Adunarea si scaderea 0-100/ Fractii echivalente

38

Click here to load reader

description

Proiect didactic clasa I si a II-a Adunarea si scaderea 0-100/ Fractii echivalente

Transcript of Adunarea si scaderea 0-100/ Fractii echivalente

PROF.NVMNT PRIMAR:NILVAN MANUELA IOANAPROIECT DIDACTIC SUSINUT LA CLASA SIMULTAN:CLASA I SI CLASA A II-ADATA:17.03.2015

CLASA ICLASA A II-A

DATA: 17.03.2015CLASA: IARIA CURRICULAR: Matematic si tiineDISCIPLINA: Matematic i explorarea mediuluiUNITATEA DE NVARE: Vestitorii primveriiSUBIECTUL: Adunarea i scderea n concentrul 0-100TIPUL LECIEI: recapitulare si sistematizareFORMA DE ORGANIZARE: Activitate integratDOMENII INTEGRATE: MEM, CLR, DPSCOPUL: dobndirea unor noi capaciti de rezolvare a exerciiilor si problemelor care solicit operaii de adunare si scdere n concentrul 0-100OBIECTIVE DE REFERIN: Formarea unei gndiri logico-matematic; Dezvoltarea operatiilor gndirii prin rezolvare de exercitii i probleme. COMPETENE SPECIFICE: MATEMATIC I EXPLORAREA MEDIULUI 1.1. Recunoaterea numerelor n concentrul 0-100;1.2. Numrarea numerelor n concentrul 0-100; 1.3. Sesizarea magnitudinii unui numr n concentrul 0-100, folosind poziionarea pe axa numerelor; 1.4. Identificarea cardinalului unei mulimi la care s-au adugat /scos elemente;3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corect n relaie cu mediul natural i social;

COMUNICARE N LIMBA ROMN 1.2. Recunoaterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar; 3.1. Recunoaterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari i mici de tipar; DEZVOLTARE PERSONAL 3.1.Identificarea unor sarcini de lucru simple n contexte variate 3.2.Evidenierea importanei nvrii pentru propria persoan

OBIECTIVE OPERAIONALE: Cognitive Oo1 S precizeze caracteristicile anotimpului primvara; Oo2 S opereze cu terminologia specific matematic , Oo3 S rspund corect la ghicitori ; Oo4 S cunoasc algoritmul de calcul al adunrii i al scderii ; Oo5 S efectueze corect operaii de adunare i scdere date; Oo6 - S gseasc numrul necunoscut; Oo7 S exprime oral prin cuvinte proprii modul de parcurgere in rezolvarea unei probleme

Afective OA1 S manifeste interes pentru lecie OA2 S relaioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenen (grupul colar)Psiho-motrice OM1 Poziie corect n banc OM2 S execute micri sugerate de text

STRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia euristic, explicaia, exerciiul, munca independent. MATERIAL DIDACTIC: Zna Primvara,csuta znei, baloane din hrtie cu exerciii, fie de lucru, cuburi,.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

DURATA: 30 min + 15 min activitate complementarMATERIAL BIBLIOGRAFIC: *** Programa colar pentru clasa I si a II-a, Bucureti, 2013 *** Didactic.ro

DATA: 17.03.2015CLASA: A II-AARIA CURRICULAR: Matematic si tiineDISCIPLINA: Matematic i explorarea mediuluiUNITATEA DE NVARE: CLTORIND PRIN AR SUBIECTUL: Fracii echivalenteTIPUL LECIEI: Dobndire de noi cunotineFORMA DE ORGANIZARE: Activitate integratDOMENII INTEGRATE: MEM, CLR, DPSCOPUL: dobndirea unor noi capaciti de nsusire a datelor privind fraciile echivalente

OBIECTIVE DE REFERIN: Formarea unei gndiri logico-matematic; Dezvoltarea operaiilor gndirii prin rezolvare de exerciii i probleme. COMPETENE SPECIFICE: MATEMATIC I EXPLORAREA MEDIULUI 2.1. Localizarea unor obiecte prin stabilirea unor coordonate n raport cu un sistem de referin dat,folosind sintagmele nvate

2.2. Evidenierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane i corpurilor geometrice identificate n diferite contexte 3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corect n relaie cu mediul natural i social;4.2. Formularea unor consecine rezultate n urma observrii unor relaii, fenomene, procese simple Cunoaterea conceptului de fracii echivalente

COMUNICARE N LIMBA ROMN 1.2. Identificarea unor informaii variate dintr-un text audiat 3.1. Citirea unor mesaje scrise, ntlnite n mediul cunoscut .

