1246_IAS 16 Imobilizari Aplicatii_4782
-
Upload
lavinia-serbanescu -
Category
Documents
-
view
60 -
download
4
Transcript of 1246_IAS 16 Imobilizari Aplicatii_4782
APLICAŢIIIAS 16 “Imobilizari corporale”
LDefinire şi recunoşatere
Societatea ALFA prezintä la data bilantulul urmatoarele active:1) o instalatie construita de societate pentru un client al sau care nu a fast vândutã acestuia pânä la data bilantului. 2) o casă achiziţionata într-o altă localitate în care salariatii sunt trimişi frecvent în delegatie. 3) camere de luat vederi cumpărate de la un furnizor prîn care se controleazà accesul în sediul societatii şi sistemul informatic, societatea având ca proil conceperea şi vânzarea de programe informatice.
2. Evaluare la recunoastereLa data de 01 ianuarie anul N o societare comerciaiä nouînfiinaţată specializată
în productia ciocolatei a importat un echipament în valoare de 500.000 u.m., taxe vamale 5.000 u.m., comision vamal 500 u.m., TVA plătită în vamä 1.200 u.m., rabat primit de la furnizor 2.000 u.m.
În vederea achiziţiei societatea a suportat următoarele costuri suplimentare: costuri de livrare 36.000 u.m., costuri de instalare 49,000 u.m., costuri generate de administraţie 6.000 u.m, cheltuieli un reclama 20.000 u.m, onorariile arhitectiior care instaleazä echipamentul 18.000 u.m.
Perioada de instalare şi montare a durat 2 luni, iar pentru a aduce echipamentui în conditiiie de funcionare s-au efectuat costuri în valoame de 42.000 u.m. Costurile de deschidere a noului echipament 25.000 u.m. Costurile de testare a funcţionarii corecte a activului 12.000 u.m., iar încasările nete provenite din vânzaarea ciocolatei produse la testarea echipamentului 2.000 u.m.
În primele 4 luni. cantitatea de ciocolata produsa a fost foarte mică generând o pierdere înitialä din exploatare de 30.000 u.m. Ca atare, societatea s-a hotărât să întroduca un nou sortiment, costurile fiind 13.000 u.m.. Costuriie estimate cu demontarea recunoscute printr-un provizion se ridică la 25.000 u.m.
3.Evaluarea costului
1. 0 întreprindere achiztioneaza un utilaj al cärui preţ de achizitie este 200.000 lel. Contractul încheiat cu furnizorul prevede posibilitatea fie a plăţii integrale la livrare a sumei de 200.000 lei, fie a unei plăţi la livrare de 90.000 lei urmată de o plata ulterioară. peste un an de 158.000 lei.
2. În contractul prezentat anterior condiţiile de decontare prevăd o plată initială de 90.000 lei, urmată de a plata peste un an de 104.000 leii, şi una peste doi ani de 101.400. Se ştie că întreprinderea ar fi putut obţine un credit echiivalent la o rată anuală a dobânzii de 10%.
3.1.Schimburi de active similare ca natură şi valoare(a) cazul în care valoarea justă a activului primit este egală cu valoarea netă contabilă a activului cedat: se schimbã. utilajul X a cărui valoare contabilă de intrare este 100 lei, amortizat pentru 30 lei cu utilajul Y, a cărui valoare justă este 70 lei
% = 213 x 100281 30231 y 70
b) cazul în care valoarea justă a activului primit este mai mare decât valoarea netă contabilă a activului cedat: se schimbă utilajul ,,X” a cărui valoarea contabilă de intrare este 100 lei, amortizat pentru 30 lei cu utilajul Y a cărui valoare justa este 80 lei
110 % = % 110 30 281 213 x 100
80 231 y 5311 10
(c ) cazul în care valoarea justă a activului primit este mai mică decât valoarea netă contabilă a activului cedat, iar utilajul cedat nu este depreciat: se schimbă utilajul ,,X” a cărui valoarea contabilă de intrare este 100 lei, amortizat pentru 30 lei cu utilajul Y a cărui valoare justa este 60 lei.
