5_dp (1)

25
 PROIECT DIDACTIC INTEGRAT DATA: UNITAT EA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială CLASA: Pregătitoare P. I. P.: ARIA CURRICULARĂ : Consiliere şi orientare DISCIPLINA: Dezvoltare personală UNITAT EA TEMATICĂ: ,,Vreau ă a! o !eerie" #$RMA DE REALI%ARE: activitate integrată SU&IECTUL LECŢIEI: ,,Ce 'ti! (e)re !eerii*" TIPUL LECŢIEI: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe SC$PUL ACTIVITĂŢII: - verificarea şi consoli darea cun oştinţelor re feritoare la diverse pr ofesii şi meserii întâlnite în societate; - activizarea vo caularulu i cu cuvinte referitoa re la unele profesii! me serii şi unelte "vere rep rezentând ac ţiuni specifice div erselor profesii şi meserii#; - dezvoltare a unor procese psi$ice de cunoa ştere: percepţii! reprez entări! gândirea cu opera ţiile ei! cultivarea atenţiei% Co+i+uturi : Comunicarea orală & dialoguri pe teme familiare "despre meserii# Citirea literelor! silaelor! cuvintelor% Ti)u- -eiei: Do!e+ii i+tegrate: Dezvoltare personală Comunicare în lima română 'atematică şi e(plorarea mediului )rte vizuale şi lucru manual 'uzică şi mişcare Co!)ete+e )ei/ie

description

f

Transcript of 5_dp (1)

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

DATA: UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial CLASA: Pregtitoare

P. I. P.: ARIA CURRICULAR : Consiliere i orientareDISCIPLINA: Dezvoltare personal

UNITATEA TEMATIC: ,,Vreau s am o meserie

FORMA DE REALIZARE: activitate integrat

SUBIECTUL LECIEI: ,,Ce tim despre meserii?TIPUL LECIEI: consolidare i sistematizare de cunotine

SCOPUL ACTIVITII:

verificarea i consolidarea cunotinelor referitoare la diverse profesii i meserii ntlnite n societate;

activizarea vocabularului cu cuvinte referitoare la unele profesii, meserii i unelte (verbe reprezentnd aciuni specifice diverselor profesii i meserii);

dezvoltarea unor procese psihice de cunoatere: percepii, reprezentri, gndirea cu operaiile ei, cultivarea ateniei.

Coninuturi: Comunicarea oral dialoguri pe teme familiare (despre meserii)

Citirea literelor, silabelor, cuvintelor.Tipul leciei: Domenii integrate: Dezvoltare personal

Comunicare n limba romn Matematic i explorarea mediului

Arte vizuale i lucru manual

Muzic i micareCompetene specifice

Dezvoltare personal:

2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar 3.1. Identificarea unor rutine n activitatea colarCompetene integrate

Comunicare n limba romn:

1.1. Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar si rar 1.3. Identificarea cuvintelor din enunuri scurte, rostite clar si rar

1.4. Identificarea silabelor i a sunetului iniial si final n cuvinte clar articulate

3.1. Recunoaterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari i mici de tipar

2.3. Participarea la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual Matematica si explorarea mediului: 1.1.Recunoaterea numerelor n concentrul 0-10;

1.2.Compararea cardinalelor unor mulimi avnd cel mult 10 obiecte

3.2. Manifestarea curiozitii pentru obsrvarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, n scopul identificrii unor regulariti

Arte vizuale si lucru manual:

2.3.Realizarea de aplicaii/compoziii/obiecte/construcii simple, pe baza interesului directObiective operaionale:a. Cognitive : s identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp) s formuleze rspunsuri la ghicitori

s asocieze numele profesiei cu litera corespunztoare sunetului iniial din cuvnt s formuleze enunuri corecte din punct de vedere gramatical s rezolve sarcinile fieib. Motrice: s mnuiasc materialul intuitiv

s realizeze un puzzle din piesele primitec. Afective: s colaboreze n rezolvarea sarcinilor

s manifeste spirit de competiie s prezinte n mod artistic rolurile diverselor meserii din cadrul scenetei Brara fermecat Resurse:I. Metodologice Strategii didactice: a) Metode i procedee : conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, metoda Ciorchinele, jocul de rol, munca in echip; b) Mijloace de nvmnt : panoul ntlnirea de diminea, plicuri cu scrisori, jetoane cu imagini reprezentnd meserii, ghicitori despre meserii, fie de lucru, carioca, piese pentru puzzle, lipici, coli flipchart, marker, casetofon ;c) Forme de organizare : frontal, pe grupuri, individualII. Temporale: 45 minuteIII. Umane: 22 eleviIV. Forme i tehnici de evaluare : observarea sistematic, aprecieri verbale, evaluare reciproc. V. Bibliografice:

Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii mici - program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar.