DEZVOLTARE PERSONAL 2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activ 3.2. Prezentarea condiiilor (instrumente,persoane, contexte) care fac nvarea uoar sau dificil

OBIECTIVE OPERAIONALE: Cognitive Oo1 S prezinte interes in vizionarea materialului PPT; Oo2 S citeasc fracii cu ajutorul unor desene date; Oo3 S foloseasc n citirea fraciilor terminologia corespunztoare; Oo4 S recunoasc jumtatea i sfertul dintr-un intreg; Oo5 S recunoasc fraciile echivalente; Oo6 s scrie corect fracii dup o cerin dat

Afective OA1 S manifeste interes pentru lecie OA2 S relaioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenen (grupul colar)Psiho-motrice OM1 Poziie corect n banc OM2 S execute micri sugerate de text OM3 S mnuiasc materialul didactic cu corectitudinea i rigoarea cerut de specificul sarcinilor matematice;STRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia euristic, explicaia, exerciiul, munca independent. MATERIAL DIDACTIC:material PPT, mere, prajituri, cuite, foi de flip-chart cu exerciii, fie de lucru.FORME DE ORGANIZARE: frontal,in grup,individual.DURATA: 45 minMATERIAL BIBLIOGRAFIC: *** Programa colar pentru clasa I si a II-a, Bucureti, 2013 *** Didactic.ro

ETAPELE LECIEIOBOPCONINUTURILE NVRIIMETODE I PROCEDEEEVALUAREETAPELE LECIEIOBOPCONINUTURILE NVRIIMETODE I PROCEDEEEVALUARE

1. MOMENT ORGANIZATORIC

OA1Se asigur condiiile necesare desfurrii n condiii optime a orei de Matematic i explorarea mediului: Aerisirea slii de clas Amenajarea spaiului de desfurare a activitii Pregtirea materialului didactic

Conversaia

Observarea sistematic

1. Momentul organizatoric

OA1Se asigur condiiile necesare desfurrii n condiii optime a orei de Matematic i explorarea mediului: Aerisirea slii de clas Amenajarea spaiului de desfurare a activitii Pregtirea materialului didactic

Conversaia

Observarea sistematic

2.REACTUALIZAREA CUNOTINELOR

OA1

Oo1

Oo2Se va face prin discuii despre caracteristicile anotimpului primvara, apoi se reactualizeaz cunotinele referitoare la adunare si scdere.-n ce anotimp ne aflm? -n ce luna suntem? -Cte luni are primvara? -Care sunt caracteristicile acestui anotimp? - Se recapituleaz noiunile despre noiunea de adunare i scdere.

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Observarea sistematic2.Verificarea temei i reactualizarea cunotinelorOA1-Se verific cantitativ si calitativ tema.-Cer elevilor s identifice pe o plan mai multe forme geometrice divizate n jumti, treimi i sferturi.(Anexa 1)Conversaia

Observarea sistematic

3.CAPTA REA ATENIEIOM1

OA1Elevii sunt intiinai de faptul ca ZNA PRIMVARA s-a ratacit si i dorete sa se ntoarc cu bine la csua ei. Voi, dragii mei o putei ajuta daca rezolvati corect toate sarcinile de pe fiele date in aceast or. (Anexa 1) Conversaia eursiticObservarea sistematic3. Captarea i orientarea atenieiOM1

OO1Elevii i vor continua cltoria prin Romnia inceput cu cteva sptmni n urm. Vor faceo cltorie prin munii din ara noastr, vizionnd un material PPT.Conversaia eursiticMaterial PPTObservarea sistematic

4.ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOROPEAIO-NALE

OA1 Voi anuna titlul lectiei ,,Adunarea i scaderea numerelor naturale in concentrul 0-100 si voi prezenta obiectivele operaionale ntr-un limbaj accesibil.Explicaia Observarea sistematic4. Anunarea titlului leciei i a obiectivelorVoi anuna titlul leciei ,,Fractii echivalente i voi prezenta obiectivele operaionale ntr-un limbaj accesibil.ExplicaiaObservarea sistematic

5.DIRIJAREA NVRII(consilidarea Cunotine lor dobndire anterior)

Oo3

Oo4Oo5

Oo5

Oo5

Oo6

Exerciiile vor fi scrise pe baloane de hartie. Fiecare elev isi va complete exercitiile in banca, iar unul dintre ei isi va expune fisa pe panou .Exerciiile propuse vor reconstitui i vor mbogi traseul parcurs de de ZNA PRIMVARA pan aceasta va ajunge la casua ei. Exerciiul nr. 1Citesc trei ghicitori matematice.(Anexa 2 ).

