cl.5 a 31.03.2015

9
Proiect didactic Data: 31 martie, 2015 Clasa: a V-a Disciplina: limba și literatura română Subiectul lecției: Adverbul. Funcțiile sintactice ale adverbului Tipul lecției: de dobândire a noilor cunoștințe Durata lecției: 90 min Competențe: (6.) Explicarea funcţionării sistemului fonetic, lexical, gramatical al limbii române. Subcompetențe: (6.1.) Identificarea elementelor fonetice; perceperea în sistem a expresiilor şi cuvintelor noi, a elementelor gramaticale ale limbii în textul studiat. Obiective operaționale: - Definirea adverbului; - Determinarea părților de vorbire care regentează adverbul. - Clasificarea adverbelor după înțeles, după origine, după felul formării; - Recunoașterea adverbelor de loc, de mod, de timp; - Identificarea adverbelor simple și compuse; - Identificarea adverbelor provenite din alte părți de vorbire; - Concretizarea corectă a funcțiilor sintactice ale adverbelor; Metode de învățământ: exercițiul, demonstrarea, Clustering, Conversația euristică, GPP, Jocul didactic, comentarea proverbelor, exemplul, observarea, compararea ,Graficul T, lucrul individual, în grup, în perechi. Mijloace de învățământ: tabla, creta, tabele, fișe (nr.1; nr.2; nr.3). Material bibliografic: - Curriculum național pentru învățământul gimnazial la limba și literatura română (clasele a V- IX), Chișinău, 2010. - Ghidul profesorului. Limba și literatura română, Alexandru Crișan, Sofia Dobra etc., Ed. Știința, Chișinău 2010.

description

proiect

Transcript of cl.5 a 31.03.2015

Proiect didacticData: 31 martie, 2015Clasa: a V-a Disciplina: limba i literatura romnSubiectul leciei: Adverbul. Funciile sintactice ale adverbuluiTipul leciei: de dobndire a noilor cunotineDurata leciei: 90 minCompetene: (6.) Explicarea funcionrii sistemului fonetic, lexical, gramatical al limbii romne.Subcompetene: (6.1.) Identificarea elementelor fonetice; perceperea n sistem a expresiilor i cuvintelor noi, a elementelor gramaticale ale limbii n textul studiat.Obiective operaionale: Definirea adverbului; Determinarea prilor de vorbire care regenteaz adverbul. Clasificarea adverbelor dup neles, dup origine, dup felul formrii; Recunoaterea adverbelor de loc, de mod, de timp; Identificarea adverbelor simple i compuse; Identificarea adverbelor provenite din alte pri de vorbire; Concretizarea corect a funciilor sintactice ale adverbelor;Metode de nvmnt: exerciiul, demonstrarea, Clustering, Conversaia euristic, GPP, Jocul didactic, comentarea proverbelor, exemplul, observarea, compararea ,Graficul T, lucrul individual, n grup, n perechi.Mijloace de nvmnt: tabla, creta, tabele, fie (nr.1; nr.2; nr.3).Material bibliografic: Curriculum naional pentru nvmntul gimnazial la limba i literatura romn (clasele a V- IX), Chiinu, 2010. Ghidul profesorului. Limba i literatura romn, Alexandru Crian, Sofia Dobra etc., Ed. tiina, Chiinu 2010. Manual de limb i literatur romn, clasa a V-a, Alexandru Crian, Sofia Dobra etc. Ed. tiina, Chiinu, 2013.

Profesor: Rotaru Elena

Etapele-cadruTimp de lucruActivitatea profesoruluiMetode i tehniciActivitatea elevului

Evocare2 min

Profesorul salut elevii, realizeaz apelul i asigur atmosfera optim desfurrii leciei.

I.Profesorul propune elevilor s citeasc i s comenteze oral urmtoarele proverbe:Cine se trezete devreme, mai departe ajunge.La plcinte - nainte, la rzboi - napoi.Nu lsa pe mine, ce poi face azi. ntreab elevii care sunt trsturile relevate de aceste proverbe i ce fel de caliti sunt ele.

II.Li se propune elevilor urmtorul Joc: profesorul spune un verb, iar elevii ofer 5-6 adverbe potrivite acestuia. Tema de cas: realizarea portretului literar al mamei.

Iniiaz o discuie despre prile de vorbire.

Atrage atenia elevilor asupra cuvintelor subliniate n proverbe.

Anun tema leciei Adverbul. Funciile sintactice ale adverbului i obiectivele ei: Definirea adverbului; Determinarea prilor de vorbire care regenteaz adverbul. Clasificarea adverbelor dup neles, dup origine, dup felul formrii; Recunoaterea adverbelor de loc, de mod, de timp; Identificarea adverbelor simple i compuse; Identificarea adverbelor provenite din alte pri de vorbire; Concretizarea corect a funciilor sintactice ale adverbelor;

Comentarea proverbelor

Conversaia euristic

Jocul didactic

Explicarea Salut profesorul, se organizeaz i se pregtesc pentru lecie.

Elevii comenteaz proverbele.

Trsturi de caracter, morale: hrnicia-pozitiv, frica- negativ, organizarea, punctualitatea pozitiv.

4 5 copii rspund tema de cas.

Enumer prile de vorbire, le numesc pe cele flexibile.

Elevii noteaz tema leciei n caiete.