MECTS -Programa pentru disciplinele Comunicare n limba romn, Matematic i explorarea mediului, Arte vizuale i lucru manual, Dezvoltare personal, aprobat prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucureti, 2012;

Evenimentul

DidacticCompet.

specifice

Coninutul tiinificStrategia didacticEvaluare

MetodeMijloaceForme

de

organizare

1.Moment organizatoricDP 2.2

3.1MEM -1.1;1.2;

3.2

CLR 1.1 Creez climatul optim desfurrii activitilor propuse.

Elevii sunt invitai s se aeze pe covora pentru ntlnirea de diminea.

Dirijez o conversaie pe urmtoarele teme :

SalutulHaidei s ne adunm,

Pe scunele s stm.

Invitaii-i salutm: Bun dimineaa!Un gnd bun noi le urm: Bine ai venit!PrezenaDup ce ne-am adunat

i frumos ne-am salutat

Colegii ne-am ntlnit

Oare cine n-a venit?Bun dimineaa, ....... *Prezena

Copiii sunt invitai s i ia cte o albinu i cnd i aud numele s o aeze pe floare. Se numr albinuele rmase, se stabilete numrul celor abseni i numrul fetelor i bieilor prezeni.

Repere temporale (anotimpul, ziua din

sptmn, data, luna, anul)

Completarea calendarului naturii

Copiii sunt rugai s priveasc pe fereastr, s spun ce fel de vreme e afar, s aleg jetonul potrivit i s-l aeze la locul care indic starea vremii. Se precizeaz ziua n care ne aflm (mari), se amintete ce zi a fost ieri, ce zi va fi mine. Mesajul zilei: De eti harnic i munceti, Tu, n via, reueti!Conversaia

Exerciiul

Problemati-zareapanoul ntlnirea de diminea

mesajul zileiFrontalAprecieri verbale

2.Captarea atenieiMEM -1.1CLR 1.1 Se solicit elevii s asculte poezia Mirosul meseriilor de Gianni Rodari ( Anexa 1 )Se discut pe baza poeziei i a meseriilor prezente n ea. Conversaia Textul poezieiFrontalObservarea comportamentului verbal i nonverbal

3.Reactualizarea cunotinelormprtirea cu ceilali:

Roata vremii se-nvrtete

Fiecare se gndete

i va spune cu glas tare

Ce va fi cnd va fi mare!

Eu, cnd voi fi mare voi fi.... Copiii spun propoziia i continu cu rspunsul pentru completare.

Un tciune i-un crbune

Toate ce s-au spus sunt bune.ConversaiaIndividual

Observarea comportamentului verbal i nonverbal

4.Anunarea temeiMEM -1.1

Noutatea zileieste c astzi vom dedica ziua unor activiti n care va trebui s artm ce tim despre meserii. Zna Primvara, sosit cu alaiul ei de flori, a lsat i cteva scrisori pentru voi.

Conversaia ExplicaiaFrontal Observarea focalizrii i meninerii ateniei

5.Dirijarea nvrii prin anunarea selectiv a obiectivelorCLR 1.1; 1.3; 1.4

AV/LM-2.3

CLR 1.4; 3.1Se citete scrisoarea lsat de Zna Primvara. Copiii afl c o pot ajuta pe Zn s pregteasc petrecerea dac vor rezolva sarcinile lsate de ea.

Se citete prima scrisoare. Elevii vor asculta cu atenie ghicitorile i vor ghici rspunsurile.(Anexa 2)Se citete a doua scrisoare. Elevii afl c vor avea de rezolvat o fi de lucru. Copiii vor potrivi fiecrei meserii uneltele necesare. (Anexa 3)

Se citete scrisoarea a treia. Copiii vor citi cuvintele din partea de jos a fiei de lucru (Anexa 3) i vor potrivi cuvintele imaginilor care reprezint meseria.