% = 213 x 100281 30213 y 605311 10
(d) cazul în care valoarea justă a activului primit este mai mică decât valoarea netă contabilă a activului cedat, iar utilajul cedat este depreciat: se schimbă utilajul ,,X” a cărui valoarea contabilă de intrare este 100 lei, amortizat pentru 30 lei cu utilajul Y a cărui valoare justa este 65 lei.
100 % = 213 x 100 5 681 65 213 y 30 281
3.2.Schimburi de active diferite ca natură şi valoare justa(a) cazul în care valoarea justă a activului primit este egală cu valoarea contabilă a activului cedat: se schimbã. utilajul X a cărui valoare contabilă de intrare este 100 lei, amprtizat pentru 30 lei cu utilajul Y, a cărui valoare justă este 70 lei.
% = 213 x 100281 306583 70
213 y = 7583 70
b) cazul în care valoarea justă a activului primit este mai mare decât valoarea contabilă a activului cedat: se schimbă utilajul ,,X” a cărui valoarea contabilă de intrare este 100 lei, amortizat pentru 30 lei cu utilajul Y a cărui valoare justa este 85 lei.
% = 213 x 100281 306583 70
85 213 x = % 85 7583 70
5311 15
(c ) cazul în care valoarea justă a activului primit este mai mică decât valoarea contabilă a activului cedat: se schimbă utilajul ,,X” a cărui valoarea contabilă de intrare este 100 lei, amortizat pentru 30 lei cu utilajul Y a cărui valoare justa este 65 lei.
% = 7583 70213 y 655311 5
4.Costuri ulterioare
Ex. O societate care are ca obiect de acrivitate producţia de fontă a elaborat un plan de modernizare a fabricii sale, fiind ocazionate următoarele cheltuieli: (a) achizitia unor piese de schimb pentru motorul anui utilaj în valoare de 18.000 u.m. în vederea înlocuirii celor existente pentru restabilirea parametrilor iniţialii ne functionare; (b) costuri de consolidare a unei clădiri, prin înlocuirea peretilor interiori cu pereţi din ghips carton în vaioare de 15.000 lei. Acest lucru s-a realizat deoarece clădirea se află în folosinţă de peale 30 de ani având un grad ridicat de deteriorare.(c) zugrãvirea exterioară a clădirii, în noul sistem baumit, cost 14.000 lei (d) recăptuşirea unui furnal, dupã numărul de ore de utilizare specificat, la costuri de 12.000 lei, (e) dotarea camerelor, la solicitarea salriaţilor, nemultumiţi de căldură, cu aparate de aer condiţionat. 31.000 lei. (f) inspecţie generală regulată, odată la 2 ani pentru depistarea defecţiunilor la sistemul de încălzire centrală 40.000 lei (g) dotarea furnalelor, în regie proprie, cu ssteme de purificare a aerului, în vederea respectăriă prevederitor legale de protectie a mediului înconjurător. Societatea se arata îngnijorată de imposibilitatea continuării activitătii din cauza nerespectärii normelor legale în vigoare. Costul a fost 50.000 lei.
5.Evaluare dupà recunoaştere 1. O intreprindere achizitionează la 31.12 “N-2” o instalatie la costul de 100.000 u.m. amortizată liniar în 10 ani. La sfârşitul anului ,N” instalaţia este reevaluată, valoarea justa stabilita de un evaluator autorizat 84.000 u.m.a. Amortizarea aste recalculatã proporţional cu schimbarea în valoarea contabilă brută a activului.