Realizarea sensuluiProfesorul propune ca elevii s observe care sunt adverbele i ce pri de vorbire determin ele.Atunci, Ionel a hotrt s-i ajute imediat prietenul.Biatul era destul de modest.El s-a gndit aproape ntotdeauna la prietenul su.

Profesorul le vorbeste elevilor despre clasificarea adverbelor dup neles: De loc: acolo, aici, dincolo, afar, mprejur, sus, jos etc. unde? De timp: azi, mine, devreme, disear, seara, dimineaa, odat etc. cnd? De mod: repede, degrab, astfel, aa, bine, prietenete etc. cum?Profesorul propune elevilor s gseasc i s scrie n coloana potrivit adverbele din urmtoarele cunstrucii:Merge agale, st aici, scrie acum, triete bine, arunc sus, a spus ieri, vine zilnic, locuiete departe, a fost odata, s-a trezit trziu, s-a ntors ndata, ar pleca oriunde, nu a gasit nicieri, vorbete ncet.

Profesorul vorbete elevilor i despre clasificarea dup origine: Din adjective:Colegul meu cnt frumos.Colegul meu interpreteaz un cntec frumos. Din substantive:Diminea am luat micul dejun.Diminiaa este nceputul zilei. Adverbele formate prin derivare: prietenete, chior, printete, copilrete.

Profesorul le spune elevilor i despre adverbele simple i compuse:Simple: aa, aievea, mereu, iar, acum etc.Compuse: astfel, niciodata, odat, uneori.

Vorbete elevilor despre funciile sintactice ale adverbelor:n general adverbele au funcia sintactic de complement.

Profesorul pune elevilor ntrebri pentru a evalua cunotinele acumulate de ctre elevi. Care este definiia adverbului? De ce adverbul este neflexibil? Ce pari de vorbire determin adverbul? Dup criteriul neles cte tipuri de adverbe exist? etc.

Exemplul

Demonstrarea

Observarea

Clustering

Exemplul

Compararea Graficul T

Exemplul

Demonstrarea

Conversaia

Elevii determin adverbele i parile de vorbire regente.

Elevii constuiesc un clustering i-l completeaz cu adverbele necesare.

Elevii completeaz individual n caiete clusteringul cu adverbele potrivite.

Elevii scriu exemplele i completeaz graficul propus:

Adverbul Adjectivul

-Verb-Neflex.-Subs.-Flex.

Adverbul Substantivul

-cnd?Cum? cnd?-det.un verb-neflexibil.-ce? Cine? Cine este? Ce este?-se articul.

mpart adverbele n simple i compuse.

Rspund la ntrebrile profesorului.

ReflecieProfesorul nainteaz urmtoarea cerin s rezolve exerciiile de pe fia nr. 1.

S rspund cu adevrat / fals la ntrebrile de pe fia nr. 2. (n perechi)S determine funcia sintactic a adverbelor din enunurile de pe fia nr.3. (n grup)

Drept tem pentru acas profesorul propune ca elevii s rezolve exerciiile 2, 3 pag. 176.

Exerciiul Individual

GPP

n grup

Explicarea Rezolv exerciiile propuse.

Rspund la ntrebri n perechi.

Determin adverbele i funcia lor sintactic.

Noteaz tema pentru acas.

Extindere Elevilor le este naintat urmtoarea cerin: s alctuiasc o compunere, de cel mult cinci randuri, n care sa prezinte emoia care l-a cuprins naintea unui moment deosebit. Folosete, n redactarea compunerii i adverbe. Subliniaz-le! D compunerii un titlu adecvat momentului ales.

Alctuiesc compunerea. in cont de cerinele propuse.

Fia nr.11. Formai cu ajutorul sufixelor adverbe de la cuvintele:prieten..cruce..cineviteaz.

1. Precizai valoarea morfologic a cuvintelor subliniate: Ionel scrie frumos. Frumosul este peste tot. Biatul este frumos.1. Trece adverbele date, dupa felul in care sunt alcatuite, in tabelul de mai jos: bineinteles, totodata, apoi, azi, bine, undeva, niciodata, altfel, putin, ba, usor, intotdeuna, cumva, acolo, sus, departe, jos.ADVERBE SIMPLEADVERBE COMPUSE

1. Selecteaza adverbele si grupeaza-le pe cele corespunzatoare, dupa inteles, conform rubricilor date: agale, aici, acum, asa, bine, sus, ieri, zilnic, departe, odata, tarziu, indata, oriunde, cumva, altfel, jos, niciodata, afara, mereu, mereu.ADVERBE DE LOCADVERBE DE MODADVERBE DE TIMP

Fia nr.21.Rspunde cu Adevrat (A) sau Fals (F): Adverbul este parte de vorbire flexibil. Adverbul arat caracteristica unei aciuni. n exemplul Vorbete repede cuvntul marcat este adjectiv. Adverbul prietenete s-a format prin compunere..........Cuvantul tineresc este un adverb derivat cu sufixul esc..........Cuvantul prieteneste este un adverb derivat cu sufixul este..........Cuvantul prietenesti nu este un adverb derivat..........Cuvantul romnete este un adverb derivat..........Cuvantul vorbeste nu este adverb derivat.Fia nr.3Subliniaz adverbele din textul de mai jos i indic funcia lor sintactic:i ei mergeau mai greu; acum sfriser vorba i nu ndrzneau s se uite unul la altulOpincile fir aspru pe ghea. Se apucar amndoi de umeri i, ncet, trecur dincolo, pe podiul lucios, prin tcerea tainic a nserrii.