Scrisoarea a patra jocul Ghicete i potrivete! ( Anexa 4 )Prezint copiilor succesiunea regulilor :

1. Alegerea unui jeton, identificarea profesiei2. Aezarea imaginii la panou, facnd asocierea cu grupa potrivit. 3. Identificarea literei iniiale a cuvntului ce denumete meseria respectiv. Copiii vor fi solicitai s observe criteriul dup care am alctuit piramida meseriilor:

-meserii care ofer servicii oamenilor

-meserii care asigur hrana oamenilor

- meserii care asigur educaia oamenilor

- meserii care asigur asistena medical

Scrisoarea 5 ( Anexa 5 )Pentru urmtoarea prob ,copiii vor merge la mese. Grupai n 4 echipe vor rezolva sarcinile unei fie. Fiecare echip va primi cte o sarcin diferit de lucru.Fi de lucru

Sarcinile fiei: 1. Rezolvai puzzle-lul prin lipirea bucelelor primite.

2. Ordonai silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scriei n cerculeul din dreapta cifra corespunztoare numrului de litere din cuvntul descoperit.

3. Unii cuvntul cu imaginea corespunztoare.

4. Scriei n csu atatea liniue cte silabe are cuvntul

Conversaia

Explicaia

Exerciiu de identificare

Piramida meseriilor

Conversaia

Explicaia

Exercitiul

Problemati-zarea

ghicitori

panou

coli de flipchartmarker

scrisorifie

puzzle

carioci

lipici

Frontal

Pe echipeObservarea msurii n care sunt nelese i respectate regulile

6. Evaluarea performaneiScrisoarea 6.

Sceneta Brara fermecat . ( Anexa 6 )

Fiecare elev va interpreta rolul unei meserii.Jocul de rolFrontal

7. ncheierea activitiiMM-3.1 Se vor face aprecieri generale i individuale asupra participrii elevilor la lecie, precum i asupra comportamentului lor pe parcursul orei.

Vor audia cntecul Sunt attea meserii.

ConversaiacasetofonFrontal

IndividualAprecieri verbale

SCRISORI SURPRIZ

Dragi copii ,eu, Zna Primvara, am aflat c n coala voastr nva copii detepi i c n aceast sptmn discutai foarte multe lucruri despre meserii. Copii, eu sunt tare suprat deoarece am fost invitat la un bal mascat n care trebuie s m costumez ntr-o meserie i, pentru c nu tiu nimic despre meserii i nici pe care s-o aleg, m-am gndit s apelez la voi. Am aflat c voi lucrai foarte frumos de aceea v-am pregtit o mulime de surprize. Dac vei lucra corect i frumos m vei ajuta s m pregtesc pentru petrecere.

Cu drag, Zna Primvara.

1. Dragi copii, am ales s v dau prima sarcin, aa c am ncercat s nu fie prea grea pentru a putea deschide i plicul urmtor. Sunt sigur c voi tii multe lucruri despre meserii aa c prima prob se numete ,, Ghicete cine sunt! Sper s v plac i vei trece cu bine peste aceast prob. Semneaz, Zna2 Dragi copii, sper c sarcina nu a fost prea grea. Ei bine, dac ai reuit s trecei de prima prob suntei descurcrei. Sarcina pe care v-o propun acum este o fi de lucru. Doamna nvtoare v va explica ce trebuie s facei. ( Anexa 3)

Semneaz, Zna

3 Dragi copii, sper c sarcina a fost uoar. Ei bine, eu nu sunt att de drgu i vreau s v ncurc planul de a deschide urmtorul plic. Sigur voi reui! Sunt curioas, oare tii i s citii?. Urmtoarea prob se numete ,,Gsete meseria!.

Semneaz, Zna

4 Dragi copii, n primul rnd vreau s v felicit. Dac ai reuit s ajungei pn aici, nseamn c suntei foarte istei. Voi va trebui s fii ateni la urmtoarea sarcin pentru c nu este prea uoar , iar rspunsurile voastre corecte deschid urmtorul plic. Sarcina este Ghicete i potrivete!

Semneaz, Zna

5. Dragi copii, dac ai deschis i plicul acesta nseamn c ai rezolvat cu succes toate sarcinile propuse. Felicitri! Aceasta este cea din urm sarcin, pe care trebuie s o rezolvai. Ajutai-m s grupez uneltele necesare fiecrei meserii!. Jocul se numete: A vrea s devin...! De ce am nevoie?

Semneaz, Zna

6. Hei, copii, tot nu sunt lmurit care este cea mai important meserie. Vrei s-mi spunei voi?ANEXA 1MIROSUL MESERIILOR

de Gianni Rodari

Oricare meserieAre un miros copii!A coc i plcinteMiroase-n brutrii.

n orice tmplrieLa sat sau la ora,A scnduri noi miroase,A vrafuri de tala.