D 213 C D 213 C D 281 C100.000 1.000 5.000 20.000 5.000 10.000
Amortizarea anuala = 100.000 = 10.000 lei/an 10
Amortizarea cumulata = 10.000 lei/an x 2 ani = 20.000 lei
Valoarea justa = 84.000 lei
Valoarea contabila neta = 100.000 – 20.000 = 80.000
Indice actualizare = 84.000 = 1.05 80.000
100.000 x 1.05 = 105.000- Valoarea de intrare 5.000=> crestere de valoare 5.000
213 = 105 5.000
20.000 x 1.05 = 21.000- amortizare cumulata 20.000=> crestere amortizare 1.000
105 = 281 1.000
105.000 - 21.000 = 84.000 ( valoarea justa)
b. Amortizarea este eliminată din valoarea contabilă brută a activului şi valoarea netă recalculată la valoarea reevaluată a activului.
D 213 C D 281 C100.000 20.000 20.000 20.000
Se anuleaza amortizarea cumulata
281 = 213 20.000
Valoarea justa – Valoarea contabila = 84.000 – 80.000 = 4.000
213 = 105 4000
c. înregistrările contabile la sfărşitul anului N+1.
2 0 întreprîndere achizionează la data de 31.12 N - 1 o instalaţie la costul de 100.000 u.m. amortizată liniar în 10 ani.
D 213 C D 281 C 100.000 20.000 20.000 20.000 4.000___________________ 31.500 31.500 VJ N+1 = 84.000 19.800 19.800
31.500 17.800 17.800 3.000 VJ N+4 = 49.500
19.800 D 105 C 3.000 3.000 4.000VJ N+6 = 26.700 1.000_______________
17.800 3.000 5.000___________________VJ N+8 = 13.900
31.12.N-1 : Achizitie : % = 404 124.000
213 100.0004426 24.000
Achitare : 404 = 5121 124.000 lei
Amortizare = 100.000 lei / 10 ani = 10.000 lei/an Anuala
681 = 281 10.000
a) la sfârşitul anului ,,N + 1” are loc prima reevaluare a activului, valoarea justă
84.000 u.m.
31.12.N+1 Amortizare cumulata = 20.000 leiAnulare amortizare : 281 = 213 20.000 leiVJ – VC = 84.000 – 80.000 = 4000 lei
213 = 105 4.000 leiRecalculare amortizare = 84.000/8 = 10.500 lei/an
681 = 281 10.500
b) la sfârşitul anului.,N+4” are loc o a doua reevaluare a activului, valoarea justă 49.500u.m..
31.12.N+4 Amortizare cumulata = 10.500 x 3 = 31.500 leiAnulare amortizare : 281 = 213 31.500 leiVC = 84.000 – 31.500 = 52.500VJ – VC = 49.500 – 52.500 = - 3.000 lei
105 = 213 3.000 leiRecalculare amortizare = 49.500/5 = 9.900 lei/an
c) la sfârşitul anului,,N +6” are loc o a treia reevaluare a activului, valoarea justă 26.700u.m.
31.12.N+6 Amortizare cumulata = 9.900 x 2 = 19.800 leiAnulare amortizare : 281 = 213 19.800 leiVC = 49.500 – 19.800 = 29.700VJ – VC = 26.700 – 29.700 = - 3.000 lei
% = 213 3.000 lei 105 1.000 6813 2.000
Recalculare amortizare = 26.700/3 = 8.900 lei/an
d) la sfârşitul anului,,N+8’ are loc o a patra reevaluare a activului, valoarea justă 13.900 u.m.
31.12.N+8 Amortizare cumulata = 8.900 x 2 = 17.800 leiAnulare amortizare : 281 = 213 17.800 leiVC = 26.700 – 17.800 = 8.900VJ – VC = 13.900 – 8.900 = 5.000 lei
213 = % 5.000 lei 7813 1.000 105 2.000
Recalculare amortizare = 26.700/3 = 8.900 lei/an
6. Amortizare 1. Societatea ALFA organizează excursii eu miniaeronave în două staţiuni
turistice. Ea achiziţionează o aeronavă la preţul de 500.000 lei, cu durata de viaţă de 50 ani. Un specialist în domeniul aerian estimează o reparaţie capitalä care are locc la fiecare 15 ani şi presupune înlocuirea motorului principal. Pretul unui motor este de 150.000 lei.
