93491497-agroecosisteme.doc

10
PROIECT DIDACTIC Data:12.05.2015 Clasa: a-IX-a Aria curriculara: Resurse Naturale si Protectia Mediului Obiectul: ECOLOGIE GENERALA Profesor:ING.BARARIU MONA-LIGIA Şcoala: C.T.A.T ,,DUMITRU MOTOC’’ Unitatea de învãţare: CARACTERIZEAZA ECOSISTEMELE IN FUNCTIE DE ELEMENTELE COMPONENTE Tema: Agroecosisteme. Scopul lecţiei:cunoaşterea caracteristicilor şi importanţa agroecosistemelor, în vederea formării unor noţiuni cu caracter operaţional şi obiectiv,necesare pentru păstrarea echilibrului naturii. Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie: Sa defineasca notiunea de agroecosistem; Sa compare biotopul si biocenoza dintr-un agroecosistem cu biotopul si biocenoza dintr-un ecosistem natural ; Sa argumenteze importanta agroecosistemelor ; Tipul lecţiei:lectie de dobandire de noi cunostinte –lectie bazata pe activitatea pe grupe; Demersul didactic: Resurse procedurale: observaţia, explicaţia, conversatia,jocul didactic,descoperirea,demonstratia. Resurse materiale:- pt. intreaga clasa:CD imagini PowerPoint , calculator,planse cu agroecosisteme. 1

Transcript of 93491497-agroecosisteme.doc

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data:12.05.2015Clasa: a-IX-aAria curriculara: Resurse Naturale si Protectia MediuluiObiectul: ECOLOGIE GENERALAProfesor:ING.BARARIU MONA-LIGIAcoala: C.T.A.T ,,DUMITRU MOTOCUnitatea de nvare: CARACTERIZEAZA ECOSISTEMELE IN FUNCTIE DE ELEMENTELE COMPONENTETema: Agroecosisteme.Scopul leciei:cunoaterea caracteristicilor i importana agroecosistemelor, n vederea formrii unor noiuni cu caracter operaional i obiectiv,necesare pentru pstrarea echilibrului naturii.

Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii trebuie:

Sa defineasca notiunea de agroecosistem;

Sa compare biotopul si biocenoza dintr-un agroecosistem cu biotopul si biocenoza dintr-un ecosistem natural ;

Sa argumenteze importanta agroecosistemelor ;

Tipul leciei:lectie de dobandire de noi cunostinte lectie bazata pe activitatea pe grupe;Demersul didactic:

Resurse procedurale: observaia, explicaia, conversatia,jocul didactic,descoperirea,demonstratia.

Resurse materiale:- pt. intreaga clasa:CD imagini PowerPoint , calculator,planse cu agroecosisteme.

-pt. fiecare grupa:fisa de lucru,jetoane cu organisme vegetale si animale din diferite ecosisteme,polistiren,ace .

Forma de activitate: frontal ,individuala,pe grupe.

Locul desfasurarii:sala de clasa.

Bibliografie: MANUAL DE ECOLOGIE GENERALA,CLASA A-IX-A,NICULINA GHENESCU.

Ciurchea Maria,Ciolac Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelorECOLOGICE,EDP,1982

Viorel Lazar, Mariana Nicolae Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina ECOLOGIE GENERALA, Ed. Arves.

MEN programa scolar;

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE LECTIEIACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei-Verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei;

-Noteaza in catalog elevii absenti;

Pregateste materialul didactic necesar desfasurarii lectiei;-Isi pregatesc cartile si caietele.

Verificarea cunostintelorPrin chestionare orala:

-Ce sunt ecosistemele?

-Cum se clasifica ecosistemele?

-Definiti amenajarile urbane si industriale!

-Care sunt avantajele si dezavantajele acestor amenajari?

Raspund la intrebari.

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor-Solicita elevii sa urmareasca imagini cu diferite tipuri de culturi agricole,crescatorii zootehnice si piscicole, cerandu-le sa le recunoasca.

-Urmaresc imaginile si le recunosc.

Anuntarea temei si obiectivelor- Anunta tema lectieiAgroecosisteme;scrie titlul pe tabla si obiectivele operationale. -Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.

Dirijarea invatarii- Defineste impreuna cu elevii agroecosistemul .

-Imparte elevii in trei grupe,distribuindu-le jetoanele.

-Solicita elevilor organizati pe grupe , sa aranjeze jetoanele cu organisme vegetale si animale realizand un agroecosistem .- Fiecare grupa reda in fata clasei agroecosistemele realizate, reprezentand: -o cultura de legume

-o crescatorie zootehnica

-o crescatorie piscicola

-Relizeaza clasificarea agroecosistemelor.

-Stabileste impreuna cu elevii cum este biotopul si biocenoza in cadrul agroecosistemelor, facand observatii asupra relatiilor trofice si a stabilitatii prin compararea acestora cu ecosistemele naturale.

-Explica faptul ca inlaturarea recoltei intrerupe circuitul materiei.

-Lanseaza urmatoare situatie problema:credeti ca agroecosistemele contribuie la poluarea mediului?Cum poate fi redusa poluarea? -Prezinta elevilor cateva specii de plante si animale prezente in agroecosisteme cerandu-le sa deduca importanta acestora pentru om.

-Realizeaza schita lectiei pe tabla.

-Urmaresc activitatea profesorului si raspund solicitarii.

-Noteaza definitia .

-Fixeaza jetoanele in ace pe poliester in functie de cererea profesorului.

-Compara cele doua tipuri de ecosisteme.

-Se gndesc i emit diferite ipoteze.

-Observa imaginile si raspund.

-Scriu schita lectiei in caiete.

Obtinerea performantei elevilorInventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a verifica masura in care notiunile nou prezentate au fost intelese corect si fixate de catre elevi.

-Raspund la intrebari.

Evaluarea performantei elevilorPrin chestionare orala pe tot parcursul lectiei si scrisa completand fisa de evaluare.-Se gandesc si rezolva exercitiile.

SCHEMA LECTIEI

AGROECOSISTEMUL

Agroecosistemele -sunt ecosisteme agricole create de om.

-sunt reprezentate de:-culturi agricole

-crescatorii zootehnice

-crescatorii piscicole -biotopul este controlat si chiar realizat de om

-biocenoza este formata din putine specii(de obicei se cultiva sau creste o singura specie).Consumatorii sunt eliminati de om evitandu-se in acest fel pierderile de productie.

-lanturile trofice scurte,reteaua trofica mult simplificata determina scaderea stabilitatii

Importanta agroecosistemelor:-satisfacerea necesitatilor de hrana;

-materie prima pentru industrie;

-locuri de munca

FISA DE EVALUARE

1.S presupunem c, pe o suprafa cultivat cu porumb, un avion pulverizeaz substane chimice mpotriva duntorilor. Pe ce cale ajung substanele chimice la om?

2.De ce la om se nregistreaz cea mai mare cantitate de insecticid?

3.Ce sfaturi ecologice le-ai da agricultorilor care folosesc aceste substane?

PAGE 7