Un vopsitor miroaseA lacuri de vopsit,Iar un geamgiu mereuVa mirosi a chit.

Miroase cofetarulA nuci i scorioarIar un halat de medicA doctorie amar!

A brazd aromatA spic cu rod bogatVa mirosi ranulCe merge la arat!

Miroase a pete proasptPescarul cel vnjos,i numai trndviaNu are vre-un miros.

Iar leneul cel carei d parfumuri miiTot neplcut miroaseIubiii mei copii!

ANEXA 2

Ghicitori cu meserii

Toat ziua, el tot sapDin adncuri ca s scoatPentru ar mult crbune.

Cine tie cum i spune?

MinerulCu ciocan clei i rindea

Face mobile aa

Ca s-i plac ie, mie.

S ghiceasc cine tie.

Tmplarul

Te nva s citeti,

S scrii i s socoteti,

Munca s o preuieti

De vrei bun i drept s creti.

nvtorulToat ziua el vopsete

Pereii-i mpodobete.

Zugravul

Cum i spune celui care

Alb halat mbrac n spital cnd vine

i dac-i spui ce te doare

El te poate face bine?

Medicul

Te consult i-i prescrie

Potrivit doctorie.

Cum s nu fii bucuros

Cnd te face sntos?! Case-nal cu mistriai arat miestria.

Crmida potriveteGata-i casa, ia privete!

Zidarul

Cum i spune celui care

Pune trenul n micare?

MecaniculLocul lui e la volan

i merge la destinatar

Duce marf variat

Afl-i meseria ndat

oferul

Poart pistol i baston,

Hoii i prinde uor.

Girofarul l pornete

Atunci cnd o urgen este. (POLIISTUL)Ciorbe, supe, srmlue,

Sosuri bune, chiftelue

Pregtete iscusit

Cci e meter la gtit. (BUCTARUL)

Cine este acela care

Are chipul ars de soare

i lucreaz pe ogoare

Ghiceti tu oare?

Agricultorul Cu bonet i halat

Nu e doctor la palat

Dar din mna lui miastr

Iese pinea cea gustoas

(Brutarul)

Cu arom-mbietoare,

Pinea rumen apare.

Din cuptorul dogorit

Cine-o scoate mulumit? (BRUTARUL)

Ieri te-a fotografiat,

Filmul l-a developat,

Azi zmbete pe hrtie

Chipul din fotografie. (FOTOGRAFUL)

De vrei s mnnci ceva,

Doar la el poi comanda

i-i va aduce ndat

Comanda i nota de plat. (OSPTARUL)

Ea lucreaz cu cei mici

Avnd o grup de pitici.

Este o bun povestitoare,

Meseria-i de ........... (EDUCATOARE)

El tie c s vopseasc

Cu pensul i cu pistol,

Dup gustul tuturor

Meseria-i de ....... (VOPSITOR)

Lng balt-l poi vedea,

Pete mult s prind-ar vrea:

alu, tiuc, somn, homar.

Meseria-i de........... (PESCAR)

Este harnic, gospodar

Lucr i la nisipar

i se cheam...

(Grdinar)

ANEXA 3MESERII

Potrivii fiecrei imagini din rndul de sus o imagine care s reprezinte meseria n care se folosesc uneltele !

DOCTOR POLIIST GRDINAR PROFESOR CROITOREAS ZIDAR POMPIERANEXA 4

PIRAMIDA MESERIILOR

ANEXA 5

DOCTORI

Doamna este............................................................................................

ste-tos-cop se-rin-g am-bu-lan- fa-

MUZICIAN

Domnul este............................................................................................ vi-oa-r pi-an a-cor-de-on trom-pe-t

COFETAR

Domnul este............................................................................................ ca-n mi-xer a-ra-gaz cn-tar

CROITOREAS

Doamna este............................................................................................ ac me-tru foar-fe-c a-

ANEXA 6

BRAARA FERMECAT -Scenet

Personaje: nvtoarea i eleviiNVTOAREAUn proverb mai vechi ne spune

i s tii c nu-i poveste:

Meseria, pentru om,

O brar scump este.

Chiar de suntei mititei,

tiu precis c fiecare

i-a ales o meserie,

Pentru cnd va crete mare.

i acuma, hai, pe rnd, Spunei ce-ai dori s fii! Care este meseria Ce v-ar face fericii?

Fii ateni, cu mult grij,

Nimeni s nu se grbeasc!

Meseria ce-o alegei,

S vi se i potriveasc.