Ghicitoarea 1 :apte flori au rasarit , Iar dou s-au ofilit.Ia s socotim din nou Au rmas doar ..5.. flori .( 7-2=5 )Ghicitoarea 2:La bunica n ograd Patru celui fac zarv .Azorel mai suparat, Repede-a fugit n sat .S numrm nc-o dat , Ci celui sunt in ograd!(4-1=3)Ghicitoarea 3: 5 iepurai zglobii n grdin au intrat Dar celul meu Azor, Pe unu la speriat .Ia spunei acum copii,Ci iepurai n grdin au rmas !(5- 1= 4 )

Exerciiul nr. 2Calculeaz: 10+5=1516- 3=1310+7=17 (Anexa 3)

Exerciiul nr. 3Fiind foarte obosit de la atta drum, ZNA PRIMVARA a rtcit drumul. Crarea cea bun trebuie descoperit rezolvnd urmtorul exerciiu.Calculeaz i compar rezultatele folosind semnele ,=:32 + 8 46 6

23 + 23 89 21

(Anexa4)

Exerciiul nr. 4Pentru a intra n csu, ZANA PRIMVARA trebuie s continue sirul

95 -60 +25

+15 -20

(Anexa 5)Exerciiul nr. 5n csu, ZNA PRIMVARA a gsit mai multe stelue cu numere necunoscute. Ea i dorete s o ajutai s gseasc acele numere necunoscute.Aflai termenul necunoscut:a + 28 = 59b 22 = 34 (Anexa 6)Exerciiul nr. 6 Cnd a vrut ZNA PRIMVARA s aeze numerele necunoscute la locul lor a observat ca nu poate dect dac aceatia mai rezolvau un exerciiu:-Aflai numrul cu 5 mai mare dect 70.

-Aflai numrul cu 20 mai mic dect 80.(Anexa 7)Exerciiul nr. 7 Dup ce a terminat curenia de primvar , ZNA PRIMVARA, dorete s mearg la culcare, dar nu tie drumul pe scri . Colorai drumul i desenai voi patul znei. Rezolvai i labirintul. (Anexa 8)

Conversaia euristic

ExerciiulConversaia euristic

Gicitori

Exerciiul

ExerciiulConversaia euristic

Conversaia euristicExerciiulAprecierea calitativ a rspunsurilor

Aprecierea calitativ a rspunsurilor

Apreciere imediat i calitativ a rspunsurilor5. Dirijarea invtrii

OO2

OA1

OO3

OO4

OO3

OO5

OO4

OO2

OO2

OO5

Solicit elevilor s priveasc cu atenie ceea ce voi face cu merele de pe mas; primul mr l voi lsa ntreg, pe al doilea l voi tia pe jumtate, iar pe al treilea l voi tia n sferturi.n timp ce fac aceast demonstraie le spun elevilor, c pentru a obine o jumtate , am mprit ntregul (mrul) n dou pri de mrimi egale, iar pentru a obine un sfert , am mprit ntregul (mrul) n patru pri de mrimi egale. O singur parte sau mai multe pri dintr-un ntreg care a fost mprit n pri egale reprezint o fracie Scriem fracia (o doime) i fracia (o ptrime), pe tabl.Le spun n continuare c numrul de sus se numete numrtor i ne arat cte pri egale au fost luate n considerare numrul de jos se numete numitor i ne arat, n cte pri a fost mprit ntregul, iar linia dintre cele dou numere se numete linie de fracie.Le arat elevilor c dac observm o jumtate dintr-un mr si dou sferturi ale mrului, acelea sunt egale sau echivalente, astfel =2/4. Dou fracii sunt echivalente dac reprezint aceeai parte dintr-un ntreg.Exemplificm prin desen la tabl, hasurnd jumtate, respectiv 2 sferturi pentru a inelege mai bine conceptul de fracii echivalente. Pentru a face i ei un experiment, primesc pe mese cte o prjituric pe care o vor tia mai nti in jumtate, iar mai apoi in patru pri egale. Vor desena i vor scrie pe bileele primite forma iniiala a prjiturii, apoi o vor tia n 2 i vor haura o jumtate, respectiv 4 bucti i vor haura dou sferturi, apoi vor scrie fraciile obinute, pe care le vor compara pentru a vedea dac obin fracii echivalente.

