească tipurile de scrisori; - să redacteze acest tip de comunicare. 1

description

Scrierea reflexiva

Transcript of Clasa VIII - Scrisoarea

Page 1: Clasa VIII - Scrisoarea

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.02.2013Clasa: a VIII-aObiect: Limba şi literatura românăProfesor: Alexandra MocanuLiceul Teoretic Roznov

Subiectul lecţiei: Scrierea reflexivă-scrisoareaTipul: predare-învăţare

Competenţe generale

4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de

realizare, cu scopuri diverse

Competenţe specifice

4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;

4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele

ortografice şi de punctuaţie.

Obiective operaţionale : a) cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:- să cunoască formulele specifice şi părţile unei scrisori;- să folosească corect semnele de ortografie şi punctuaţie;- să observe scrisori redactate greşit;- să corecteze aceste greşeli;- să deosebească tipurile de scrisori;- să redacteze acest tip de comunicare.b) afective:-să participe cu interes şi entuziasm la oră.

Strategia didacticăMetode şi procedee: conversaţia, învăţarea prin descoperire, brainstorming, rebus;Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală şi în perechi;

1

Page 2: Clasa VIII - Scrisoarea

Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, 50’;Materiale didactice: manual, fişe de lucru;Bibliografie:

Crișan, Alexandru, Dobra, Sofia, Sâmihăian, Florentina, Limba Română. Manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Educational;

Constantin Parfene, Metodica studierii limbii române, Editura Polirom; Emanuela Ilie, Didactica limbii şi literaturii române, Editura Polirom; Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, Editura Sedcom Libris.

Scenariul didacticOrganizarea clasei (1’) Se notează absenţii, se pregătesc mijloacele didactice, se asigură disciplina.

Verificarea cunoştinţelor anterioare (8’)Se verifică tema efectuată acasă, făcîndu-se controlul calitativ şi cantitativ. Prin sondaj, se citeşte tema.

Captarea atenţiei (5’) Se împart fişe cu rebus, pentru aflarea titlului noii lecţii. (fişa nr.1)Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale (1’) Anunţ elevii că astăzi vom învăţa cum se redactează o scrisoare şi ei va trebui să..... (enunţarea obiectivelor).

Dirijarea procesului de învăţare Se cere copiilor să spună la ce îi duce gândul când pronunţă cuvântul scrisoare (brainstorming). Aceştia îşi prezintă ideile. Prin descoperire, elevii vor identifica formulele specifice unei scrisori şi vor da definiţia acesteia (13’):

Definiţie Scrisoarea este un mod de comunicare în scris, între un expeditor şi un destinatar, prin care se transmit informaţii sau se împărtăşesc gânduri şi sentimente. Se precizează că există mai multe feluri de scrisori: familiale, de condoleanţe, de mulţumire, de dragoste, de recomandare etc.

Reguli de redactare (structura scrisorii) Localitatea şi data (sus, în dreapta paginii) Formula de adresare (,,Dragă mamă,’’ ,,Iubite prietene,’’, ,,Domnule Preşedinte,’’etc.) Conţinutul (textul propriu-zis) Formula de încheiere ( ,,Cu drag,’’, ,,Cu deosebită consideraţie,’’ etc.) Semnătura

2

Page 3: Clasa VIII - Scrisoarea

Se dă elevilor, spre corectare, o scrisoare redactată greşit, pentru a observa punctuaţia (lucrul în perechi). ( fişa nr.2) (7’) Asigurarea feedback-ului Se face pe tot parcursul lecţiei prin aprecieri verbale: Bine!, Foarte bine! etc.

Evaluarea formativă (14’) Se dă elevilor de redactat câte o scrisoare. Grupa nr.1 va avea de redactat o scrisoare de mulţumire, grupa nr.2, una de felicitare, grupa nr.3, una amicală (munca individuală). ( fişa nr.3) Se corectează, prin sondaj, câteva scrisori şi se notează activitatea elevilor.