Vrei, Maria, acum s spui

Ce te faci cnd vei fi mare?

Care este meseria

Ce i place cel mai tare ?

Elevul 1. MEDIC - Cred c cel mai potrivit

Ar fi, medic s devin-

S tratez boli diferite

i la timp s intervin.

S am grij de copii,

De prini i de bunici.

Cnd au cte-o suferin, S-ngrijesc i de amici.

Elevul 2. INGINER SILVICULTOR - Inginer eu vreau s fiu,

Dar nu unul oarecare.

Specialist silvicultor,

S-ngrijesc pdurea mare,

Care e plmnul lumii, i e via pe pmnt. Aur verde este codrul, Iar nou, frate sfnt.

ELEVUL 3. INVATATOARE

- Eu nvtoare-a vrea

S devin cnd voi fi mare.

Cititul i socotitul

S nv pe fiecare.

Copilaii s-mi zmbeasc, Salutnd cu mult respect,

Iar eu s le fiu alturi, S-i nv totul corect.

ELEVUL 4. ELECTRICIAN - Electrician eu vreau

S devin, s fac lumin

n oricare locuin,

Pe alei, chiar i-n grdin.

i-atunci, cnd se las noaptea,

S fac strada luminoas,

S rezolv orice problem

La serviciu, dar i-acas.

ELEVUL 5. PROFESOARA - S lucrez la coal vreau,

Profesoar m voi face

Sunt elev silitoare

i romna mult mi place.

Pe copii, eu i iubesc,

i rbdare mult am.

Serioas sunt, vezi binei corect la program.

ELEVUL 6. MARINAR

-Vreau s fiu un marinar,

S strbat mrile toate.

Uraganul s-l nfrunt,

Pe oceane-nvolburate.

Cpitan de vas voi fi,

S conduc vaporu-n larg

i drapelul rii mele

S-l ridic sus, pe catarg .

ELEVUL 7. SOFER - Iar eu m fac ofer, S conduc orice main

Tir, troleu sau microbuz

Camion ori limuzin.

Vreau s-ajung pilot de curse,

S ctig premiul cel mare.

Campionul ndrgit,

Cunoscut de oriicare.

ELEVUL 8. CROITOREASA - Eu voi fi croitoreas. Vreau s cos i s brodez

Haine scumpe i frumoase,

Ce-n vitrin doar le vezi.

Designer vestimentar,

titi c-aa mai nou se cheam,

S-mi deschid cas de mod, Firm-aleas, cu reclam.

ELEVUL 9. PICTOR -Pictor eu am s devin.

Mi s-a spus c am talent,

ncntat sunt de culoare

i m pregtesc atent.

Caricaturist voi fi.

Cred c-i cel mai potrivit

i la primul vernisaj,

De pe-acuma v invit.

ELEVUL 10. INFORMATICIAN- Informatica mi place

i ador calculatorul,

S fac jocuri i programe,

Cred c-acesta-i viitorul.

Web-designer vreau s fiu i un bun operator,

S cunosc orice secret,Ascuns de calculator.

ELEVUL 11. AVOCAT

- M voi face avocat,Spun acuma tuturor. Uff, scuzai, m-am ncurcat,O s fiu judector. Legea vreau s o impun, Am s in cntarul drept, Numai ea s strluceasc, Nedreptatea n-o accept.

ELEVUL 12. EDUCATOARE Eu voi fi educatoare,C piticii tare-mi plac

S le spun povestioare i serbri ca s le fac. S-i ndrum cum s se joace, S se poarte cuviincios,S-aib mintea sclipitoare, S triasc-armonios.

ELEVUL 13. OM DE STIINTA Eu savant am s m fac, Ca s cercetez atent, Firu-n patru s-l desfac. Vreau s fiu eficient.

tii? Misterele m-atrag, Ba mai mult, m fascineaz. n necunoscut s caut Sursa care genereaz

Revoluie, progres, Pentru multe generaii. O s-mi spunei c-i mult stres,

Dar i-nalte aspiraii.Da, invenii nscocesc,Mintea mi-e iscoditore, Lumea toat-o s-o uimesc. i mai vreau, cnd voi fi mare, Nobel-ul s-l cuceresc,

E o mare confirmare. Guiness Book-ul l rvnesc.

ndrznea ncercare!

