3_sport

5
PROIECT DE ACTIVITATE DATA:10.12.2013 NIVEL I: 3-5 ani, GRUPA: MIJLOCIE EDUCATOARE: CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi recreative TEMA: „Cursa spiriduşilor” TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cum este, a fost şi va fi, aici, pe pământ?” TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Obiceiuri străbune” TIPUL DE ACTIVITATE: recreativă; FORMA DE REALIZARE: joc de mişcare ,, Cursa spiriduşilor” SCOPUL ACTIVITĂŢII: Antrenarea copiilor într-o activitate plăcută, relaxantă; satisfacerea nevoii de mişcare, dezvoltarea îndemânării; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitiv-informaţionale: - să rostogolească mingea la o distanţă de 3-4 m; - să arunce şi să prindă mingea cu ambele mâini; - să lucreze organizat, pe echipe; Psiho-motorii: - să execute cu rapiditate mişcările sugerate de joc; - să interacţioneze cu ceilalţi copii, parteneri de joc; 1

Transcript of 3_sport

Page 1: 3_sport

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:10.12.2013

NIVEL I: 3-5 ani,

GRUPA: MIJLOCIE

EDUCATOARE:

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi recreative

TEMA: „Cursa spiriduşilor”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cum este, a fost şi va fi, aici, pe pământ?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Obiceiuri străbune”

TIPUL DE ACTIVITATE: recreativă;

FORMA DE REALIZARE: joc de mişcare ,, Cursa spiriduşilor”

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Antrenarea copiilor într-o activitate plăcută, relaxantă;

satisfacerea nevoii de mişcare, dezvoltarea îndemânării;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitiv-informaţionale:

- să rostogolească mingea la o distanţă de 3-4 m;

- să arunce şi să prindă mingea cu ambele mâini;

- să lucreze organizat, pe echipe;

Psiho-motorii:

- să execute cu rapiditate mişcările sugerate de joc;

- să interacţioneze cu ceilalţi copii, parteneri de joc;

- să-şi dezvolte îndemânarea;

Afective:

- să-şi dezvolte spiritul de echipă;

- să accepte că la sfârşitul unei întreceri există învingători şi învinşi;

- să participe la joc în spiritul fair-play-ului;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: mingi, cercuri

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: „“Curriculum pentru invatamantul prescolar”

1

Page 2: 3_sport

„1001 jocuri de mişcare pentru copii”- E. Bercan, 1984,

pag.73 şi 161.

DURATA: 30 minute;

EVENIMENTUL

DIDACTIC CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

(instrumente

şi indicatori)

I. Moment

organizatoric

Pregătirea copiilor pentru joc. Mutarea

mobilierului în scopul obţinerii unui spaţiu

propice desfăşurării jocului.

II. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Captarea

atenţiei

Voi anunţa tema şi obiectivele activităţii

ce urmează a fi desfăşurată.

„- Astăzi ne vom juca un joc distractiv :

Cursa spiriduşilori ! În cadrul acestui joc,

veţi învăţa cum să respectaţi reguli, veţi fi

atenţi la mişcări, vă veţi încuraja

coechipierii.”

Copiii reţin tema şi obiectivele.

-conversaţia;

-explicaţia;

III. Desfăşurarea

jocului

a)Explicarea şi

demonstrarea

jocului

1. JOC: „Cursa spiriduşilor”

Copiii se împart în două echipe egale.

Fiecare echipă se aşează în şir, în spatele

unei linii de plecare. Intervalul dintre echipe

este de 4-5 paşi. În faţa fiecărei echipe, la o

distanţă de 3-4 m se desenează un cerc cu

diametrul de 1 m.

Primul copil ,,spiriduş” din echipă are o

minge în mână. La semnalul „Porniţi!”, el

aleargă cu mingea în mână până la cercul din

faţa lui, intră în interiorul cercului, se

întoarce cu faţa către echipa sa şi

rostogoleşte mingea către al doilea

-conversaţia;

-explicaţia;

-demonstraţia

-evaluare

formativ-

continuă;

2

Page 3: 3_sport

copil ,,spiriduş”care o prinde.

Primul ,,spiriduş” aleargă şi se aşează în

spatele şirului, iar al doilea fuge cu mingea

spre cerc, ca şi primul. Jocul se repetă în

felul acesta până la finalul şirului de

copii ,,spiriduşi”.

.

-exerciţiul;

b) Jocul de probă Jocul de probă se va desfăşura împreună

cu copiii, reluându-se regulile şi modul de

desfăşurare pentru o mai bună înţelegere a

acestora.

-demonstraţia

c) Jocul

propriu-zis

În desfăşurarea jocului propriu-zis,

practicanta va interveni numai dacă este

cazul, va stimula copiii şi îi va îndemna să

respecte regulile jocului.

-exerciţiul; -observarea

frontală;

d) Încheierea

jocului

Va fi anunţată încetarea jocului şi vor fi

aplaudaţi câştigătorii. -relaţionarea

în cadrul

grupului

prin

comunicare

şi acţiune;

IV. Concluzii şi

aprecieri

Se fac aprecieri generale asupra

desfăşurării jocului, obiectivele operaţionale

devin criterii de evaluare şi apreciere.

-conversaţia;

evaluarea în

funcţie de

obiectivele

operaţionale

3