Asigurarea retenţiei şi a transferului (2’) Redactaţi o scrisoare de mulţumire adresată doamnei director al şcolii sau doamnei diriginte pentru felul în care v-a călăuzit în cei patru ani de gimnaziu.

3

Page 4: Clasa VIII - Scrisoarea

Fişa nr.2 Dragă Prietene

Anunţul tău ma bucurat foarte mult. miam dat seama că avem foarte multe în comun

De câţiva ani colecţionez şi eu postere cu actori. aşa am ajuns să am cîteva dubluri, care aş vrea să ţi le

trimit. Scriemi, dacă te interesează. Am postere cu jean-Claude Van Damme şi cu arnold.

Pe mine mă interesează în mod special postere cu fotbalişti (Ilie dumitrescu) şi cu gimnaste (Lavinia

Miloşovici)

Cât pe ce să uit! Locuiesc în Târgovişte mă cheamă Alexandru şi sunt în clasa a VIII-a.

Dacă vii pe aici cautămă.

Cu prietenie alexandru

Sinaia 17. iunie. 2009. dragă laurenţiu mam gândit mult la tine în ultima vreme. Îmi

pare rău că nu vei putea veni la noi în vacanţă

Ca săţi dai seama îţi voi descrie programul unei zile dimineaţa un mic dejun gustos apoi plecarea în

munţii este nemaipomenit de frumos abia aştept săţi povestesc.

Aştept să te revăd ca săţi arăt colecţia mea de plante.

Ţiam pregătit o surpriză care îţi va plăcea

Alexandru

4

Page 5: Clasa VIII - Scrisoarea

Fişa nr.3

Rândul nr.1

Te numeşti George/ Georgeta Ivan şi locuieşti în Buzău. Ai fost sponsorizat de primarul oraşului,

pentru a participa la o competiţie sportivă. Redactează o scrisoare de mulţumire cu acest prilej.

În redactare, trebuie:

-să respecţi convenţiile acestui tip de text;

-să foloseşti un conţinut adecvat situaţiei imaginate;

-să respecţi normele de ortografie, de punctuaţie şi de exprimare;

Rândul nr.2

Te numeşti Bogdan/ Bogdana Ilie şi locuieşti în Iaşi. Mâine va fi ziua de naştere a prietenei tale.

Redactează o scrisoare de felicitare cu această ocazie.

În redactare, trebuie:

-să respecţi convenţiile acestui tip de text;

-să foloseşti un conţinut adecvat situaţiei imaginate;

-să respecţi normele de ortografie, de punctuaţie şi de exprimare;

Rândul nr.3

Te numeşti Dan/ Dana Roşculeţ şi te afli în vacanţa de vară la bunici, în localitatea Stolnici, jud.

Argeş. Ai citit un roman. Redactează o scrisoare amicală, în care să prezinţi romanul prietenului tău, Alin.

În redactare, trebuie:

-să respecţi convenţiile acestui tip de text;

-să foloseşti un conţinut adecvat situaţiei imaginate;

-să respecţi normele de ortografie, de punctuaţie şi de exprimare;

5

Page 6: Clasa VIII - Scrisoarea

Fişa nr.1

1) Satul în care a fost mutat popa Tanda.

2) Numele satului din care venea părintele.

3) Popa Tanda se numea....

4) Pe fata cea mică a preotului o chema.....

5) Satul Sărăceni era aşezat în locul numit....

6) Clopotarul satului era....

7) Părintele şi-a cumpărat doi...

8) Culoarea acoperişului casei părintelui.

9) La târg, el vindea....

10) Documentul scris prin care se solicită ceva.

1) Satul în care a fost mutat popa Tanda.

2) Numele satului din care venea părintele.

3) Popa Tanda se numea....

4) Pe fata cea mică a preotului o chema.....

5) Sărăcenii era aşezat în locul numit....

6) Clopotarul satului era....

7) Părintele şi-a cumpărat doi...

8) Culoarea acoperişului casei părintelui.

9) La târg, el vindea....

10) Documentul scris prin care se solicită ceva.

6