130693734-Proiect-Gindirea-2003

12
Proiect didactic pentru o lectie Data: 15 Aprilie 2015 Disciplina: Procesele cognitive Subiectul lecţiei: Gândirea proces cognitiv superior Tipul lectiei- lecţie de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor Durata-50 minute Locul de desfasurare:sala de clasa Competente generale: (conform programei 4598 din 31.08.2004) 1.Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală 2.Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii – problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare Competente specifice: (conform programei 4598 din 31.08.2004) 1.1. Identificarea proceselor psihice şi caracterizarea rolului lor în evoluţia personalităţii 2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete 4.1. Utilizarea cunoştinţelor de psihologie în scopul adaptării conduitei proprii la situaţii concrete de viaţă Obiective operaţionale:

description

g

Transcript of 130693734-Proiect-Gindirea-2003

Proiect de lecie

Proiect didactic pentru o lectieData: 15 Aprilie 2015

Disciplina: Procesele cognitiveSubiectul leciei: Gndirea proces cognitiv superiorTipul lectiei- lecie de recapitulare i sistematizare a cunotinelorDurata-50 minute

Locul de desfasurare:sala de clasa

Competente generale: (conform programei 4598 din 31.08.2004)

1.Utilizarea conceptelor specifice tiinelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoatere i explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaa real

2.Aplicarea cunotinelor specifice tiinelor sociale n rezolvarea unor situaii problem, precum i n analizarea posibilitilor personale de dezvoltare

Competente specifice: (conform programei 4598 din 31.08.2004)

1.1. Identificarea proceselor psihice i caracterizarea rolului lor n evoluia personalitii

2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete

4.1. Utilizarea cunotinelor de psihologie n scopul adaptrii conduitei proprii la situaii concrete de viaObiective operaionale:La finalul activitatilor toti elevii vor fi capabili:O1 s argumenteze calitatea gndirii ca proces psihic central;

O2 s utilizeze corect concepte specifice procesului gndirii (analiza, sinteza, comparaia, abstractizarea etc.);

O3 s identifice modalitile de operare ale gndirii n contexte variate;

O4 s exemplifice strategiile algoritmice i procedeele euristice prin activiti cunoscute;

O5 s realizeze corelaii ntre formarea noiunilor, nvarea cognitiv i rezolvarea de probleme;

O6 s aprecieze importana cunotinelor de psihologie n domeniul gndirii pentru desfurarea activitii umane.Obiective educaionale:

n urma studierii acestui Modul, vor dobndi urmtoarele competene i aptitudini:

- s defineti gndirea;

- s surprinzi specificul cunoaterii prin gndire;

- s nelegi modul n care sistemul cognitiv stabilete relaiile categoriale i extrage nsuirile eseniale;

- s descrie modalitile de operare ale gndirii.

STRATEGIA DIDACTICA1.Metode i procedee didactice: conversaia examinatoare, exerciiul, problematizarea, explicaia, conversaia euristic, fisa de lucru;2.Mijloace de nvmnt:fie de munc independent, plane, tabla, creta, pixuri, manuale, caietele elevilor.Resurse bibliografice: Cosmovici, A., Psihologie general, Ed. Polirom, Iai, 1996;Zlate, M., Psihologia mecanismelor cognitive,Editura Polirom, Iai 1999

DESFURAREA LECIEI

Secvenele lecieiOb. operaionaleConinutul lecieiStrategii didacticeEvaluarea rezultatelor

1.Momentul organizatoric

Dupa ce intru in clasa stabilesc linistea necesara efectuarii orei , fac prezenta

1. Captarea ateniei elevilor Elevii sunt provocai s analizeze cum ar fi viaa omului n absena gndirii? Cum s-ar desfura celelalte procese psihice cognitive fr coordonarea gndirii?conversaia euristic,

problematizareaCapacitatea de a evidenia faptul c activitatea uman depinde de gndire.

2. Recapitularea i sistematizarea cunotinelorO1

O2

O3

O4

O5

O6 Rspunznd la ntrebrile anterioare elevii subliniaz calitatea gndirii, ca proces psihic central.

Plecnd de la definiia gndirii:

proces cognitiv de nsemntate central n reflectarea realului care. Prin intermediul abstractizrii i generalizrii coordonate n aciuni mentale, extrage i prelucreaz informaii despre relaiile categoriale i determinative n forma conceptelor, judecilor i raionamentelor. Elevii sunt rugati sa identifice modalitile de operare ale gndirii:

Analiza i sinteza superioar operaii ale gndirii prin care se realizeaz n plan mental, cu ajutorul simbolismului verbal, descompuneri, separri, disocieri ale unor obiecte i fenomene n pri componente i apoi reunirea lor, uneori dup o alt schem, cu scopul generrii de informaii noi.

Exerciiu: Analizai subiectul propoziiei urmtoare:

Copacul era prea btrn i plin de omizi.

Dai exemple de propoziii n care substantivul care are rol de subiect n propoziia de mai sus, s ndeplineasc funcia de complement circumstanial de loc.de ex. Mihi sttea n faa copacului. (conform fiei 1)

Comparaia este operaia gndirii prin care alturm n plan mental dou sau mai multe obiecte cu scopul stabilirii asemnrilor i deosebirilor.