mprii pe 2 grupe, le prezint n continuare elevilor plana nr. 1 i cer elevilor s ncercuiasc numrul care arat cate pri egale sunt.(Anexa 2)Prezint plana nr. 2, i le cer s scrie ct reprezint partea haurat din ntreg.(Anexa 3)Prezint i plana nr. 3 i cer altui elev s haureze ct reprezint , , 2/3, , s descopere fraciile echivalente i s scrie egalitatea dintre acestea.(Anexa 4)Dup rezolvarea fiecrui exerciiu se face verificarea i corectarea eventualelor greeli.

Conversaia

Explicaia

Explicaia

Exerciiul

Exerciiul

Conversaia

Exerciiul

ExerciiulObservarea sistematic

Obervarea sistematic

Observarea sistematica

Aprecieri verbare

Oservarea sistematic

Aprecierea elevilor

6 FEED-BACK

Oo7 Elevii vor rezolva o fi pe care este scris urmtoarea problem Problem :Tata a plantat n livad 36 de nuci i 34 de cirei . Ci pomi a plantat tata n livad ? (Anexa 9)Exerciiul Munca independentObservarea sistematic6. Obinerea performanelorOO2OO4Le nmnez elevilor cte o fia de lucru, explic rezolvarea itemilor i le solicit s-mi rezolve cerinele acestor fie . (Anexa 5)ExerciiulMunca independentMunca independent

7. EVALUARE FINAL

OA1

Se va fixa subiectul: Adunarea i scderea nr. naturale in concentrul 0-100.

Conversaia

Observarea sistematic7. EvaluareOA1Se va fixa subiectul: ,,Fracii echivalente.

Conversaia

Observarea sistematic

8.INCHEIEREA ACTIVITATIIOA1Elevii asezai pe covor, construiesc din piese lego casa Znei Primvara.ConstruciiObservarea sistematic8.Incheierea activitaiiOA1Se fac aprecieri verbale asupra modului de lucru.Conversaia

Observarea sistematic

CLASA IAnexa 11

2

3

4

5

6

7

2

Anexa 2

Ghicitoarea 2:La bunica n ograd Patru celui fac zarv .Azorel mai suparat, Repede-a fugit n sat .S numrm nc-o dat , Ci celui sunt in ograd!(4-1= )Ghicitoarea 3: 5 iepurai zglobii n grdin au intrat Dar celul meu Azor, Pe unu la speriat .Ia spunei acum copii,Ci iepurai n grdin au rmas !(5- 1= )Ghicitoarea 1 :apte flori au rasarit , Iar dou s-au ofilit.Ia s socotim din nou Au rmas doar ..5.. flori .( 7-2= )

Anexa 3Calculeaz: 10+5=16- 3=10+7=

Anexa 4Calculeaz i compar rezultatele folosind semnele ,=:32+8 46-623+23 89-21

Anexa 5

95Continu irul: -60 +25 +15 -20

Anexa 6

Aflai termenul necunoscut:a + 28 = 59a=a=v:b 22 = 34b=b=v:

Anexa 7-Aflai numrul cu 5 mai mare dect 70.70+ 5-Aflai numrul cu 20 mai mic dect 80.80-20

Anexa 8

Anexa 9Problem :Tata a plantat n livad 36 de nuci i 34 de cirei . Ci pomi a plantat tata n livad ?

CLASA A II-AAnexa 1

Anexa 2ncercuiete numrul care arat cte pri egale sunt!

4 3 3 24

2 1

33

6 5

6 522

4

433422

Anexa 3

Anexa 4Haureaz , , 2/3, i . Descoper fraciile echivalente i scrie egalitatea dintre acestea

Anexa 5

Anexa 5Numele.................................Data..........................Fis de lucruFracii1. Noteaz cu A sau F :a) Un ntreg este format din 2 jumti.b) O doime se poate scrie ca 1. 2c) A patra parte dintr-un ntreg reprezint o jumtate.d) O jumtate = o doime e) 1 = 22 4

2. Coloreaz respectnd indicaiile:

1 din : 1 din: 2 din: 2 4 4 3. Scrie sub form de fracie ct reprezint partea colorat din imaginile:

4. Realizeaz corespondena din cele trei coloane si stabileste egalitatea dintre fractiile echivalente:1o jumtate2

24o patrime