ELEVUL 14. ZIARIST

Ziarist e-un job frumos,M tenteaz s-l aleg, tiu c e anevoios, Dar vreau taina s-i dezleg. S m conectez la totCe n jurul meu pulseaz. Vreau s caut i s potScrie pres ce capteaz Interesul celor care Vor s afle ce e-n lume. Ctre scris eu am chemare,

O s-ncerc nite volume

Chiar de proz, poezie, Jurnalistu-i scriitor, Dac are fantezie i talentul arztor.

ELEVUL 15. FOTBALIST - Fotbalist am s m fac.

Este sportul brbtesc.

Zilnic eu m antrenez

Nici la coal nu lipsesc.

tiu c drumul este lung

i efortul este mare,

Dar cnd vezi tribuna plin,

Fanii toi n ateptare, i doreti ca s ctigi.Caui mult concentrare,Lupi pentru echipa ta, S-i aduci cupa cea mare.

ELEVUL 16. ACTRITA - Actri de cinema

Am s-ajung cnd voi fi mare,

Sau devin fotomodel,

Simt c am i-aici chemare.

Am o voce foarte bun,

Pot s fiu i cntrea,

Vrei, un pic, s m-ascultai?

V cnt pn diminea.

ELEVUL 17. INGINER AGRONOMAgricultor am s devin,Cu grne cmpuri s mbrac,Pmnt n ar e din plini raiul pinii am s-l fac.

Ce poate fi mai minunatDect o pine rumenit,Din grul bine germinati ca un soare nflorit.

Voi fi util, de ajutor,C pinea este cutat,Abia ieit din cuptor,Pe orice mas-i aezat.

Voi studia agronomie,S-ajung un inginer de clas,Asear mi-a spus bunicul mieC facultatea e frumoas.

ELEVUL 18. INGINER ZOOTEHNIST

Animalele mi plac,M-am gndit destul de bine,Fermier am s m fac,Vreau s afle-acum oricine.Le voi ngriji pe toate,Ferm voi avea model,Cu-adposturi mari, curatei cu rase fel de fel.Caii cei mai buni din lume,Doar la mine-o s gsii,i vcue-alese-anumePentru lapte, s poftiiDe la mine s luai!ECO totul o s fie,Fr grij s mncai,Pun onoarea garanie!

ELEVUL 19. POLIIST

Poliist e-o meserieBun i de viitor,Eti prezent la datoriei poi fi de ajutor.

Siguran-aduci cu tine,Linitea poi s-o pstrezi,Totu-n jur va merge bine,Cnd, atent, supraveghezi.

Strada e biroul tui orau-n lung i-n lat.Cel ce-ar vrea s fac runtr-o clip l-ai aflat.

nvtoarea

- Foarte bine, dragi copii!

Fiecare-a spus ce-ar vrea.

Fii,v rog, puin ateni!

Am s v mai spun ceva:

Orice munc e frumoas

Dac-o faci cum se cuvine,

Pune suflet i rbdare

i-o s mearg totul bine!

Bucurie fr margini

Vei simi, de-i arta,

Lucrul bun, frumos i trainic,

Ce-a ieit din mna ta.

1. Rezolvai puzzle-lul prin lipirea bucelelor primite.

2. Ordonai silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scriei n cerculeul din dreapta cifra corespunztoare numrului de litere din cuvntul descoperit.

3. Unii cuvntul cu imaginea corespunztoare.

4. Scriei n csu atatea liniue orizontale cte silabe are cuvntul

1. Rezolvai puzzle-lul prin lipirea bucelelor primite.

2. Ordonai silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scriei n cerculeul din dreapta cifra corespunztoare numrului de litere din cuvntul descoperit.

3. Unii cuvntul cu imaginea corespunztoare.

4. Scriei n csu atatea liniue orizontale cte silabe are cuvntul

1. Rezolvai puzzle-lul prin lipirea bucelelor primite.

2. Ordonai silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scriei n cerculeul din dreapta cifra corespunztoare numrului de litere din cuvntul descoperit.

3. Unii cuvntul cu imaginea corespunztoare.

4. Scriei n csu atatea liniue orizontale cte silabe are cuvntul.

1. Rezolvai puzzle-lul prin lipirea bucelelor primite.

2. Ordonai silabele pentru a descoperi denumirea profesiei. Scriei n cerculeul din dreapta cifra corespunztoare numrului de litere din cuvntul descoperit.

3. Unii cuvntul cu imaginea corespunztoare.

4. Scriei n csu atatea liniue orizontale cte silabe are cuvntul.

SERVICII

HRAN

EDUCAIE

P

B

E

P

O

F

V

B

M

SNTATE