Adunarea Si Scaderea in Concentrul 010

7
Proiect didactic Clasa: I Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţele naturii Disciplina: Matematică Tema: Adunarea şi scăderea numerelor în concentrul 0-10 Tipul lecţiei: consolidare Durata: 50 minute Scopul: Obiective de referinţă: să scrie, să citească, să compare, să ordoneze numerele naturale de la 0 la 10; să efectuez operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0-10; să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate; să formuleze oral probleme cu numere între 0-10; să verbalizeze modalităţile de calcul folosite în rezolvarea unor probleme de calcul. Obiective operaţionale: O 1 să efectueze oral exerciţii de adunare şi scădere folosindu-se de obiectele pe care le au la îndemână; O 2 să rezolve oral probleme şi să justifice folosirea operaţiei respective; O 3 să efectueze în scris exerciţii matematice date pentru a plasa corect în imaginea dată obiecte; O 4 să completeze tabele folosindu-se de cele două operaţii învăţate;

description

Proiect

Transcript of Adunarea Si Scaderea in Concentrul 010

Page 1: Adunarea Si Scaderea in Concentrul 010

Proiect didactic

Clasa: IAria curriculară: Matematică şi Ştiinţele naturiiDisciplina: MatematicăTema: Adunarea şi scăderea numerelor în concentrul 0-10Tipul lecţiei: consolidareDurata: 50 minuteScopul:Obiective de referinţă:

să scrie, să citească, să compare, să ordoneze numerele naturale de la 0 la 10; să efectuez operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0-10; să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate; să formuleze oral probleme cu numere între 0-10; să verbalizeze modalităţile de calcul folosite în rezolvarea unor probleme de

calcul.Obiective operaţionale:O1 să efectueze oral exerciţii de adunare şi scădere folosindu-se de obiectele pe care le au la îndemână;O2 să rezolve oral probleme şi să justifice folosirea operaţiei respective;O3 să efectueze în scris exerciţii matematice date pentru a plasa corect în imaginea dată obiecte;O4 să completeze tabele folosindu-se de cele două operaţii învăţate;O5 să compună probleme cu ajutorul obiectelor date şi să le noteze în tabel în funcţie de operaţia prin care se rezolvă;O6 să dea dovadă de seriozitate în corectarea fişei colegului de bancă.Resurse:

a. procedurale: exerciţiul, explicaţia, problematizarea, jocul didactic, conversaţia, munca independentă

b. umane: elevii clasei Ic. materiale: planşe, fişe, flipchart, probleme cu rime

Page 2: Adunarea Si Scaderea in Concentrul 010

Bibliografie: Curriculum pentru clasa I Metodica predării matematicii în ciclul primar- M. Neagu, M. Mocanu, Editura Polirom, 2007 Culegere de matematică pentru clasele I, II- M. Oprescu, Ed. Hieropolis, 2008Propunător: prof. înv. primar, Anamaria Barbul

Page 3: Adunarea Si Scaderea in Concentrul 010

Momentele lecţiei Desfăşurarea activităţii Strategia didactică Evaluare formativă

1.Moment organizatoric -elevii se pregătesc pentru ora de matematică;-voi pregăti materialele pentru oră.

2.Verificarea temei şi reactualizarea cunoştinţelor

-verific tema de casă calitativ şi cantitativ şi fac aprecieri individuale;-calcul mintal:” Pe o creangă de copac/Trei păsări s-au aşezat/Şi mai vin încă vreo şapte/Câte sunt acum de toate?”,”În curtea lui moş Andrei/Stau vreo şase mieluşei/Patru pleacă pe imaş/În curte câţi au rămas?”, semnele celor două operaţii “+”şi “-“, exerciţii în lanţ, etc.

-exerciţiul;-voi face aprecieri individuale;

3.Anunţarea temei -anunţ elevii că azi la ora de matematică vom face adunări şi scăderi cu numere între 0 şi 10, vom alcătui şi rezolva probleme;

4.Captarea atenţiei -o voi face cu o planşă în care sunt ilustrate jocurile copiilor iarna;-analizăm planşa şi observăm că este incompletă (lipsesc: schiurile, câte o patină, bulgării de zăpadă, săniuţa);-provoc elevii să-şi spună părerea despre obiectele care lipsesc;

-analiza;-explicaţia;-problematizarea;

5.Desfăţurarea lecţiei -cer ajutorul elevilor să reparăm planşa;-vor primi imaginile care lipsesc unde vor

Page 4: Adunarea Si Scaderea in Concentrul 010

găsi un exerciţiu de adunare sau de scădere pe care-l vor rezolva, iar rezultatul îi va ajuta să aşeze obiectul la locul lui;(copiii de pe planşă au numere pe haine egale cu rezultatul exerciţiului de pe obiectul lipsă)-le mulţumesc pentru ajutor;-voi distribui o fişă pe care sunt două tabele, unul cu adunare şi unul cu scădere (anexa 1),elevii le vor rezolva;-vom verifica fişele frontal;-cu ajutorul tabelului de pe flipchart şi a datelor din tabel elevii vor alcătui şi rezolva probleme;

-exerciţiul;-muncă independentă;

-autoevaluare;

-voi face aprecieri individuale;

6.Feed-back -voi distribui fişe cu exerciţii de adunare şi scădere cu 2 sau 3 termeni pe care elevii le vor rezolva independent, după care vor schimba fişa cu colegul de bancă pentru a o corecta;-voi supraveghea corectarea fişelor;-elevii vor aprecia munca colegului;-elevii vor primi temă de casă;-voi face aprecieri asupra activităţii lor din această oră.

-exerciţiul;

Page 5: Adunarea Si Scaderea in Concentrul 010
Page 6: Adunarea Si Scaderea in Concentrul 010

Anexa 1

a 3 6 2 4 1 2m 5 3 7 0 9 8a+m

e 3 7 6 9 10

8

n 3 5 2 4 7 0e-n

Anexa 2

6 + 3 = 7 – 3 – 2 =

8 – 5 = 4 + 3 + 2 =

5 + 2 = 6 – 0 – 4 =

10 – 6 = 5 + 2 + 3 =

3 + 7 = 10 – 2 – 5 =