2131 – motor2133 – aeronava
Achiziti % = 404 620.0002131 150.0002133 350.0004426 120.000
Aeronava = 350.000 leiDurata viata = 50 aniAmortizare anuala = 350.000 / 50 = 7.000 lei/an
Motor = 150.000 leiDurata viata = 15 ani.Amortizare anuala = 150.000 / 15 = 10.000 lei/an
2. 0 societate fabrică utilaje într-o hala de productie. Costul de achiziţie al halei a fost 500.000 lei, iar durata de viaţă utilă 50 ani.
Achizitie % = 401 632.4002131 510.0004426 122.400
Amortizare anuala = 500.000 / 50 = 10.000 lei/an
345 = 681 10.000
3. 0 societate achiziţionează o clădire la costul de 800.000 lei. Colsultantul imobiliar estimează durata de viaţă utilă a clădirii la 25 de ani. De asemenea, el estimează că preţul actual de vânzare pentru o clădire similară cu o vechime de 25 de ani este 290.000 lei, cheltuielile cu cedare 100.000 lei.
Valoare reziduala = 290.000 – 100.000 = 190.000 Valoare amortizabila = 800.000 – 190.000 = 610.000Durata de viata utila = 25 aniAmortizare anuala = 610.000 / 25 = 24.400 lei/an
Amortizarea se include in costul de achzitie.
4 0 societate achiziţionează o clădire la costul de 800.000 lei. Colsultantul imobiliar estimează durata de viaţă utilă a clădirii la 25 de ani, iar firma anticipează vânzarea clădirii după 5 ani. Preţul actual de vânzare pentru o clădire similară cu o vechime de 5 ani este 290.000 lei.
Valoare reziduala = 290.000 Valoare amortizabila = 800.000 – 290.000 = 510.000Amortizare anuala = 510.000 / 5 = 102.000 lei/an
Pentru ca se vinde peste 5 ani, se face amortizarea pe 5 ani.
5. 0 socictate achiziţoneaza o clădire la costul de 800.000 lei. Colsultantul imobiliar estimează durata de viaţă utilă a clădirii la 25 de ani, iar firma anticipează vânzarea clădirii după 5 ani. Valoarea de piaţă a clădirii peste 5 ani este 90.000 lei, rata actuală de creştere a preţurilor 1%.
5Valoare reziduala = 90.000 / (1+1%) = 85.633Valoare amortizabila = 800.000 – 85.633 = 714.367Amortizare anuala = 714.367 / 5 = 142.873 lei/an
Pentru ca se estimeaza vanzarea peste 5 ani, se face amortizarea pe 5 ani.
6. 0 societate achizitionează un sistem de aerisire la costul de 500.000 lei. Conform cărţii tehnice, cesta este garantat pentru 200.000 de rotatii. Numărul de rotaţii în primele luni de funcţionare este: luna 1 - 1.200 rotaţii; luna 2 - 1.500 rotaţii; luna 3 - 2.100 rotaţii; luna 4 2.500 rotaţii; luna 5 - 3.000 rotatii.
I grad de rotatie : 1.200 / 200.000 = 0.006 Amortizare : 500.000 x 0.006 = 3.000 lei
681 = 281 3.000
II grad de rotatie : 1.500 / 200.000 = 0.0075 Amortizare : 500.000 x 0.0075 = 3.750 lei
681 = 281 3.750
III grad de rotatie : 2.100 / 200.000 = 0.0042 Amortizare : 500.000 x 0.0042 = 2.100 lei
681 = 281 2.100
IV grad de rotatie : 2.500 / 200.000 = 0.0125 Amortizare : 500.000 x 0.0125 = 6.250 lei
681 = 281 6.250
V grad de rotatie : 3.000 / 200.000 = 0.015 Amortizare : 500.000 x 0.015 = 7.500 lei
681 = 281 7.500
7. Un utilaj a fost achiziţionat la valoarea de 200.000 lei la data de 01.01.N, durata de viaţă utilă 5 ani, valoarea reziduală nulă. Durata de viaţă utilă a fost revizuită la 7 ani, la data de 31 dec N + 2.