Exerciiu: Stabilii asemnrile i deosebirile dintre percepii i reprezentri. (conform fiei 1)

Abstractizarea este operaia predominant analitic, prin care gndirea, acionnd maximal selectiv, pozitiv i negativ, trece de la aparen la esen, de la variabil la invariabil, de la concret la abstract. Exerciiu: Conform exerciiului 3 din fia 1, notai n tabel caracteristicile concrete i cele abstracte - referitoare la funcia de nmulire, a plantei respective.

Generalizarea este operaia gndirii dominant sintetic prin care nsuirile eseniale i generale sunt reunite ntr-un model informaional unic, menit s defineasc o clas, o categorie de obiecte, fenomene, relaii. Modelul informaional la care s-a ajuns astfel, este extins i la alte obiecte care nu au fcut parte din inducia iniial. Exerciiu: Dai exemple de conifere. Desprindei modelul informaional prin care ai inclus aceste plante n clasa conifere. n organizarea operaiilor intelectuale intervin urmtoarele formule i strategii: Algoritmica este strategia gndirii ce utilizeaz algoritmi. Algoritmii sunt serii strict ordonate de operaii ce intervin succesiv pn se ajunge la ndeplinirea unei sarcini. Ei sunt structuri operaionale standardizate ce conduc cu certitudine la soluii.

Euristica - este disciplina ce reunete procedee menite s conduc la descoperire i invenie. Euristica suscit producia intelectual divergent, utilizeaz sisteme operaionale plastice i deschise, cuprinde procedee de elaborare a ipotezelor i de testare eficient a acestora.

Exerciiu: Dai exemple de dou strategii algoritmice i de dou procedee euristice.Forme de manifestare cognitiv:

Noiunea este o condensare selectiv sau integrare de informaii despre nsuirile generale i eseniale ale anumitor clase de obiecte, fenomene, relaii. Noiunile se formeaz n condiiile dezvoltrii psihice i intelectuale, a operaiilor de generalizare i abstractizare, prin integrarea i modelarea socio-cultural. nvarea cognitiv este o form a nvrii colare prin care se nsuesc cunotinele i operaiile intelectuale corespunztoare obiectelor de studiu. n procesul nvrii cognitive au loc: formarea conceptelor i sistemelor de concepte;

trecerea de la conceptele empirice la cele tiinifice;

dezvoltarea operaiilor gndirii.

nelegerea este o form de manifestare a gndirii, latura ei funcional permanent, prin care se realizeaz decodificarea semantic a obiectelor, fenomenelor i aciunilor prezentate prin raportarea lor la fondul de cunotine acumulate i sistematizate. Formele nelegerii:

nelegerea spontan;

nelegerea discursiv.

Rezolvarea problemelor cuprinde trei structuri:Problema este un obstacol cognitiv n relaiile dintre subiect i lumea sa.Situaia problematic reprezint neconcordana dintre mijloace i scopuri.Demersul rezolutiv const n asumarea sarcinii de depire a obstacolului cognitiv.Strategii de rezolvare a problemelor:

anticipativ-exploratorii;

anticipativ-rezolutive;

executive.Exerciiu: a) Formulai probleme pentru urmtoarea situaie:

Suntei telefonat de un bun prieten care v roag s trecei pe la el pentru a-l ajuta ntr-o chestiune. Cnd ajungei la el acas acesta nu rspunde.

b) Emitei soluii pentru urmtoarea problem:

Mergei s v ntlnii cu un prieten ns v-ai agat cmaa n mijlocul de transport i aceasta s-a rupt.conversaia euristic,

explicaia

exerciiul,

conversaia examinatoare,

problematizarea

exerciiul,

conversaia examinatoare,

conversaia examinatoare,

problematizarea

Capacitatea de a preciza, a enumera i a descrie modalitile de operare ale gndirii.

Capacitatea de a preciza i a descrie formule i strategii ce intervin n organizarea operaiilor intelectuale

Capacitatea de a preciza i a descrie formele de manifestare cognitiv

3. Aprecieri i concluzii Pe parcursul ore sunt apreciate rspunsurile elevilor. Sunt ntrite rspunsurile bune iar cele eronate sunt corectate.

Se intervine cu explicaii suplimentare n cazul n care se constat c elevii au dificulti n nelegerea unor noiuni sau n rezolvarea unor exerciii.

La finalul orei sunt formulate aprecieri generale cu privire la modul n care elevii au realizat sarcinile propuse i asupra nivelului de asimilare a cunotinelor.

Tot acum, sunt formulate concluzii i recomandri pentru pregtirea evalurii.conversaia

FIA 1

Gndirea proces cognitiv superior

Recapitularea i sistematizarea cunotinelor

Exerciii aplicative:

1) Analizai subiectul propoziiei urmtoare:

Copacul era prea btrn i plin de omizi.

Dai exemple de propoziii n care substantivul care are rol de subiect n propoziia de mai sus, s ndeplineasc funcia de complement circumstanial de loc.

2) Stabilii asemnrile i deosebirile dintre percepii i reprezentri.

Percepii/ Reprezentri

Asemnri

Deosebiri

3) Notai n tabel caracteristicile concrete i cele abstracte - referitoare la funcia de nmulire, a plantei din imagine.

Caracteristici concreteCaracteristici abstracte - referitoare la funcia de nmulire

4) Formulai probleme pentru urmtoarea situaie:

Suntei telefonat de un bun prieten care v roag s trecei pe la el pentru a-l ajuta ntr-o chestiune. Cnd ajungei la el acas acesta nu rspunde.

5) Emitei soluii pentru urmtoarea problem:

Mergei s v ntlnii cu un prieten ns v-ai agat cmaa n mijlocul de transport i aceasta s-a rupt.