8. Sc achiziţionează pe 30 august anul N o instalaţie la costul de 700.000 u.m., valoarea reziduală estimată 40.000 u.m.; instalatia e amortizată liniar în 10 ani. La începutul anului N + 2, se înlocuieişte a piesă de schimb în valoare de 10.000 u.m., ceea ce conduce la creşterea capacităţii de producţie şi a duratei de viaţă utilă rămasă la 10 ani.
Achizitie 30 aug N = 700.000Valoare reziduala = 40.000Valoare amortizata = 700.000 – 40.000 = 660.000Amortizare anuala = 660.000 / 10 = 66.000 lei/an
Anul N : 66.000 x 4/12 = 22.000
681 = 281 22.000
Anul N+1 ; Anul N : 66.000 + 22.000 = 88.000
681 = 281 66.000
Anul N+2 : 213 = 404 10.000Amortizare recalculata = (700.000 + 10.000 - 88.000 – 40.000) / 10 = 58.200
9. 0 societate comercială. Achiziţionează o clădire şi terenul pe care este situată la preţui unic de 170.000 u.m., durata de viaţă utilă estimată 50 ani. Preţul estimat al activelor, dacă ar fi fost achiziţionate separat, este de 20.000 u.m. pentru teren şi 180.000 u.m. pentru clădire. La data achiziţiei terenul este evaluat la valoarea justă de 25.000 u.m.
ElementeProcent % Valoare
Teren20.000/200.000 10% 10% x 170.000 = 17.000
Constructie180.000/200.000 90% 90% x 170.000 = 153.000
% = 404 170.000211 17.000212 153.000
211 = 105 8.000 (25.000 – 17.000)
10. 0 societate achiziţionează 20 ha de teren la costul de 500.000 lei. La data aciziţiei s-au efectuat lucrări de restaurare a amplasamentului în vederea plantării unei culturi de pepeni, costul lucrărilor fiind 80.000 lei. Societatea estimează că, peste 5 ani va efectua o rotaţie a culturilor, urmând a cultiva roşii. Ca urmare a vânzării pepenilor, profitul societăţii va creşte cu 4% în următorii 5 ani.
Achizitie teren : 211 = 404 500.000Imbunatatire teren: 211 = 1513 80.000Amortizare = 80.000 / 5 = 16.000 lei/an
1513 = 781 16.000
7.Compensarea deprecierii
0 societate primeşte în luna februarie anul ,,N” factura privind achizişia unui calculator în valoare de 7.000 lei. Calculatorul este primit în luna decembrie anul ,,N” si datorită uzurii morale, valoarea sa de piaţă s-a redus la 5.000 lei. Prin urmare, în ianuarie ,,N+1” firma va primi de la furnizorul care a întârziat livrarea calculatorului o despăgubire de 6.000 lei.
Achizitie : 213 = 404 7.000 lei
Dec N - Depreciere: 6813 = 213 2.000 leiIan N - Incasare depreciere 5121 = 758 6.000 leiCompensare depreciere: 213 = 7813 2.000 lei
8.Derecunoaştere
O societate vinde un utilaj achiziţiont la costul de 100.000 lei, amortizarea cumulată la data vânzării 30.000 lei. Pretul de vânzare dîn contractul de vânzare este 125.000 lei, iar cheltuielile legate de vânzare 10.000 lei.
Descarcare de gestiune : % = 213 100.000 281 30.000 6583 70.000
Vanzarea : 461 = 7583 125.000 leiCheltuieli: 6583 = 401 10.000 lei
(5311)